Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκεφαλογράφημα σε 3 ετων παιδακι


Recommended Posts

Γεια σας.Θα ηθελα να μοθω απο καποια Μανουλα ,που εχει κανει εγκεφαλοφράφημα σε μικρο παιδάκι, την ολη διαδιακασια!!Ψαχνω να βρω και που θα το κανουμε. Ξερω υπάρχει στο Παιδων..αλλα σκεφτομαι μηπως ειναι καλυτερα ν ατο κοιταξω ιδιωτικα. Ευχαριστω!

iU5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς είχαμε κάνει στο γιο μου όταν ήταν 20 μηνών στο παίδων Πεντέλης. Η διαδικασία είναι ανώδυνη, βάζουν ένα σκουφάκι στο παιδί. Το μόνο ο θέμα είναι ότι πρέπει να κοιμάται. Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει βέβαια για όλες τις ηλικίες ή αν ήταν απαραίτητο σε εμάς που ήταν μικρός και δεν θα μπορούσε να συνεργαστεί διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις καναμε γυρω στα 4. Ξυπνιος ηταν. Νομιζω οτι εξαρταται απο το τι ακρβως θελουν να εξετασουν. Εμενα επειδη ειχε ακομη πιπιλα τον ειχε αφησει να την χρησιμοποιει για να ειναι χαλαρος.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Την ναρκωση την φοβαμαι λιγακι.Ναι θα πρέπει να κοιμηθει. Ειναι πολυ ζωηρος ο μικρος και θελουμε να αποκλεισουμε τυχον νευρολογικα προβληματα. Βαδίζει στις μυτες και δε στέκεται λεπτο. Στο παιδον πεντελης ποσο κοστιζει ενα εγκεφαλογράφημα;;

iU5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου ειναι 4...εχει κανει 4 μεχρι στιγμης.3 στο παιδων αγια σοφια και ενα στο μητερα.Στο παιδων δε δινουν ναρκωση το παιδι πρεπει να κοιμηθει μονο του.Εγω συνηθως τον ξυπναω απο τις 3 τη νυχτα ωστε να νυσταζει να κοιμηθει.Στο μητερα μου ειπαν οτι θα μπορουσαν να του δωσουν κατι αλλα δε χρειαστηκε τελικα..ηταν νυσταγμενος και κοιμηθηκε.παρεπιπτοντως ειναι ενα παιδι με δυσκολια στον υπνο.Μια αλλη διαφορα ειναι πως στο παιδων πρωτα κοιμησα το παιδι και μετα του κολλησαν τα καλωδια στα μαλλια.Στο μητερα πρωτα τα εβαλαν και μετα κοιμηθηκε.Ειναι μια διαδικασια 10-15λεπτα που μπορει να εκνευρισει λιγο το παιδι γιατι βαριεται.Τα καλωδια τα κολλανε με μια κολλα η οποια μετα δε βγαινει...μην επιχειρισεις εκει να τη βγαλεις θα πονεσει.πηγαινε σπιτι και βαλε πανω μασκα για τα μαλλια...φη δικη σου εννοω αστη να μαλακωσει λιγο και με μια χτενα σιγα σιγα βγαλτα.

Τελος και σημαντικοτερο 3 εγκεφαλογραφηματα στο παιδων και δεν εχω τπτ στα χερια μου περα απο μια γνωματευση.Εχω τσακωθει απειρες φορες αλλα μου λενε χαθηκανα...γενικα υπαρχει θεμα στο να παρεις εξετασεις μεσα απο το πααιδν.Στο μητερα με τη μια πειραμε τα παντα στα χερια μας.Αν τελικα αποφασισεις να πας στο παιδων θα τους ξεκαθαρισεις απο πριν οτι θελεις να παρεις το εγκεφαλογραφημα να το τυπωσουν.Θα σε αρχισο στο τι το θελεις και δεν υπαρχουν πολλοι γιατροι να ξερουν να διαβασουν εγκεφαλογραφημα...εσυ απτοητη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα πήγαινα να την κάνω ιδιωτικά, κατά προτίμηση στο ΙΑΣΩ παίδων. Σε μια τόσο δύσκολη εξέταση δεν έχω εμπιστοσύνη στην μεταχείριση των δημοσίων νοσοκομείων και μιλάω εκ πείρας.

Link to comment
Share on other sites

Διαδικαστικα δεν ειναι μια δυσκολη εξεταση...το ολο θεμα ειναι να κοιμηθει το παιδι.Ο δικος μου ευτυχως ειναι συνεργασιμος...βεβαια πλεον γνωριζει τη διαδικασια, ξερει τι θα γινει και δεν αντιδρα.Τον ξυπναω στις 3 αφου τον εχω ενημερωσει τι ακριβως θα γινει και ποτε και ειναι οκ.Και φυσικα θελει προσοχη στη μεταβαση στο νοσοκομειο μη κοιμηθει στο αυτοκινητο.Ωστοσο κι εμενα η εμπειρια μου με το παιδων ειναι η χειροτερη και πλεον το παιδι μου το παω ιδιωτικα.Και οπως ειπα το προβλημα μου δεν ειναι η εξεταση ...η αντιμετωπιση τους ειναι μια χαρα κατα την εξεταση...το μετεπειτα ειναι το προβλημα.Βρες ενα καλο παιδονευρολογο να παρακολουθει το παιδι και μαζι του θα κανονισετε πως και που θα γινει η εξεταση.Στο παιδων οι καλοι παλιοι εμπειροι γιατροι εχουν φυγει και οσοι εχουν μεινει ειναι για τα μπαζα...αποψη μου παντα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Ναι τελικα λεω να το κανω ιδιωτικα. Ξερετε αν υπάρχει ιδιωτικο κεντρο που να δεχεται με παραπεμπτικο του ΕΟΠΥ την εξεταση ;;

Στο ιασω ποσο κοστιζει;;ή οπουδηποτε αλλου;;;Ευχαριστω.

iU5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...