Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιλεκτικος Εμβολιασμος


prune

Recommended Posts

Καταρχήν δεν υπαινίσομαι τίποτα.Είπα για την συζήτηση που είχα με τον δικό μου παιδίατρο και για το δικό μου παιδί.Ο παιδίατρός μου μου είπε πως το εμβόλιο αφήνει ακάλυπτο μεγάλο μέρος του πληθυσμού.Το μαντού σε εμάς τος εμβολιασμένους ενήλικες θα ήταν δώρον -άδωρον εφόσον έχουμε σχεδόν όλοι εμβολιαστεί.Υποθέτω γι αυτό δεν στο έκαναν.Ένα ετήσιο μαντού ανάμεσα στα παιδιά θα έδειχνε πολύ γρήγορα κάποιο κρούσμα και την θεραπεία του πριν γίνει επιδημία.Απλό είναι και στο δικό μου κεφάλι κατανοητό μιας και το εμβόλιο αφήνει πολλά περιθώρια(από τον γιατρό μου) να μην πιάσει.Επαναλαμβανόμενες ακτινογραφίες;;;;Δεν ξέρω να σου απαντήσω για την ηπατίτιδα.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 318
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια εγώ έχω δίδυμα αγοράκια και μάλιστα τα γένννησα πρόωρα στον 8ο μήνα! Έχω κάνει όλα τα εμβόλια μεχρι στιγμής και συνεχίζουμε πλην της γαστρεντερίτιδας και μάλιστα το μετάνοιωσα γιατί πριν από λιγες μέρες είχαμε διάρροια και σημειωτέον εμένα κολλάει το ένα το άλλο . Τον άλλο μήνα θα κάνουμε και για τη γρίπη ,εμεις ομως προλάβαμε και κολλήσαμε οικογενειακώς! Αστα βράστα!

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο κορίτσι.Της γρίπης το κάναμε τον προηγούμενο μήνα μαζί με την ηπατίτιδα Α.Γίνετε σε δύο δόσεις.Της γαστρεντερίτιδας ούτε εγώ της το χα κάνει.

να βγει ο βρωμοχειμώνας και να στε καλά.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω κοπελα μου! Εμεις ειμαστε δυο και οταν κολλαει ο ενας κολλαει κι ο αλλος και μετα η αφεντια μου!! Δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου κι ειχα και τα μικρουλια αρρωστα! Φωναξα τη μαμα μου και ηρθε για δυο μερουλες, ευτυχως την περασαμε στο ποδι! Παμε για αλλα... Οντως ο χειμωνας ειναι δυσκολος! Ένα παιδάκι έχεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν δεν υπαινίσομαι τίποτα.Είπα για την συζήτηση που είχα με τον δικό μου παιδίατρο και για το δικό μου παιδί.Ο παιδίατρός μου μου είπε πως το εμβόλιο αφήνει ακάλυπτο μεγάλο μέρος του πληθυσμού.Το μαντού σε εμάς τος εμβολιασμένους ενήλικες θα ήταν δώρον -άδωρον εφόσον έχουμε σχεδόν όλοι εμβολιαστεί.Υποθέτω γι αυτό δεν στο έκαναν.Ένα ετήσιο μαντού ανάμεσα στα παιδιά θα έδειχνε πολύ γρήγορα κάποιο κρούσμα και την θεραπεία του πριν γίνει επιδημία.Απλό είναι και στο δικό μου κεφάλι κατανοητό μιας και το εμβόλιο αφήνει πολλά περιθώρια(από τον γιατρό μου) να μην πιάσει.Επαναλαμβανόμενες ακτινογραφίες;;;;Δεν ξέρω να σου απαντήσω για την ηπατίτιδα.

 

Καλή μου, δεν είπα πως υπαινίχθηκες κάτι. Συζήτηση κάνουμε και παραθέτω τους προβληματισμούς μου γενικά, όχι μόνο απέναντί σου (απλά έτυχε να είμαστε τώρα οι δυο μας online και κάνω παράθεση στα δικά σου μηνύματα).

 

Το ετήσιο μαντού μπορεί μεν να δείξει γρήγορα το κρούσμα, πριν εξελιχθεί η ασθένεια, αλλά από την άλλη, το συγκεκριμενο παιδί, μπορεί να μην είχε μολυνθεί καν αν είχε κάνει το εμβόλιο! Κι εγώ δεν αντέχω να το σκεφτώ αυτό για το δικό μου παιδί, ότι το άφησα να μολυνθεί με μια τόσο επικίνδυνη ασθένεια, τη στιγμή που θα μπορούσα να το είχα προφυλάξει, έστω και σε κάποιο ποσοστό.

 

Έπειτα, να μην ξεχνάμε, πως το συγκεκριμένο εμβόλιο είναι πολύ περισσότερο αποτελεσματικο στα παιδιά, παρά στους ενήλικες. Οπότε, προσωπικά, προτιμώ να του το κάνω τώρα, για να έχει μια σχετική κάλυψη και να έχω και τη συνείδησή μου ήσυχη, πως, όσο τουλάχιστον περνούσε από το χέρι μου, το προφύλαξα.

Link to comment
Share on other sites

Το "υπαινίσομαι"πήγαινε στον απελεύθερο.Προσπάθησα να απαντήσω και στους δύο σας μαζί και έγινε λίγο αχταρμάς.Καταλαβαίνω τι λες.Σίγουρα ο καθένας αποφασίζει όπως αντέχει εφόσον μάλιστα δεν είναι στα υποχρεωτικά.

@giasemi ναι,μια κόρη.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ομάδα δικηγόρων έκαναν μεγάλη έρευνα εκ μέρους της Arnica και καταλήξανε στα εξής:

Rosie, σχετικά με αυτό υπάρχει κάπου δημοσιευμένο το πόρισμα των νομικών;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
ΓΙΑΤΙ να υποβληθεί ένα παιδί σε αυτή τη δοκιμασία, τη στιγμή που μπορεί, απλούστατα και ασφαλέστατα, να προστατευτεί;

 

Τι εννοείς "ασφαλέστατα";;;; Όλα τα εμβόλια έχουν τον κίνδυνο παρενεργειών, μερικές από τις οποίες είναι πολύ βαριές.

 

Αν το θέμα των εμβολίων ήταν όντως απλό και ασφαλές, δεν θα υπήρχε γονιός που θα δίσταζε να εμβολιάσει το παιδί του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι εννοείς "ασφαλέστατα";;;; Όλα τα εμβόλια έχουν τον κίνδυνο παρενεργειών, μερικές από τις οποίες είναι πολύ βαριές.

 

Αν το θέμα των εμβολίων ήταν όντως απλό και ασφαλές, δεν θα υπήρχε γονιός που θα δίσταζε να εμβολιάσει το παιδί του.

 

Θα μπορούσες να παραθέσεις ολόκληρο το μήνυμά μου; Κι ύστερα θα απαντήσω στην ερώτησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τη λογική των γονιών που δε θέλουνε να κάνουνε στα παιδιά τους το MMR, το rotateq και το εμβόλιο της γρίππης ή ακόμα και του πνευμονιόκοκκου, όπου οι πιθανότητες των επιπλοκών από τις συγκεκριμένες νόσους δεν είναι τόσο αυξημένες. Αυτό που δυσκολεύομαι να καταλάβω, είναι το πού βασίζονται και αφήνουν τα παιδιά τους εκτεθειμένα σε ασθένειες, όπως η πολιομυελίτιδα, η ηπατίτιδα Β και ο τέτανος, όπου δε μιλάμε απλώς για πιθανότητες, αλλά για απόλυτα μη αναστρέψιμες συνέπειες της ασθένειας.

 

Η πολιομυελίτιδα, στην εποχή των γονιών μας ακόμα, θέριζε κυριολεκτικά κι έχει αφήσει πίσω της μια μακριά λίστα από ανάπηρους, ένας από τους οποίους ήταν και ένας πρώτος ξάδελφος του άντρα μου, που έμεινε στα 12 έτη του ανάπηρος από τη μέση και κάτω και πέθανε πριν από λίγα χρόνια. Το ίδιο συνέβη και σε έναν αδελφό της νταντάς των παιδιών μου, που το έπαθε 5 χρονών. Ένα πρώην αφεντικό μου ήταν κάπως πιο τυχερό, δεν παρέλυσε, αλλά κουτσαίνει έντονα, από τα 15 του. Περιττό να σας πω ότι, μαζί με τα παιδιά που νόσησαν, ψυχολογικά, σημαδεύτηκαν ανεπανόρθωτα όλα τα μέλη της οικογένειας. Τότε όμως δεν υπήρχε επιλογή, διότι δεν υπήρχε και εμβόλιο. Ήταν να μη σου τύχει. Σήμερα, που υπάρχει, με ποια λογική μπορεί να ρισκάρει κανείς την αρτιμέλεια του παιδιού του; Επειδή, υποτίθεται, οι περισσότεροι είναι εμβολιασμένοι και η ασθένεια έχει αξαφανιστεί; Αυτό δεν ισχύει πλέον, με όλο αυτόν τον ανεμβολίαστο πληθυσμό που μπαινοβγαίνει αθρόα στη χώρα και ζει σε άθλιες συνθήκες υγιεινής, όπως αναφέρανε κι άλλα μέλη πιο πάνω. Η πολιομυελίτιδα είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα εξαιρετικά επικίνδυνης ασθένειας, που τέθηκε σε έλεγχο αποκλειστικά και μόνο λόγω του μαζικού υποχρεωτικού εμβολιασμού των παιδιών και που μπορεί, ανά πάσα στιγμή, εφόσον οι προστατευτικές ασπίδες πέσουν, να επανακάμψει με δριμύτητα. Και θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος, πώς μπορεί ένας γονιός να συνεχίσει να ζει και να αντικρίζει καθημερινά το παιδί του στο αναπηρικό καροτσάκι, γνωρίζοντας ότι το έβαλε εκεί ο ίδιος, επειδή δεν το εμβολίασε; Εγώ δε θα το άντεχα πάντως, θα προτιμούσα να πέσω απ' το μπαλκόνι, ειλικρινά.

 

Ομοίως και η ηπατίτιδα Β. Όπως γνωρίζουμε όλοι, δεν θεραπεύεται ολοκληρωτικά, ο φορέας είναι πάντα φορέας και μπορεί ανά πάσα στιγμή να νοσήσει και να οδηγηθεί, σταδιακά, στην κίρρωση ήπατος. Υπάρχουν πολλές εργασίες με τις οποίες δεν θα μπορεί να ασχοληθεί, αν είναι θετικός στις εξετάσεις και, αν θέλει να κάνει οικογένεια, θα πρέπει να ληφθούν ιδιαίτερες προφυλάξεις για την/τον σύζυγο και τα παιδιά. Εγώ, με το χέρι στην καρδιά, ομολογώ πως δεν θα παντρευόμουν εν γνώσει μου φορέα της εν λόγω ασθένειας κι ας ήταν και ο πρίγκηπας του παραμυθιού. ΓΙΑΤΙ να υποβληθεί ένα παιδί σε αυτή τη δοκιμασία, τη στιγμή που μπορεί, απλούστατα και ασφαλέστατα, να προστατευτεί; Ένα παράδειγμα - στο χωριό της πεθεράς μου, ένας γείτονας έστειλε τον 16χρονο γιο του να φράξει με σύρμα έναν μπαξέ, μαζί με έναν αλλοδαπό εργάτη τους, φορέα της ασθένειας. Πάνω στη δουλειά, μάτωσαν τα χέρια και των δύο και το παιδί κόλλησε. Δεν έχει δίκιο αυτό το παιδί, να ζητήσει το λόγο από τους γονείς του, που δεν το εμβολίασαν; Επίσης, είναι γνωστό πως πλέον τα παιδιά ξεκινούνε τις σεξουαλικές επαφές από το γυμνάσιο, μην πω και νωρίτερα και λίγοι χρησιμοποιούν προφυλακτικό. Από τους μύριους όσους κινδύνους, στους οποίους τα εκθέτει αυτή η πρακτική, ένας τουλάχιστον μπορεί να αποφευχθεί.

Όσο για τον τέτανο, εκεί κι αν κινδυνεύουν τα μωρά από την πρώτη στιγμή. Είναι εγκληματική αμέλεια των γονιών να τα αφήνουν στο έλεος ενός γδαρμένου γόνατου στο πάρκο. Να θυμήσω τις εκστρατείες της UNICEF για την εξάλειψη του νεογνικού τετάνου στην Αφρική; Πόσες παιδιά χάνονται ακόμα και σήμερα, λίγες μέρες ή και ώρες, μετά τη γέννησή τους; Κι ύστερα από όλα αυτά, μπορούμε να εξακολουθούμε να ισχυριζόμαστε ότι, εξ ολοκλήρου, το πρόγραμμα των εμβολιασμών είναι οργανωμένο σχέδιο εξόντωσης των παιδιών μας και ότι αυτά τα εμβόλια, μας εκθέτουν σε περισσότερους κινδύνους από τις ίδιες τις ασθένειες;

 

Άκυρο, το βρήκα. Αν ξαναδιαβάσεις τη συγκεκριμένη παράγραφο, θα καταλάβεις γιατί και πώς αναφέρεται αυτό το "ασφαλέστατα".

 

Για την ιστορία να αναφέρω ότι κάναμε στο σχολείο και της φυματίωσης και δεν βλέπω τίποτα πέρα από ένα μικρό κόκκινο σημαδάκι. Ούτε φουσκάλες, ούτε πύον, ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

πάντως κορίτσια σε λίγο δε θα συζητάμε για επιλεκτικό η καθόλου εμβολιασμό....

ο αριθμός των ανασφάλιστων και ανεμβολιαστων παιδιών συνεχώς ανεβαίνει:

http://www.citypress.gr/freesunday/index.html?action=article&article=3780

έτσι οι εναλλακτικοί γονείς δεν θα έχουν την ασφάλεια που τους προσφέρει ο εμβολιασμός της μάζας (καθώς μεγάλο ποσοστό της μάζας μένει πια ανεμβολίαστο)

είναι θέμα χρόνου αυτή η υγειονομική βόμβα να σκάσει και να αρχίσουν να σημειώνονται κρούσματα....

αν στον παιδικό σημειωθουν δύο κρούσματα ιλαράς, τρία ανεμοβλογιας ή και καμιά πολυομυελίτιδα, οι ελάχιστες παρενέργειες (υπαρκτές και φανταστικές) θα φαντάζουν ουτοπία μπροστά στου πραγματικούς κυνδίνους για την υγεία των παιδιών μας....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ασφαλώς και δεν τίθεται θέμα επιλογής ή επιλεκτικότητας .

Αν ακολουθήσω το προβληματισμό μερικών εδώ μέσα αλλά και έξω απο εδώ, θα πρέπει να μην κάνετε κανένα εμβόλιο στα πολύτιμα παιδιά σας αλλά παράλληλα να κάνετε και το σταυρό σας αν πάθουν όλες αυτές τις ασθένειες για τις οποίες τα εμβόλια έχουν παρασκευαστεί και που δεν θέλετε να τα κάνετε στα τέκνα σας . Εμβόλια κάνουν και οι ανασφάλιστοι και όλοι ανεξαιρέτως διότι εκτός των παιδιών σας, προστατεύεται και ολόκληρη η κοινωνία και τα παιδιά των άλλων.Και χρήματα να μην έχετε υπάρχει η εκκλησία της Ελλάδος και η "ΑΠΟΣΤΟΛΗ" καθώς και ο Ιατρικός σύλλογος Αθηνών σε συνεργασία με την Αρχιεπισκοπή Αθηνών στην οδό Σεβαστουπόλεως 113 , 3ος όροφος .

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ρίξτε μια ματιά στο σύνδεσμο

 

 

If we ask the same questions weʼll get the same answers. Weʼve asked the autism vaccine question over two dozen times and each time we get the same response; no relationship.

 

http://www.autismsciencefoundation.org/autismandvaccines.html

 

Και όπως λεει το άρθρο: read the science

 

A. Decisions about vaccine safety must be based on well-controlled

scientific studies.

Parents are often confronted with “scientific” information found

on television, on the Internet, in magazines and in books that

conflicts with information provided by healthcare professionals. But

few parents have the background in microbiology, immunology,

epidemiology and statistics to separate good scientific studies from

poor studies

 

The Facts About Childhood Vaccines

http://www.autismsciencefoundation.org/sites/default/files/CHOP2.pdf

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

επαναφερω το post με την εξης ερωτηση.

μου ειπε μια παιδιατρος πως το εμβολιο της ηπατιτιδας προστατευει μονο απο το 1 τοις εκατο των μικροβιων που την προκαλουν.

εχετε πληροφοριες πανω σε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχει παίξει χαλασμένο τηλέφωνο στην πρόταση με το 1%. Όμως δεν το αποκλείω εξ αρχής, τα εμβόλια προστατεύουν έναντι των μεταδοτικών και επικινδύνων στελεχών που κυκλοφορούν, όχι έναντι όλων των στελεχών που έχουν ανιχνευθεί ποτέ στην ανθρώπινη ιστορία. Αν μόνο αυτό το 1% των ιών κυκλοφορεί, μόνο από αυτό χρειάζεσαι προστασία.

 

Χαρακτηριστικό παρόμοιο παράδειγμα είναι το ετήσιο εμβόλιο της γρίπης, το οποίο περιλαμβάνει τα στελέχη των προηγούμενων 2 η 3 ετών που εξακολουθούν να είναι σε έξαρση, και όχι των τελευταίων 30 ετών ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

επαναφερω το post με την εξης ερωτηση.

μου ειπε μια παιδιατρος πως το εμβολιο της ηπατιτιδας προστατευει μονο απο το 1 τοις εκατο των μικροβιων που την προκαλουν.

εχετε πληροφοριες πανω σε αυτο?

 

Το θέμα δεν είναι ο απόλυτος αριθμός των ιων που μας παρέχει προστασία αλλα ποιοι είναι εκείνοι που μπορεί να οδηγήσουν σε κιρρωση ή νεοπλασια μετα απο ενδεχόμενη νοσηση.Επισης η προστασία δεν είναι εφ΄ όρου ζωής αλλα πρέπει να ελέγχουμε για αντισώματα και εφόσον πέσει οι τίτλος να επαναλάβουμε μια δόση.Αυτα ισχύουν για το εμβολιο της ηπατιτιδας β.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...