Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠογοητευτηκα


casperαki

Recommended Posts

Καλημερα.

ΘΑ βαφτισουμε θελουμε δηλαδη το παιδακι μας σε 3 μηνες και προσπαθω να μαζεψω οσες πληροφοριες μπορω.ΤΟ θεμα ειναι αν καταλαβα καλα τα εξοδα του τραπεζιου ειναι ιδια με αυτα ενος γαμου.Αν ειναι μπουφες στο προαυλιο της εκκλησιας η καθιστος μπουφες η ακομα και ταβερνα οι τιμες ειναι 17-20 ευρω οι "οικονομικες"....

Οποτε εχω πελαγωσει ακομα περισσοτερο.

Ηθελα στο προαυλιο και να βρω εκκλησια που το δεχετε αλλα αν ειναι 100 περιπου ατομα ισως λιγοτερα με 20 ευρω ειναι 2000 ...και ολα αυτα στα ορθια.Αν παω σε καθιστο σε μαγαζι τοσα ισως περισσοτερα και σε ταβερνα παλι τα ιδια....

Δεν μου αρεσει η ιδεα να καλεσω μερικους κ αλλους οχι.

Νομιζα οτι οι τιμες ειναι πολυ πιο χαμηλες για βαφτιση αλλα εκανα λαθος????

Εχετε καποια λυση να μου προτεινετε καποια οικονομικη ιδεα γιατι πραγματικα ετσι οπως τα βλεπω μαλλον ολοι θα παμε σπιτια μας ....:-((

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μπορεις να κανεις κατι σε ενα ωραιο μεζεδοπωλειο ειναι πιο οικονομικα απο οτι ξερω εκτος αν κανεις κατι σπιτι σου;λεω εγω τωρα χωρις να ξερω αν υπαρχει η δυνατοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

ΘΑ βαφτισουμε θελουμε δηλαδη το παιδακι μας σε 3 μηνες και προσπαθω να μαζεψω οσες πληροφοριες μπορω.ΤΟ θεμα ειναι αν καταλαβα καλα τα εξοδα του τραπεζιου ειναι ιδια με αυτα ενος γαμου.Αν ειναι μπουφες στο προαυλιο της εκκλησιας η καθιστος μπουφες η ακομα και ταβερνα οι τιμες ειναι 17-20 ευρω οι "οικονομικες"....

(

Αν μείωνες τους καλεσμένους του τραπεζιού κ το κάνατε μονο παπούδες, γιαγιάδες κ αδέρφια κ νονοί

Link to comment
Share on other sites

να σου πω εγω, που εκανα ανοιχτο γαμο και ανοιχτη βαφτιση, δωσαμε ενα σωρο λεφτα και το εχω ψιλομετανιωσει??

 

οσο λιγοτεροι, τοσο καλυετρα!!!! οσο πιο λητα, τοσο πιο ομορφα!!!!!!!!!!!

 

αμα ρωτησεις 100 ανθρωπους που εκαναν too much, οι 99 θα σου πουν πως το μετανιωσαν... δεν ξερω ομως, κανεναν που εκανε οτι πιο απλο γουσταρε η ψυχη του και αντεχε η τσεπη του, και να το μετανιωσε!!!!!!!

 

less is more......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σου πω εγω, που εκανα ανοιχτο γαμο και ανοιχτη βαφτιση, δωσαμε ενα σωρο λεφτα και το εχω ψιλομετανιωσει??

 

οσο λιγοτεροι, τοσο καλυετρα!!!! οσο πιο λητα, τοσο πιο ομορφα!!!!!!!!!!!

 

αμα ρωτησεις 100 ανθρωπους που εκαναν too much, οι 99 θα σου πουν πως το μετανιωσαν... δεν ξερω ομως, κανεναν που εκανε οτι πιο απλο γουσταρε η ψυχη του και αντεχε η τσεπη του, και να το μετανιωσε!!!!!!!

 

less is more......

 

 

 

 

ΠΟΣΟ μα ποσο πολυ συμφωνω!!!!βαλε με στην κατηγορια αυτων που μετανιωσαν..

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ίδια και εγώ...

ξεκινησα να ρωτάω πριν απο 2 εβδομαδες και οι τιμές είναι ίδιες με αυτες του γάμου.

Απογοητευτηκα και εγώ. Και κυρίως όταν στο γάμο είχαμε πληρωσει ένα σωρό λεφτά για να χορευουν οι ξαδερφες του αντρα μου πάνω στα τραπεζια (sorry αλλα το έχετε δει ξανά αυτό σε γάμο;) Και κυριως για να φάει ένα σωρό κόσμος που δε πήρε ουτε τηλ. για να δει τι κανει η μικρή. Και ο αντρας μου τσατιστηκε. Ρωτησα σε catering αλλά μου είπανε ιδια σχεδόν τιμη σαν να πηγαιναμε σε κεντρο. Όποτε κλεισαμε σε μια ωραιότατη ταβερνα διπλα στο κυμα με 13 ευρώ το ατομο, και όποιος θελει γκλαμουριες ας μην ερθει να φάει. (εχει φοβερό φαϊ!!)

Αν δεν εβρισκα ταβερνα σε τετοια τιμή θα εκανα μια ωραια παρουσιαση στην εκκλησία τις μπουμπουνιερες, και πιθανον να ειχα ή μαλλί της γριας ή παγωτό απο παγωτατζή (βγαινουν φτηνά σε σχεση με το τραπέζι) και μετά ο καθε καλεσμενος σπιτάκι του και τραπεζι μονο σε κουμπάρο και γονείς.Αυτό προτεινω και σε σένα.

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Απλα δεν μου αρεσει να δινω προσκληση και σε μερικα να βαζω για τραπεζι και σε αλλα οχι.Δεν μου αρεσει δυστυχως ουτε οταν μου το κανουν ουτε να το κανω.Ειναι λογος να μην κανω τιποτα αυτος.

Η θα κανουμε τραπεζι κανονικα μπουφε κατεριν οτιδηποτε κ θα ειναι ολοι η θα φυγουμε.

Ουτε μου αρεσει να ειναι μονο νονα μαμα γιαγια αργοτερα.ΤΟυς καλεσαμε τοσο δρομο να ερθουν αλλα μετα θα τους διωξουμε να περασουμε καλα?δεν ξερω μου κακοφενετε παρα πολυ.

Το προβλημα ειναι οτι η πεθερα εχει σπιτι με κηπο και ηθελε εξαρχης να κανουμε τραπεζι εκει αλλα η μαμα μου επισης εχει μια μεγαλη ταρατσα οπου την εχει κανει πολυ σουπερ με φυτα ομπρελες μοιαζει με νησι εκει πανω και ηθελε κ αυτη να το κανουμε εκει.ΓΙα να μην περεξηγηθει καμια δεν θα το κανουμε σε σπιτι.Ενω με βολευει αυτο.Το δικο μου σπιτι ειναι μικρο εδω για τα 1α γεννεθλια ηδη σκεφτομαι που θα χωρεσουμε......

ΓΙατι ειναι τοσα πολλα????ΕΙχαμε παει να φαμε μια μερα οι 3 μας στην λουτσα σε ενα μαγαζι που μας αρεσε και το φαι και το μερος και μας ειπε η κοπελα οτι με 17 ευρω εχει μενου για βαφτιση και μαλιστα οτι ειναι καλη η τιμη (φανταζομαι ποσα ζητανε οι αλλοι)..απο εκει καταλαβαα οτι θελεις τουλαχιστον 2000 αρικα για το τραπεζι.....

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ίδια και εγώ...

ξεκινησα να ρωτάω πριν απο 2 εβδομαδες και οι τιμές είναι ίδιες με αυτες του γάμου.

Απογοητευτηκα και εγώ. Και κυρίως όταν στο γάμο είχαμε πληρωσει ένα σωρό λεφτά για να χορευουν οι ξαδερφες του αντρα μου πάνω στα τραπεζια (sorry αλλα το έχετε δει ξανά αυτό σε γάμο;) Και κυριως για να φάει ένα σωρό κόσμος που δε πήρε ουτε τηλ. για να δει τι κανει η μικρή. Και ο αντρας μου τσατιστηκε. Ρωτησα σε catering αλλά μου είπανε ιδια σχεδόν τιμη σαν να πηγαιναμε σε κεντρο. Όποτε κλεισαμε σε μια ωραιότατη ταβερνα διπλα στο κυμα με 13 ευρώ το ατομο, και όποιος θελει γκλαμουριες ας μην ερθει να φάει. (εχει φοβερό φαϊ!!)

Αν δεν εβρισκα ταβερνα σε τετοια τιμή θα εκανα μια ωραια παρουσιαση στην εκκλησία τις μπουμπουνιερες, και πιθανον να ειχα ή μαλλί της γριας ή παγωτό απο παγωτατζή (βγαινουν φτηνά σε σχεση με το τραπέζι) και μετά ο καθε καλεσμενος σπιτάκι του και τραπεζι μονο σε κουμπάρο και γονείς.Αυτό προτεινω και σε σένα.

 

 

 

Αυτο το παραθασιο πιο ηταν.?μου αρεσει πολυ η ιδεα...

κοιτα εχεις δικιο που λες οτι τρωνε πινουν ενα σωρο ατομα που μετα δεν περνουν καν τηλεφωνο να πουνε ενα τι κανεις.

Στην περιπτωση μου τα 40 ατομα ειναι δικα μου συγγενεις που εχουμε καθημερινα σχεδον επαφες και οι φιλες μου.Τα υπολοιπα ατομα ειναι πολυ στενοι του οικογενεια και το ποσοστο εκεινο που τελικα δεν εχουμε και πολλα πολλα ειναι συνεργατες του αντρα μου και κανα δυο ακομα...δηλαδη αν κοψω θα κοψω αυτους...αλλα αντε να ειναι15 ατομα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

40 ατομα ειναι μια γλυκιτατη και αξιοπρεπεστατη βαπτιση...ξανασκέψουτο για λιγοτερα ατομα-συμφωνο τους ταιζεις και μετά ουτε ενα τηλ...!!!-

ή ξαναδές την ιδεα να το αναλάβει ενας μεγάλος φουρνος της γειτονιάς και να εχεις κρυα πιάτα , αναψυκτικά , και ενα γλυκό...και αντε γειά...Ομορφο και αξιοπρεπές...

Δεν θα σου πάει ετσι πάνω απο 12 ευρώ το ατομο...σαν πάρτυ ενα πράμα...γιατι δεν τρως στα παρτυ;;;

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

40 ατομα ειναι μια γλυκιτατη και αξιοπρεπεστατη βαπτιση...ξανασκέψουτο για λιγοτερα ατομα-συμφωνο τους ταιζεις και μετά ουτε ενα τηλ...!!!-

ή ξαναδές την ιδεα να το αναλάβει ενας μεγάλος φουρνος της γειτονιάς και να εχεις κρυα πιάτα , αναψυκτικά , και ενα γλυκό...και αντε γειά...Ομορφο και αξιοπρεπές...

Δεν θα σου πάει ετσι πάνω απο 12 ευρώ το ατομο...σαν πάρτυ ενα πράμα...γιατι δεν τρως στα παρτυ;;;

 

 

Moy aresei kai i idea san party!alla poy ennoeis na ginei?sto proaylio tis ekklisia?

Link to comment
Share on other sites

Casperaki κι' εγώ το ίδιο ακριβώς θέμα είχα...αποφάσισα λοιπόν να κάνω μια ωραία, ανοιχτή βάπτιση, να έχω παγωτατζή ή το αυτοκίνητο αντίκα του Κωνσταντινίδη, μια κοπέλα να μοιράζει τις παιδικές μπομπονιέρες και τέλος. Είναι πάρα πολλά τα χρήματα για ένα αξιοπρεπές τραπέζι και στην εκκλησία που έλεισα δεν επιτρέπεται το catering.

Πάντως είναι κρίμα να έχεις 2 χώρους που μπορείς να κάνεις κάτι και να μην μπορείς!!! :( Δεν θέλεις να το ξανασκεφτείς???

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να κάνετε τη βάπτιση σε εκκλησία με άλσος, ώρα μεσημεριανή και να υπάρχει στο άλσος καφετέρια (πχ. Παναγια Βλαχερνών και μετά στο Σελεπίτσαρι από επάνω εχει πολύ περιποιημένη καφετερεια με αχανη έκταση για παιχνίδι). Με είχαν καλέσει σε μια τετοια βαπτιση, ώρα 12 το μεσημερι και μετα στη καφετέρια καθίσαμε για καφε ή ότι ρόφημα ήθελε ο καθένας και είχε και μπουφέ γλυκών και ορισμένων "κρύων" ορεκτικών, δηλαδη τοστάκια κλπ. Σε πληροφορώ πως ήταν πολύ ομορφα και τα πιτσιρίκια το διασκέδασαν όλα με τη ψυχή τους γιατί είχε πολυ άπλα να παίξουν.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε μου αρεσει να ειναι μονο νονα μαμα γιαγια αργοτερα.ΤΟυς καλεσαμε τοσο δρομο να ερθουν αλλα μετα θα τους διωξουμε να περασουμε καλα?δεν ξερω μου κακοφενετε παρα πολυ.

 

ΓΙατι ειναι τοσα πολλα????ΕΙχαμε παει να φαμε μια μερα οι 3 μας στην λουτσα σε ενα μαγαζι που μας αρεσε και το φαι και το μερος και μας ειπε η κοπελα οτι με 17 ευρω εχει μενου για βαφτιση και μαλιστα οτι ειναι καλη η τιμη (φανταζομαι ποσα ζητανε οι αλλοι)..απο εκει καταλαβαα οτι θελεις τουλαχιστον 2000 αρικα για το τραπεζι.....

Αν ειναι όντως από επαρχία δεν γίνεται να μην τους καλέσεις στο τραπέζι, εγώ βαπτίζω το άλλο σαββατο κ παρότι έχουμε συγγενείς απο επαρχία δεν εχω καλέσει κανέναν απλά θα τους στείλω μπομπονιέρες

 

Για το άλλο θέμα , θα μπορούσες να κάνεις το τραπέζι στη μητέρα σου κ τα γενέθλια στην πεθερά σου για να μην παρεξηγηθεί καμμια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Moy aresei kai i idea san party!alla poy ennoeis na ginei?sto proaylio tis ekklisia?

 

 

Ναι στον προαυλιο της εκκλησίας...

Οσοι θελουν πραγματικά να σας ευχηθούν απο καρδιάς...θα ερθουν αν κάνεις τρεπέζι στο GB CORNER, θα ερθουν και αν δωσεις στραγάλια στα παγγκάκια...

Οτι και να κάνει κάποιο θα εχει παράπονο...κανε λοιπον αυτό που θες και σηκωνει το βαλάντιο σου

Εγω ειμαι υπέρ των λίγων και σικάτων...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα σε μια βάπτιση και ενθουσιάστικα.....100 άτομα και catering στο προαύλιο (που να πώ την αλήθεια το είχα λίγο υποτιμημένο). Συνολικό κόστος 800 ευρώ σε μια εκκλησία στα Ταμπούρια (Πειραιά). λοιπόν οι γονείς το έκαναν σαν παιδικό πάρτυ...λουκανικοπιτάκια, μπόμπες κλπ κλπ. Φοβερό φαγητό και ωραίο κλίμα, χαρούμενες χαρτοπετσετούλες, και δύο τραπέζια για να ακουμπήσουν οι πιο ηλικιωμένοι ή όσοι δεν άντεχαν όρθιοι και το θεικό??? Εϊχε βάλει μαξιλαράκια στα πεζουλάκια της εκκλησίας στο πλάι για να μπορέις να κάτσεις λίγο (γιατί με τα τακούνια δεν αντέχεται το φαγητό στο όρθιο!!!) Φάγαμε τσακα τσάκα, χορτάσαμε, το χαρήκαμε και μόνο...800 εύρώ!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω ουτε γαμο μεγαλο εκανα ουτε βαφτιση μαγαλη θα κανω. στο γαμο καλεσα μονο τους εκλεκτους της καρδιας μου... λιγοι συγγενεις και λιγοι καλοι φιλοι... ουτε νυφικα, ουτε κοστουμια... τιποτα!!! τα θεωρω περιτα εξοδα. αν ειχα λεφτα και μου περισσευανε θα εκανα κι εγω τη φιεστα μου... αλλα στο γαμο μου ημουν ηδη εγκυος με ενα ιασω να με περιμενει...

το πασχα βαφτιζω το ποντικομικρουλη μου!! καλεσμενοι μονο οι απαραιτητοι θα ειναι... παω για δευτερο παιδι. που καιρος για εξοδα...

τραπεζι θα κανουμε σε ενα μικρο ταβερνακι... με πολυ καλο φαγητο και καλο περιβαλλον...

θεωρω οτι τα πολλα ατομα δεν οφελουν. και λιγοι ειναι αυτοι που μενουν ευχαριστημενοι. τα λιγα ατομα τα ευχαριστιεσαι κι εσυ... θα μιλησεις με ολους, θα κανεις χαβαλε με ολους... εινια πιο ζεστα!!!

κι εγω συμφωνω οτι αν καλεσω καποιον το καλο για ολη τη διαδικασια, οχι μονο για την εκκλησια. η τον καλω η δεν τον καλω...

φυσικα ξαναλεω αν ειχα λεφτα θα εκανα κια γαμο και βαφτιση υπερπαραγωγη...

μια φιλη παντρευτηκε το καλοκαιρι με 700 ατομα στο γαμο... ηταν ολα ομορφα αληθεια... σημερα ομως αντιμετωπιζουν τρελα οικονομικα προβληματα... τι να το κανεις;;;

εγω κοιταζω πρωτα τον εαυτο μου...

απ τη στιγμη που οτι σχετιζεται με γαμο κ βαφτιση εινια πανακριβο κοιταω τι με συμφερει...

βρες μια λυση που θα σου ταιριαζει και θα σου αρεσει εσενα πανω απ ολα... εσυ να περασεις καλά.... οι αλλοι θα πανε απλα σε μια βαφτιση. εσυ βαφτιζεις το παιδι σου!!!!

και μη ξεχνας.... η απλοτητα αγγιζει τη πολυτελεια....

Link to comment
Share on other sites

Εγω δυστυχως επειδη δεν με αφηνει ο παπας να κανω τιποτα εξω απο την εκκλησια κ εψαχνα να βρω να κανω τραπεζι κ επειδη δεν υπηρχε τιποτα κατω απο 30 ευρω(κ οσα ειχαν αυτην την τιμη ηταν πολυ φτωχα στο μενου)αναγκαστικα πηγα κ εκλεισα με 36ευρω κ νιωθω τυχερη γιατι ο μπουφες ειναι πολυ πλουσιος κ ο χωρος πολυ καλος.Αναθεμα την κριση που λενε!!!!!!!!!!!!!!

κ οι τιμεςστα υψη,εχουμε φτασει να λεμε οτι 36 ευρω το ατομο ειναι φτηνα.

Δυστυχως δεν μπορω να τους καλεσω ολους,θα κανω οτι καλυτερο μπορω στην εκκλησια κ τελος

Link to comment
Share on other sites

Εμαθα οτι τα μαγαζια στο Σχιστο εχουν τιμες 18-20 με ζωντανη μουσικη στολισμενη αιθουσα και πολυ καλο φαγητο. Η τιμη μου είπαν είναι διαπραγματευσιμη αναλογα τον αριθμο των καλεσμενων. Εγω προς τα εκει προσανατολιζομαι αν και μου πεφτει λιγο μακρια. Θα εχω γνωμη 1οΜαγια που αρραβωνιαζετε εκει ο κουμπαρος μου.Βεβαια εχω χρονο γιατι τον μικρο θα τον βαπτισω αρχες Σεπτεμβρη. Νομιζω πως είναι καλα γιατι στη βαπτιση της μικρης μου πριν 2 χρονια πληρωσα αν θυμάμαι καλα 17 ευρω το ατομο σε ταβερνα που μας εφαγε η ζεστη, Σεπτεμβρης βλεπετε και ουτε κλιματισμο δεν είχαν. Μονο τα φαγητα αξιζαν. Ο κοσμος εφαγε και εφυγε γιατι είχε σκασει. Συν του οτι εμαθα 2 εβδομαδες πριν οτι είχαν και αλλη βαπτιση μεσα.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να ρωτησω γιατί περίμενες να είναι φθηνότερα από γάμο? Το μαγαζί τα ίδια έξοδα έχει για μια εκδήλωση. Ίδιο ρεύμα, νερό, υλικά, προσωπικό κ.λπ.

Αυτό το πράγμα είχα ρωτήσει τον ιδιοκτήτη του καταστήματος που έκανα τον γάμο σχετικά με το αν οι τιμές είναι διαφορετικές Παρασκευη-Κυριακή από το Σάββατο γιατί έτσι μου είχαν πει. Και μου απάντησε πολύ σωστά αυτό που έγραψα παραπάνω. Επομένως κακώς περίμενες χαμηλότερες τιμές. 2ον είναι και το τι ψάχνεις. Εγώ που ήξερα που θα φάμε καλά και δεν με ενδιέφερε αν θα τρώγαμε σπαλομπριζόλα και όχι σολωμό, που δεν θα είχαμε καμία θέα και που δεν θα ήταν αποκλειστικά "κλεισμένο" για εμας το μαγαζί, βρήκα με 22 ευρώ το άτομο με τα ποτά μέσα.

3ον εννοείται ότι είναι πως νιώθει ο καθένας. Προσωπικά στο γάμο μας πλήρωσαν οι γονείς μας το τραπέζι γι αυτό και ανέχτηκα άτομα που δεν ήθελα να δω. Αλλά δεν μετάνιωσα στιγμή που τον έκανα ανοιχτό. Περάσαμε υπέροχα. Στη βάπτιση της μικρής πληρώναμε εμείς και εμείς καλούσαμε. Καλέσαμε όποιους θέλαμε στην εκκλησία και πολύ λίγους στο τραπέζι για οικονομικούς λόγους. Τώρα όσοι πειράχτηκαν, ξύδι. Όσοι είπαν ότι το έκανα για το δώρο, ευτυχώς δεν εχω ανάγκη κανενός το δώρο. Σας πληροφορώ κάλεσα στην εκκλησία άτομα από επαρχία και δεν τους είχα στο τραπέζι και με ευχαρίστησαν χίλιες φορές που τους κάλεσα. Και γι αυτό για μένα ήταν τιμή μου που ήρθαν.

Δυστυχώς έχουμε μπει σε ένα κακό τριπάκι να σκεφτόμαστε πάντα τι θα πει ο καθένας και δεν χαιρόμαστε τις στιγμές μας...

Γι αυτό κάντε ότι θέλει η ψυχή σας.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λόγω αυτών των εξόδων δεν έκανα ως τώρα θρησκ γάμο. Στην βάπτιση που θα γίνει σε μερικούς μήνες θα πρέπει να εξαιρέσω κάποιους από το τραπέζι. Το θέμα είναι τι κάνεις με αυτούς που έρχονται από μακριά. Το θεωρώ κι εγώ σωστό να τους τραπεζώσεις.

Απ την άλλη έχω πάει σε άπειρες βαπτίσεις χωρίς να με έχουν καλέσει σε τραπέζι και δεν μου κακοφάνηκε αφού ήξερα ότι με κάλεσαν για τυπικούς λόγους.

Κι εγώ σκέφτομαι να βάλω στο τραπέζι μόνο τους συγγενείς πρώτου βαθμού, ένα με δυο φίλους και τέλος. Συναδέλφους όχι, γνωστους όχι.

Η άλλη λύση που σκεφτόμουν είναι αντί για γλυκό να πάμε μετά την βάπτιση όλοι σε ένα ζαχαροπλαστείο για γλυκό και αναψυκτικά και το βράδι κάνεις ένα τραπέζι σπίτι σου στην κουμπάρα και με τους παπούδες.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω βαφτιζω το καλοκαιρι και δεν θα κανω τραπεζι ,μονο για τους συγγενεις και κανα δυο φιλους.Για τους υπολοιπους καλεσμενους,επειδη το παρεκκλησι ειναι παραλιακο,εχουμε σκεφτει να τους παμε μια βαρκαδα με μεγαλο σκαφος ενος φιλου στο οποιο θα προσφερουμε δροσιστικα ποτακια.....μονο!!Ευτυχως γιατι τα τραπεζια κοστιζουν και ειναι και πεταμενα λεφτα!!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Εχετε καποια λυση να μου προτεινετε καποια οικονομικη ιδεα γιατι πραγματικα ετσι οπως τα βλεπω μαλλον ολοι θα παμε σπιτια μας ....:-((

 

Αυτο ακριβως θα σου προτεινω. Να μην κανεις ΤΙΠΟΤΑ.

Δεν καταλαβα γιατι πρεπει να κανεις?

Αν θελεις να γιορτασεις την βαφτιση του παιδιου κανε την επομενη ή την προηγουμενη ενα μικρο τραπεζι με οσους πραγματικα θελεις εσυ.

Και να κανεις, παλι κατι θα βρουν να πουν αν σε απασχολει αυτο.

 

Περιοδος λιτοτητας. Κανεις δεν θα σε παρεξηγησει εκτος και αν ειναι απο αλλη χωρα ;)

 

Αν τωρα ντε και καλα θελεις να κανεις κατι καντο στης πεθερας σου. Η μανα σου θα καταλαβει ....;) (τουλαχιστον μην παει και ο κουκος αηδονι)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

:-)

τελικα σκεφτηκα να το κανω στην πεθερα και να μιλησω στην μαμα μου ισως να μην παρεξηγηθει..

Εχει κηπο η πεθερα.Και να το κανω σαν παρτυ.Οχι κανονικα φαγητα .ποτα μουσικη και να φερω καποιο κλοουν για τα παιδακια που θα εχουμε.Θα γλιτωσω ΤΡΕΛΑ λεφτα ετσι.

και θα κανουμε και ενα παρτυ οπου μπορουν να ερθουν ολοι.

Και οσοι ειναι μεγαλοι μπορουν καλιστα να μπουν μεσα στο σπιτι και να σουνε τηλεοραση!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...