Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ


BABE

Recommended Posts

Γεια σας την κυριακή θα κάνω τα γενεθλεια της κόρης μου η οποία γινετε 12 μηνων την Δευτερα 14/07/2008,

Θα εχω καλεσμένους 40 ατομα μεγάλους και 12 παιδακια ηλικίας απο 2 μηνών εως οχτω χρονών.

Την Βοηθειά σας την θέλω για το εξής έχω πολυ μεγάλο κηπο και θα το κανω απογευμα με τα τις εξι θέλω να μου πειτε ιδεες για φαγητα θα το κανω σε στιλ μπουφε και εαν ειναι ευκολο τα περισσότερα να τα φτιαξω απο Σάββατο

Σας ευχαριστώ εκ των προτερων και περιμενω απαντησεις.............

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπόν, εγώ είχα κάνει τραπέζι για 30 περίπου άτομα την Πρωτοχρονιά

Κάποιες εύκολες ιδέες είναι:

:roll::roll::roll:

1. Γεμιστό ρολό κοτόπουλο, που πωλούνται έτοιμα. Βλέπω ότι έχουν πολλή κατανάλωση.

2. Είχα κάνει σπετζοφάι, έχοντας κόψει από την παραμονή τα λουκάνικαι + τις πιπεριές κι έτσι την ίδια ημέρα είχα μόνο το τηγάνισμα (εύκολο).

3. Παστίτσιο. Το είχε φτιάξει η μητέρα μου από την προηγούμενη και το ζεστάναμε την ίδια ημέρα.

4. Σαλάτες: Τις κόβεις από την προηγούμενη και την ίδια ημέρα βάζεις μόνο λάδι κλπ.

5. Σπανακόπιτα. Την φτιάχνεις από την παραμονή και την ζεσταίνεις την ίδια ημέρα.

6. Σαντουιτσάκια - μπόμπες (με τυρί, ζαμπόν ή τονοσαλάτα ή ότι θες εσύ). Τα φτιάχνεις από την προηγούμενη και διατηρούνται μια χαρά στο ψυγείο.

7. Μπορείς να αγοράσεις και να ψήσεις τυροπιτάκια - σπανακοπιτάκια κλπ.

8. Μακαρονοσαλάτα στο φούρνο. Τα κλασικά με τυριά, κρέμα γάλακτος, αλλαντικά κλπ. Αλλά αυτή τη φτιάχνεις την ίδια ημέρα.

9. Τζατζίκι - τυροσαλάτες - μελιτζανοσαλάτες κλπ

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλα τώρα!!!!

:P:P:P:P:P:P:P:P

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

για να παρεις ιδεες μπες στο ιντερνετ και γραψε στην αναζητηση συνταγες παρτυ η μπουφε...θα παρεις πολλες ιδεες και συνταγες!

καλη επιτυχια...

Link to comment
Share on other sites

Να θυμηθείς να φτιάξεις και μια πίτσα για τα πιο μεγάλα παιδιά. Μπορείς επίσης και ένα σουφλέ ζυμαρικού (με λαζάνια το φτιάχνω εγώ, τυριά 3 λογιών που λιώνουν, κομματάκια ζαμπόν, στο τέλος 500 ml κρέμα γάλακτος-για πιο ελαφρύ βάλε εβαπορέ αδιάλυτο-και 1 ώρα ψήσιμο). Για του χρόνου, σου λέω οτι αυτά τα δύο μπορείς να τα φτιάχνεις και 1 εβδομάδα νωρίτερα και να τα έχεις στην κατάψυξη. Την πίτσα αφού στρώσεις τα υλικά πάνω στο ζυμάρι και το σουφλέ πριν ρίξεις την κρέμα γάλακτος. Τα βγάζεις από κατάψυξη 1 βράδυ πριν τα γεννέθλια για ξεπάγωμα και λίγο πριν το πάρτυ τα φουρνίζεις (πρώτα την πίτσα ωστε όσο ψήνετε το σουφλε να κρυώνει και να κόβετε ευκολότερα!)

 

384998xzhvw0076c.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρόνια πολλά να χαίρεσαι την κορούλα σου. Και μένα σήμερα ο γιος μου γίνεται ενός έτους.

Μπορείς να φτιάξεις επίσης σαλάτα με μακαρόνια ( βίδες) ,αρακά κομματάκια ζαμπόν πιπεριές πολύχρωμες,κομματάκια τυρί γκούντα, να τα ανακατέψεις με μαγιονέζα και να το βάλεις στο ψυγείο.Είναι πολύ ωραίο και δροσιστικό για τώρα το καλοκαίρι.Κι εγώ θα κάνω ένα μικρό παρτάκυ για τον γιο μου αύριο Σάββατο και θα το φτιάξω και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλά στην κόρη σου... αυτα που σου συνέστησε η Μαριλίνα μου ακούγονται μια χαρα... το παστιτσιο πάντα είναι ευπρόσδεκτο... σαλάτες σίγουρα (και μπορέις να κάνεις και διάφορες... και ρυζοσαλάτα ή μακαρονοσαλάτα). Σπανακόπιτα ποιός δεν τρώει, σαντουιτσάκια, μπόμπες... εγω πιστέυω οτι σου πρότεινε ενα πολύ καλό τραπέζι..

(δεν την ξέρω την Μαριλίνα αρα δεν δουλεύω με ποσοστά... :lol::lol::lol: )

Link to comment
Share on other sites

μια εναλλακτικη για το παστιτσιο,που τρωγεται πιο ευκολα ειναι να κανεις παστιτσακια: παιρνεις σφολιατακια στρογγυλα(ή κοβεις κομματια απο μεγαλη σφολιατα) ,τα βαζεις σε λαδωμενη φορμα για κεκακια('η αυτα τα φορμακια απο αλουμινοχαρτο που ειναι μιας χρησης),κι απο πανω βαζεις κανονικα τον κιμα και τη μπεσαμελ.Ειναι συνταγη μιας φιλης μου και τα εχω φτιαξει κι εγω σε γιορτες,τρωγονται χωρις μαχαιροπηρουνο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...