Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

''αμοιβη'' γιατρου κ αναισθησιολογου στο μαιευτηριο Ελενα


Recommended Posts

Καλησπερα σας!!!!

Θα ήθελα να με βοήθησετε γτ έχω μπερδευτεί... Είμαι έγκυος στο 3ο παιδάκι μου κ αυτή τη φορά επιλέξαμε να γεννησω σε δημόσιο μαιευτήριο, στο Έλενα. Καθώς πλησιάζει ο καιρός μου γεννιούνται απορίες...να επισημανω οτι έχω γεννήσει με φτ με επισληριδιο.

Ο γιατρός που με παρακολουθει,ο κ,Σούλος, μου είπε οτι κανουν επισκληριδιο για φτ κ στο Έλενα κ ερωτω...πρέπει να δώσω φακελάκι στον αναισθησιολογο κ ποσά; φοβάμαι μη κ δε με προσέξουν...καπου διάβασα οτι παίρνουν 200? φακελάκι .

Επίσης, ο γιατρός δε μου χει κανει κουβέντα για λεφτα-φακελακι για αυτον...να του κάνω εγώ; να του δώσω οτι θέλω,αν θέλω κ μπορω μετα τον τοκετό;

Θεωρητικά μου ειπαν κάποιοι οτι είμαι ''υποχρεωμενη''να του δώσω γτ θα ερθει αυτός να με ξεγεννησει κ όχι ο οποίος εφημερευων. Εσείς,τι θα δινατε,πληροφοριακά;

Τέλος να ρωτησω, αν ξερετε αν ο σύζυγος είναι μέσα στον τοκετό, γτ στο ιδιωτικό ήταν μέσα κ θα το ήθελα πολύ.

Σας παρακαλώ,βοηθηστε με κ ειδικα οσες γεννησατε προσφατα στο Έλενα. Κ όσοι έχετε εμπειρία κ με τον κ.σουλο θα θελα την γνώμη σας κ τι κανατε εσεις.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τον ίδιο γιατρό είχα κι εγώ στην δεύτερη γέννα μου, είναι εξαιρετικός γιατρός και άνθρωπος.

Δεν θα σου ζητήσει χρήματα κορίτσι μου, ούτε για τον αναισθησιολόγο. Εγώ δεν είχα δώσει για την ραχιαία που μου έκαναν. Η αναισθησιολόγος ήταν δίπλα μου, μου κρατούσε το χέρι, βοήθησε και εξηγούσε το κάθε τι. Ας είναι καλά.

Ομως συμφωνώ με αυτά που σου είπαν θεωρητικά οι άλλες κοπέλες για τον γιατρό και το ίδιο έκανα κι εγώ. Αλλιώς θα πήγαινα στην εφημερία για εξέταση και γέννα.

 

Ο σύζυγος θα είναι παρών εφόσον παρακολουθήσει τα μαθήματα που γίνονται στο Ελενα για τον ανώδυνο φυσικό τοκετό, απ' τις μαίες. Να ρωτήσεις και να κλείσεις θέση έγκαιρα. Εκεί θα του δώσουν μία βεβαίωση ότι γνωρίζει τι πρέπει να κάνει έχοντας παρακολουθήσει τα μαθήματα, και με αυτό θα επιτραπεί η είσοδος του στον τοκετό.

 

Με το καλό, έκανες πολύ καλή επιλογή!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, xena! Επειδή έχω κι εγώ τον Σούλο και τον διάλεξα επειδή είναι αναλυτικός και σε προσέχει με τις εξετάσεις, αλλά τώρα έμεινα έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι και αναρωτιέμαι πόσο υπέρ του φτ είναι, μήπως μπορείς να μου στείλεις μια γνώμη, έστω μέσω πμ; Ξέρω πως ό,τι και να τον ρωτήσω τώρα θα μου πει ότι είναι υπέρ αλλά δεν θέλω και τελευταίο μήνα να βρεθώ να πηγαίνω για καισαρική χωρίς λόγο. Εάν βέβαια υπάρξει λόγος, καλά θα κάνει. Απλώς θέλω να ρωτήσω ποια εντύπωση αποκόμισες ως προς αυτό, πόσο σε βοήθησε η ραχιαία για τους πόνους και αν κάνει τελικά και επισκληρίδιο και τέλος, αν θυμάσαι, σε περιμένει άραγε ο σούλος και 40-41η εβδομάδα; Αν σου έτυχε κάτι τέτοιο φυσικά. Ξέρω ότι ρωτάω πολλά, αλλά αν ξέρεις κάτι από αυτά θα με βοηθήσεις πολύ!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν σε περιμένει λέεεεει;;;;;; ου! και θα σε βλέπει κάθε 2 ημέρες!!!

Οχι, εγώ έκανα καισαρική προγραμματισμένη λόγω προηγούμενης καισαρικής. Παρακαλούσα να με βάλει στην 38η εβδομάδα να τελειώνω γιατί είχα κουραστεί πολύ, αλλά εκείνος περίμενε την 39η εξηγώντας μου γιατί δεν έπρεπε. Δεν δέχτηκε το vbac γιατί ούτε τις προϋποθέσεις είχα, αλλά είχε συμβεί ένα δυσάρεστο vbac περιστατικό 3 μήνες πριν στα χέρια του σε εφημερία και στο τσακ κατάφερε να σώσει τη μητέρα.

Ξέρω όμως απ' όσες κοπέλες έστειλα σε εκείνον και που όλες είχαν ΦΤ πως θα περιμένει να εξελιχθεί κανονικά ο τοκετός, θα παρακολουθεί πολύ συχνά στο τέλος, όλο και περισσότερο, θα είναι δίπλα σας απ' την αρχή ως το τέλος του τοκετού και όχι μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ, xena!!! Ήμουν σίγουρη ότι τίποτα δεν αφήνει στην τύχη αυτός ο γιατρός, δύο χρόνια τον έχω και με έχει πείσει. Ελπίζω λοιπόν να πάνε όλα καλά, γιατί πολύ το θέλω το Έλενα. Θα δείξει, είμαι ανάμεσα σ' αυτό και στο Λητώ που έχω κι εκεί έναν πολύ καλό γιατρό. Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι και να χαίρεσαι τα παιδιά σου!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!!!!! Με καθησυχασες....

Με το καλό joshephine!!!!

 

Με το καλό και σ' εσένα, kellypig, να έρθει το τρίτο σας μωράκι και να ολοκληρωθείτε ακόμα πιο πολύ ως οικογένεια! Ο Σούλος δηλαδή κάνει κανονικά επισκληρίδιο, ε; Γιατί την έχω αυτή την ανησυχία.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...