Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέο εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας Β


Lisbet

Recommended Posts

αραγε ποιες να ειναι οι συνεπειες για τα παιδια που εχουν κανει τις συγκεκριμενες παρτιδες??θα δω το βιβλιαριο μας, μας γραφει συνηθως παρτιδα εμβολιου...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 599
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σχετικά με την ανάκληση και τις πιθανές παρενέργειες, περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν εδώ και εδώ

 

Γενικά αναφέρουν ότι:

1. ανακαλούνται όσα δεν έχουν λήξει και έχουν κατασκευαστεί από τον Οκτώβρη του 2012

2. το πρόβλημα είναι πως βρέθηκε οξείδωση (σκουριά) σε μέρη της σύριγγας

3. μόνο ένας πολύ μικρός αριθμός από κάθε παρτίδα βρέθηκε ελλατωματικός, που σημαίνει πως οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές

4.If a syringe were administered and it had been contaminated, it could have resulted in localized injection site reactions such as redness, swelling, pain, or discoloration of the skin. An allergic reaction might also have been possible.

Δηλαδή, αν κάποιος έκανε το εμβόλιο με οξειδωμένη σύριγγα, θα είχε προκληθεί τοπική δερματική ανεπιθύμητη ενέργεια (κοκκινίλα, πρήξιμο, πόνος, αποχρωματισμός), με πιθανή και αλλεργική αντίδραση.

5. if an affected syringe of Meningitec were given to a baby weighing less than seven kilograms (15.4 pounds), there may have been a potential risk of iron toxicity

Αν έχει χορηγηθεί σε μωρά κάτω των 7 κιλών, μπορεί να υπάρχει ενδεχόμενο ρίσκο πρόκλησης τοξικότητας σιδήρου (για την οποία μπορείτε να ενημερωθείτε από εδώ)

 

 

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

αλίμονο σε όσους πρόλαβαν να εμβολιαστούν....

Λίγο υπερβολικό δεν είναι το αλίμονο?

 

Σαν να περιμένεις να ακουστεί κάτι (οτιδήποτε) κακό για κάποιο εμβόλιο απλά για να το γιορτάσεις (ή να αυτοβεβαιωθείς που δεν κάνεις εμβόλια στα παιδιά σου)? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λίγο υπερβολικό δεν είναι το αλίμονο?

 

Σαν να περιμένεις να ακουστεί κάτι (οτιδήποτε) κακό για κάποιο εμβόλιο απλά για να το γιορτάσεις (ή να αυτοβεβαιωθείς που δεν κάνεις εμβόλια στα παιδιά σου)? :rolleyes:

 

κάνω εμβολια στα παιδιά μου και το έχω κάνει το συγκεκριμένο οπότε λεω αλίμονο

 

 

----------------------------

Στέλιος Παπαβέντσης

2 hrs ·

Βλέπω συνέχεια βιβλιάρια υγείας παιδιών, στην σελίδα των εμβολίων συνάδελφοι να βάζουν μόνο το όνομα του εμβολίου ημερομηνία που έγινε και το όνομά τους, όχι παρτίδα, όχι ημερομηνία λήξης κλπ. Τώρα με την απόσυρση συγκεκριμένων παρτίδων του meningitec από τον ΕΟΦ για παρουσία μετάλλου σιδήρου, αναρωτιέμαι τι θα πουν αυτοί οι συνάδελφοι αν ένας γονιός τους ρωτήσει: "κάναμε το εμβόλιο αυτής της παρτίδας στο μωρό γιατρέ;"

Οι παρτίδες των εμβολίων πρέπει να καταγράφονται στο βιβλιάριο κάθε παιδιού, όχι για να δημιουργούνται υστερίες, αλλά ως σωστή ιατρική πρακτική, ως απαραίτητο μέτρο post-administration surveillance, για καταγραφή πιθανών συμβάντων και παρενεργειών και ανάλογη δράση. Απόσυρση παρτίδας εμβολίου δεν γίνεται μόνο όταν στο εργαστήριο του ΕΟΦ ανιχνεύονται σε δείγματα της παρτίδας πράγματα που δεν θα έπρεπε να ανιχνεύονται, αλλά και εάν κλινικοί γιατροί διαπιστώνουν και καταγράφουν συγκεκριμένη ανεπιθύμητη ενέργεια μετά την χορήγηση συγκεκριμένης παρτίδας που επιβάλλει την διακοπή χορήγησης. Μόνο έτσι, με αυστηρό έλεγχο σε όλα τα επίπεδα όπως επιβάλλει η σύγχρονη επιστήμη και κλινική πρακτική μπορούμε να πείσουμε τον κόσμο να μην γενικεύει και γίνεται θύμα θεωριών συνωμοσίας και αντιεμβολιαστικής παραφιλολογίας. Εκτός αν στηριζόμαστε απλά στο "δε βαριέσαι"..

Link to comment
Share on other sites

 

Το είπαν και τα άλλα κορίτσια, μοιρολογείς σε λάθος θέμα. :rolleyes:

 

Σήμερα που το έμαθα τσέκαρα τα βιβλιάρια των παιδιών. Δεν έχουμε κάνει από αυτές τις παρτίδες, μάλιστα ο μεγάλος έκανε το NeisvacC κι όχι το menigitec.

Link to comment
Share on other sites

15 Οκτωβριου θα κριθει εαν θα μπει στο εθνικο εμβολιαστικο προγραμμα,και φανταζομαι αν αυτο συμβει θα αποφασιστει και η ημερομηνια (που λογικα θα ειναι μεταγενεστερη, για να εχει αλλη κυβερνηση το προβλημα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποιο θα είναι το πρόβλημα;

Ότι η Επιτροπή αυτής της Κυβέρνησης που θα το εγκρίνει, θα πάρει όλη τη μίζα, ενώ η επόμενη Κυβέρνηση που απλώς θα εκτελέσει την απόφαση, δεν θα πάρει τιποτα :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ίσως βρείτε ενδιαφέρον αυτό:

http://www.paidiatriki.gr/index.php?option=com_zoo&task=item&item_id=480&Itemid=1

 

που περιγράφει και τη θέση που υιοθετήθηκε στην προχθεσινή ημερίδα λοιμώξεων.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ρωτησα τον οικογενιακο μας γιατρο (ελληνα) και μου ειπε οτι στο Βελγιο δεν το κανουν.... θα ρωτησω και στο φαρμακειο αν κυκλοφορει αλλα αυτος εχει παιδια σε μικρες ηλικιες οποτε δεν θα τους το κανει φανταζομαι (στην παιδιατρο θα παμε το δεκεμβρη)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σας!Πολυ ενδιαφερον και επικαιρο θεμα.

Μιλησα και εγω με την παιδιατρο μου,και μας ενημερωσε οτι το νεο εμβολιο

πρεπει να γινει!Ητανε απολυτη.Ως νεα μαμα εχω και εγω της φοβιες μου

αλλα απ οτι ενημερωνομαι,οι παρενεργειες ειναι οπως ολα τα εμβολια.

 

Τον αλλο μηνα εχουμε το πρωτο εμβολιο!

;)

[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/as1cOS5VM3D0000MTc5cHwwMDAzNzI3cHx5b3VyIHRleHQ.gif[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβάστε τι λέει Ιωάννης Καβαλιώτης Παιδίατρος - Λοιμωξιολόγος από τους κορυφάιους στον κλάδο του..

 

ΕΜΒΟΛΙΟ ΚΑΤΑ ΜΗΝΙΓΓΙΤΙΔΟΚΟΚΚΟΥ Β

Κυκλοφορεί από σήμερα στη χώρα μας το εμβόλιο κατά του μηνιγγιτιδοκόκκου οροομάδας Β (Bexsero).

 

 

H συγκεκριμένη οροομάδα αποτελεί το συχνότερο αίτιο μηνιγγιτιδοκοκκικής λοίμωξης, τόσο διεθνώς όσο και στη χώρα μας.

 

 

 

Έτσι η συστηματική χρήση του εμβολίου αναμένεται να προσφέρει σημαντική προστασία στον παιδικό πληθυσμό. Προϋπόθεση φυσικά γιαυτό είναι να επιτευχθεί υψηλή εμβολιαστική κάλυψη και να έχει το εμβόλιο την αναφερόμενη αποτελεσματικότητα.

 

 

Αναρτήθηκε από J. KAVALIOTIS στις 22:33

 

 

----------------------------

 

Τα παραπάνω έγραφα προ 7μήνου στο blog. Και φυσικά εξακολουθούν να ισχύουν. Επειδή όμως πρόσφατα σε δύο συγκεντρώσεις έγινε συζήτηση για το εμβόλιο αυτό, επειδή εκφράστηκαν κάποιες απόψεις, επειδή παραποιήθηκε κείμενο μου από την ηλεκτρονική έκδοση "Λοίμωξη" και επειδή έγιναν κάποια σχόλια για την αναγκαιότητα ή όχι του εμβολίου θέλω να πω τα εξής:

Με τα μέχρι σήμερα γνωστά, το εμβόλιο είναι ασφαλές και αποτελεσματικό (σε ποσοστό περίπου 85-90%). Αν κάτι αλλάξει με τη χρήση, αυτό θα φανεί και θα γίνει γνωστό στους παιδιάτρους.

Το εμβόλιο είναι υψηλού κόστου. Μεγάλο μειονέκτημα αυτή τη στιγμή, αν και για τα εμβόλια δεν πρέπει να τίθεται τέτοιο θέμα.

Το αν το εμβόλιο θα εξαφανίσει τη μηνιγγιτιδοκοκκική λοίμωξη, αυτό είναι κάτι που όλοι το εύχονται αλλά κανείς δεν το γνωρίζει. Η φράση "το τέλος της μηνιγγιτιδοκοκκικής νόσου" είναι μάλλον διαφημιστική έμπνευση.

Και ακριβώς στο θέμα αυτό εκφράστηκε η αντίδραση των περισσότερων παιδιάτρων. Στη διαφήμιση. Υπάρχει έντονη πίεση από την παραγωγό εταιρεία στα ΜΜΕ και στα διάφορα έντυπα. Αυτό οδηγεί πολλούς γονείς (με το φόβο της νόσου και από αυτά που ακούν) να πιέζουν τους γιατρούς για τη χορήγηση του εμβολίου. Επίσης, πολλοί γιατροί (για άλλους λόγους αυτοί) πιέζουν τους γονείς να κάνουν το εμβόλιο. Έτσι έρχονται σε δύσκολη θέση οι γιατροί που αναμένουν το πρόγραμμα εμβολίων για να προχωρήσουν στη χορήγηση ή όχι του εμβολίου. Αυτά είναι πρωτόγνωρα πράγματα για ένα καινούριο εμβόλιο και δεν θυμάμαι να έχουν ξαναγίνει στο παρελθόν κατά την εισαγωγή οποιουδήποτε εμβολίου. Πριν αρκετό διάστημα έγινε επίσης έντονη διαφημιστική εκστρατεία όταν ένα ήδη κυκλοφορούν εμβόλιο έλαβε επέκταση ηλικίας για χορήγηση. Αυτή είναι η δεύτερη έντονη διαφημιστική καμπάνια.

Πιστεύει μια εταιρεία ότι αυτός είναι κατάλληλος τρόπος διαφήμισης και ότι αποδίδει; O κάθε παιδίατρος θα μπορούσε να αναρωτηθεί γιατί ξοδεύονται τόσα χρήματα για ένα μονοπωλιακό προϊόν, ενώ καλύτερο ίσως ήταν να δοθούν τα ποσά αυτά πχ στα διάφορα κοινωνικά ιατρεία ώστε να εμβολιαστούν εκατοντάδες παιδιά είτε με αυτό είτε με άλλα εμβόλια του προγράμματος. Και αυτό διαφήμιση είναι. Με μεγαλύτερο όφελος για τα παιδιά.

Ο ορθός τρόπος εισαγωγής εμβολίου σε μια οργανωμένη χώρα, είναι να γίνουν επιδημιολογικές έρευνες για τη νόσο, να διαπιστωθούν οι ανάγκες, να βρεθούν οι ομάδες στόχοι, να καθορισθεί το δοσολογικό σχήμα και εφόσον όλα αυτά εγκριθούν, να εισαχθεί το εμβόλιο εντασσόμενο άμεσα στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών. Αυτά σε μια ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ και ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΗ χώρα.

Για μια ακόμη φορά στην ευρωπαϊκή κατά τα άλλα χώρα μας, έγινε πάλι το ανορθόδοξο. Θα μου πείτε, εδώ δεν μπορούν να συγκροτήσουν τόσους μήνες μια επιτροπή εμβολίων, ορθόδοξες ενέργειες ζητάμε; Δεν ξέρω αν αληθεύει, αλλά η επιτροπή συνεχώς αυξάνει. Λένε ότι έφθασε τα 19 άτομα. Η παλιά ήταν 9 άτομα. Η νέα διορισθείσα (προ εξαμήνου ή οκταμήνου;) αρχικά αποτελείτο από 11 άτομα και σιγά-σιγά έφτασε τους 19 αυξανόμενη ανά τακτά χρονικά διαστήματα κατά 2 άτομα! Αυτά κι αν δεν είναι πρωτόγνωρα πράγματα.

Πολύ φοβάμαι μήπως όλη αυτή η διαφημιστική εκστρατεία γυρίσει ανάποδα και αποβεί εις βάρος του εμβολίου. Μήπως όμως αποβεί και εις βάρος της ήδη τραυματισμένης εμβολιαστικής ιδέας. Αυτό θα είναι το χειρότερο.

Σε μια εποχή όπου η κρίση δεν έχει περάσει, όπου η ανάπτυξη δεν φαίνεται ούτε στο μακρυνό μέλλον (και αφήστε τι λένε οι κυβερνώντες), όπου τα κοινωνικά ιατρεία είναι ασφυκτικά γεμάτα, όπου το αντιεμβολιαστικό κίνημα φουντώνει, τέτοιες διαφημιστικές καμπάνιες εκνευρίζουν την πλειονότητα των παιδιάτρων. Γιατί; Μα διότι προσπαθούν να επιβάλλουν δι εμμέσων πιέσεων κάποιο προϊόν. Κανείς δεν διανοήθηκε ότι αυτό το προϊόν μπορεί να "καεί";(σπάνιο αλλά πιθανό). Βέβαια, καλό είναι να υπάρχει κάποια επίσκεψη παραπάνω αλλά ας αναλογισθεί κάποιος ότι αν τυχόν συμβεί μια ανεπιθύμητη ενέργεια με εκτός προγράμματος εμβόλιο και κινηθεί νομική διαδικασία, τι φαύλος κύκλος θα επακολουθήσει.

Τέλος, όλοι γνωρίζουμε ότι ο επιλεκτικός εμβολιασμός για μια τόσο σοβαρή (πλην όχι συχνή σήμερα) νόσο είναι ουσιαστικά άδικος διότι προφυλάσσονται μόνον οι έχοντες. Μα το εμβόλιο κυκλοφόρησε για όλους.

Κλείνοντας, επαναλαμβάνω ότι το εμβόλιο είναι καλό, αποτελεσματικό και ασφαλές όπως προκύπτει από τις μέχρι τώρα μελέτες.

Πρέπει λοιπόν να χορηγείται το εμβόλιο από τους παιδιάτρους πριν την ένταξη του στο εθνικό πρόγραμμα;

 

Εκφράζοντας τη συνισταμένη πολλών μαιλ, τηλεφωνημάτων, ερωτήσεων κλπ που έχω δεχτεί, θα ήθελα να πώ ότι ο παιδίατρος θίγεται όταν καθοδηγείται στις ενέργειες του από τα ΜΜΕ, τη διαφήμιση και τους γονείς. Νομίζω πως η απάντηση στο ερώτημα είναι ευδιάκριτη.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

ο παιδίατρος θίγεται όταν καθοδηγείται στις ενέργειες του από τα ΜΜΕ, τη διαφήμιση και τους γονείς. .

 

 

Ο Καβαλιώτης τα λέει πολύ ωραία, όπως πάντα. Ωστόσο, απομόνωσα την παραπάνω φράση, γιατί θεωρώ ότι αδικεί πολλούς παιδιάτρους (την πλειονότητα, ελπίζω) που δεν καθοδηγούνται από ΜΜΕ, διαφήμιση και γονείς, αλλά μόνο από διεθνή, τεκμηριωμένη και υψηλού επιπέδου βιβλιογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Ολοι θιγομαστε οταν ασχετοι μας κανουν παρατηρησεις για την δουλεια μας,αλλα ειναι μαλλον απιθανο να μην το εχουμε κανει και εμεις οι ιδιοι καποτε.

Αυτο που πρεπει να κανει ο παιδιατρος ειναι να καθοδηγεί και να ξεδιαλυνει και οχι να θιγεται

Link to comment
Share on other sites

Ο Καβαλιώτης τα λέει πολύ ωραία' date=' όπως πάντα. Ωστόσο, απομόνωσα την παραπάνω φράση, γιατί θεωρώ ότι αδικεί πολλούς παιδιάτρους (την πλειονότητα, ελπίζω) που δεν καθοδηγούνται από ΜΜΕ, διαφήμιση και γονείς, αλλά μόνο από διεθνή, τεκμηριωμένη και υψηλού επιπέδου βιβλιογραφία.[/quote']

 

Συμφωνώ με όλους και με όλα ...το θέμα είναι ότι μας έβαλαν όλους τους γονείς σε ένα "τρυπάκι" για το ποιο είναι το σωστό...και εδώ το "σωστό" μπορεί να κρίνει την ζωή ενός παιδιού...

Ακούμε,διαβάζουμε αλλά ειδικοί δεν είμαστε.. ας βγάλει τουλάχιστον ο παιδιατρικός σύλλογος μια ανακοίνωση "ότι ακόμα και να μην έχει μπεί στο σύστημα υγείας το εμβόλιο εμείς το προτείνουμε στους γονείς"

Πρόταση επίσημη και όχι προτροπή έως ότου αποφασίσει κάποια στιγμή το επίσημο κράτος.

Τώρα σαν γονείς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ακούσουμε την γνώμη του παιδιάτρου μας και να βγάλουμε συμπέρασμα αλλά κρίνοντας στην ουσία τον παιδίατρο για το πόσο δίκαιο έχει σε αυτά που μας λέει η δεν μας λέει...

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ίσως βρείτε ενδιαφέρον αυτό:

http://www.paidiatriki.gr/index.php?option=com_zoo&task=item&item_id=480&Itemid=1

 

που περιγράφει και τη θέση που υιοθετήθηκε στην προχθεσινή ημερίδα λοιμώξεων.

 

Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο, ευχαριστούμε.

 

Έμαθα πως ο Βορίδης είχε πει στον Παπαδάκη πως το Bexsero θα "αξιολογούνταν" σχετικά με το αν θα ενταχθεί σε αυτά που καλύπτονται από τα ταμεία, στις 15/10. Υπήρξε καμια ενημέρωση;

Link to comment
Share on other sites

"...Όπως επισημαίνουν οι ειδικοί, το εμβόλιο κυκλοφόρησε στα ελληνικά φαρμακεία τον Μάρτιο του 2014, αλλά μέχρι σήμερα δεν έχει ενταχθεί στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών. Το “αγκάθι” ήταν ότι η Εθνική Επιτροπή Εμβολιασμών δεν είχε συνεδριάσει επί ενάμιση χρόνο, καθώς είχε λήξει η θητεία της. Τελικά, η πρώτη συνεδρίαση της Επιτροπής έγινε μόλις την περασμένη βδομάδα και όλοι είναι σε αναμονή για τον αν τελικά θα εισηγηθεί την κάλυψη του συγκεκριμένου εμβολίου από τα ταμεία. Βέβαια, η Επιτροπή έχει συμβουλευτικό χαρακτήρα και το πράσινο φως για την κάλυψη του εμβολίου θα πρέπει να δοθεί από τα υπουργεία Υγείας και Οικονομικών..."

Ημερομηνία άρθρου: 23/10/2014

Περισσότερα εδώ

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

To Bexsero προτάθηκε να μην μπει στα δωρεάν. Επίσης, προτάθηκε να βγει από τα δωρεάν το εμβόλιο του ροτα-ιού (ήταν με 25%) και να μπει με 25% το εμβόλιο της ηπατίτιδας Α (ήταν δωρεάν).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα μου είπε η παιδίατρος πως το μεσοδιάστημα μεταξύ των δόσεων του συγκεκριμένου εμβολίου είναι αυστηρό και δεν πρέπει να ξεπερνάει τους 3 μήνες, γιατί μειώνεται η αποτελεσματικότητά του. Αγχώθηκα γιατί το πρώτο το κάναμε 4/9 και καθυστερήσαμε το επαναληπτικό, λόγω ιώσεων...έχει ακούσει κανείς τίποτα σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου είπε η παιδίατρος πως το μεσοδιάστημα μεταξύ των δόσεων του συγκεκριμένου εμβολίου είναι αυστηρό και δεν πρέπει να ξεπερνάει τους 3 μήνες, γιατί μειώνεται η αποτελεσματικότητά του. Αγχώθηκα γιατί το πρώτο το κάναμε 4/9 και καθυστερήσαμε το επαναληπτικό, λόγω ιώσεων...έχει ακούσει κανείς τίποτα σχετικό;

 

Ναι και εμάς μας είπαν οτι πρεπει να γίνεται ανάμεσα στους δυο και τρεις μηνες οπωσδήποτε και το κάναμε πριν δυο βδομαδες

Για ιώσεις ο γιατρός είπε οτι το παιδι απλα δεν πρεπει να εχει πυρετό κατα τα αλλα και μυξες η βήχα να εχει δεν πειραζει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...