Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παπούτσια που;;;


Recommended Posts

Τώρα με τα δυο παιδάκια μου προέκυψε ένα μικρό πρόβλημα. Δεν έχω που να βάλω τα παπουτσάκια τους. Δεν θέλω (και δε χωράνε) στη δική μας παπουτσοθήκη και δε ξέρω που να τα βάλω ώστε να τα χρησιμοποιώ ανά πάσα στιγμή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ τα παππουτσάκια του τα έχω βάλει σε ένα

χάρτινο κουτί από τα ΙΚΕΑ και το βάζω ή μέσα στην ντουλάπα

ή στο ράφι μιας "βιβλιοθηκούλας" στο δωμάτιό του!

Ελπίζω να βοήθησα !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα φυλάω μέσα στις αρχικές τους συσκευασίες και τα βάζω στο κάτω ράφι της ντουλάπας της ... απλά φροντίζω να είναι πάντα σχετικά καθαρά όταν τα βάζω μεσα στο κουτί ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα φυλάω στα αρχικά τους κουτιά όπως ειπώθηκε και τα βάζω στο κάτω μέρος της ντουλάπας. Το πρόβλημα το δικό μου είναι ότι θέλω να φυλάξω όσα δεν της κάνουν πια για το επόμενο παιδάκι. Το ίδιο κάνω και με τα ρούχα (τα βάζω σε βαλιτσούλες αποθήκευσης), αλλά μαζεύονται πάρα πολλά ρε γαμώτο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τα φυλάω στα αρχικά τους κουτιά όπως ειπώθηκε και τα βάζω στο κάτω μέρος της ντουλάπας. Το πρόβλημα το δικό μου είναι ότι θέλω να φυλάξω όσα δεν της κάνουν πια για το επόμενο παιδάκι. Το ίδιο κάνω και με τα ρούχα (τα βάζω σε βαλιτσούλες αποθήκευσης), αλλά μαζεύονται πάρα πολλά ρε γαμώτο...

 

Kasia καλημέρα, επειδή δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά δεν κάνει να χρησιμοποιείς φορεμένα παπούτσια σε άλλο παιδάκι. Πρέπει οπωσδήποτε τα παπούτσια να είναι κανούργια, ακόμη και αν έχουν φορεθεί λίγες φορές δεν πρέπει να τα φορέσει άλλο παιδάκι. Συγγνώμη για την παρέμβαση αλλά σκέφτηκα ότι μπορεί να μη το ξέρεις :):):)

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!

Συμφωνώ με την elenasteraki.

Τα παππούτσια δΕΝ πρέπει να τα φοράει άλλο παιδάκι. Και εγώ παίρνω ρούχα, μπουφάν από άλλο παιδάκι και δίνω, όμως εσώρουχα και παππούτσια ΟΧΙ!

Φιλάκια...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα φυλάω στα αρχικά τους κουτιά όπως ειπώθηκε και τα βάζω στο κάτω μέρος της ντουλάπας. Το πρόβλημα το δικό μου είναι ότι θέλω να φυλάξω όσα δεν της κάνουν πια για το επόμενο παιδάκι. Το ίδιο κάνω και με τα ρούχα (τα βάζω σε βαλιτσούλες αποθήκευσης), αλλά μαζεύονται πάρα πολλά ρε γαμώτο...

 

Kasia καλημέρα, επειδή δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά δεν κάνει να χρησιμοποιείς φορεμένα παπούτσια σε άλλο παιδάκι. Πρέπει οπωσδήποτε τα παπούτσια να είναι κανούργια, ακόμη και αν έχουν φορεθεί λίγες φορές δεν πρέπει να τα φορέσει άλλο παιδάκι. Συγγνώμη για την παρέμβαση αλλά σκέφτηκα ότι μπορεί να μη το ξέρεις :):):)

 

Έχεις δίκιο...! Αλλά και πάλι δεν μου πάει να τα πετάξω... Παραμένω χαζομάμά... Εσείς τι τα κάνετε; Τα πετάτε; Κρατάτε κάποια για ενθύμιο; Έχω αρχίσει να δένομαι πολύ με όλα τα αντικείμενα της κόρης μου... Θα μου περάσει σύντομα ή χρειάζομαι βοήθεια; :P

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε είναι ένα θέμα, έχω κρατήσει τα πρώτα του παπουτσάκια, τα παπουτσάκια της βάφτισης, αλλά πριν λίγες μέρες πέταξα τα πρώτα μας καλοκαιρινά πεδιλάκια...με πόνο ψυχής αλλά επειδή σε λίγο δεν θα χωράμε πήρα αυτή τη δύσκολη απόφαση...

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω γιατι δεν πρεπει να φορανε τα παπουτσακια απο αλλα παιδακια ειδικα το καλοκαιρι που τα φορανε συνηθως ξυπολιτα αλλα γιατι οχι τα χειμωνιατικα?? δεν ειναι κριμα να πανε στον καδο?

λογω μικροβιων ή κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ πιστεύω πως όλα αυτά είναι μπούρδες!

εμείς πως μεγαλώσαμε!εγώ μια ζωή της μεγαλύτερης αδελφής

μου φόραγα! τι έπαθα; ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα!

Δεν ξέρουμε που να χαλάσουμε λεφτά μου φαίνεται και επινοούμε όλα

αυτά τα χαζά!

Link to comment
Share on other sites

Και συμπληρώνω ...άλλο να το κάνει κανείς γιατί το γουστάρει

και θέλει και μπορεί να ξοδέψει λεφτά σε τέτοια πράγματα

και άλλο να νιώθει κάποιος τύψεις που βάζει στο παιδί του ξαναφορεμένα παπούτσια....τίποτα δεν παθαίνουν τα ζουζούνια!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω πως όλα αυτά είναι μπούρδες!

εμείς πως μεγαλώσαμε!εγώ μια ζωή της μεγαλύτερης αδελφής

μου φόραγα! τι έπαθα; ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα!

Δεν ξέρουμε που να χαλάσουμε λεφτά μου φαίνεται και επινοούμε όλα

αυτά τα χαζά!

 

κι εμενα σχεδον παντα μου αγοραζαν unisex παπουτσακια ετσι ωστε να μπορεσει να τα βαλει και το επομενο παιδι αν χρειαζοταν... μια χαρα ειναι τα ποδια του αδερφου μου...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

elenasteraki και barbie2000,

γιατί το λέτε αυτό;

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι και καλα επειδη εχει ηδη παρει τη φορμα του ποδιου ή κατι τετοιο τελος παντων :roll::roll: ... Παντως αν ειχα παπουτσια που ηταν σε πολυ καλη κατασταση δεν καταλαβαινω γιατι να μην τα φορουσα σε ενα αλλο παιδι μου :oops::oops:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω τα παπουτσακια του μεγαλου τα "καλα" τα ειχα κρατημενα στα κουτακια τους.

 

Και τα ρουχαλάκια μπορεις να τα βαλεις μεσα σε σακκουλες απο αυτες που βγαινει ο αερας με την ηλεκτρικη τη σκουπα.(δεν ξερω πως τις λενε).

 

Γλυτωνεις παρα πολυ ογκο πιστεψε με :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια ναι γιατί πέρνουν το σχήμα του ποδίου του άλλου παιδιού. Μπορεί και να μην πάθουν τίποτα αλλά το σωστό είναι να φοράνε μόνο καινούργια παπούτσια για να είσαι 100% σίγουρος, καθώς η χρήση που κάνουν τα παιδιά στα παπούτσια δεν είναι σαν αυτή που κάνουμε εμείς, ειδικά όταν μαθαίνουν να περπατούν. Και εμείς που είμαστε 4 αδέλφια και οι γόνεις μου δεν είχαν την οικονομική άνεση, πάντα όμως μας φόραγαν καινούργια παπούτσια. Τέλος πάντων είναι κάτι που αποφασίζει ο καθένας για το παιδί του απλά δεν ήξερα αν γνώριζε η kassia και για αυτό της το είπα, δεν θεωρώ ότι αν το κάνει κάποιος πρέπει να νιώθει τύψεις αφού κανένας γονιός δεν θέλει να κάνει κακό στο παιδί του:):):)

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την elenasteraki.

Καλύτερα είναι να μην βάζουμε χρησιμοποιημένα παπουτσάκια στα παιδιά μας.

Το κάθε παιδάκι 'στραβοπατάει' το παπούτσι του με διαφορετικό τρόπο :wink:

Τα ποδαράκια των μωρών είναι 'υπο διαμόρφωση' και δεν τα διευκολύνουμε αν δεν τους δίνουμε μια σωστή βάση.

Αν βέβαια δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα....κρίμα αλλά ναι θα επιβιώσει και έτσι το 2ο. :?

Όσο για το τι να τα κάνετε τα παπουτσάκια....ΧΑΡΙΣΤΕ ΤΑ!!!

Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να επωφεληθούν από αυτά.

Αν πάλι δεν ξέρετε κάποιον για να τα δώσετε...αφήστε τα ΔΙΠΛΑ στον κάδο, ΟΧΙ ΜΕΣΑ. Να' στε σίγουρες ότι κάποιος που έχει ανάγκη θα τα πάρει :wink::D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...