Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γλυκά μετά το έτος


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι εγω της δινω της μικρης μου και μαλιστα μου το ειπε ο γιατρος οτι σε φυσιολογικες ποσοτητες τη χρειαζονται τη ζαχαρη...ακουσα βεβαια απο καποια μαμα το ακραιο οτι θα δωσει στο παιδι της μετα τα 5 ενω εκεινη ετρωγε το γλυκακι της κι εκεινο εκλαιγε στα ποδια της να του δωσει...τι ειναι προτιμοτερο, να το βλεπεις να σε παρακαλαει κ να τρως μπροστα του η να του δωσεις μιση κουταλιτσα να παρει τη γευση???

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προς το παρόν της έχω δώσει να δοκιμάσει ελαχιστη μηλόπιτα.

Περιμένω να χρονίσει σε 2 εβδ. για να της φτιάχνω μπισκοτάκια με κουάκερ (συνταγή στο αντίστοιχο ποστ) και άνθος αραβοσίτου.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

ναι μωρέ είναι κρίμα να μυρίσει το σπίτι όμορφα, να κοιτά το μωρό, να του ανοίξει η όρεξη και να μη φάει!

 

Λίγο φαντάζομαι και γω ότι δε θα βλάπτει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θυμάστε παλαιά που όταν ένα μωρό σε ένα σπίτι το ζαχάρωναν με λίγη ζάχαρη στο στόμα. δεν επαθε και κανενας τίποτα.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια ποτε δεν στερησα τα παιδια μου απο τα γλυκα λιγο ποιο πανω απο τον χρονο παντος.και δεν κανουν σαν χαζα ουτε για γλυκα ουτε για σοκολατες τα πατατακογαριδακια ναι δεν θελω να τα τρωνε αλλα αν θελουν τα εχω πει για καποια και περνουν απο αυτα.δεν ειχαμε και ποτε προβλημα στο βαρος τους και τα δοντακια πρωϊ βραδυ πλυσιμο.η απαγορευση φερνει τα αντιθετα αποτελεσματα παντα

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια συμφωνω απολυτα και εγω του εχω δωσει κεικ , brownies και αν τρωω καποιο γλυκο του δινω μια κουταλιτσα για την γευση!!!!!!

Προσπαθω να φτιαχνω γλυκακια εγω και να του δινω για να ειναι απο αγνα υλικα αλλα αν τυχη θα δοκιμασει και κατι ετοιμο.

9newp3.png8dIOp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω της εχω φτιαξει κεικ με μελι αντι για ζαχαρη οπως επισης και κολοκυθοπιτα. τι να σας πω τρελαινεται. και τον παιδιατρο που ρωτησα μου ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα. βεβαια δεν της δινω καθε μερα. περιπου 2-3 φορες την εβδομαδα

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω οτι και εδω τα καλυτερο ειναι το μετρο. Να δινεις γλυκα με συννεση και να μη του τα στερεις. Μιλαω εκ πειρας γιατι στο σπιτι μου οταν μεγαλωνα δεν μου εδιναν ποτε γλυκα .

Το αποτελεσμα ειναι τωρα να με διακατεχει ενα κατοχικο συνδρομο και μην δω μπροστα μου γλυκα, μπισκοτα και Μερεντα. Θα πρεπει να το φαω ολο. Η Μερεντα εαν μπει σπιτι θα την εχω φαει με το κουταλι σε 2 ωρες ( για αυτο δεν μπαινει σπιτι) :?;) Ενω ο αντρας μου που του εδιναν τα παντα, δεν του κανει καμια αισθηση.

Δεν θελω να κανω το ιδιο και στον γιο μου. Του δινω να δοκιμαζει σχεδον τα παντα που τρωω εγω εφόσον βεβαια δεν ειναι με συντηρητικα.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω της δινω απο ταγλυκα που φτιαχνω, απλα προσεχω να μην τρωει μεγαλες ποσοτητες.

Σίγουρα το πιο ωραίο πρωινό, μετά από το γάλα της και το αυγο, είναι λίγο κεκάκι, σπιτικό, παρέα με τη μαμα...

Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε παλαιά που όταν ένα μωρό σε ένα σπίτι το ζαχάρωναν με λίγη ζάχαρη στο στόμα. δεν επαθε και κανενας τίποτα.

 

και η δική μου η μαμά όταν γυρίσαμε σπίτι απο το Ιασώ έδωσε στο μωρό λίγο ζαχαρίτσα;)

 

Εγώ του έχω δώσει λίγο σοκολάτα και λίγο ρυζόγαλο.Γιατι ο μπέμπης δεν υπάρχει περίπτωση να τρώς κάτι και να μη σου πει μαμ.:D:D

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω οτι και εδω τα καλυτερο ειναι το μετρο. Να δινεις γλυκα με συννεση και να μη του τα στερεις. Μιλαω εκ πειρας γιατι στο σπιτι μου οταν μεγαλωνα δεν μου εδιναν ποτε γλυκα .

Το αποτελεσμα ειναι τωρα να με διακατεχει ενα κατοχικο συνδρομο και μην δω μπροστα μου γλυκα, μπισκοτα και Μερεντα. Θα πρεπει να το φαω ολο. Η Μερεντα εαν μπει σπιτι θα την εχω φαει με το κουταλι σε 2 ωρες ( για αυτο δεν μπαινει σπιτι) :?;) Ενω ο αντρας μου που του εδιναν τα παντα, δεν του κανει καμια αισθηση.

Δεν θελω να κανω το ιδιο και στον γιο μου. Του δινω να δοκιμαζει σχεδον τα παντα που τρωω εγω εφόσον βεβαια δεν ειναι με συντηρητικα.

 

σε ευχαριστω για το μηνυμα σου κοριτσι μου!!με εβαλε σε σκεψεις διοτι στη μικρη δεν δινω σχεδον τιποτα-καλα για τυποποιημενα ουτε λογος-και πραγματικα επειδη ειναι φαγανη και θελει να δοκιμαζει απο ολα καοιες φορες προσπαθω να τηνξεγελω...ισως εχεις δικιο..με μετρο και σπιτικο γλυκακι με λιγο μελακι, ισως να μην εβλαπτε....αληθεια κατι αλλο εκτος απο το μελι που στις υψηλες θερμοκρασιες χανει σε θρεπτικα, γνωριζει καποιος???

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για το μηνυμα σου κοριτσι μου!!με εβαλε σε σκεψεις διοτι στη μικρη δεν δινω σχεδον τιποτα-καλα για τυποποιημενα ουτε λογος-και πραγματικα επειδη ειναι φαγανη και θελει να δοκιμαζει απο ολα καοιες φορες προσπαθω να τηνξεγελω...ισως εχεις δικιο..με μετρο και σπιτικο γλυκακι με λιγο μελακι, ισως να μην εβλαπτε....αληθεια κατι αλλο εκτος απο το μελι που στις υψηλες θερμοκρασιες χανει σε θρεπτικα, γνωριζει καποιος???

 

Νομίζω πάντως πως αν σ'αρεσουν τα γλυκα ή όχι ειναι θέμα ανθρώπου. Και εμενα που μου διναν ειμαι γλυκατζου και αν δεν τελειωσει το γλυκο που εχουμε σπίτι δεν ησυχαζω.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω του εχω δωσει σπιτικα γλυκα αλλα και ετοιμα (τυπου κεηκ,τσουρεκι) και ειναι 10μιση μηνων-αλλωστε και τα φρουτα που τρωνε εχουν μεσα ζαχαρη.Νομιζω οτι δεν πρεπει να ειμαστε υπερβολικες,ολα ειναι απαραιτητα με μετρο παντα...

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν του εχω δώσει τιποτα ακομη. Μια φορα του πηρα κατι μπισκοτακια οδοντοφυιας απο τα βιολογικά αλλα δεν του άρεσαν ευτυχως. Ουτε κρεμα φαριν λακτε κτλ εχω δώσει. Νομιζω οτι δεν του αρεσουν πλεον οι γλυκές γευσεις γιατι και με την φρουτόκρεμα δεν τα παμε καθολου καλα.

Link to comment
Share on other sites

κ στα 2 εδινα τις κανονικες κρεμες κ μετα το χρονο κανω κεικ 1 φορα τη βδομαδα κ 1 φορα κουλουρακια πορτοκαλιου κ τα δεινω.καλα ο γιος μου δεν μασαει καλα ακομα αν κ 2 ετων...:evil: αλλα κατι λιγο τρωει.τα φερνει κ καθε κυριακη ο μπαμπας απο 1 αυγο κιντερ αλλα η μεγαλη το τρωει μονο.ο μικρος δε το θελει κ το τρωω εγω:mrgreen: παντως να πω οτι εμενα μου απαγορευαν τα παντα.μεχρι 10 χρονων δεν ηξερα τι θα πει σοκολατα πατατακια αναψυκτικο κακαο γαλα!!!αν μου εδεινε κανενας συγγενης η μανα μου το επαιρνε κ το εκρυβε (μαλλον το ετρωγε κρυφα:evil::evil:) αποτελεσμα ακομη κ τωρα ειμαι φοβερη γλυκατζου.αν εχουμε 10 σοκολατες σπιτι ειμαι ικανη να τις φαω ολες σε 1 μερα :oops::oops::oops: κ στο γυμνασιο κ στ λυκειο ετρωγα καθε μερα απο το κυλικειο σοκολατες!!αφου δεν εγινα παχυσαρκη με χαλασμενα δοντια παλι καλα...

νομιζω πως η στερηση απο κατι που θες σε κανει να πεφτεις με τα μουτρα σαυτο αργοτερα κ μαλιστα σε σημειο ΥΠΕΡΒΟΛΗΣ.γιαυτο 1 κοματι κεικ 2 κουλουρακια κ ενα κιντερ αυγο ολοκληρη τη βδομαδα δε νομιζω πως πειραζει.ουτε παχυσαρκα ειναι ουτε χαλασμενα δοντια εχουν.η μεγαλη ειναι 4 χρ 104 εκ 17.5 κιλα κ ο μικροσ 2 χρ 89 εκ 11 κιλα(αυτος ειδικα μαλλον αδυνατος ειναι...)κ τα πηγα κ σε παιδοοδοντιατρο πριν 1 μηνα.2 φορες τη μερα πλενουμε δοντια.

γενικα νομιζω παν μετρον αριστον.δεν ειναι καλο να στερεις ουτε ομωσ κ να δεινεις σε υπερβολικες δοσεις

Link to comment
Share on other sites

και γω που ρώτησα την παιδίατρο μου είπε όχι καθημερινά ζάχαρη αλλά μπορεί να δοκιμάσει.

 

Μέχρι στιγμής της έχω δώσει της μικρής αν με δει να τρώω έρχεται κοντά και μετά φεύγει αφού ικανοποιήσει την περιέργεια της.

 

Παν μέτρον άριστον όπως είπατε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι της δικιάς μου δεν της αρέσει καθόλου η ζάχαρη αφού και βασιλόπιτα της έδωσα και ελάχιστο μελομακάρονο καθώς και ελάχιστη σοκολάτα αλλά πλήρης αδιαφορία. Ιδιαιτέρως εάν το ψωμί έχει μέλι δεν θέλει ούτε κάν δευτερη μπουκιά.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι της δικιάς μου δεν της αρέσει καθόλου η ζάχαρη αφού και βασιλόπιτα της έδωσα και ελάχιστο μελομακάρονο καθώς και ελάχιστη σοκολάτα αλλά πλήρης αδιαφορία. Ιδιαιτέρως εάν το ψωμί έχει μέλι δεν θέλει ούτε κάν δευτερη μπουκιά.

 

νομίζω ότι πρέπει να χαίρεσαι! :-D

Link to comment
Share on other sites

Η μία μου μάλλον δεν είναι φαν της ζάχαρης. Την τελευταία φορά που πήγα να της δώσω λίγο τούρτα στα γεννέθλιά μου, γύρισε το κεφάλι απ'την άλλη γεμάτη αποδοκιμασία και ούτε να ξαναδοκιμάσει. Η άλλη έχει δοκιμάσει 2-3 φορές τούρτα από εδω και από εκεί, 2 κουταλίτσες ίσα που να πεις, και μετά κλείνει το στόμα και δε θέλει άλλο. Μόνο τα μπισκότα της τρώει. Εγώ, πάλι, φύση γλυκατζού και με μια λατρεία για τις σοκολάτες, χαίρομαι αφάνταστα που τα παιδιά μου προς το παρόν αδιαφορούν για τα γλυκά.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι πολυ φαγανουλης και γλυκατζης ο μικρος μου.

επειδη ομως θελουμε να τον οδηγησουμε σε σωστη διατροφη με τον αντρα μου απο γλυκα εχει φαει μονο σπιτικο κεικ πορτοκαλιου και ρυζογαλο που φτιαχνω εγω και φυσικα μελι που κανει μονος του ο πεθερος μου.ολα αυτα ομως του τα δινουμε με μετρο κανενα αλλο γλυκο δεν εχει φαει μεχρι τωρα και δεν νομιζω οτι χρειαζεται ειναι πολυ μικρος ακομα.

καποια στιγμη ολα θα τα δοκιμασει εφοσον τωρα ειναι ελεγχομενος απο εμας ακομα ας κανουμε το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...