Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΝΑΚΙΑ, ΠΕΤΡΩΜΑΤΑ.....


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα! Χθές πήγα στη γιατρό μου και μου είπε οτι πολλές φορές τα πονάκια που νιώθουμε και γενικά τα πετρώματα, οι κράμπες κλπ της μητρας οφείλονται στο οτι παραχαιδεύουμε την κοιλιά μας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και την ερεθίζουμε!!!! Δε ξέρω για σας, αλλα εγώ όντως την χάιδευα όλη την ώρα :):oops: , και σταμάτησα απ' όταν μου το είπε. Από εκείνη την ώρα πρέπει να σας πω οτι πραγματικά ελαττώθηκαν τα πετρώματα. Επίσης είπε, οτι το ρόφημα σοκολάτας κάνει πολύ καλό σ' αυτές τις περιπτώσεις, επειδή η σοκολάτα περιέχει μαγνήσιο. Αυτά! Φιλάκιαααααααα!

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν τη χάιδευα σχεδόν ποτέ, μόνο όταν κλωτσούσε ο μπέμπης, σαν "μπράβο το αγόρι μου" και είχα συσπάσεις, αλλά λίγες. Περίπου 7-10 τη μέρα. Δε μου είπε τίποτε τέτοιο ο γιατρός μου, ούτε για τη σοκολάτα.. Καλό είναι όμως που μας το είπες, να ξέρουμε πώς μπορούμε να τ'αποφύγουμε! Κάθε φορά που έκανε η μήτρα μία σύσπαση, έλεγα "πάει τώρα θα γεννήσω..". Οπότε τώρα ξέρω, τέρμα τα χαδάκια & έπειτα σοκολατίτσες!!!

Link to comment
Share on other sites

αι εμένα η κοιλιά μου σκληραίνει αλλά ο γιατρός μου είπε είναι συσπάσεις της μήτρας που μεγαλώνει...

 

όσο για τη σοκολάτα σ'ευχαριστώ που μας το είπες , να γλυκαθούμε λιγάκι περισσότερο αν είναι :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

και εμένα ο γιατρός μου μου είπε να μην την παραχαϊδεύω γιατί δημιουργούνται συσπάσεις.

Τώρα για την σοκολάτα εμένα προσωπικά μου έχει πει να την αποφεύγω καθότι περιέχει τεϊνη, οπότε μην πέσετε με τα μούτρα.!!!! :D:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε λιχούδο-max ροφημα σοκολατας ειπα όχι σοκολατίτσες!!!!! Αντε που σας άνοιξε η ορεξη πρωι-πρωι!!!!!!!!!!!!!! Εγω βάζω μια κουταλιτσα σκόνη σοκολάτας μεσα στο γάλα μου, αν έχει αποτελεσμάτα θα σας πω σε λιγες μέρες..

 

υγ. Κι εγώ χάρηκα στην αρχή που άκουσα σοκολάτα, και μετά μου λέει η γιατρός "μη χαίρεσαι λιχούδο, να σταματήσουμε τις συσπάσεις είπαμε όχι να γίνεις τετράπαχη....!!!!!!" :oops::oops::oops::oops:

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

(γμτ... τώρα μου το χαλάς εσύ marilena.s!!!) :cry:

 

Όλα για το παιδί μου!! Αν πρέπει να τρώω 572 σοκολάτες τη μέρα & να πίνω άλλες τόσες σοκολάτες, τι να κάνω?? Με..βαριά καρδιά θα το υποστώ! Ούτε εγώ το θέλω, αλλά μπροστά στο παιδί μου δεν κάνω πίσω!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια η κοιλια σας καποιες φορες ιδιαιτερα οταν ειστε λιγακι κουρασμενες...νιωθετε να σας τραβαει προς τα κατω?????????????

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Και καλά εμείς τα κόβουμε τα χάδια......

οι λοιποι συγγενείς, φίλοι, γνωστοί και άγνωστοι που έρχονται κατα πάνω μας να πιάσουν την κοιλιά μας λες και είναι κάτι το μοναδικό που δεν έχουν ξαναδει........... :twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

οντως... όποιος εθθει ή με δεί αμεσως με χαιδευει στην οιλίτσα...

το οποιο είναι κάποιοες φορες ομορφο, αλλ΄ακαι κάποιες φορες σπαστικό... 'οσο για τη σοκολατίτσα, συμφωνώ με τη max, ρε κορίτσια... στο ίδιο σημείο δεν θα παει και το ρόφημα και το φαγωμα???? :shock::shock::shock::shock::wink::wink:

 

( ναι ναι είμαι και εγώ λιχούδωωωωωωωωωωωω) :wink:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια έχω κι εγώ μια απορία..

Αισθάνομαι την κοιλιά να πετρώνει αλά στο πάνω μέρος κάτω από το στομάχι.. αρχικά νόμιζα πως είναι το μωρό και τεντώνεται :D

Αλά έπειτα σε συζητήσεις με άλλες μέλλουσες μαμάδες μου είπαν ότι είναι πέτρωμα κοιλίας. Γίνεται να είναι τόσο ψηλά το πέτρωμα?

Όσο για συσπάσεις ο γιατρός μου είπε από το β επιπέδου ότι έχω τις έβλεπε στον υπέρηχο αλά εγώ δεν καταλαβαίνω τίποτα :roll:

Πως τις αισθάνεσαι?

bERvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Dina27 ο πόνος που αισθάνεσαι χαμηλά, συνήθως δεξιά, προέρχεται απο τους συνδέσμους της μήτρας που τεντώνονται καθώς μεγαλώνει το μωρό. Είναι συνηθισμένο, μου συνέβη και μένα και ρώτησα τη γιατρό μου.

 

Όσο για τις συσπάσεις συμβαίνουν όταν αισθάνεσαι την κοιλιά να γίνεται σκληρή σαν πέτρα και όταν την πιέσεις ελαφρά αισθάνεσαι οτι δεν μαλακώνει όπως άλλες φορές. Δεν ξέρω κατά πόσο σας κατατόπισα.

Link to comment
Share on other sites

Όπου και να χαϊδέψω την κοιλιά εκεί κάνει χαρούλες ο μπέμπης μου!Πέτρα η κοιλιά και με καρούμπαλα παντού.....ολο χάδια θέλει το μωρό μου και να ακούει να του λέω ότι θα πάμε βόλτα!

Με το ζόρι βέβαια κουνιέται γιατί έχει περάσει τα 3000γρ.....

an1cCvIoSf-1220MjcyYmR8NTYyNTg3OGRhfHRvIG1vcm8gbW91IGVyeGV0YWkgc2U.gif

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΝΙΝΑ μηναγχώνεσαι καθόλου!! Είχα τέτοια πετρώματα από τον 5ο μήνα περίπου. Στο τελευταίο 3μηνο έπαιρνα & χάπι να τις σταματήσω! Η αδελφή μου τις ένιωσε πρώτη φορά 3 μέρες πριν γεννήσει!!!

Όχι μόνο δεν πρέπει να σε αγχώνει, αλλά αν σκεφτείς ότι χρειάστηκε να πάρω χάπια για να τις ελέγξω, τότε ίσως καύτερα που δεν τις νιώθεις ακόμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπου και να χαϊδέψω την κοιλιά εκεί κάνει χαρούλες ο μπέμπης μου!Πέτρα η κοιλιά και με καρούμπαλα παντού.....ολο χάδια θέλει το μωρό μου και να ακούει να του λέω ότι θα πάμε βόλτα!

Με το ζόρι βέβαια κουνιέται γιατί έχει περάσει τα 3000γρ.....

an1cCvIoSf-1220MjcyYmR8NTYyNTg3OGRhfHRvIG1vcm8gbW91IGVyeGV0YWkgc2U.gif

 

συμφωνώ και εμένα ακριβως το ιδιο... χαρούλες καρούμπαλα, ασε που ρίχνει και κάααατι κλωτσιές.... πωπω!!!!!!!!!

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Τα πετρώματα τα θέλουν και οι γιατροί μας γιατί είναι οι προπαρασκευαστικές συσπάσεις, που προετοιμάζουν την μήτρα για τον τοκετό, αρκεί να είναι ανώδυνες και μέχρι 10 την ημέρα.

Τώρα για την σοκολάτα να σας πω την αλήθεια εγώ το έχω ρίξει σε παγωτά που έχουν λίγη ποσότητα σοκολάτας και περισσότερο κρέμα, όποτε ξεγελάω και τον εαυτό μου και τον γιατρό και τον μπέμπη μου :wink::wink:

Τώρα στην καμπύλη ζαχάρου που θα κάνω σε 2 εβδομαδες θα σας πω.... και ο Θεός μαζί μου

Link to comment
Share on other sites

Τα πετρώματα τα θέλουν και οι γιατροί μας γιατί είναι οι προπαρασκευαστικές συσπάσεις, που προετοιμάζουν την μήτρα για τον τοκετό, αρκεί να είναι ανώδυνες και μέχρι 10 την ημέρα.

Τώρα για την σοκολάτα να σας πω την αλήθεια εγώ το έχω ρίξει σε παγωτά που έχουν λίγη ποσότητα σοκολάτας και περισσότερο κρέμα, όποτε ξεγελάω και τον εαυτό μου και τον γιατρό και τον μπέμπη μου :wink::wink:

Τώρα στην καμπύλη ζαχάρου που θα κάνω σε 2 εβδομαδες θα σας πω.... και ο Θεός μαζί μου

 

την καμπύλη ζαχάρου την κάνουμε όλες ή μόνο αν δούν ότι υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Τα πετρώματα τα θέλουν και οι γιατροί μας γιατί είναι οι προπαρασκευαστικές συσπάσεις, που προετοιμάζουν την μήτρα για τον τοκετό, αρκεί να είναι ανώδυνες και μέχρι 10 την ημέρα.

Τώρα για την σοκολάτα να σας πω την αλήθεια εγώ το έχω ρίξει σε παγωτά που έχουν λίγη ποσότητα σοκολάτας και περισσότερο κρέμα, όποτε ξεγελάω και τον εαυτό μου και τον γιατρό και τον μπέμπη μου :wink::wink:

Τώρα στην καμπύλη ζαχάρου που θα κάνω σε 2 εβδομαδες θα σας πω.... και ο Θεός μαζί μου

 

την καμπύλη ζαχάρου την κάνουμε όλες ή μόνο αν δούν ότι υπάρχει πρόβλημα?

νομίζω πλέον είναι εξέταση ρουτίνας και την κάνουν όλες οι έγκυες!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Τα πετρώματα τα θέλουν και οι γιατροί μας γιατί είναι οι προπαρασκευαστικές συσπάσεις, που προετοιμάζουν την μήτρα για τον τοκετό, αρκεί να είναι ανώδυνες και μέχρι 10 την ημέρα.

Τώρα για την σοκολάτα να σας πω την αλήθεια εγώ το έχω ρίξει σε παγωτά που έχουν λίγη ποσότητα σοκολάτας και περισσότερο κρέμα, όποτε ξεγελάω και τον εαυτό μου και τον γιατρό και τον μπέμπη μου :wink::wink:

Τώρα στην καμπύλη ζαχάρου που θα κάνω σε 2 εβδομαδες θα σας πω.... και ο Θεός μαζί μου

 

Εγώ είμαι στον 5ο και εδώ και 1-2 μέρες, πάνω που έλεγα ότι μου πέρασαν τα πονάκια χαμηλά, που είχα τόσο καιρό, ξεκίνησαν τα 'πετρώματα'! Τις τελευταίες 2 νύχτες δεν έχω κοιμηθεί καθόλου καλά, γιατί μετά από περίπου 3-4 ώρες ύπνου με έχουν ξυπνήσει κράμπες στην κοιλιά, που γίνεται σκληρή ακριβώς επάνω στην περιοχή του αφαλού! Πήρα τον γιατρό, ο οποίος μου είπε ότι όλα αυτά είναι απολύτως φυσιολογικά...Ομώς δεν είναι λίγο νωρίς για τέτοια;; Μια φίλη που γεννάει σε περίπου 2 βδομάδες, τώρα άρχισε να νιώθει τέτοια και ο γιατρός της τής είπε ότι είναι 'προεόρτια' τοκετού!

Λέτε αν το ρίξω στις σοκολάτες να βελτιωθεί η κατάσταση;; :D:D

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα γίνεται πέτρα η κοιλιά μου αλλά έχω παρατηρήσει πως συμβαίνει μετά από το περπάτημα το βράδυ, ενώ το πρωί είναι μαλακή. Δεν ανησυχώ πιστεύω είναι όλα φυσιολογικά αυτά, και επίσης όταν “χτυπάει” το μωρό πάντα χαϊδεύω την κοιλιά μου γιατί μου έχει πει η γυναικολόγος ότι καταλαβαίνει το χάδι της μαμάς. Δεν νομίζω να είναι τόσο ανησυχητικά τα πράγματα.

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

Ego koritsia ekana ti vlakia na min idopoiiso tin giatro mou otan i koilia mou petrone merikes fores giati to theorisa fisiologiko.

Ti Terarti pou mas perase pigame gia exetasi kai otan to eipa sti giatro me malose.... kai mou eipe na ti perno tilefono opote simvainei kati kai na mi to afino sti krisi mou...

Episis mou eipe na proseho na min einai autes oi sispaseis parapano apo 10 imerisios.

Tromaxa na sas po tin alithia meta apo auto...

Pantos eutihos, ola itane kala stin exetasi!!!! Kai to moro mas einai me to kefali pros ta kato. Den ehei empedosei akoma alla toulahiston ola einai thetika mehri tora...

Oso gia tin exetasi tis kampilis zaharou den xero an einai aparetiti kai an tin kanoun oles. Ego pantos mehri tora den tin eho kanei...

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ρωτησω και εγω κατι...Ευτυχως μεχρι στιγμης η κοιλια μου ειναι πολυ μαλακη και δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα...Το θεμα μου ειναι οτι απο εχθες το βραδυ με επιασε ενας πονος κατω χαμηλα αριστερα στην κοιλια (πολυ χαμηλα) και με σουβλιζει αν τακτα χρονικα διαστηματα...ειδικα σημερα το πρωι..Τι μπορει να ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ρωτησω και εγω κατι...Ευτυχως μεχρι στιγμης η κοιλια μου ειναι πολυ μαλακη και δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα...Το θεμα μου ειναι οτι απο εχθες το βραδυ με επιασε ενας πονος κατω χαμηλα αριστερα στην κοιλια (πολυ χαμηλα) και με σουβλιζει αν τακτα χρονικα διαστηματα...ειδικα σημερα το πρωι..Τι μπορει να ειναι αυτο?

 

Ωχ, σε έπιασα!!!

Ακριβώς το ίδιο έχω και εγώ!Κάτω αριστερά.Σήμερα είναι η πρώτη μέρα που νιώθω καλύτερα.Ένιωθα όμως ένα βάρος....Και ιδιαίτερα το βράδυ. Να σημειώσω ότι ο μπέμπης μου έχει ήδη γυρίσει. Ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον με πιέζει με το κεφαλάκι του. Την Παρασκευή που θα πάω θα δούμε λεπτομέρειες!!

 

Link to comment
Share on other sites

Βαρος δεν μπορω να πω οτι νιωθω...κι εμενα οταν πηγαμε στο γιατρο μου ειπε οτι ειναι με το κεφαλι κατω...και βλεπω-πιανω ενα σωρο καρουμπαλακια χαμηλα (μυτη πιανω-αυτακια θα σε γελασω!!!!!!!)Εμεις θα παμε την ερχομενη παρασκευη....Ποσες μερες ενιωθες ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...