Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδιά/Ενήλικες σε θεραπεία Ομοιοπαθητικής


Recommended Posts

Μπήκα στο σάιτ κ σε ευχαριστώ.Έχω μια απορία.Θα κοιτάξω γενικά στα προβλήματα ύπνου,γιατί δεν αναφέρεται συγκεκριμένα για παιδιά?

 

Δεν νομίζω ότι η ομοιο αντιμετωπίζει διαφορετικά τα παιδικά προβλήματα αν αυτά έχουν κοινά με τα προβλήματα των ενηλίκων

 

Τώρα η αλήθεια ειναι ότι ο μικρός σου κοιμάται πολύ λιγο! Ποςο ειναι; Ήταν πάντα έτσι; Πέρασε καμμια αρρώστια που τον άλλαξε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 603
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν το λέω για υγιεινή ή ανθυγιεινή διατροφή. Διαταραχές στον ύπνο μπορεί να φέρουν και οι δυσανεξίες στις τροφές και η κακή ισορροπία της χλωρίδας του εντέρου. Και η ζάχαρη πάντα επιδεινώνει.

 

Όταν λέω κόβεις, δεν εννοώ περιορίζεις. Εννοώ δεν τρώει ούτε ένα κόκκο ζάχαρης για τουλάχιστον ένα μήνα.

 

 

Πάλι σας χάνω...Γιατί "ούτε ένα κόκκο ζάχαρης";;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Babycute που ρωτάς πιο πάνω, εμάς μας έχει πει πως στα πρώτα 15 λεπτά πρέπει να έχεις δει αποτέλεσμα, αν όχι δοκιμάζεις άλλο σε 1 ώρα.

 

Κορίτσια! Ηρθα να δώσω τέλος στα ωραία μου νέα και την αναφορά που έκανα τόσες μέρες:

Μου κόπηκε η χαρά προχτές που τηλεφώνησα στην γιατρό μας και ενημέρωσα πως το μικρό μου ξαναρχισε πυρετό με ρίγη, ενώ η μεγάλη μου (που την είχαν "πιάσει" τα ομοιοπαθητικά, κι είχε ένα απλό συναχάκι τόσο καιρό, άρχισε να έχει σημάδια ιγμορίτιδας ενώ τα δέκατα έγιναν 38,4 κι έκλεισαν πια 1 εβδομάδα. Ξεκινήσαμε αντιβίωση :(

Κι εγώ επίσης. Και η μικρή δύο ειδών τώρα. :(:(:(:(

 

Αλλά όπως λέει η κι η γλυκιά μας γιατρός... προέχει να γίνουν καλά τα παιδιά. Ξαναβλέπουμε την ομοιοπαθητική σε λίγο καιρό πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Babycute που ρωτάς πιο πάνω, εμάς μας έχει πει πως στα πρώτα 15 λεπτά πρέπει να έχεις δει αποτέλεσμα, αν όχι δοκιμάζεις άλλο σε 1 ώρα.

 

Κορίτσια! Ηρθα να δώσω τέλος στα ωραία μου νέα και την αναφορά που έκανα τόσες μέρες:

Μου κόπηκε η χαρά προχτές που τηλεφώνησα στην γιατρό μας και ενημέρωσα πως το μικρό μου ξαναρχισε πυρετό με ρίγη, ενώ η μεγάλη μου (που την είχαν "πιάσει" τα ομοιοπαθητικά, κι είχε ένα απλό συναχάκι τόσο καιρό, άρχισε να έχει σημάδια ιγμορίτιδας ενώ τα δέκατα έγιναν 38,4 κι έκλεισαν πια 1 εβδομάδα. Ξεκινήσαμε αντιβίωση :(

Κι εγώ επίσης. Και η μικρή δύο ειδών τώρα. :(:(:(:(

 

Αλλά όπως λέει η κι η γλυκιά μας γιατρός... προέχει να γίνουν καλά τα παιδιά. Ξαναβλέπουμε την ομοιοπαθητική σε λίγο καιρό πάλι.

 

Xena μου ευχαριστώ για την πληροφορία και λυπάμαι που άκουω ιγμοριτιδα βρε κοπέλα!!

Παντως απο ότι κατάλαβα απο ομοιο ·και ας με διορθώσουν τα κορίτσια - προσπάθεις να αντιμετωπίσεις το σύμπτωμα στη αρχή και όχι την γενική εικόνα , άλλο αν αυτή φτιάξει στο τέλος

Δηλαδή φάρμακο για να φτιάξει το ανοσοποιητικό στην ομοιο δεν θα βρεις (εκτός και αν μιλάμε για κάποια που επιβάλλουν τις τοξινές των εμβολίων )... Οποτε δωςε στις μπεμπες ομοιο μονο αν έχουν συγκεκριμένα συμπτώματα ... Έτσι δεν σου ειπε και η δικιά σου;

 

Απο την αλλη τα δικά μας νέα ειναι ο μικρος έπιασε και άλλο κρυωμα απο τον μεγάλο πριν 3 μέρες (I know it's a joke!), και ήταν αρκετά έντονο έκανε 39 πυρετό και σε μιαμιςη μέρα έγινε περδικι με ομοιο... ΟΜΩΣ τα έκανα ολα του κεφαλιού μου, δεν ρώτησα καν την ομοιο απλα διάβασα πολύ τα φάρμακα! Για τον πυρετό έδωσα belladona (αφού η pulsatilla δεν έπιασε) και για μυξες δοκίμασα Nat. Mur και Allium Cepa αλλα μονο το Kali Bich έπιασε απίστευτο! Το μοναδικό που έμεινε ειναι ότι κάθε πρωί στις 5 εχει μύξα απο το πουθενά και ξυπνάει αλλα που θα παει θα φύγει και αυτο

 

Τεσπα xena περαστικα στην μικρή!

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο ότι κατάλαβα απο ομοιο ·και ας με διορθώσουν τα κορίτσια - προσπάθεις να αντιμετωπίσεις το σύμπτωμα στη αρχή και όχι την γενική εικόνα , άλλο αν αυτή φτιάξει στο τέλος

Δηλαδή φάρμακο για να φτιάξει το ανοσοποιητικό στην ομοιο δεν θα βρεις (εκτός και αν μιλάμε για κάποια που επιβάλλουν τις τοξινές των εμβολίων )... Οποτε δωςε στις μπεμπες ομοιο μονο αν έχουν συγκεκριμένα συμπτώματα ... Έτσι δεν σου ειπε και η δικιά σου;

 

Ευχαριστούμε για τις ευχές! Ναι, αυτή είναι η αντιμετώπιση της δικής μας παιδιάτρου, δεν ξέρω αν είναι όλοι έτσι. Για να σου δώσω να καταλάβεις, στην ωτίτιδα δίνει αντιβίωση. Και σε οτιδήποτε σε "ίτιδα" αν έχω καταλάβει σωστά. Ομως προχθές που τα είδε μου είπε πως βλέπει νερό στο αυτί της μεγάλης, και "ίσως να παραπονεθεί κάποια στιγμή πως την ενοχλεί το αυτάκι, θα δώσεις το τάδε" και μου το έγραψε να το πάρω να το έχω. Σε δυναμοποίηση 1Μ και σε 200 όμως. Αναλόγως της έντασης της ενόχλησης. ΟΜΩΣ μου είπε πως ΠΡΩΤΑ θα μιλήσουμε μην τυχόν και πρόκειται για ωτίδιδα - οπότε (υποθέτω εγώ) θα θέλει να την δει για να δώσει αντιβιωση σε περίπτωση που είναι ωτίτιδα.

Νιώθω πιο ασφαλής έτσι κορίτσια να πω την αλήθεια...

 

Περαστικά και σε εσάς babycute!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστούμε για τις ευχές! Ναι, αυτή είναι η αντιμετώπιση της δικής μας παιδιάτρου, δεν ξέρω αν είναι όλοι έτσι. Για να σου δώσω να καταλάβεις, στην ωτίτιδα δίνει αντιβίωση. Και σε οτιδήποτε σε "ίτιδα" αν έχω καταλάβει σωστά. Ομως προχθές που τα είδε μου είπε πως βλέπει νερό στο αυτί της μεγάλης, και "ίσως να παραπονεθεί κάποια στιγμή πως την ενοχλεί το αυτάκι, θα δώσεις το τάδε" και μου το έγραψε να το πάρω να το έχω. Σε δυναμοποίηση 1Μ και σε 200 όμως. Αναλόγως της έντασης της ενόχλησης. ΟΜΩΣ μου είπε πως ΠΡΩΤΑ θα μιλήσουμε μην τυχόν και πρόκειται για ωτίδιδα - οπότε (υποθέτω εγώ) θα θέλει να την δει για να δώσει αντιβιωση σε περίπτωση που είναι ωτίτιδα.

Νιώθω πιο ασφαλής έτσι κορίτσια να πω την αλήθεια...

 

Περαστικά και σε εσάς babycute!!

Καλα κανεις έτσι θα έκανα και εγω!

 

Να σου πω η γιατρος σου ειναι οκ να δώσεις βιταμίνες, ωμεγα 3 και προβιοτικα στα παιδιά για το ανοσοποιητικό; Ο μεγάλος μου που τα παίρνει ολα αυτά, ότι περνάει το περνάει σε δυο μέρες το πολύ, χωρις αντιβιωσεις η τιποτα άλλο περα απο παρακεταμόλη το πολύ..ειναι απίστευτο, και ειμαι 100% σίγουρη ότι ειναι αυτά που παίρνει!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις έτσι θα έκανα και εγω!

 

Να σου πω η γιατρος σου ειναι οκ να δώσεις βιταμίνες, ωμεγα 3 και προβιοτικα στα παιδιά για το ανοσοποιητικό; Ο μεγάλος μου που τα παίρνει ολα αυτά, ότι περνάει το περνάει σε δυο μέρες το πολύ, χωρις αντιβιωσεις η τιποτα άλλο περα απο παρακεταμόλη το πολύ..ειναι απίστευτο, και ειμαι 100% σίγουρη ότι ειναι αυτά που παίρνει!!

 

Μου έχει δώσει έναν συνδυασμό (για την μεγάλη μόνο γιατί για μικρότερα απαγορεύεται): βασιλικό πολτό και extrammune,ένα φυτικό σκεύασμα που δυναμώνει το ανοσοποιητικό. Τα εχουμε κουβεντιάσει όλα - και το πρωτόγαλα αν θυμάσαι που έλεγα αλλά και τα προβιοτικά που μου είχες πει, μου είπε πως ΟΛΑ ΒΟΗΘΑΝΕ ως έναν βαθμό. Τα υπόλοιπα όμως εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες, ο μεγαλύτερος είναι ο ίδιος ο οργανισμός. Κάποιοι είναι πιο ευάλωτοι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τις ευχές! Ναι, αυτή είναι η αντιμετώπιση της δικής μας παιδιάτρου, δεν ξέρω αν είναι όλοι έτσι. Για να σου δώσω να καταλάβεις, στην ωτίτιδα δίνει αντιβίωση. Και σε οτιδήποτε σε "ίτιδα" αν έχω καταλάβει σωστά. Ομως προχθές που τα είδε μου είπε πως βλέπει νερό στο αυτί της μεγάλης, και "ίσως να παραπονεθεί κάποια στιγμή πως την ενοχλεί το αυτάκι, θα δώσεις το τάδε" και μου το έγραψε να το πάρω να το έχω. Σε δυναμοποίηση 1Μ και σε 200 όμως. Αναλόγως της έντασης της ενόχλησης. ΟΜΩΣ μου είπε πως ΠΡΩΤΑ θα μιλήσουμε μην τυχόν και πρόκειται για ωτίδιδα - οπότε (υποθέτω εγώ) θα θέλει να την δει για να δώσει αντιβιωση σε περίπτωση που είναι ωτίτιδα.

Νιώθω πιο ασφαλής έτσι κορίτσια να πω την αλήθεια...

 

Περαστικά και σε εσάς babycute!!

 

Η διαφορά, πάντως, με την κλασική παιδιατρική (στο συγκεκριμένο θέμα) είναι ότι, στην τελευταία, δε δίνεις τίποτα. Ακόμα και ωτίτιδα να είναι, υπάρχει πολύ ισχυρή πιθανότητα να αυτοπεριοριστεί, Την αντιβίωση τη φυλάς για περιπτώσεις ωτίτιδας που πληρούν συγκεκριμένα κριτήρια (π.χ., υψηλός πυρετός, πόνος που δεν υποχωρεί σε 48 ώρες κτλ). Δυατυχώς, όμως, υπάρχουν πολλοί παιδίατροι (μπορεί και η πλειονότητα :rolleyes:), που κοπανάνε αντιβίωση με τη μία, οπότε η (πολύ σωστή) στάση αναμονής του ομοιοπαθητικού φαντάζει καινοτόμος και λαμβάνει τα εύσημα.

Link to comment
Share on other sites

εμένα η κόρη μου παθαίνει πολύ συχνά ωτίτιδα συνήθως με πυρετό. Όταν δεν είναι πολύ της δίνει σταγόνες και ξαναπηγαίνουμε να τη δεί. Τώρα πάλι έχει ωτίτιδα και παίρνει αντιβίωση, αυτή τη φορά χωρίς πυρετό αλλά είχε πόνο. Για τον ίδιο λόγο είχε ξαναπάρει αντιβίωση τον προηγούμενο μήνα.... Δηλαδή θα μπορούσε να μην πάρει;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι το καταλαβαίνω αλλιώς;; ότι το νεράκι στο αυτί είναι μια ελαφριά ωτίτιδα;;;

Σε κάθε περίπτωση είναι μία πάθηση που εγώ δεν μπορώ να διαγνώσω και μου δημιουργεί ανασφάλεια. Ετσι την πατήσαμε τα Χριστούγεννα με τόσες μέρες πυρετού, μετά μου έκανε εμετούς 3 μέρες και πολύ υψηλό πυρετό και κάτσαμε τόσες μέρες νοσοκομείο. Ηταν οξεία ωτίτιδα. Το παιδί όμως εκείνη τη φορά δεν πόνεσε καθόλου. Ο ΩΡΛ είχε απορήσει. Ούτε άκουγε απ' το ένα αυτάκι.

Λανθασμένα και τηλεφωνικά το είχαμε διαγνώσει και το λέγαμε "γαστρεντερίτιδα". Είπα εμετοί, είπα πυρετός, άντε και 2-3 διάρροιες - ε, τι άλλο; Δεν ξέρω, έχω πολύ άγχος μετά απ' όλα αυτά.

 

Και σήμερα να δείτε. Η μικρή με δύο αντιβιοτικά, 2ο 24ωρο και κάνει ένα πυρετάκι ακόμη. 38,3 Εχω σαλτάρει. Η γιατρός θέλει να δει πως θα ξημερωθούμε. Αν κάνουμε κι άλλο πυρετό το πρωί πάμε για εξετάσεις ή εισαγωγή.... :(:( Μα τι στο καλό;;; τέτοιο σχήμα... οι αμυγδαλές της είδα πως καθάρισαν. Είναι πρησμένες αλλά όχι άσπρες. Μυξάκια τέλος. Λίγος βήχας μόνο έμεινε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα η κόρη μου παθαίνει πολύ συχνά ωτίτιδα συνήθως με πυρετό. Όταν δεν είναι πολύ της δίνει σταγόνες και ξαναπηγαίνουμε να τη δεί. Τώρα πάλι έχει ωτίτιδα και παίρνει αντιβίωση, αυτή τη φορά χωρίς πυρετό αλλά είχε πόνο. Για τον ίδιο λόγο είχε ξαναπάρει αντιβίωση τον προηγούμενο μήνα.... Δηλαδή θα μπορούσε να μην πάρει;

 

(αν ρωτάς με αφορμή το ποστ μου) Προς Θεού, δεν είπα ότι όποιος παίρνει αντιβίωση για ωτίτιδα, κακώς την παίρνει, αλλά ότι κάθε ωτίτιδα δε χρειάζεται αντιβίωση. Από ο, τι κατάλαβα, η παιδίατρός σου, στις ήπιες περιπτώσεις δίνει μόνο σταγόνες, άρα, μια χαρά, το ίδιο λέμε!

 

Βρε xena μου, τι να πω, περαστικά! Πολλή ταλαιπωρία έχετε τραβήξει! :(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι το καταλαβαίνω αλλιώς;; ότι το νεράκι στο αυτί είναι μια ελαφριά ωτίτιδα;;;

Σε κάθε περίπτωση είναι μία πάθηση που εγώ δεν μπορώ να διαγνώσω και μου δημιουργεί ανασφάλεια. Ετσι την πατήσαμε τα Χριστούγεννα με τόσες μέρες πυρετού, μετά μου έκανε εμετούς 3 μέρες και πολύ υψηλό πυρετό και κάτσαμε τόσες μέρες νοσοκομείο. Ηταν οξεία ωτίτιδα. Το παιδί όμως εκείνη τη φορά δεν πόνεσε καθόλου. Ο ΩΡΛ είχε απορήσει. Ούτε άκουγε απ' το ένα αυτάκι.

Λανθασμένα και τηλεφωνικά το είχαμε διαγνώσει και το λέγαμε "γαστρεντερίτιδα". Είπα εμετοί, είπα πυρετός, άντε και 2-3 διάρροιες - ε, τι άλλο; Δεν ξέρω, έχω πολύ άγχος μετά απ' όλα αυτά.

 

Και σήμερα να δείτε. Η μικρή με δύο αντιβιοτικά, 2ο 24ωρο και κάνει ένα πυρετάκι ακόμη. 38,3 Εχω σαλτάρει. Η γιατρός θέλει να δει πως θα ξημερωθούμε. Αν κάνουμε κι άλλο πυρετό το πρωί πάμε για εξετάσεις ή εισαγωγή.... :(:( Μα τι στο καλό;;; τέτοιο σχήμα... οι αμυγδαλές της είδα πως καθάρισαν. Είναι πρησμένες αλλά όχι άσπρες. Μυξάκια τέλος. Λίγος βήχας μόνο έμεινε.

 

Μην σαλταρεις xena μου, αφού βελτιώθηκε πολύ η κατάσταση, δωςε λιγο χρονο ακόμα και θα πέσει ο πυρετός! Μην σκέφτεσαι το χειρότερο!!

 

Xena μου απλα να σου πω ότι η μεγάλος παίρνει αυτο

http://www.nordicnaturals.com/en/Products/Product_Details/515/?ProdID=1480

για εντελώς διαφορετικούς λόγους (για ομιλία ) αλλα εντελώς 'τυχαία' μας βγήκε να εχει απίστευτη επίδραση στο ανοσοποιητικό. Όπως προανέφερα απο ενα σωρό αντιβιωσεις, δεν εχει πάρει τιποτα για πολύ καιρό!

Αν θες και οταν έχουν ηρεμήσει τα πράγματα, δες το και ρωτά και την γιατρό σου που φαινεται να έχετε και πολύ καλή σχέση κιόλας.. Δεν χάνεις τιποτα

 

Περαστικά και μην ανησυχεις ολα θα πανε καλα αυτή τη φορα!!

Link to comment
Share on other sites

(αν ρωτάς με αφορμή το ποστ μου) Προς Θεού' date=' δεν είπα ότι όποιος παίρνει αντιβίωση για ωτίτιδα, κακώς την παίρνει, αλλά ότι κάθε ωτίτιδα δε χρειάζεται αντιβίωση. Από ο, τι κατάλαβα, η παιδίατρός σου, στις ήπιες περιπτώσεις δίνει μόνο σταγόνες, άρα, μια χαρά, το ίδιο λέμε!

 

Βρε xena μου, τι να πω, περαστικά! Πολλή ταλαιπωρία έχετε τραβήξει! :([/quote']

 

ναι εσενα ρωτουσα. Ευχαριστώ για την απάντηση. Απλά όπως είπα παθαίνει συχνά γιαυτό ανησυχώ.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά' date=' πάντως, με την κλασική παιδιατρική (στο συγκεκριμένο θέμα) είναι ότι, στην τελευταία, δε δίνεις τίποτα. Ακόμα και ωτίτιδα να είναι, υπάρχει πολύ ισχυρή πιθανότητα να αυτοπεριοριστεί, Την αντιβίωση τη φυλάς για περιπτώσεις ωτίτιδας που πληρούν συγκεκριμένα κριτήρια (π.χ., υψηλός πυρετός, πόνος που δεν υποχωρεί σε 48 ώρες κτλ). Δυατυχώς, όμως, υπάρχουν πολλοί παιδίατροι (μπορεί και η πλειονότητα :rolleyes:), που κοπανάνε αντιβίωση με τη μία, οπότε η (πολύ σωστή) στάση αναμονής του ομοιοπαθητικού φαντάζει καινοτόμος και λαμβάνει τα εύσημα.[/quote']

 

Μπράβο Scratée!

Είναι τόσο λυπηρό και απογοητευτικό να διαπιστώνει κανείς ότι αυτοί που δυσφημούν την ιατρική είναι οι ίδιοι οι γιατροί.

Το να καταλήγουμε σε φάρμακα και επεμβατικές πράξεις τόσο αβασάνιστα είναι αντίθετο σε κάθε έννοια της ιατρικής.

Είναι τυχαίο ότι σε ορισμένες χώρες ΔΕΝ μπορείς να πάρεις αντιβίωση αν δεν σε δει ο γιατρός και να σου δώσει ιατρική συνταγή; Ποιος κανόνας της ιατρικής επιστήμης επιτρέπει να γίνεται διάγνωση και χορήγηση θεραπείας από τηλεφώνου, χωρίς καν να έχει δει ο γιατρός τον ασθενή;

 

 

Edit: Χena, περαστικά σας! Τον κύκλο της θα κάνει και θα περάσει.

Επεξεργάστηκαν by Aimee
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

το σωστό ομοιοπαθητικό στην ωτίτιδα πάντως είναι άμεσο. Η μικρή μου έπαθε μια φορά μάλλον απο τις παρατέταμένες μύξες και ξεκινάει ενα κλάμα ξαφνικό και απαρηγόρητο που δεν ήξερα τι να κάνω, απλά παρατήρησα οτι πήγαινε το χεράκι της προς την αριστερή μεριά του κεφαλιού της. Ηθελε να πιάσει το αυτί της μάλλον πήρα τον ομοιο και το κατάλαβαν και μου έδωσαν πουλσατίλα. Το παιδί λίγο μετά την δόση ήταν καλά! Την άλλη μέρα όπως καθόταν πάνω στο τραπέζι είδα κάτι ξεραμένο στο αυτάκι της και κατάλαβα οντως τι ηταν και παρόλο που έσπασε αυτό το πυον όταν την πήγα στην παιδίατρο μου ειπε αντιβιωση για μην μολυνθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που έπαθε η κόρη της yogini ήταν ρήξη τυμπάνου, την οποία προσπαθούμε να αποφύγουμε παίρνοντας αντιβίωση στην ωτίτιδα, για να υποχωρήσει η φλεγμονή. Άρα δεν έγινε το παιδί καλά, έγινε αυτό που ήταν να γίνει.

 

Όταν υπάρχει απλά υγρό στο τύμπανο χωρίς φλεγμονή, δεν μας δίνει ο γιατρός αντιβίωση, αλλά αντιισταμινικό + σταγόνες και σταδιακά απορροφάται.

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχει απλά υγρό στο τύμπανο χωρίς φλεγμονή, δεν μας δίνει ο γιατρός αντιβίωση, αλλά αντιισταμινικό + σταγόνες και σταδιακά απορροφάται.

 

Ε γμτ εδώ πανε κατευθείαν αντιβίωση αν υπάρχει παρα πολύ υγρό η λιγο υγρό και πυρετός

Ποτε μα ποτε δεν έχω ακούσει εδώ για αντιιςταμινικο και σταγόνες... Για τι σταγόνες μιλάμε Αγγελίνα;

Μάλλον και αυτο από Ελλάδα θα το πάρω γιατι ειναι ασχετιλες εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα, με πρόλαβες! Συμφωνώ ότι το ομοιοπαθητικό, στην προκειμένη περίπτωση, δεν άλλαξε τη φυσική πορεία της νόσου.

 

BabyCute, οι σταγόνες έχουν θέση μόνο στην εξωτερική ωτίτιδα. Στην οξεία μέση ωτίτιδα (γι'αυτήν που μιλάμε τώρα)σταγόνες και αντιισταμινικά δίνονται (από παιδιάτρους και ΩΡΛ)ι, χωρίς καμία επιστημονική τεκμηρίωση. Ίσα-ίσα που οι σταγόνες θα μπορούσαν να βλάψουν, αν υπάρχει μικρή ρήξη τυμπάνου που δεν έχει γίνει αντιληπτή. Επομένως, μη βιάζεσαι να χαρακτηρίσεις ασχετίλες τους Άγγλους...

Link to comment
Share on other sites

BabyCute' date=' οι σταγόνες έχουν θέση μόνο στην εξωτερική ωτίτιδα. Στην οξεία μέση ωτίτιδα (γι'αυτήν που μιλάμε τώρα)σταγόνες και αντιισταμινικά δίνονται (από παιδιάτρους και ΩΡΛ)ι, χωρίς καμία επιστημονική τεκμηρίωση. Ίσα-ίσα που οι σταγόνες θα μπορούσαν να βλάψουν, αν υπάρχει μικρή ρήξη τυμπάνου που δεν έχει γίνει αντιληπτή. Επομένως, μη βιάζεσαι να χαρακτηρίσεις ασχετίλες τους Άγγλους...[/quote']

 

Ok δεν έχω ξανακούσει για δυο ωτιτιδες (γενικώς δεν εχουμε πάθει ποτε ωτιτιδα αλλα είχαμε πολύ υγρό και βάλαμε σωληνακια)

Don't worry δεν θα τους ξαναπώ ασχετιλες, αφού δεν δίνουν αντιβίωση αμεςως βλέπω τους εχεις σε υπόληψη και καλα κανεις :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα' date=' με πρόλαβες! Συμφωνώ ότι το ομοιοπαθητικό, στην προκειμένη περίπτωση, δεν άλλαξε τη φυσική πορεία της νόσου.

 

BabyCute, οι σταγόνες έχουν θέση μόνο στην εξωτερική ωτίτιδα. Στην οξεία μέση ωτίτιδα (γι'αυτήν που μιλάμε τώρα)σταγόνες και αντιισταμινικά δίνονται (από παιδιάτρους και ΩΡΛ)ι, χωρίς καμία επιστημονική τεκμηρίωση. [b']Ίσα-ίσα που οι σταγόνες θα μπορούσαν να βλάψουν, αν υπάρχει μικρή ρήξη τυμπάνου που δεν έχει γίνει αντιληπτή.[/b] Επομένως, μη βιάζεσαι να χαρακτηρίσεις ασχετίλες τους Άγγλους...

 

Κι εσύ πρόλαβες εμένα!! :D:D:D

 

Η δικιά μας δεν αφήνει να βάζουμε τις σταγόνες προς ανακούφιση του πόνου αν δεν την δει για αυτόν ακριβώς τον λόγο.

 

Επίσης ήθελα να πω γενικά στα πιο πάνω σχόλια περί γιατρών και ειδικά Ελλήνων γιατρών/παιδιάτρων, πως αντιθέτως απ' όσα περιγράφετε κάποιες κοπέλες, τουλάχιστον ότι εμείς ζούμε και ακούμε, μας λέει πως οι νεότεροι γιατροί δεν δίνουν πια αντιβιώσεις για ψύλλου πήδημα και κυρίως οι παιδίατροι. Πόσο μάλλον απ' το τηλέφωνο.

Αν αναφερθήκατε για την δική μου επικοινωνία με την γιατρό μας ήταν αμέσως μετά την επίσκεψη, την επόμενη ημέρα που είχε ήδη την εικόνα του παιδιού αλλά και το ιστορικό του.

Link to comment
Share on other sites

οι νεότεροι γιατροί δεν δίνουν πια αντιβιώσεις για ψύλλου πήδημα και κυρίως οι παιδίατροι. Πόσο μάλλον απ' το τηλέφωνο.

 

 

Όντως! Οι περισσότερες περιπτώσεις, που τραβάω τα μαλλιά μου, προέρχονται από παλιότερους γιατρούς (χωρίς αυτό να σημαίνει, φυσικά, ότι δεν υπάρχουν παλιότεροι γιατροί που δεν επαναπαύονται στην εμπειρία τους, αλλά διαβάζουν και ενημερώνονται διαρκώς)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα σχόλιο για παιδιάτρους που δίνουν αντιβίωση από το τηλέφωνο αλλά όχι φυσικά για την περίπτωση της xena.

Γενική διαπίστωση είναι από σειρά περιστατικών που έχω ακούσει τελευταία. Και η συσχέτιση ήταν με την όμοιο γιατί -για κάποιο περίεργο λόγο- θεωρούν ότι εχθρός της ιατρικής, που υποτίθεται ότι ασκούν οι ίδιοι, είναι η όμοιο.

 

Χωρίς παρεξήγηση, ε;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα. Ασχολούμε με την εναλλακτική ιατρική πολλά χρόνια τώρα, αλλά για προσωπικούς λόγους θέλω να αλλάξω θεραπευτή και βρίσκομαι σε αναζήτηση νέου. Έχω προβλημα ενδομητρίωσης και θα ήθελα να το αντιμετωπίσω εναλλακτικά. Επίσης έχω πρόσφατα μετακομίσει στην αθήνα, οπότε θα ήθελα να βρω και ομοιοπαθητικό παιδίατρο.

Γνωρίζω πώς να βρω τα στοιχεία των ομοιπαθητικών γιατρών αλλά επειδή δεν είναι όλοι οι γιατροί "καλοί", θα ήθελα αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία είτε για θέματα ενηλήκων είτε παιδιών να μου δώσει στοιχεια.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...