Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΩ ,ΕΙΝΑΙ ΜΥΣΤΙΚΟ!


Recommended Posts

Βρε κοριτσια,να σας ρωτησω κατι?

Οταν σχολαω απο την δουλεια μου και παω να παρω την μικρη απο την πεθερα μου,την ρωταω πως ηταν σημερα στο σχολειο?

Και μου λεει "Δεν σου λεω ειναι μυστικο":shock:

Λετε να συννενοουνται τα μικρα πλασματακια μας να λενε ετσι?

Τι αλλο ναναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και ταλιμπαν να την ανακρινουν την δικια μας , δεν μας λεει τι εκαναν ή πως περασαν στον παιδικο σταθμο. :(

"Οταν" και "αμα" αποφασισει μας λεει καποιοα γεγονοτα....

Link to comment
Share on other sites

Και ταλιμπαν να την ανακρινουν την δικια μας , δεν μας λεει τι εκαναν ή πως περασαν στον παιδικο σταθμο. :(

"Οταν" και "αμα" αποφασισει μας λεει καποιοα γεγονοτα....

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

πλακα εχουν ετσι οτν θελουν θα σου πουν πως ηταν και τι εκαναν.

Μαλλον μας το κρατανε μανιατικο που τα αφηνουμε στο σχολειο και φευγουμε,μας τιμωρουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aπ'οτι καταλαβαινώ είναι η ηλικία που τρελλλενονται για μυστικά...

ο δικός μου χρησιμοποιεί πάρα πολύ τη συγκεκριμένη έκφραση όπως και όταν απευθυνεται σε εμένα μαμά μη το πεις πουθενά είναι μυστικό μας.

Μπορείς να της κάνεις την ερώτηση εως εξής...

Αγάπη μου πως τα πέρασες στο σχολείο...?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς την ώρα του φαγητού λέμε 'τα νέα μας'. Εγώ του λέω καμία βλακεία για τη δουλεια, κι εκείνος μου λέει καμία φάση από τον παιδικό. όχι ότι μαθαίνω πολλά αλλά παίρνω μία ιδέα.

 

Όσο για τα μυστικά: Εγώ του λέω σταθερά ότι τα μικρά παιδάκια δεν έχουν μυστικά από τη μαμά και το μπαμπά και ... το αφήνω εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς την ώρα του φαγητού λέμε 'τα νέα μας'. Εγώ του λέω καμία βλακεία για τη δουλεια, κι εκείνος μου λέει καμία φάση από τον παιδικό. όχι ότι μαθαίνω πολλά αλλά παίρνω μία ιδέα.

 

Όσο για τα μυστικά: Εγώ του λέω σταθερά ότι τα μικρά παιδάκια δεν έχουν μυστικά από τη μαμά και το μπαμπά και ... το αφήνω εκεί.

 

 

:D:D:D:D:D

οταν θελουν μας τα λενε ,εμενα ειναι θυμωμενη κ δεν θα μου μιλησει ετσι ειπε στην πεθερα μου.

Γελαω αλλα απο μεσα μου εγω ξερω πως νιωθω.

Καλο κολπακι αυτο την ωρα που τρωει ε??

Χμ θαα το κανω,χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί είναι θυμωμένο το παιδί?

 

ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΑΦΗΣΑ ΣΤΗΝ ΔΑΣΚΑΛΑ ΤΗΣ ΚΛΑΜΜΕΝΗ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ,ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΕΧΘΕΣ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΤΗΣ Κ ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑ.

ΛΕΣ ΝΑ ΕΞΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ?

ΝΙΩΘΩ ΑΠΑΙΣΙΑ!:cry:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι σωστό μπορεί και λάθος. Δεν ξέρω. Συζήτησέ το όμως με το παιδί, εξήγησέ του ότι δεν το 'άφησες', δεν χρειάζεται να είναι θυμωμένο ούτε εσύ να νοιώθεις απαίσια (sorry για το off topik).

Link to comment
Share on other sites

τα μικρα πολυ δυσκολα λενε πως παιρνουν την ωρα τους στο σχολειο. Αν θελετε να μαθετε παιξτε μαζι τους το σχολειο η οταν ειναι μονα τους ακουστε τις συνομιλιες που κανουν με τα παιχνιδια τους εκει τα λενε τις περισσοτερες φορες ολα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επιασε το κολπακι.Εχθες την εβαλα μαζι μου να με βοηθησει να φτιαξουμε μηλοπιτα και εκει λυθηκε η γλωσσα της κ οτι την ρωτουσα για το σχολειο μου τα ελεγε.

Και σημερα ολα καλα ουτε κλαματα ειχαμε τπτ με χαιρετησε και εφυγα.;)

Link to comment
Share on other sites

(Ξανα) Διάβασα το σχετικό κεφάλαιο από ένα πολύ καλό βιβλίο που έχω:

1. κάνουμε εμείς την αρχή με το να λέμε για το πώς περάσαμε τη μέρα μας

2. ρωτάμε σε χαλαρή φάση (όπως έκανες)

3. δε δίνουμε τόση σημασία στο τί έκανε το παιδί αλλά στο πώς πέρασε, πώς αιστάνθηκε, αν ήταν ευχαριστημένο, να τον στεναχώρησε κάποιος κλπ κλπ.

 

Επομένως καλά πάμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για πολλά παιδιά το σχολείο είναι δικό τους και δε θέλουν να το μοιράζονται με κανέναν. Ειδικά με τους γονείς που δε βρίσκονται εκεί. Άλλα παιδάκια πάλι δεν μπορούν να αντιληφθούν ότι ο γονιός δεν ξέρει τι γίνεται εκεί. Π.χ. μιλάνε για τους φίλους τους ή για περιστατικά σαν να ήσουν εκεί και να ήξερες. Στα παιδιά της τάξης μου λέω πάντα να λένε στους γονείς τους τι γίνεται μέσα στην τάξη είτε τα ωραία είτε τα δύσκολα. Ειδικά δε όταν με απειλούν ότι θα το πουν στη μαμά τους τους λέω "Αχ, μπράβο σε παρακαλώ και μετά έλα να μου πεις τι θα σε συμβουλεύσει. Ή ακόμη καλύτερα δεν πάμε ΤΩΡΑ να την πάρουμε τηλέφωνο να της τα πούμε μαζί;", οπότε η απειλή χάνει την αξία της.

 

Όπως και να χει είναι πολύ ωραία η πρόταση που γράφτηκε να μοιράζεσαι κι εσύ κάτι από την ημέρα σου μαζί με το παιδί δείχνοντας του το δρόμο ή να κάνεις συγκεκριμένες ερωτήσεις του τύπου "ήταν ωραίο το παραμύθι που διαβάσατε; πώς λένε τη φίλη σου; με ποιο παιδάκι παίζετε πιο καλά κ.λπ.".

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...