Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

rooming κ μπαμπας


mama2011

Recommended Posts

σε λιγες μερες θα φερω τα διδυμα κοριτσακια μας σε δημοσιο νοσοκομειο της Αθηνας. λογικα αν δεν μπουν θερμοκοιτιδα θα τις εχω διπλα μου, πραγμα που θελω τρελα. σκεφτηκα οτι την ιδια επιθυμια εχει κ ο πατερας τους που θελει να περασει μαζι μου τις πρωτες ωρες της ζωης τους αντι να ειναι μονος στο σπιτι κ να ερχετε στο επισκεπτηριο η μονο καποιες ωρες της ημερας. ειναι δικαιωμα του ετσι δεν ειναι? γιατι λοιπον του επιτρεπουν αν συμφωνησει η αλλη κοπελα του θαλαμου κ ισως παλι στην ζουλα απο τους σεκουριτι? δεν ξερω τι γινετε αν εχεις μονοκλινο. ομως ποσο ευκολο ειναι να μπεις σε μονοκλινο? κοριτσια εσεις που γεννησατε σε δημοσιο νοσοκομειο ειχατε καποιον διπλα σας? τον πατερα του παιδιου σας η καποια μαμα,αδελφη,φιλη, πεθερα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σε λιγες μερες θα φερω τα διδυμα κοριτσακια μας σε δημοσιο νοσοκομειο της Αθηνας. λογικα αν δεν μπουν θερμοκοιτιδα θα τις εχω διπλα μου, πραγμα που θελω τρελα. σκεφτηκα οτι την ιδια επιθυμια εχει κ ο πατερας τους που θελει να περασει μαζι μου τις πρωτες ωρες της ζωης τους αντι να ειναι μονος στο σπιτι κ να ερχετε στο επισκεπτηριο η μονο καποιες ωρες της ημερας. ειναι δικαιωμα του ετσι δεν ειναι? γιατι λοιπον του επιτρεπουν αν συμφωνησει η αλλη κοπελα του θαλαμου κ ισως παλι στην ζουλα απο τους σεκουριτι? δεν ξερω τι γινετε αν εχεις μονοκλινο. ομως ποσο ευκολο ειναι να μπεις σε μονοκλινο? κοριτσια εσεις που γεννησατε σε δημοσιο νοσοκομειο ειχατε καποιον διπλα σας? τον πατερα του παιδιου σας η καποια μαμα,αδελφη,φιλη, πεθερα?

 

Με το καλό τα κοριτσάκια σας !!!!! Σε ποιο δημόσιο νοσοκομείο θα γεννήσεις ?

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

στο Αλεξανδρας, ευχαριστω για τις ευχες.

 

Επειδή κι εγώ στο Αλεξάνδρας γέννησα, νομίζω ότι δεν υπάρχουν μονόκλινα, εκτός αν έχει αλλάξει κάτι. Τώρα αν είσαι σε δίκλινο και δεχτεί η άλλη κοπέλα , ίσως ....αλλά οι security είναι αρκετά αυστηροί. Κι εγώ είχα δεχτεί να μείνει ο σύζυγος της άλλης κοπέλας τις ώρες εκτός επισκεπτηρίου , αλλά αυτός δεν ήθελε βράδυ. Το βράδυ σε εμένα έμενε η μαμά μου και σε εκείνη η πεθερά της. Αντρες συνοδοί το βράδυ δεν επιτρέπεται.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω κ εγω. με ποια λογικη δεν επιτρεπουν στον πατερα του παιδιου να μεινει με τα παιδια του τα πρωτα βραδια. αν κ δεν εχω προβλημα ουτε να μεινει η μητερα μου η ακομα κ η πεθερα μου, θα ηθελα να μοιραστω αυτη την στιγμη με τον ανθρωπο που συνεβαλε στο να ερθουν στην ζωη αυτα τα παιδια. μονοκλινα υπαρχουν αλλα δεν ξερω ποσα. ο αντρας μου ειναι διακριτικος, δεν υπαρχει περιπτωση να κανει κατι που να κανει την αλλη κοπελα να νιωσει αβολα. οποτε θα χρειαζοταν θα εβγαινε εξω απο το δωματιο.

εγω ειμαι παραλογη? μιλαμε για το δικαιωμα της μητερας να χαρει το μωρο της τις πρωτες ωρες, να το ακουσει να καιει,να το θηλασει,να το αλλαξει αλλα ξεχναμε το δικαιωμα του πατερα να βρισκετε εκει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα και με το καλο!

Δε θα σου πω για την Αθηνα , γιατι δεν ξερω , αλλα επειδη γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο σου λεω οτι ο αντρας μου εμεινε το πρωτο και το δευτερο βραδυ μαζι μου.Και σε πολλες αλλες κοπελες στα διπλανα δωματια.Τραβουσα την κουρτινουλα και αφηνα και τη διπλανη μου σε ησυχια!

Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω κ εγω. με ποια λογικη δεν επιτρεπουν στον πατερα του παιδιου να μεινει με τα παιδια του τα πρωτα βραδια. αν κ δεν εχω προβλημα ουτε να μεινει η μητερα μου η ακομα κ η πεθερα μου, θα ηθελα να μοιραστω αυτη την στιγμη με τον ανθρωπο που συνεβαλε στο να ερθουν στην ζωη αυτα τα παιδια. μονοκλινα υπαρχουν αλλα δεν ξερω ποσα. ο αντρας μου ειναι διακριτικος, δεν υπαρχει περιπτωση να κανει κατι που να κανει την αλλη κοπελα να νιωσει αβολα. οποτε θα χρειαζοταν θα εβγαινε εξω απο το δωματιο.

εγω ειμαι παραλογη? μιλαμε για το δικαιωμα της μητερας να χαρει το μωρο της τις πρωτες ωρες, να το ακουσει να καιει,να το θηλασει,να το αλλαξει αλλα ξεχναμε το δικαιωμα του πατερα να βρισκετε εκει.

 

Δεν έχεις άδικο , αλλά......:( Ο άντρας σου μπορεί να είναι διακριτικός και πραγματικά να μην κάνει την κοπέλα να νιώσει άβολα, αλλά ξέρεις πολλές μαμάδες νιώθουν άβολα έτσι κι αλλιώς , δεν θέλουν επισκέψεις κλπ.

 

Εγώ πάντως που ήμουν στην πτέρυγα ΚΟΝΣΟΛΑ είχα ακούσει ότι υπάρχουν δίκλινα και όχι μονόκλινα....αλλά αφού το λες δεν θα είναι έτσι. Εγώ ήμουν σε τρίκλινο , αλλά το ένα κρεβάτι ήταν άδειο , οπότε είμασταν 2. Που πρότεινε ο γιατρός μου να πάω σε δίκλινο την επόμενη μέρα αλλά δεν ήθελα. Βέβαια για να σου πω και την άλλη πλευρά είναι αρκετά κουραστική η νύχτα όταν ο συνοδός κάθεται σε μια πολυθρονίτσα;)

Ισως μπορείς να το κανονίσεις με τον γιατρό σου για μονόκλινο που θα είναι και πιο άνετο , αφού είναι και 2 τα μωρά.:P

Γι αυτό σε ρώτησα σε ποιο νοσοκομείο. Στο Ελενα υπάρχουν μονόκλινα , με καρεκλα-κρεβάτι για τον συνοδό, και μπορεί να μείνει και ο σύζυγος. Είχε γεννήσει φίλη μου εκεί 6 μήνες πριν από μένα και το είχα δει το δωμάτιο

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και με το καλο!

Δε θα σου πω για την Αθηνα , γιατι δεν ξερω , αλλα επειδη γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο σου λεω οτι ο αντρας μου εμεινε το πρωτο και το δευτερο βραδυ μαζι μου.Και σε πολλες αλλες κοπελες στα διπλανα δωματια.Τραβουσα την κουρτινουλα και αφηνα και τη διπλανη μου σε ησυχια!

 

Στο Αλεξάνδρας όμως δεν επιτρέπεται:-(

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Περιγράφω την εμπειρία μου : 1o σε μονόκλινο. 2ο σε δίκλινο τα πρώτα 2 βράδυα μόνη μου και από το απόγευμα της 3ης μέρας μια κοπέλα από φυσιολογικό. Εγώ από καισαρική. Ο ...κύριος όχι μόνο δεν έβγαινε όταν τα φέρνανε για να θηλάσουμε γιατι θήλαζε και η γυναίκα του αλλά και στην νοσηλεία έπρεπε η νοσοκόμα να του πει να ξεκουμπιστεί. Η αποθέωση : χρησιμοποιούσε την τουαλέτα του δωματίου μας και όχι μόνο για το ...ψιλο:oops:. Πήγα να μπώ για να πλυθω και κράταγα την μύτη μου!! Υπόψιν οτι η γυναίκα του που είχε γεννησει κανονικά ήταν πιο ευάλωτη από τα μικρόβια. Του μίλησε ο άντρας μου (τον κράταγα να μην τον πλακώσει) καιι ο άλλος τον κοιταγε σαν ούφο. Τον λέτε διακριτικό τον κύριο ?

Link to comment
Share on other sites

Γενικα στα νοσοκομεία δεν επιτρέπεται η παραμονή ανδρων σε γυναικειους θαλάμους το βράδυ διοτι πολύ απλά μπορεί να προκύψουν ενοχλητικά περιστατικά και τα ιδρυματα αποφευγουν τις κακοτοπιες. Θα μου πεις υπάρχει πιθανότητα?? Ενας ανώμαλος στα 10 εκατομμύρια να βρεθεί για την γυναικα που θα υποστεί την παρενοχληση είναι το 100%...

Κατανοητή και η επιθυμία να μοιραστει κανεις τις πρωτες στιγμες κτλ αλλα υπάρχουν πολλλλλαααα χρόνια μπροστα μας για να φροντισει ο μπαμπας το μωρο...αν η κοπέλα που βρισκεται στο ιδιο δωματιο δεν νιωθει καλα με την αντρικη παρουσια ή συχαινεται στην τουαλέτα δεν χάθηκε και ο κόσμος να φροντισει τα μωρα ο μπαμπας δυο μερες αργοτερα...Οποια το θεωρει τοσο σημαντικο καλυτερα θα είναι να διαλεξει μονοκλινο...διοτι το τι θεωρει κανεις διακριτικότητα προφανώς ποικίλει...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περιγράφω την εμπειρία μου : 1o σε μονόκλινο. 2ο σε δίκλινο τα πρώτα 2 βράδυα μόνη μου και από το απόγευμα της 3ης μέρας μια κοπέλα από φυσιολογικό. Εγώ από καισαρική. Ο ...κύριος όχι μόνο δεν έβγαινε όταν τα φέρνανε για να θηλάσουμε γιατι θήλαζε και η γυναίκα του αλλά και στην νοσηλεία έπρεπε η νοσοκόμα να του πει να ξεκουμπιστεί. Η αποθέωση : χρησιμοποιούσε την τουαλέτα του δωματίου μας και όχι μόνο για το ...ψιλο:oops:. Πήγα να μπώ για να πλυθω και κράταγα την μύτη μου!! Υπόψιν οτι η γυναίκα του που είχε γεννησει κανονικά ήταν πιο ευάλωτη από τα μικρόβια. Του μίλησε ο άντρας μου (τον κράταγα να μην τον πλακώσει) καιι ο άλλος τον κοιταγε σαν ούφο. Τον λέτε διακριτικό τον κύριο ?

 

Φαίνεται ένιωθε άνετα ο άνθρωπος .....σαν στο σπίτι του:mrgreen::mrgreen: Επιεικώς γα@δούρι !!!!!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γενικα στα νοσοκομεία δεν επιτρέπεται η παραμονή ανδρων σε γυναικειους θαλάμους το βράδυ διοτι πολύ απλά μπορεί να προκύψουν ενοχλητικά περιστατικά και τα ιδρυματα αποφευγουν τις κακοτοπιες. Θα μου πεις υπάρχει πιθανότητα?? Ενας ανώμαλος στα 10 εκατομμύρια να βρεθεί για την γυναικα που θα υποστεί την παρενοχληση είναι το 100%...

Κατανοητή και η επιθυμία να μοιραστει κανεις τις πρωτες στιγμες κτλ αλλα υπάρχουν πολλλλλαααα χρόνια μπροστα μας για να φροντισει ο μπαμπας το μωρο...αν η κοπέλα που βρισκεται στο ιδιο δωματιο δεν νιωθει καλα με την αντρικη παρουσια ή συχαινεται στην τουαλέτα δεν χάθηκε και ο κόσμος να φροντισει τα μωρα ο μπαμπας δυο μερες αργοτερα...Οποια το θεωρει τοσο σημαντικο καλυτερα θα είναι να διαλεξει μονοκλινο...διοτι το τι θεωρει κανεις διακριτικότητα προφανώς ποικίλει...!!!

 

Θα συμφωνήσω και κυρίως στο ότι η διακριτικότητα ποικίλει:P

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ένιωθε άνετα ο άνθρωπος .....σαν στο σπίτι του:mrgreen::mrgreen: Επιεικώς γα@δούρι !!!!!!!

 

 

οντως απαραδεκτος. δεν υπαρχουν εξωτερικες τουαλετες για τους επισκεπτες βρε ανθρωπε? ηδη το να πας τουαλετα απο καισαρικη η φυσιολογικο ειναι απο μονη της ολοκληρη υποθεση, που να εχεις να καθαρισεις καθισμα τουαλετας κ.α.

αρα να ελπιζω να βρω μονοκλινο η να βρω καλη συγκατοικο με καλο συζηγο, διακριτικους συγγενεις κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα στα νοσοκομεία δεν επιτρέπεται η παραμονή ανδρων σε γυναικειους θαλάμους το βράδυ διοτι πολύ απλά μπορεί να προκύψουν ενοχλητικά περιστατικά και τα ιδρυματα αποφευγουν τις κακοτοπιες. Θα μου πεις υπάρχει πιθανότητα?? Ενας ανώμαλος στα 10 εκατομμύρια να βρεθεί για την γυναικα που θα υποστεί την παρενοχληση είναι το 100%...

Κατανοητή και η επιθυμία να μοιραστει κανεις τις πρωτες στιγμες κτλ αλλα υπάρχουν πολλλλλαααα χρόνια μπροστα μας για να φροντισει ο μπαμπας το μωρο...αν η κοπέλα που βρισκεται στο ιδιο δωματιο δεν νιωθει καλα με την αντρικη παρουσια ή συχαινεται στην τουαλέτα δεν χάθηκε και ο κόσμος να φροντισει τα μωρα ο μπαμπας δυο μερες αργοτερα...Οποια το θεωρει τοσο σημαντικο καλυτερα θα είναι να διαλεξει μονοκλινο...διοτι το τι θεωρει κανεις διακριτικότητα προφανώς ποικίλει...!!![/quote

 

ποτε δεν ξερεις τι ειναι ο διπλανος σου, ειναι λιγο λαχειο. αν ηταν ετσι τα ιδρυματα θα ζητουσαν ποινικο μητρωο κ ψυχολογικη γνωματευση. ποσα περιστατικα κλοπων δεν εχουμε ακουσει? οι συζηγοι φταινε?

συμφωνω οτι ολοι δεν εχουν τροπους κ δεν εχει νοημα να δημιουργηθει προβλημα με την συγκατοικο του δωματιου αν δεν νιωθει καλα. αλλωστε 2-3 μερες θα μεινουμε εκει κ οι ορμονες μας χτυπανε κοκκινο.ομως στην τελικη μην ζητας απο ενα πατερα να βλεπει το μωρο του μονο στο επισκεπτηριο η να παρακαλαει τον σεκιουριτι να σου κανει παρεα λιγες ωρες παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Γενικα στα νοσοκομεία δεν επιτρέπεται η παραμονή ανδρων σε γυναικειους θαλάμους το βράδυ διοτι πολύ απλά μπορεί να προκύψουν ενοχλητικά περιστατικά και τα ιδρυματα αποφευγουν τις κακοτοπιες. Θα μου πεις υπάρχει πιθανότητα?? Ενας ανώμαλος στα 10 εκατομμύρια να βρεθεί για την γυναικα που θα υποστεί την παρενοχληση είναι το 100%...

Κατανοητή και η επιθυμία να μοιραστει κανεις τις πρωτες στιγμες κτλ αλλα υπάρχουν πολλλλλαααα χρόνια μπροστα μας για να φροντισει ο μπαμπας το μωρο...αν η κοπέλα που βρισκεται στο ιδιο δωματιο δεν νιωθει καλα με την αντρικη παρουσια ή συχαινεται στην τουαλέτα δεν χάθηκε και ο κόσμος να φροντισει τα μωρα ο μπαμπας δυο μερες αργοτερα...Οποια το θεωρει τοσο σημαντικο καλυτερα θα είναι να διαλεξει μονοκλινο...διοτι το τι θεωρει κανεις διακριτικότητα προφανώς ποικίλει...!!![/quote

 

ποτε δεν ξερεις τι ειναι ο διπλανος σου, ειναι λιγο λαχειο. αν ηταν ετσι τα ιδρυματα θα ζητουσαν ποινικο μητρωο κ ψυχολογικη γνωματευση. ποσα περιστατικα κλοπων δεν εχουμε ακουσει? οι συζηγοι φταινε?

συμφωνω οτι ολοι δεν εχουν τροπους κ δεν εχει νοημα να δημιουργηθει προβλημα με την συγκατοικο του δωματιου αν δεν νιωθει καλα. αλλωστε 2-3 μερες θα μεινουμε εκει κ οι ορμονες μας χτυπανε κοκκινο.ομως στην τελικη μην ζητας απο ενα πατερα να βλεπει το μωρο του μονο στο επισκεπτηριο η να παρακαλαει τον σεκιουριτι να σου κανει παρεα λιγες ωρες παραπανω

 

όπως λες λίγες μέρες είναι ..θα περάσουν :Pκαι μην νομίζεις , ο άντρας σου σίγουρα θα πηγαινοέρχεται , όλο και κάτι θα χρειαστείς, να πάει δώρα στο σπίτι κλπ. Και γενικά έχει και βαβούρα .....μαίες ,γιατροί , νοσοκόμες , να σε δουν , να παρουν θερμοκρασία, καθαρίστριες , τραπεζοκόμες.

Να έρθουν με το καλό τα κοριτσάκια σας ,και βλέπετε....μην σκέφτεσαι από τώρα αρνητικά:P

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε λιγες μερες θα φερω τα διδυμα κοριτσακια μας σε δημοσιο νοσοκομειο της Αθηνας. λογικα αν δεν μπουν θερμοκοιτιδα θα τις εχω διπλα μου, πραγμα που θελω τρελα. σκεφτηκα οτι την ιδια επιθυμια εχει κ ο πατερας τους που θελει να περασει μαζι μου τις πρωτες ωρες της ζωης τους αντι να ειναι μονος στο σπιτι κ να ερχετε στο επισκεπτηριο η μονο καποιες ωρες της ημερας. ειναι δικαιωμα του ετσι δεν ειναι? γιατι λοιπον του επιτρεπουν αν συμφωνησει η αλλη κοπελα του θαλαμου κ ισως παλι στην ζουλα απο τους σεκουριτι? δεν ξερω τι γινετε αν εχεις μονοκλινο. ομως ποσο ευκολο ειναι να μπεις σε μονοκλινο? κοριτσια εσεις που γεννησατε σε δημοσιο νοσοκομειο ειχατε καποιον διπλα σας? τον πατερα του παιδιου σας η καποια μαμα,αδελφη,φιλη, πεθερα?

 

Ο άντρας μου σχεδόν στρατοπέδευσε στο δωμάτιο όταν γέννησα. Αλλά ήταν μονόκλινο σε ιδιωτικό. Φαντάζομαι το ίδιο μπορεί να γίνει και σε μονόκλινο δημοσίου.

Τώρα για δίκλινα κτλ δεν γνωρίζω. Αλλά μια γυναίκα που έχει κάνει καισαρική δεν δικαιούται κάποιον συνοδό;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά εγώ πιστεύω ότι οι μπαμπάδες επιτρέπονται και ώρες εκτός επισκεπτηρίου. Εγώ βέβαια δεν γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο και δεν ξέρω τι ισχύει εκεί. Ο άντρας μου ήταν όλη μέρα μαζί μου καθώς και οι άλλοι άντρες των κοριτσιών στο δωμάτιο ερχόντουσαν τακτικά και εννοείται και ώρες εκτός επισκεπτηρίου. Το βράδυ όμως όντως δεν τους επέτρεπαν να μείνουν και επέτρεπαν αν ήθελες μόνο γυναίκα συνοδό.

Επίσης έρχονταν και η μητέρα μου ώρες εκτός επισκεπτηρίου. Λοιπόν το 1ο βράδυ επειδή ήμουν μόνη στο δωμάτιο ο άντρας μου έμεινε στην λούφα, το δεύτερο όμως που φέραν άλλες 2 κοπέλες στο δωμάτιο έμεινε η μαμά μου.

Αν και να προσθέσω ότι ζήτησα από την μαία να μείνει η μαμά μου καθώς επειδή γέννησα φυσιολογικά δεν άφηναν γενικά κάποιον να μείνει μαζί μου και άφηναν μόνο στις κοπέλες που είχαν κάνει καισαρική. (Γιατί υποτίθεται ότι εγώ δεν χρειαζόμουν βοήθεια....)

 

Συμφωνώ για αυτά που λέτε περί διακριτικότητας... τι να πω απλά κάποιοι δεν σέβονται και είναι λίγο ζώα.... και μένα με ενοχλούσαν κάποιοι αλλά απλά αδιαφορούσα..

 

Εγώ προσωπικά όμως αν ο άντρας μου δεν επιτρεπόταν να μείνει ώρες εκτός επισκεπτηρίου θα έκανα φασαρία!!! Στο κάτω κάτω δεν γέννησα μόνο το δικό μου παιδί έχει και κείνος δικαίωμα και δεν μπορεί να αντιμετωπίζεται σαν ένας επισκέπτης.

 

Θεωρώ όμως ότι οι μπαμπάδες που μένουν πρέπει να σέβονται τον χώρο και τις γυναίκες... τώρα αν σου κάτσει κανένας όπως περιέγραψε μια κοπέλα παραπάνω... τι να πω είναι τύχη λαχείο!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλέ κορίτσια, μερικά πράγματα παρουσιάζονται πιο δύσκολα από όσο είναι. Δηλαδή αν από την αρχή συμφωνήσετε μεταξύ σας ότι η τουαλέτα στο δωμάτιο είναι μόνο για τις γυναίκες του θαλάμου, θα μπει κανείς με το ζόρι; Αν δεν του το πεις του άλλου, μπορεί να μην το φαντάζεται... Εγώ είχα συμφωνήσει με τις κοπέλες επειδή μου ήταν πολυ δύσκολο να σηκωθώ, ότι μπορούσα να αεριστώ στο δωμάτιο :oops::oops::oops: δεν θυμάμαι να χρειαστηκε... Αλλά ήταν πιο εύκολο για εκείνες να βγουν΄, αν ήθελαν γιατί προσωπικά είχα πολύ δύσκολη ανάρρωση από καισαρική και κυκλοφορούσα μόνο με αναπηρικό καροτσάκι από τη δεύτερη μέρα και για καμιά εβδομάδα!

 

Τέλος πάντων, θέλω να πω ότι αν ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα κανείς γίνεται η ζωή πιο εύκολη, σε χαλαρό και χαρούμενο κλίμα πάντα, γιατί αυτές οι μέρες είναι μέρες χαράς κυρίως!

 

Προσωπικά θα στράβωνα λίγο με την τουαλέτα, αν με ενοχλουσε θα το έλεγα πριν πάει ο άλλος ευγενικά και ωραία, ότι υπάρχουν τουαλέτες στο διάδρομο για τους επισκέπτες...

 

Με έχει ενοχλήσει απείρως περισσότερο να πρέπει να μοιραστώ τετράκλινη καμπίνα, με 3 άγνωστες, με λουλουδάτα νυχτικά με μπανιο σπιρτόκουτο στο καράβι για Κρήτη... Και δεν το έκανα θέμα, ούτε θα μπορούσε να επισκιάσει μια χαρούμενη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

γεννησα στο ρεα,σε 3κλινο. δεν επιτρεπεται συνοδος το βραδυ,οι μαιες σου καλυπτουν καθε αναγκη.ηταν πολυ εξυπηρετικες κ αρκετες.

 

εκτος επισκεπτηριου ερχονταν ο αντρας μου κ η μαμα μου αλλα δεν εμπαιναν ταυτοχρονα στο δωματιο.παντα ενας ενας. Βεβαια σηκωνομουν για περπατημα κ γω κ κατεβαιναμε στην καφετερια. Το επισκεπτηριο ηταν πολυ αυστηρο κ δικαιως.

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Το 2012 στο ιδιωτικό μαιευτηριο που γεννησα η διπλανη μου κοιμόταν κάθε βράδυ στο κρεβάτι μαζί με το μωρό και τον άντρα της. Απίστευτη τρυφερότητα!!! Εγω είχα κάθε βράδυ συνοδό είτε γυναίκα είτε άντρα γτ είχα χαμηλό αιματοκρίτη και ήδη είχα λιποθυμήσει μία φορά στο μπάνιο, οπότε αν μου συνέβαινε κτ μέσα στη νύχτα μπορεί να μην με έπαιρναν οι μαιες χαμπάρι και είχα και το μωρό με αποκλειστικό θηλασμό και rooming in. Οι κανόνες έχουν και εξαιρέσεις, εφόσον δεν ενοχλείται κανεις!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα τον δευτερο γιο μου στο Ρεα σε τρικλινο.Το ενα βραδυ η διπλανη μου ειχε μαζι τον αντρα της.Ολη νυχτα δεν εβαλαν γλωσσα μεσα του...ξερω ηταν ευτυχισμενοι και τρελλαινονταν να μιλαμε για το μωρακι τους αλλα ελεος...δεν κλεισαμε ματι.Οσο ψυθιριστα καινα μιλας ειναι ενοχλητικο.Επισης ο συζυγος ολη την ωρα εκανε υποδειξεις στη μαμα για ολα...πως να κρατησει το μωρο...αν θα το παρει αγκαλια η οχι...αν και ποσο θα τκ θηλασει....μου τσακισε το νευρικο συστημα ο ξερολας.Βεβαια και τη μερα η συγκεκριμενη κοπελα μαζευε παρα πολλους επισκεπτες.

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου σχεδόν στρατοπέδευσε στο δωμάτιο όταν γέννησα. Αλλά ήταν μονόκλινο σε ιδιωτικό. Φαντάζομαι το ίδιο μπορεί να γίνει και σε μονόκλινο δημοσίου.

Τώρα για δίκλινα κτλ δεν γνωρίζω. Αλλά μια γυναίκα που έχει κάνει καισαρική δεν δικαιούται κάποιον συνοδό;

 

Και βέβαια δικαιούται συνοδό , αλλά γυναίκα. εχει διευκρινιστεί σε προηγούμενο ποστ:P

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ως διδυμομαμά, να πω ότι μια χαρά θα κοιμηθείς, ακόμα και με φασαρία, νοσοκόμες να μπαινοβγαίνουν να σε ρωτησουν αν είσαι άνετα και αν κοιμάσαι :mrgreen:, να πάρουν θερμοκρασίες στη διπλανή...

 

... για το μόνο λόγο ότι θα είναι η πρώτη σου φορά εδώ και καιρό που θα κοιμάσαι χωρίς τη διδυμοκοιλιά! :mrgreen::mrgreen:

 

Για το rooming in σε δίδυμα, δεν είμαι σίγουρη, στην πράξη δεν το έχω ξανακούσει, παρά μόνο μία φορά σε ιδιωτικό, σε μια γνωστή μου αρκετά παλιά και ήταν ένας γιατρός γυναικολόγος, ο γιατρός της που το επέβαλε... Αλλιώς έχουν την τάση βρέξει-χιονίσει να κρατάνε τα δίδυμα πιο πολύ για παρακολούθηση, σε σχέση με τα μονά παιδιά. Αλλά σε αυτό παίζει ρόλο και η πολιτική του μαιευτηρίου... Δεν ξέρω, έχουν την εντύπωση ότι τα δίδυμα θα ενοχλούν πιο πολύ τους διπλανούς; Ότι οι γονείς δεν θα τα καταφέρουν και θα έχει το μαιευτήριο την ευθύνη; Δεν ξέρω... Με λίγα λόγια ο γιατρός σου (αν και δεν είναι πάντα εντελώς ειλικρινείς σε τέτοιες λεπτομέρειες) είναι πιο αρμόδιος να σου πει... Καλύτερα να κάνεις μια ερώτηση του στυλ... Τι ποσοστό διδυμομανάδων στο Αλεξάνδρα μέχρι τώρα, έχουν τα δίδυμα στο δωμάτιο; Και δες την έκφραση του προσώπου του καθώς θα απαντάει...

 

Αν θες πολύ το rooming in καλύτερα να έχεις απίκο δικό σου παιδίατρο να πάρει την ευθύνη ότι τα παιδιά είναι ΟΚ για rooming in... Αλλιώς δεν ρωτάνε και τα βάζουν παρακολούθηση... Εμάς έτσι έγινε και μετά λέει εφόσον μπήκαν το πρωτόκολλο μπλα μπλα για να βγουν πρέπει να πάρουν βάρος... Αυτά ΔΕΝ μου τα είχε πει πιο πριν ο γιατρός μου!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως για καλο κ για κακο αποψε θα υποδεχτω την μαμα μου που ερχετε απο επαρχια. αν μπω σε μονοκλινο, εχω τα παιδια μεσα κ δεν αφηνουν τον αντρα μου να μενει οσο θελει θα μας ακουσει το νοσοκομειο. τωρα αν ημαστε με αλλες κοπελες δεν θα καθησω να τσακωθω. θα εχω καλυτερα πραγματα να σκεφτω.

δεν ξερω ποσο εφικτο ειναι να ειναι στο δωματιο τα διδυμα. απλα θα τις ηθελα μαζι μου. στον γιο μου το 2011 σε ιδιωτικο νσοκομειο το μετανιωσα που δεν τον ειχα μαζι μου. ισως χρειαστουν θερμοκοιτιδα το περιμενω σαν ενδεχομενο. πανω απ ολα να ειναι καλα κ αν γινετε να τις παρουμε μαζι μας βγαινοντας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...