Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΑ, ΥΠΕΡ & ΚΑΤΑ


anirama

Recommended Posts

Με ποιόν ακριβώς τρόπο εξαπλώνουν το AIDS τα εμβόλια?

 

Γενικώς δεν αντιλαμβάνομαι γιατί πρέπει να πειστώ από μεμονομένες δημοσιεύσεις αμφιβόλου πηγής, ενώ θα παραμένω δύσπιστη στην επίσημη οδό.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 605
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν είμαι ειδικός για να ξέρω.

Βάζω κάποια πράγματα που βρίσκω and that's all.

 

Προσωπικά γνωρίζω εκ των έσω ότι ο κόσμος των φαρμακευτικών δεν είναι όμορφα αγγελικά πλασμένος και δεν αποσκοπεί πάντα στο καλό των ανθρώπων, αλλά στις πωλήσεις τους.

Ακόμα και στα κτηνιατρικά θέματα.

 

Όπως προ-ειπα οι πληροφορίες είναι στην κρίση του καθενός,να ψάξει να κάθει κλπ κλπ.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Όπως προ-ειπα οι πληροφορίες είναι στην κρίση του καθενός,να ψάξει να κάθει κλπ κλπ.

Τώρα να σου πω την αλήθεια, πληροφορίες που προήλθαν από σάιτ με τίτλο fumara.gr δεν θα τις έψαχνα παραπάνω :P

 

The clue is in the name, που λένε και οι αγγλόφωνοι...

Link to comment
Share on other sites

Με ποιόν ακριβώς τρόπο εξαπλώνουν το AIDS τα εμβόλια?

.

θα σου πω εγώ ο αρθρογραφος ο "ειδικός" της υγείας πιστεύει ότι τα εμβόλια προκαλούν καρκίνο με διάφορα διαβολικά κύτταρα που ενύουν στο οργανισμό μας κτλ....

μάλλον μπέρδεψε το έιτζ με τους καρκίνους και το πέρασε για είδος καρκίνου (όπως λευχαιμεία πχ) :cool:

 

αυτό το λέω για να καταλάβετε για τι "λαμπρό επιστημονα" μιλαμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Διαφημίσεις

δεν ειναι ευκολο να απαντησεις σε τετοιο ερωτημα, αλλα οπως ειπαν και πιο κατω αν δεν τα κανεις δεν σε δεχονται σε παιδικους , στο σχολειο πουθενα. Θα πρεπει να μας πουν αυτοι που αποφασισαν να μην τα κανουν τι εχουν παρατηρησει. Παντως εμεις που τα καναμε μια χαρα ειμαστε (νομιζω), αλλα το θεμα ειναι οτι βγαζουν καινουργια πιο δυνατα εμβολια και δεν ξερω αν αυτα που καναμε εμεις εινια ιδια με τα καινουργια... θελει σοβαρη σκεψη το ολο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

 

Σχετικα με το κίνημα αυτων αμφισβητούν την χρησιμότητα των εμβολίων , θα ηθελα να τους κανω μια απλη ερωτηση.

 

Αν πήγαιναν το παιδι τους στην Αφρική θα το εμβολιαζαν?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το κίνημα αυτων αμφισβητούν την χρησιμότητα των εμβολίων , θα ηθελα να τους κανω μια απλη ερωτηση.

 

Αν πήγαιναν το παιδι τους στην Αφρική θα το εμβολιαζαν?

 

ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ!!

Εκεί θα το εμβολίαζαν αλλα εδώ βασίζονται σε εμας τους υπόλοιπους που τα εμβολιάζουμε τα παιδιά μας κα ι δημιουργούμε ανοσια αγέλης για τα βλαστάρια τους!! Διοτι αφου τα υπόλοιπα είναι εμβολιάσμενα πως θα ξεσπάσει επιδημία?? Αλλα επειδή το κινημα διογκώνεται τελικα΄θα δουμε και επιδημίες και τότε θα έπρεπε να τους περιλάβει ο εισαγγελέας αυτους τους ¨"γονεις"!!

Link to comment
Share on other sites

θεωρείτε ότι είναι ίδιες οι συνθήκες ζωής και υγιεινής εδω με την Αφρική;;;;;

 

για το "περιλάβει" τι να πω....ζούμε πια και σε τόσο φασιστικές κοινωνίες...οταν θα πάψετε να έχετε τον έλεγχο των παιδιών σας και της υγείας τους και τον αναλάβουν οι πολυεθνικές να δούμε πόσο θα σας αρέσει.....

 

 

Α και μην ξεχάσετε και τις γιαγιάδες σας......εγω πάντως τον πεθερό μου τον εμβολίασα :) :) :)

http://www.youmagazine.gr/wordpress/2014/12/13-deaths-linked-to-flu-vaccine-31793/

Link to comment
Share on other sites

Toν πήγες Ιταλία τον πεθερό για εμβόλιο; Γιατί, αν τον εμβολίασες εδώ, μην ελπίζεις, εδώ κάνουμε το vaxigrip κι όχι αυτό το FLUAD που λέει το άρθρο που παρέθεσες. :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Toν πήγες Ιταλία τον πεθερό για εμβόλιο; Γιατί, αν τον εμβολίασες εδώ, μην ελπίζεις, εδώ κάνουμε το vaxigrip κι όχι αυτό το FLUAD που λέει το άρθρο που παρέθεσες. :P

 

οχι δυστυχώς εδω τον εμβολιάσαμε! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

yogini, θέλω να σου διηγηθώ ένα πραγματικό γεγονός, σημερινό, που αφορά εσένα κι εμένα.

Ανοίγω το πρωί το φόρουμ, ψιλο αφηρημένη, έτσι από συνήθεια, ενώ έχω δουλειά που κάνω και το μυαλό μου έιναι εκεί. Βλέπω το ποστ σου και μπαίνω φευγαλέα στο λινκ, και κάνω αυτό που αντιπαθώ: κρατάω τις εντυπώσεις και δεν επεξεργάζομαι την πληροφορία.

Κλείνω το φόρουμ κι έχω μείνει με την αόριστη εντύπωση ότι το εμβόλιο της γρίπης είναι επικίνδυνο, και να το πω στον άντρα μου μήπως να μην το κάνω τελικά.

 

FLASH BACK

Έχω άσθμα και από τότε που η μικρή άρχισε παιδικό και κολλάω ό,τι μου φέρνει, το αναπνευστικό μου έχει δεινοπαθήσει. Κάθε ίωση του κ*(ου, για μένα είναι μια περιπέτεια. Τώρα αναρρώνω από την τελευταία που μου κόστισε 20 μέρες δύσπνοιας και 10 αντιβίωσης.

Πήρα λοιπόν, με τη σύμφωνη γνώμη του πνευμονολόγου μου την απόφαση να κάνω το εμβόλιο της γρίπης αντί να καρδιοχτυπώ κάθε Ιανουάριο-Φεβρουάριο μην κολλήσω και τι θα πάθω.

Και πάνω εκεί, πέφτω στο ποστ σου.

 

Και σε ρωτάω, αν εγώ η αφελής, η βιαστική, αλλάξω την απόφασή μου βάσει της δικής σου πληροφορίας και τελικά κολλήσω τη γρίπη και κάνω επιπλοκή, εσύ είσαι έτοιμη να αναλάβεις την ευθύνη της παραπληροφόρησης? Προσοχή, δε μιλάω για τη γνώμη σου αλλά για τη δημιουργία λανθασμένων εντυπώσεων.

 

Μερικές φορές, πάνω στη διάθεσή μας να υποστηρίξουμε αυτό που πιστεύουμε, υποτιμάμε τη δύναμη του δημόσιου λόγου.

 

*Αγγελίνα, ευχαριστώ που το ξεκαθάρισες.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω εγώ ο αρθρογραφος ο "ειδικός" της υγείας πιστεύει ότι τα εμβόλια προκαλούν καρκίνο με διάφορα διαβολικά κύτταρα που ενύουν στο οργανισμό μας κτλ....

μάλλον μπέρδεψε το έιτζ με τους καρκίνους και το πέρασε για είδος καρκίνου (όπως λευχαιμεία πχ) :cool:

 

αυτό το λέω για να καταλάβετε για τι "λαμπρό επιστημονα" μιλαμε...

 

http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231367619

 

Συγγνωμη αν γινομαι αποτομη αλλα ειναι θεμα υγειας....

 

Μου ειναι αδιανοητο πως η μορφωμενη η γενια η δικη μας, ερχεται να επιλεξει αναμεσα α) σε δεκαετιες ερευνων, θυσιων και αποδεδειγμενης επιτυχιας τελικα της επιστημης στην εξαλειψη επιδημιων, και β) σε θεωριες του καθε Dr Muller με χαρτι ΙΕΚ Ανω Παναγιας Ρουμανιας στην χειροπρακτικη, της γειτονισσας και της ξαδερφης της, οτι ειναι επικινδυνα γιατι μεσα εχουν το AIDS, τη γαγγραινα κι εγω ξερω τι αλλο, και εστω και σκεπτεται να επιλεξει το β!

 

Κατι τετοια εγιναν στην Αφρικη με το προφυλακτικο, (τους ελεγαν οτι μεσα στο προφυλακτικο εχουν βαλει οι κακοι Δυτικοι τον ιο του Aids, και δεν τα χρησιμοποιουσαν και εγινε εξαπλωση της νοσου) αλλα εκει τους δινεις και ενα ελαφρυντικο!!

 

Ειλικρινα, με απλη λογικη, δεν υπαρχει συγκριση και το αποτελεσμα δεν αφορα δυστυχως εμας τους ιδιους μονο, ωστε να λεμε "θα κανω ο,τι θελω", οπως λενε πολλες παραπανω σε αυτο το θεμα, αλλα την κοινωνια στο συνολο της. Οι επιδημιες που προλαμβανονται με τα εμβολια, ακομα και η γριππη, ειναι σε σημαντικο ποσοστο, θανατηφορες.

Link to comment
Share on other sites

yogini, θέλω να σου διηγηθώ ένα πραγματικό γεγονός, σημερινό, που αφορά εσένα κι εμένα.

Ανοίγω το πρωί το φόρουμ, ψιλο αφηρημένη, έτσι από συνήθεια, ενώ έχω δουλειά που κάνω και το μυαλό μου έιναι εκεί. Βλέπω το ποστ σου και μπαίνω φευγαλέα στο λινκ, και κάνω αυτό που αντιπαθώ: κρατάω τις εντυπώσεις και δεν επεξεργάζομαι την πληροφορία.

Κλείνω το φόρουμ κι έχω μείνει με την αόριστη εντύπωση ότι το εμβόλιο της γρίπης είναι επικίνδυνο, και να το πω στον άντρα μου μήπως να μην το κάνω τελικά.

 

FLASH BACK

Έχω άσθμα και από τότε που η μικρή άρχισε παιδικό και κολλάω ό,τι μου φέρνει, το αναπνευστικό μου έχει δεινοπαθήσει. Κάθε ίωση του κ*(ου, για μένα είναι μια περιπέτεια. Τώρα αναρρώνω από την τελευταία που μου κόστισε 20 μέρες δύσπνοιας και 10 αντιβίωσης.

Πήρα λοιπόν, με τη σύμφωνη γνώμη του πνευμονολόγου μου την απόφαση να κάνω το εμβόλιο της γρίπης αντί να καρδιοχτυπώ κάθε Ιανουάριο-Φεβρουάριο μην κολλήσω και τι θα πάθω.

Και πάνω εκεί, πέφτω στο ποστ σου.

 

Και σε ρωτάω, αν εγώ η αφελής, η βιαστική, αλλάξω την απόφασή μου βάσει της δικής σου πληροφορίας και τελικά κολλήσω τη γρίπη και κάνω επιπλοκή, εσύ είσαι έτοιμη να αναλάβεις την ευθύνη της παραπληροφόρησης? Προσοχή, δε μιλάω για τη γνώμη σου αλλά για τη δημιουργία λανθασμένων εντυπώσεων.

 

Μερικές φορές, πάνω στη διάθεσή μας να υποστηρίξουμε αυτό που πιστεύουμε, υποτιμάμε τη δύναμη του δημόσιου λόγου.

 

*Αγγελίνα, ευχαριστώ που το ξεκαθάρισες.

 

Νομιζω Αννα οτι με αυτο σου το παραδειγμα μας δειχνεις πολυ πετυχημενα, ποσο μπορει να επηρεαστει καποιος απο ενα τετοιο κινημα...απο στομα σε στομα, ακους κατι, μετα ακους για ερευνες και θεωριες, διαβαζεις αποψεις σε φορα απο μαμαδες που τα παιδια τους εφτασαν τα 15 και δεν εχουν παθει "ουτε ιωσουλα" και φυσικα μετα το σκεπτεσαι... γι αυτο θεωρω οτι πρεπει να ειναι προσεκτικοι οσοι με πραξεις τους, προωθουν τετοιες ιδεες...

 

Οταν ηταν μωρο η δικια μου, το ειχα παθει για ενα διαστημα, τοτε με το MMR θυμαμαι...μεχρι που το συζητησα με ενα πολυ καλο γιατρο και μου εξηγησε ολα αυτα, την ανοσια της αγελης κλπ.

 

ΥΓ ελπιζω να ειναι απλο παραδειγμα-αλλιως ευχομαι φετος εναν "ανωδυνο" χειμωνα χωρις περιπετειες-τα ιδια περναω καθε χρονο με ιγμοριτιδες....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι παράδειγμα, είναι η άτιμη η άσπλαχνη η ζωή μου.

Ιγμορίτιδες? :? Έχεις την αμέριστη συμπαράστασή μου.

(Κατάλληλο σπρέυ μύτης με την πρώτη μύξα συστήνω, εκ πείρας).

 

Κι εγώ είχα φοβηθεί με το MMR στη δεύτερη δόση (στην πρώτη δεν είχα ακούσει ακόμη τίποτα), αλλά εμπιστεύτηκα την παιδίατρο.

Η μέχρι στιγμής απόφασή μου για όλα αυτά, είναι να μην την ψωνίζω ότι μπορώ να είμαι εγώ η σωστή εκεί που η επιστήμη είναι λάθος, και τελικά ακολουθώ τους ειδικούς.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με argini, Χαρά-Μαρία και ΑΝΝΑ24...προσπαθώ κι εγώ να μην παραπληροφορώ, αν ανεβάσω μια πληροφορία, την ελέγχω γιατί δεν ξέρεις τι επακόλουθο μπορεί να έχει...

Πάντως με αυτές οι θεωρίες θα έχουμε πάλι επιδημίες ιλαράς κτλ...όλο και κάποιος πείθεται...όπως με το ζευγάρι με το νεογέννητο και την ειδική διατροφή που πέθανε μου φαίνεται...

Τα εμβόλια άλλες γενιές τα ζητούσαν με φασαρίες, εμείς τα καταργούμε;;;;; :confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

θεωρείτε ότι είναι ίδιες οι συνθήκες ζωής και υγιεινής εδω με την Αφρική;;;;;

 

για το "περιλάβει" τι να πω....ζούμε πια και σε τόσο φασιστικές κοινωνίες...οταν θα πάψετε να έχετε τον έλεγχο των παιδιών σας και της υγείας τους και τον αναλάβουν οι πολυεθνικές να δούμε πόσο θα σας αρέσει.....

 

 

Α και μην ξεχάσετε και τις γιαγιάδες σας......εγω πάντως τον πεθερό μου τον εμβολίασα :) :) :)

http://www.youmagazine.gr/wordpress/2014/12/13-deaths-linked-to-flu-vaccine-31793/

 

A) Οι συνθηκες δεν είναι οι ιδιες εδώ με την αφρικη διοτι εδώ η πλειονότητα του πληθυσμου ΕΙΝΑΙ εμβολιασμένη...

Β) Μεσα στο ασανσέρ της πολυκατοικίας μια χρα μπορει να μεταδωσει το ΔΙΚΟ σου ανεμβολιαστο παιδι στην εγκυο του διπλανου διαμερίσματος και ιλαρα και ερυθρα και πολλα άλλα που μπορει να οδηγησουν μια μανουλα στο να γεννησει αναπηρο παιδι... Το δικόσ ου ανεμβολιάστο παιδι μπορεί επισης να μεταδωσει πχ αιμοφιλο στο μωρο τςη ξαδέλφης σου που μπορει να είναι 1,5 μηνος και να μην εχει ακομη εμβολιαστεί...ο αιμοφιλος ΣΕ ΑΥΤΗΝ την ηλικια προκαλει ΜΗΝΙΓΓΙΤΙΔΑ με τα γνωστα αποτελέσματα...

 

Γ) Κατά τα άλλα εσυ εισαι η "εναλλάκτικη" και όχι η ΑΝΕΥΘΥΝΗ..Και εμεις είμαστε οι "ΦΑΣΙΣΤΕΣ" που σεβομαστε το δικαιωμα υγειας του διπλανου μας...αν θελεις κρατα ανεμβολιαστα τα παιδια σου αλλα να τα κρατας στο σπιτι για να μην αποτελουν δημοσιο κινδυνο...διοτι το δικο σου δικαιωμα στην "εναλλακτικότητα" μπορει να στοιχισει την ζωη άλλων...

Και κατι ακομη...κανονικα θα έπρεπε να σου χρεωθουν και τα εξοδα για την νοσηλεια όσων θα νοσησουν εξαιτιας των ανεμβολιαστων παιδιων σου...διοτι αφου αγνοεις το κρατος και το εθνικο συστημα υγειας που ζητα εμβολιασμούς θα πρέπει να αποζημιώσεις τον ΕΟΠΥΥ...εμεις θα πληρωνουμέ την απόφαση σου να παριστάνεις την γιατρο και την μαχητρια κατά των πολυεθνικών???

Link to comment
Share on other sites

Α εντάξει οπότε καλύτερα να μην μαθαίνουμε για προβλήματα που έχουν προκαλέσει τα εμβόλια σε παιδιά και ανθρώπους! Ας αρκεστούμε μόνο σε ότι πει ο γιατρός μας και ας κοιμηθούμε ήσυχοι....έχετε δίκιο είναι που ήμουν λίγο παρμένη σήμερα

 

Τώρα σοβαρά δεν μιλάμε να ανήκεις σε ομάδα υψηλού κινδύνου και τα οφέλη να είναι σαφώς μεγαλύτερα από τον πιθανό κίνδυνο. Δηλαδή αν έχεις πρόβλημα θα δεις το ποστ ή την είδηση στο ιντερνετ και δεν θα το κάνεις; ή αντίστοιχα αν κάνεις το εμβόλιο και έχεις επιπλοκή θα κυνηγας τις κοπέλες που είναι υπέρ των εμβολίων παραπάνω;;;;; :roll: αν ζεις την ζωή σου βάσει τέτοιων πληροφοριών ίσως υπάρχει θέμα :roll:

 

Η γνώμη η δική μου είναι ότι ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζουμε και να ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ εμείς για την υγεία μας και την υγεία των παιδιών μας. Αυτό και μόνο. Μιλαω για εμένα προσωπικά και γράφω τις αποψεις μου με την ελευθερία που μου δίνει ενα φόρουμ συζητήσεων. Αν όλες οι γνώμες ήταν σύμφωνες θα το λέγαμε αλλιώς το ποστ...

Link to comment
Share on other sites

A) Οι συνθηκες δεν είναι οι ιδιες εδώ με την αφρικη διοτι εδώ η πλειονότητα του πληθυσμου ΕΙΝΑΙ εμβολιασμένη...

Β) Μεσα στο ασανσέρ της πολυκατοικίας μια χρα μπορει να μεταδωσει το ΔΙΚΟ σου ανεμβολιαστο παιδι στην εγκυο του διπλανου διαμερίσματος και ιλαρα και ερυθρα και πολλα άλλα που μπορει να οδηγησουν μια μανουλα στο να γεννησει αναπηρο παιδι... Το δικόσ ου ανεμβολιάστο παιδι μπορεί επισης να μεταδωσει πχ αιμοφιλο στο μωρο τςη ξαδέλφης σου που μπορει να είναι 1,5 μηνος και να μην εχει ακομη εμβολιαστεί...ο αιμοφιλος ΣΕ ΑΥΤΗΝ την ηλικια προκαλει ΜΗΝΙΓΓΙΤΙΔΑ με τα γνωστα αποτελέσματα...

 

Γ) Κατά τα άλλα εσυ εισαι η "εναλλάκτικη" και όχι η ΑΝΕΥΘΥΝΗ..Και εμεις είμαστε οι "ΦΑΣΙΣΤΕΣ" που σεβομαστε το δικαιωμα υγειας του διπλανου μας...αν θελεις κρατα ανεμβολιαστα τα παιδια σου αλλα να τα κρατας στο σπιτι για να μην αποτελουν δημοσιο κινδυνο...διοτι το δικο σου δικαιωμα στην "εναλλακτικότητα" μπορει να στοιχισει την ζωη άλλων...

Και κατι ακομη...κανονικα θα έπρεπε να σου χρεωθουν και τα εξοδα για την νοσηλεια όσων θα νοσησουν εξαιτιας των ανεμβολιαστων παιδιων σου...διοτι αφου αγνοεις το κρατος και το εθνικο συστημα υγειας που ζητα εμβολιασμούς θα πρέπει να αποζημιώσεις τον ΕΟΠΥΥ...εμεις θα πληρωνουμέ την απόφαση σου να παριστάνεις την γιατρο και την μαχητρια κατά των πολυεθνικών???

 

 

ΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!!!!!!!!!!!!!

Τιποτε δε με εκνευριζει στο φορουμ παρα ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ η ΓΑΙΔΟΥΡΙΝΗ ΑΝΑΙΣΘΗΤΗ ΣΤΑΣΗ

Link to comment
Share on other sites

Α εντάξει οπότε καλύτερα να μην μαθαίνουμε για προβλήματα που έχουν προκαλέσει τα εμβόλια σε παιδιά και ανθρώπους! Ας αρκεστούμε μόνο σε ότι πει ο γιατρός μας και ας κοιμηθούμε ήσυχοι....έχετε δίκιο είναι που ήμουν λίγο παρμένη σήμερα

 

Τώρα σοβαρά δεν μιλάμε να ανήκεις σε ομάδα υψηλού κινδύνου και τα οφέλη να είναι σαφώς μεγαλύτερα από τον πιθανό κίνδυνο. Δηλαδή αν έχεις πρόβλημα θα δεις το ποστ ή την είδηση στο ιντερνετ και δεν θα το κάνεις; ή αντίστοιχα αν κάνεις το εμβόλιο και έχεις επιπλοκή θα κυνηγας τις κοπέλες που είναι υπέρ των εμβολίων παραπάνω;;;;; :roll: αν ζεις την ζωή σου βάσει τέτοιων πληροφοριών ίσως υπάρχει θέμα :roll:

 

Η γνώμη η δική μου είναι ότι ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζουμε και να ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ εμείς για την υγεία μας και την υγεία των παιδιών μας. Αυτό και μόνο. Μιλαω για εμένα προσωπικά και γράφω τις αποψεις μου με την ελευθερία που μου δίνει ενα φόρουμ συζητήσεων. Αν όλες οι γνώμες ήταν σύμφωνες θα το λέγαμε αλλιώς το ποστ...

 

Όταν αναμεταδίδεις είδηση ότι έχουν πεθάνει άνθρωποι από το εμβόλιο της γρίππης, χωρίς να διευκρινίζεις το γεγονός ότι πρόκειται για εμβόλιο που ποτέ δεν ήρθε στην Ελλάδα, διαπράτεις επικίνδυνη παραπληροφόρηση. Τέλος.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Α εντάξει οπότε καλύτερα να μην μαθαίνουμε για προβλήματα που έχουν προκαλέσει τα εμβόλια σε παιδιά και ανθρώπους! Ας αρκεστούμε μόνο σε ότι πει ο γιατρός μας και ας κοιμηθούμε ήσυχοι....έχετε δίκιο είναι που ήμουν λίγο παρμένη σήμερα

 

Τώρα σοβαρά δεν μιλάμε να ανήκεις σε ομάδα υψηλού κινδύνου και τα οφέλη να είναι σαφώς μεγαλύτερα από τον πιθανό κίνδυνο. Δηλαδή αν έχεις πρόβλημα θα δεις το ποστ ή την είδηση στο ιντερνετ και δεν θα το κάνεις; ή αντίστοιχα αν κάνεις το εμβόλιο και έχεις επιπλοκή θα κυνηγας τις κοπέλες που είναι υπέρ των εμβολίων παραπάνω;;;;; :roll: αν ζεις την ζωή σου βάσει τέτοιων πληροφοριών ίσως υπάρχει θέμα :roll:

Η γνώμη η δική μου είναι ότι ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζουμε και να ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ εμείς για την υγεία μας και την υγεία των παιδιών μας. Αυτό και μόνο. Μιλαω για εμένα προσωπικά και γράφω τις αποψεις μου με την ελευθερία που μου δίνει ενα φόρουμ συζητήσεων. Αν όλες οι γνώμες ήταν σύμφωνες θα το λέγαμε αλλιώς το ποστ...

 

Που απο οτι φαινεται εσυ ενδιαφερεσαι μονο για την υγεια των δικων σου παιδιων...ας γλιτωσουν το εμβολιο τα δικα σου κι εχει ο Θεος για τα υπολοιπα...Ετσι μπραβο, να κοιταει ο καθενας τη παρτη του, τα παιδια ΤΟΥ, το σπιτι ΤΟΥ, τη δουλεια ΤΟΥ, τη βολη ΤΟΥ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απίστευτα εγωιστικό( το λιγότερο που μπορω ναπω!)να μην εμβόλιαζεις τα παιδια σου αλλα ολα τα υπόλοιπα να θες να ειναι εμβολιασμενα!!Γιατι αν ξαφνικά κόβαμε ολοι τα εμβόλια και ξεσπουσε μια επιδημία οι πρώτοι που θα τρέχανε να κανουν τα εμβόλια είναι αυτοί που δεν τα κάνουν!! Πόσο την πάρτη μας πια;;

Link to comment
Share on other sites

Που απο οτι φαινεται εσυ ενδιαφερεσαι μονο για την υγεια των δικων σου παιδιων...ας γλιτωσουν το εμβολιο τα δικα σου κι εχει ο Θεος για τα υπολοιπα...Ετσι μπραβο, να κοιταει ο καθενας τη παρτη του, τα παιδια ΤΟΥ, το σπιτι ΤΟΥ, τη δουλεια ΤΟΥ, τη βολη ΤΟΥ !!!!

 

 

Χμμμ, και όμως, στο παράδειγμα που έφερε η yogini, όλοι εμείς φερόμαστε πολύ εγωιστικά: δεν πειράζει που πέθαναν 16 γέροι στην Ιταλία. Αφού το Fluad δεν κυκλοφορεί εδώ, εμείς προχωράμε ακάθεκτοι στους εμβολιασμούς!

 

(για να θυμούνται οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νεότεροι :) , σημειώνω ότι είμαι ένθερμη υποστηρίκτρια των εμβολίων)

Link to comment
Share on other sites

yogini, θέλω να σου διηγηθώ ένα πραγματικό γεγονός, σημερινό, που αφορά εσένα κι εμένα.

Ανοίγω το πρωί το φόρουμ, ψιλο αφηρημένη, έτσι από συνήθεια, ενώ έχω δουλειά που κάνω και το μυαλό μου έιναι εκεί. Βλέπω το ποστ σου και μπαίνω φευγαλέα στο λινκ, και κάνω αυτό που αντιπαθώ: κρατάω τις εντυπώσεις και δεν επεξεργάζομαι την πληροφορία.

Κλείνω το φόρουμ κι έχω μείνει με την αόριστη εντύπωση ότι το εμβόλιο της γρίπης είναι επικίνδυνο, και να το πω στον άντρα μου μήπως να μην το κάνω τελικά.

 

FLASH BACK

Έχω άσθμα και από τότε που η μικρή άρχισε παιδικό και κολλάω ό,τι μου φέρνει, το αναπνευστικό μου έχει δεινοπαθήσει. Κάθε ίωση του κ*(ου, για μένα είναι μια περιπέτεια. Τώρα αναρρώνω από την τελευταία που μου κόστισε 20 μέρες δύσπνοιας και 10 αντιβίωσης.

Πήρα λοιπόν, με τη σύμφωνη γνώμη του πνευμονολόγου μου την απόφαση να κάνω το εμβόλιο της γρίπης αντί να καρδιοχτυπώ κάθε Ιανουάριο-Φεβρουάριο μην κολλήσω και τι θα πάθω.

Και πάνω εκεί, πέφτω στο ποστ σου.

 

Και σε ρωτάω, αν εγώ η αφελής, η βιαστική, αλλάξω την απόφασή μου βάσει της δικής σου πληροφορίας και τελικά κολλήσω τη γρίπη και κάνω επιπλοκή, εσύ είσαι έτοιμη να αναλάβεις την ευθύνη της παραπληροφόρησης? Προσοχή, δε μιλάω για τη γνώμη σου αλλά για τη δημιουργία λανθασμένων εντυπώσεων.

 

Μερικές φορές, πάνω στη διάθεσή μας να υποστηρίξουμε αυτό που πιστεύουμε, υποτιμάμε τη δύναμη του δημόσιου λόγου.

 

*Αγγελίνα, ευχαριστώ που το ξεκαθάρισες.

 

Παρακαλώ, να είσαι καλά. Ελπίζω να σε βοηθήσει το εμβόλιο και να είσαι καλύτερα φέτος. Μην το φοβάσαι καθόλου, εμείς οικογενειακώς το κάναμε επί σειράν ετών, για να προφυλάξουμε τον μικρό μου, που είχε γεννηθεί με καρδιοπάθεια.

 

Αυτό που σου συνέβη σε αυτό το τόπικ είναι πολύ συνηθισμένο και γι' αυτό οι περισσότεροι αντιδράμε έντονα όταν βλέπουμε πως γίνεται σκόπιμη παραπληροφόρηση, μόνο και μόνο για να προκληθούν εντυπώσεις και να δημιουργηθεί άσχημο κλίμα. Κάποτε τα τόπικ των εμβολίων ήταν γεμάτα από τέτοια ποστ, γιατί το συγκεκριμένο φόρουμ έβριθε απο μέλη που θήλασαν ως τα 5, δεν εμβολίασαν και τα παιδιά τους "δεν έχουν αρρωστήσει ποτέ". :rolleyes: Πόσες φορές να έχει γραφτεί αυτή η φράση εδώ μέσα, ούτε η Στυλιανάκη δε θα ξέρει. :lol:

 

Ύστερα από τόσα χρόνια, βέβαια, τείνω να πιστέψω πως ήταν 3-4 άτομα που έμπαιναν με 10 διαφορετικούς λογαριασμούς το καθένα και υποστήριζαν το ένα το άλλο. Ευτυχώς αυτά τα φαινόμενα αραίωσαν, σε βαθμό πλήξης, θα έλεγα. :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...