Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΟ: ΤΣΙΜΠΙΜΑ Η' ΚΑΡΦΩΜΑ


ehatzika

Recommended Posts

Μια απορία γιατι έχω σκάσει απο προχθές. Κάναμε το πρώτο μας εμβόλιο. Όταν γίνετε το εμβόλιο μπαίνει βαθιά η σύρριγγα μέσα στο μπουτάκι ή επιφανειακά. Πέντε εκατοστά σύρριγγα μπήκε στο μπουτάκι του και κόντεψα να τρελαθώ. Ετσι είναι τα εμβόλια? Ακουσα απο μερικές οτι δεν κλάψανε τα μωρά τους στα εμβόλια και μου φαίνετε απίστευτο. Εδώ εγω πόνεσα που το είδα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ehatzika να σου πω την αληθεια, οποτε παμε στον παιδιατρο, βαζω μπροσταρια τον αντρα μου κι ετσι δεν εχω δει. Αυτο που ξερω απο την εμπειρια μου (επειδη σπουδασα νοσηλευτικη) ειναι πως η εγχυση του φαρμακου θα πρεπει να γινεται στον υποδοριο ιστο, που ειναι αρκετα πιο κατω απο την επιφανεια του δερματος. Οποτε δεν μπορει να γινει επιφανειακα, εκτος απο καποια συγκεκριμενα (οπως η φυματινο-αντιδραση ή οπως λεγεται πιο γνωστα mantoux).

Μην στεναχωριεσαι κι εμας καθε φορα πλανταζει στο κλαμμα αλλα μετα απο 2 λεπτακια περιπου της περναει. Οσο γι' αυτο που αναφερεις για μερικα παιδακια που δεν κλαινε, ισχυει! Περιμεναμε στο ιατρειο του παιδιατρου να ερθει η σειρα μας και πριν απο εμας ηταν ενα μωρακι 2 εβδομαδες πιο μικρο απο τη δικια μου (αυτο μου το ειπε η μαμα του οταν πιασαμε κουβεντα) και ειχε ερθει κι εκεινο για εμβολιο. Μπηκανε οι ανθρωποι κανονικα, περιμεναμε κι εμεις να ακουσουμε κλαμμα, περιμεναμε, περιμεναμε.... Μετα απο 10 λεπτα βγηκαν εξω οι γονεις με το παιδακι αγκαλια μες στην περηφανεια και μας εξηγησαν πως δεν εκλαψε.. Εμεις βεβαια τους κοιτουσαμε καπως ετσι: :shock: :shock: :shock: ! Αναπτερωθηκα κι εγω πως δεν θα κλαψει, μπηκαμε στην αιθουσα που τα εξεταζει ο γιατρος, της παταει το εμβολιο.... γκανιαξε η δικια μου!

Παντως ειναι γεγονος πως τα περισσοτερα κλαινε!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειναι γιατι ειναι το πρωτο σου μωρο.

Καρφωμα ειναι. Μαλιστα κατα την παιδιατρο μας ειναι η πρωτη φορα που κλαινε με δακρυα τα μωρακια.

Ο μεγαλος μου γιος γενικως το επερνε ψυχραιμα το θεμα. Μεχρι και μπαλονι μας ειχαν δωσει που ηταν τοσο θαραλεος. Ο μικρος ουρλιαζε σαν να τον σφαζουν. Εγω αυτο που εκανα ηταν να βαζω ενα υποθετο παυσιπονο πριν ξκινησουμε για το γιατρο (εβαλα και στο μικρο αλλα εκανε κακα και βγηκε αμεσως). Ρωτησε την γιατρο σου. Αλλα οτι θα κλαψει θα κλαψει. Απλα αλλα σταματανε πιο γρηγορα αλλα κλαινε πιο πολυ. Αν του δωσεις λιγο γαλα μετα θα ηρεμισει πιο γρηγορα. Εμεις συνηθως γυρναμε με το καροτσι οποτε η βολτα τους χαλαρωνει...

Link to comment
Share on other sites

Α! Επισης ξεχασα να σου πω, πως εκτος απο τον πονο που τους προκαλει το τσιμπημα (ή καρφωμα τελος παντων) της βελονας, πολλες φορες τα τσουζει και το φαρμακο. Οποτε ειναι αναμενομενο να κλαινε τα καημενα!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

οποτε δεν έχει να κάνει με την παιδίατρο μου. Γιατι μέχρι να αλλάξω παιδίατρο σκέφτηκα. Ετσι είναι και πρέπει να συμβιβαστώ. Η επιστήμη πάει μπροστά, δεν μπορούν να βρουν ενα πιο ανωδυνο τρόπο. Τι να πω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πριν από μερικές μέρες κάναμε δύο εμβόλια στον 3 μηνών γιο μου. Λοιπόν το πρώτο, στο ένα μπουτάκι ούτε που το κατάλαβε. Του το έκανε η γιατρός και αυτός χαμογελούσε!

Στο δεύτερο, στο άλλο μπουτάκι έβαλε τα κλάματα και μιλάμε για μαύρο δάκρυ. Όπως μου είπε η γιατρός δεν είναι θέμα τσιμπίματος αλλά θέμα φαρμάκου. Το πρώτο δεν προκαλούσε πόνο ενώ το δεύτερο προκαλούσε.

Αυτά. :cool:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο εγινε και με εμας. Στο πρωτο εμβολιο το τετραβακ εβγαλε μονο μια τσιριδα και μετα γελουσε. Προχθες που εκανε το act hib εκλαψε με μαυρο δακρυ. Το λυπηθηκα το καημενουλι. Μαλλον ηταν πιο πηχτο το φαρμακο.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Αμα ανοιξεις το εμβολιο οταν το παιρνεις (το κουτακι εννοω) θα δεις οτι δεν εχουν ολα την ιδια βελονα.

Αλλα εχουν μεγαλη, αλλα μια μικρουλα.

Το καθενα γινεται διαφορετικα.. Οι παιδιατροι ξερουν πως να κανουν το καθενα.

Ομως αυτο που λενε τα κοριτσια οτι αουσιαστικα το φαμακο ειναι που ποναει ειναι γεγονος.. Το τσιμπιμα οπως κ να γινει ειναι ουσιαστικα το ιδιο. Το καταλαβαινεις μονο την ωρα που σε ακουμπαει η βελονα ασχετα με το ποσο βαθια θα παει.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα εμβολια πρεπει να μπαινουν καρφωτα και οχι σιγα σιγα γιατι ετσι ποναει λιγοτερο.οι βελονες εχουν συγκεκριμενο μηκος γιατι πρεπει να γινονται ενδομυικα δηλαδη στον μυ και οχι υποδορια γιατι αυτο ειναι θεμα απορροφησης και καμια φορα αν το φαρμακο ειναι λιποφιλο ποναει περισσοτερο.να σκεφτεστε οτι γινονται για καλο!

Link to comment
Share on other sites

Για τον πόνο πάντως υπάρχει μια αλοιφούλα. Την εφαρμόζεις κανα μισάωρο πριν το εμβόλιο για να μην πονέσει το τσίμπιμα πολύ. Βέβαια για το φάρμακο....Ρώτα τη γιατρό σου.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τον πόνο πάντως υπάρχει μια αλοιφούλα. Την εφαρμόζεις κανα μισάωρο πριν το εμβόλιο για να μην πονέσει το τσίμπιμα πολύ. Βέβαια για το φάρμακο....Ρώτα τη γιατρό σου.

 

 

Θα ρωτήσω. Αν είναι οκ με η αλοιφή αυτή σίγουρα θα την πάρω. Μου λύσατε πάντως την απορία. Ευχαριστω κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι που θα το καρφωσει ο γιατρος γιατι εμας μας εκανε το εμβολιο οταν ηταν τριων μηνων σε λιπος κ οχι σε ιστο κ πρηστηκε.απο τοτε εχει κανει αιματωμα μεσα κ την τρωει συνεχως.εκανα υπερηχο κ οντως υπαρχει αιματωμα το οποιο δεν θα φυγει.της βαζω μια αλοιφη για την φαγουρα αλλα τελικα υπαρχουν πολλοι ασχετοι γιατροι.

το εμβολιο φυσικα δεν θα επιασε αφου ηταν λαθος το σημειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Σε ποιό σημείο γίνεται το εμβόλιο? Η πρώτη μου παιδίατρος το έκανε στο πόδι πάνω από το γόνατο, ψηλά στο μπουτάκι της προς την άκρη. Η δεύτερη χτες της το έκανε λίγο προς την πίσω μεριά του μπουτιού, δηλαδή εκεί που έχει περισσότερο ψαχνό. Τελικά ποιό είναι το σωστό???

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου παιδίατρος έκανε τα εμβόλια του παιδιού στο μπουτάκι, λίγο στην άκρη, όπως περιγράφεις, μέχρι το πρώτο του έτος. Μετά στο μπράτσο!

Τώρα στο δεύτερο παιδάκι μου που άλλαξα παιδίατρο, μου είπε οτι τα εμβόλια για μωράκια πάνω απο 5 κιλά γίνονται απο την αρχή στο μπράτσο!

Απλά πρός διευκόλυνσή τους, οι παιδίατροι, κάνουν τα εμβόλια εκεί που υπάρχει περισσότερο ψαχνό.

 

Link to comment
Share on other sites

Aρα η δεύτερη παιδίατρος ήταν πιο σωστή που το έκανε στο μπουτάκι από πίσω που έχει πιο πολύ ψαχνό? Και η αλήθεια είναι ότι δεν έκλαψε τόσο πολύ η μπεμπα όσο τις άλλες φορές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...