Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο Tdap για ενήλικες


petros_

Recommended Posts

Γειά σας,

 

περιμένουμε το πρώτο μας παιδί τον Ιούνιο. Είμαι στην California, και οι γονείς μου θα έρθουν από την Ελλάδα, και έχουμε ένα μικρό πρόβλημα με εμβόλια...

 

Εδώ τα τελευταία χρόνια υπάρχουν αυξημένα κρούσματα κοκκύτη, που είναι πολύ επικίνδυνο για νεογέννητα. Για προστασία, συνιστούνε σε όσους έχουν επαφή με μωρά να κάνουν εμβόλιο Tdap, γιατί η ανοσία από το παιδικό εμβόλιο δεν κρατάει πολύ (10 χρόνια το πολύ λένε). Ετσι έχω πει στους γονείς μου να πάνε να το κάνουν πριν έρθουν.

 

Δυστυχώς, μέχρι τώρα δεν τα έχουν καταφέρει. Υγειονομικό, γιατροί κτλ τους αντιμετωπίζουν σαν να ζητάνε κάτι τελείως τρελό και λένε ότι έχουν Tdap μόνο για παιδιά. Εχει κάποιος εδώ κάποια παρόμοια εμπειρία, ή καμία ιδέα για το τι μπορούν να κάνουν για να τους κάνει κάποιος το εμβόλιο στην Ελλάδα; Τους έχω στείλει επίσημες πληροφορίες από το CDC και California Department of Public Health που δείχνουν ότι και είναι κατάλληλο το εμβόλια για ενήλικες, και το συνιστούνε σε όσους έχουν επαφή με μωρά, αλλά τίποτα...

 

Στην χειρότερη περίπτωση θα τους πάω να το κάνουν εδώ όταν έρθουν, αλλά επειδή θα είναι εδώ για λίγες μόνο μέρες πριν γεννηθεί το μωρό θα προτιμούσα να το κάνουν πριν ταξιδέψουν.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας,

 

περιμένουμε το πρώτο μας παιδί τον Ιούνιο. Είμαι στην California, και οι γονείς μου θα έρθουν από την Ελλάδα, και έχουμε ένα μικρό πρόβλημα με εμβόλια...

 

Εδώ τα τελευταία χρόνια υπάρχουν αυξημένα κρούσματα κοκκύτη, που είναι πολύ επικίνδυνο για νεογέννητα. Για προστασία, συνιστούνε σε όσους έχουν επαφή με μωρά να κάνουν εμβόλιο Tdap, γιατί η ανοσία από το παιδικό εμβόλιο δεν κρατάει πολύ (10 χρόνια το πολύ λένε). Ετσι έχω πει στους γονείς μου να πάνε να το κάνουν πριν έρθουν.

 

Δυστυχώς, μέχρι τώρα δεν τα έχουν καταφέρει. Υγειονομικό, γιατροί κτλ τους αντιμετωπίζουν σαν να ζητάνε κάτι τελείως τρελό και λένε ότι έχουν Tdap μόνο για παιδιά. Εχει κάποιος εδώ κάποια παρόμοια εμπειρία, ή καμία ιδέα για το τι μπορούν να κάνουν για να τους κάνει κάποιος το εμβόλιο στην Ελλάδα; Τους έχω στείλει επίσημες πληροφορίες από το CDC και California Department of Public Health που δείχνουν ότι και είναι κατάλληλο το εμβόλια για ενήλικες, και το συνιστούνε σε όσους έχουν επαφή με μωρά, αλλά τίποτα...

 

Στην χειρότερη περίπτωση θα τους πάω να το κάνουν εδώ όταν έρθουν, αλλά επειδή θα είναι εδώ για λίγες μόνο μέρες πριν γεννηθεί το μωρό θα προτιμούσα να το κάνουν πριν ταξιδέψουν.

 

Ευχαριστώ!

 

Καλησπέρα, κι εμάς φέτος χρειάστηκε να κάνει ο άντρας μου το MMR και ζήσαμε ένα αντίστοιχο θέατρο παραλόγου, οι παιδίατροι λέγανε "ααααα εμείς μόνο σε παιδιά, να πάτε σε παθολόγο", οι παθολόγοι λέγανε "ααααα εμείς δεν κάνουμε εμβόλια, να πάτε σε παιδίατρο", μέχρι το Παστέρ φτάσαμε και είπαν όχι... η λύση τελικά ήταν να βρούμε έναν παιδίατρο γνωστό γνωστού που δέχτηκε να το κάνει. Πήγαμε λοιπόν στο Κέντρο Υγείας (εκεί να δεις γέλια, εγώ -έγκυος τότε- κι ο άντρας μου στην αίθουσα αναμονής με τα πιτσιρίκια γύρω-γύρω, και να λέω "έφερα το μεγάλο μου να κάνει εμβόλιο" :D:D) και το έκανε εκεί και του υπέγραψε και τα σχετικά χαρτιά ότι το έκανε. Μάλλον έτσι θα βρείτε άκρη...

 

δες κι εδώ, αναφέρει συγκεκριμένα μάρκα εμβολίου για ενήλικες

 

Με το καλό το μωρό σας!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ. Οπως βλέπω, μάλλον μόνο μέσω γνωστών θα βγάλουν άκρη, δυστυχώς...

 

μάλλον λείπεις καιρό από Ελλάδα κι έχεις ξεχάσει πώς δουλεύει το σύστημα ;) ελπίζω σύντομα να βρείτε λύση!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μερικές φορές ξεχνάω ;).

 

Τελικά, βρήκαν κατά τύχη μία παιδίατρο στο Υγειονομικό που δέχτηκε να τους κάνει Repevax, που είναι Tdap + πολιομυελίτιδα, οπότε όλα εντάξει τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...