Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Όταν "γυρνάει" το μωρό το καταλαβαίνουμε?


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

Όσο πλησιάζει το τέλος αγχώνομαι με τα πιο κουφά.

Ρώτησα το γιατρό μου αν θα το καταλάβω όταν γυρίσει το μωρό σε κεφαλική προβολή και μου απάντησε πως θα το καταλάβω.

Μετά τον ρώτησα μήπως θα πονέσω την ώρα που θα γυρίσει? Και μου απάντησε πως είναι πολύ πιθανό και να πονέσω.

Με εξέπληξε. Δεν το έχω ξανακούσει αυτό.

Εσείς που έχετε γεννήσει ή που έχουν ήδη γυρίσει τα μωράκια σας τί λέτε γι' αυτό? Το καταλάβατε ή/και πονέσατε όταν γύρισε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν το κατάλαβα τη στιγμή που γύριζε, όταν όμως έτρωγα τις κλωτσιές ψηλά ή στο πλάι ήξερα ότι ήταν πλέον...πάνω-κάτω! :D Όσον αφορά το θέμα του πόνου, μάλλον εννοεί κάποια ενόχληση, ίσως γιατί ο χώρος πλέον είναι αρκετά περιορισμένος και όσο νά'ναι όπως και να γυρίσει όλο και κάπου θα...βρει! Καλή συνέχεια και καλή λευτεριά!

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου παιδί είχε πα΄ρει θέση από πολύ μικρό οπότε δεν το είχα καταλάβει.

Στο δεύτερο παρόλο που έκνε τούμπες(και μας είχε αγχώσει) μέχρι την 38η εβδομάδα εγώ δεν καταλάβαινα τίποτα......... Ίσως βέβαια φταίει και το ότι ήταν το δε΄τερο παιδί....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρός είχε γυρίσει περίπου τον έκτο μήνα...17 Νοέμβρη ήταν! :) Θυμάμαι έβλεπα τις φασαρίες στο Πολυτεχνείο και κεντούσα και ένοιωσα ξαφνικά να μου γυρίζει όλη η κοιλιά τούμπα!!! Δεν πόνεσα καθόλου, κι ίσως αν ήμουν λίγο μεγαλόσωμη να μην το καταλάβαινα καν...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή έχω ελπίδες ακόμα ε? αχ πολύ ωραία γιατί έχω ραντεβού στις 4/8 και ξανά μετά στις 20/8 και ξανα στις 23/8 αρα μπορώ να ελπίζω μέχρι τελευταία στιγμή ότι θα γυρίσει η κυρία??? Αντε γιατί εχω καταγχωθεί με την ιδέα της καισαρικής....

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχω ελπίδες ακόμα ε? αχ πολύ ωραία γιατί έχω ραντεβού στις 4/8 και ξανά μετά στις 20/8 και ξανα στις 23/8 αρα μπορώ να ελπίζω μέχρι τελευταία στιγμή ότι θα γυρίσει η κυρία??? Αντε γιατί εχω καταγχωθεί με την ιδέα της καισαρικής....

 

Αχ και γω το ίδιο άγχος έχω. Στον έβδομο μήνα μου είπε η γιατρός μου ότι έχει το κεφάλι πάνω και τα πόδια κάτω και αν δεν γυρίσει ως το τέλος του 7ου μετά στη πρωτότοκο μητέρα είναι πιο δύσκολο να γυρίσει. Μου σύστησε περπάτημα καθημερινά. Εσένα το πρώτο σου είναι;; τώρα στις 25 έχω εξέταση και εύχομαι να έχει γυρίσει γιατι φοβάμαι την καισαρική.

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρός μου είναι γυρισμένος από την αρχή του 6ου μήνα. Δεν το κατάλαβα να γυρίζει. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι κάτω χαμηλά και ιδιαίτερα αριστερά ένιωθα ένα βάρος, κάτι να με πιέζει πολύ. Μάλιστα είχα ανοίξει και τόπικ εδώ να δω αν έχει καμία κοπέλα κάτι παρόμοιο. Γιατί όμως φοβόμουν, πήγα στον γιατρό και τον είδαμε γυρισμένο. Έτσι με πίεζε χαμηλά με το κεφαλάκι του. Στην αρχή με πονούσε, αλλά ώρα πια το έχω συνηθίσει.

Ο γιατρός σου λοιπόν είχε απόλυτο δίκιο!Θα το καταλάβεις μια χαρά να γυρνάει! :P

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή έχω ελπίδες ακόμα ε? αχ πολύ ωραία γιατί έχω ραντεβού στις 4/8 και ξανά μετά στις 20/8 και ξανα στις 23/8 αρα μπορώ να ελπίζω μέχρι τελευταία στιγμή ότι θα γυρίσει η κυρία??? Αντε γιατί εχω καταγχωθεί με την ιδέα της καισαρικής....

 

Αχ και γω το ίδιο άγχος έχω. Στον έβδομο μήνα μου είπε η γιατρός μου ότι έχει το κεφάλι πάνω και τα πόδια κάτω και αν δεν γυρίσει ως το τέλος του 7ου μετά στη πρωτότοκο μητέρα είναι πιο δύσκολο να γυρίσει. Μου σύστησε περπάτημα καθημερινά. Εσένα το πρώτο σου είναι;; τώρα στις 25 έχω εξέταση και εύχομαι να έχει γυρίσει γιατι φοβάμαι την καισαρική.

 

Και μένα το πρώτο μου είναι η μαντάμ, περπατάω καθημερινά όσο μπορώ με αυτή την ζέστη αλλά δεν βλέπω να μου κάνει την τιμή η κυρία :D:D εμενα τουλάχιστον με βλέπω για καισαρική και λόγω αυξημένης πίεσης άρα έχω ήδη αρχίσει να προετοιμάζομαι ψυχολογικά για το ραντεβουδάκι :cool::cool:

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια ο μπεμπούλης μου είναι γυρισμένος κάτω απο τουλάχιστον την 23η εβδομάδα που τον είδαμε στον β επιπέδου. Χτες πήγα στον γιατρό και η θέση του ΄παραμένει η ίδια........ :P:P

 

Ύσηχο το πουλάκι μου!!!!!!!!!!

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

peny21gr Πρόσεχε μη σηκώσεις κάποιο βάρος ή σπρώξεις κάποιο βαρύ αντικείμενο γιατί εγώ μάλλον έτσι την πάτησα ενώ η θέση του ήταν πολύ καλή. Δεν είναι και απόλυτο αυτό απλά από τη δική μου εμπειρία και όσα μου είπε η γιατρός λέω. Παρ όλα αυτά είναι πολύ θετική και πιστεύω ότι θα έχει γυρίσει, θα το δω αύριο στο Doppler.

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχω ελπίδες ακόμα ε? αχ πολύ ωραία γιατί έχω ραντεβού στις 4/8 και ξανά μετά στις 20/8 και ξανα στις 23/8 αρα μπορώ να ελπίζω μέχρι τελευταία στιγμή ότι θα γυρίσει η κυρία??? Αντε γιατί εχω καταγχωθεί με την ιδέα της καισαρικής....

 

Αχ και γω το ίδιο άγχος έχω. Στον έβδομο μήνα μου είπε η γιατρός μου ότι έχει το κεφάλι πάνω και τα πόδια κάτω και αν δεν γυρίσει ως το τέλος του 7ου μετά στη πρωτότοκο μητέρα είναι πιο δύσκολο να γυρίσει. Μου σύστησε περπάτημα καθημερινά. Εσένα το πρώτο σου είναι;; τώρα στις 25 έχω εξέταση και εύχομαι να έχει γυρίσει γιατι φοβάμαι την καισαρική.

 

Και μένα το πρώτο μου είναι η μαντάμ, περπατάω καθημερινά όσο μπορώ με αυτή την ζέστη αλλά δεν βλέπω να μου κάνει την τιμή η κυρία :D:D εμενα τουλάχιστον με βλέπω για καισαρική και λόγω αυξημένης πίεσης άρα έχω ήδη αρχίσει να προετοιμάζομαι ψυχολογικά για το ραντεβουδάκι :cool::cool:

 

Άλλες κοπέλες προτιμούν την καισαρική είναι πιο ανώδυνα, απλά εμείς το έχουμε πάρει με στραβό μάτι. Ελπίζω να μην έχεις άγχος και σκέψου ότι θα είναι καλύτερα για σένα και το παιδί. Και μένα αν μου πούμε ότι θα κάνω καισαρική θα το δεχτώ όσο και αν θέλω να βιώσω τη γέννα, αλλά είναι κάτι αναπόφευκτο εκείνη την ώρα.

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κατάλαβα τον κούκλο μου όταν γύρισε μόνο που γύρισε προς την λάθος κατεύθυνση :lol::lol:

ήταν με το κεφάλι κάτω, γύρισε μετά το κεφάλι προς τα επάνω κι εκεί θρονιάστηκε το αντράκι μου οπότε την λούστηκα την καισαρική!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην 20η εβδομαδα ο γιστρος μου ειδε στον υπερηχο οτι ειχε γυρισει με το κεφαλι προς τα κατω και το σχολιασε θετικα. Μπορει να προυν θεση απο τοσο νωρις ή παιρνει θεση αργοτερα ?

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα η μικρη μου φενεται να ηταν με το κεφαλι προς τα κατω απο την 30 ευδομαδα, αλλα ο γιατρος μου μου ειχε πει τοτε οτι τα μωρα σε αυτη την ευδομαδα μπορουν να κανουν ακομα πολλες τουμπες και να γυρισει πανω κατω στην κοιλια πολλες φορες ακομα.

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κατάλαβα τον κούκλο μου όταν γύρισε μόνο που γύρισε προς την λάθος κατεύθυνση :lol::lol:

ήταν με το κεφάλι κάτω, γύρισε μετά το κεφάλι προς τα επάνω κι εκεί θρονιάστηκε το αντράκι μου οπότε την λούστηκα την καισαρική!

 

πότε σου γύρισε; σε ποιά εβδομάδα/μήνα; εγω είμαι στη 32η εβδομάδα (8ο μήνα) μου είπε ο γιατρός οτι γύρισε (ε μετα απο τόσο περπάτημα...) δεν πιστεύω να ξαναγυρίσει ε;;

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμενα στον 7ο γύρησε και είναι ακόμη με το κεφαλάκι προς τα κάτω έτοιμη να βγει! μπορεί και να μείνει έτσι!

 

Ας ελπίσουμε να μην έχει χώρο να γυρίσει και μείνει σε αυτή τη θέση ως τον 9ο

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

η δικια μου τη μερα που εκανα την β-επιπεδου ηταν με το κεφαλακι προς τα πανω..3 μερες μετα που πηγα στη γιατρο μου ειχε το κεφαλακι προς τα κατω και απο τοτε ειναι ετσι..κι εγω ελπιζω να παραμεινει και να μην αρχισει παλι να γυρναει μια ετσι μια αλλιως!παντως αυτο το γυρισμα δεν το καταλαβα καθολου, ισως ηταν ακομα μικρουλα και δεν ενιωθα παρα πολυ εντονα τις κινησεις της!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...