Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΡΕΑ - μαιευτήριο ΜΗ φιλικό προς τα βρέφη


Recommended Posts

Γέννησα στο ΡΕΑ στις 09/07 και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη.Πραγματικά εξεπλάγην με αυτά που διάβασα.

Θέλω ένα μωρό...οχι για μένα,για τη φουκαριάρα τη μάνα μου που έχει 3 και δε θέλει άλλο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γενησα στο Ρεα πριν 2 χρονια τα διδυμακια μου και ημουν100% ικανοποιημενη... Με παρα πολλα προβληματα εγω, σπασμενο αστραγαλο και πατεριτσες και τα 2 μου μωρακια στις θερμοκοιτιδες... Ολες οι νοσηλευτριες του οροφου ηταν πολυ εξηπηρετικες και με βοηθησαν σε οτι χρειαζομουν.. Παρολο που δε θα μπορουσα να θηλασω, με ενημερωσαν σε οποια απορια ειχα και προσπαθησαν να με βοηθησουν να βρουμε τροπους να τα καταφερω...Ασχετα με το αν δε τα καταφερα τελικα λογω βαριας φαρμακευτικης θεραπειας, ηταν πολυ γλυκες και δε με εκαναν να αισθανθω ουτε για μια στιγμη ασχημα...Τα μωρα μου στη ΜΕΝΝ ηταν απολυτως ασφαλη, με μια μοναδα υπερσυγχρονη και νοσηλευτριες που τα φροντιζαν με πολυ αγαπη..Δεν εχω ουτε μια ασχημη αναμνηση απο το ΡΕΑ... Και ο γιατρος μου ειναι ενας υπεροχος ανθρωπος...

Τον μεγαλο μου τον γενησα στο Ελενα...Ημουν και σε μονοκλινο, αλλα ενοιωθα πως ημουν σε δημοσια υπηρεσια...Οτι χρειαζομουν αριθμο πρωτοκολου για να ζητησω το οτιδηποτε..Αθλια κατασταση και το κτηριο και το προσωπικο...Γενησα με ολικη ναρκωση και ξυπνησα σε ενα παγωμενο δωματιο, μονη μου, φοβισμενη, να μη ξερω που ειμαι και τι εγινε...Βεβαια ο γιατρος μου εβαλε τις φωνες μετα, αλλα τι να το κανεις? Ηρθε η νοσηλευτρια και μου λεει "πως κανεις ετσι πια?" , "χειροτερα κι απο παιδι"...

Ομως αυτο ηταν πριν 17 χρονια...

Ευχομαι να εχουν αλλαξει τα πραγματα απο τοτε...

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια σας και απο εμένα!Γενναω σε ενα μήνα στο ρέα και θα ήθελα να μου πείτε αν είναι εφικτό το rooming in σε τρικληνο λόγω του οτι τα δωμάτια είναι πολύ μικρα για τρεις λεχωνες!επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν μπορω να δεινω το μωρο τις ώρες του επισκεπτηριου και αν θελησω να το δείξω σε κάποιον συγγενή τα πάνε σε κάποιο μέρος με τζαμαρια?????

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γέννησα στο Ρέα αρχές Δεκεμβρίου το δεύτερο παιδάκι μου και έμεινα απόλυτα ευχαριστημενη. Είχα ανησυχησει με αυτά που διάβαζα εδώ μέσα σχετικά με τον θηλασμό αλλά πραγματικά καμιά σχέση. Θηλασμός το μωρό στην ανάνηψη και μετά στο δωμάτιο ξανά. Ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό και την φερνάνε συνεχεια. Δεν φάνηκε να πήρε συμπλήρωμα εν αγνοία μου. Ήμουν στο τέταρτο όροφο και οι κοπελες ήταν πολύ εξυπηρετικές και ενθαρυντικες. Οι ίδιες διώχναν τους επισκέπτες από το δωμάτιο όταν μου φέρναν το μωρό και ας ήταν ώρες επισκέπτηριου. Βέβαια άκουσα για αυτό το λόγο γκρίνια από τους συγγενείς της διπλανής κοπέλας γιατί περίμεναν τόση ώρα έξω από το δωμάτιο αλλά τι να πεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω γεννησα στο ΡΕΑ τον Σεπτεμβριο 2016 και εμεινα απολυτα ευχαριστημενη!!!

 

Οι κοπελες στον οροφο ηταν εξαιρετικες και ευγενικες.

βεβαια.... εγω λογω ιδιωτικης ασφαλισης, ημουν στη σουιτα.. δεν ξερω αν αυτο παιζει ρολο....

 

Δεν θηλασα, αλλα καθε 3 ωρες φερνανε το μωρο και το αφηνανε για 1 ωρα περιπου.

 

Κανενα προβλημα με επισκεπρηριο. 24 ωρες ελευθερο!

(Μονοκλινο δωματιο!!!!)

 

Επισης, αποστευτο φαγητοοοοοοοο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω γεννησα στο ΡΕΑ τον Σεπτεμβριο 2016 και εμεινα απολυτα ευχαριστημενη!!!

 

Οι κοπελες στον οροφο ηταν εξαιρετικες και ευγενικες.

βεβαια.... εγω λογω ιδιωτικης ασφαλισης, ημουν στη σουιτα.. δεν ξερω αν αυτο παιζει ρολο....

 

Δεν θηλασα, αλλα καθε 3 ωρες φερνανε το μωρο και το αφηνανε για 1 ωρα περιπου.

 

Κανενα προβλημα με επισκεπρηριο. 24 ωρες ελευθερο!

(Μονοκλινο δωματιο!!!!)

 

Επισης, αποστευτο φαγητοοοοοοοο!!!!!!

Ε άμα κάθε 3 ώρες έμενε μια ολόκληρη ώρα το μωρό στο μονόκλινο, μιλάμε για σούπερ φιλικό προς τα βρέφη μαιευτήριο, δεν το συζητώ! Πώς να μην είσαι ευχαριστημένη!!!

 

 


 

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά το έχω επισκευτεί 2 φορές για γνωστές. Και οι δυο θηλάσαν αποκλειστικά βέβαια στην κουμπάρα μου επειδή ήταν αγόρι τελειόμηνο στα 2700 της συστήσαν συμπλήρωμα. Ευτυχώς ο άντρας της της είπε οχι και δεν δώσαν ποτέ. Ήταν βέβαια καλά ενημερωμενοι από πριν και διαβασμένοι. Ωραίες οι εγκαταστάσεις αλλά κάπως μικρά τα δωμάτια. Εγώ που γέννησα στο αλεξάνδρα έχω να πω οτι σημασία έχει ο γιατρός και το πόσο ενημερωμένοι είμαστε και ψιλιασμένοι πριν. Οι εγκαταστάσεις και οι μπριζόλες δεν παίζουν ρόλο βρε παιδιά...σημασία έχει να έχει μια μάνα αγκαλιά το μωρό της με το που γεννάει...Γι αυτό ευχαριστώ πολύ που γέννησα στο Αλεξάνδρα και άλλαζα το μωρό από την πρώτη πάνα, του έκανα τα μπάνια του στο νεροχύτη και ήμουν σούπερ έτοιμη όταν πήγα στο σπίτι. Room in!! απαραιτήτως!!

Επεξεργάστηκαν by zadige
typo
bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Rooming in επιλογη εχεις κ στο ΡΕΑ... εγω δεν την επελεξα ... δεν ξερω γιατι.....?????

Κάθε μητέρα κάνει τις επιλογές της. Το θέμα όμως αφορά το κατά πόσον το ΡΕΑ είναι φιλικό προς τα βρέφη, τουτέστιν υποστηρίζει έμπρακτα τον θηλασμό, προωθεί το rooming-in κτλ κτλ (δες εδω http://ibfan.gr/%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B1-%CE%B2%CF%81%CE%AD%CF%86%CE%B7/%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%AD%CE%BA%CE%B1-%CE%B2%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-unicef/).

 

Αυτά που γράφεις ταιριάζουν περισσότερο σε ένα θέμα σαν κι αυτό: "ΡΕΑ - μαιευτήριο με τέλειο φαγητό και 24ωρο επισκεπτήριο".

 

 


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ΡΕΑ είναι μαιευτηριο...αρα ως μαιευτηριο το κρινουμε...όχι ως πενταστερο ξενοδοχειο.

 

Σε ένα μαιευτηριο λοιπον...αν εισαι σε σουιτα αρα εισαι μονη σου δεν επιβαρυνεσαι με τα επισκεπτήρια τριτων...και κατ επιλογή σου δε θελεις rooming in...και δε θηλαζεις...προφανως μια χαρα ευχαριστημενη μενεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη διακρινω μια επιθετικοτητα, να ξεκαθαρισω λοιπον οτι στον καθενα απο εμας μπορει να υπαρχουν προσωπικοι λογοι κ λογοι υγειας που καποιος δεν θηλαζει, καθως και λογοι που καποιοι δεν επιλεγουν rooming in.

 

Γεννησα στο ΡΕΑ γιατι εκει ηταν ο γιατρος μου τον οποιο κ εμπιστευομαι απολυτα!

Δεν με απασχολησε λοιπον εμενα καθολου το μαιευτηριο ως ξενοδοχειακη μοναδα ουτε και αν θα με αφηναν να θηλασω κλπ κλπ.

 

Πηγα εκει γιατι εκει ηταν ο γιατρος μου.

Εφοσον λοιπον αυτον εμπιστευομουν δεν διαπραγματευτηκα σε κανενα επιπεδο το μαιευτηριο.

 

Το αξιολογω απλα εκ των υστερων θετικα, με βαση τη δικη μου προσωπικη εμπειρια. Και αυτο δεν το βρισκω κ τοσο κακο!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη διακρινω μια επιθετικοτητα, να ξεκαθαρισω λοιπον οτι στον καθενα απο εμας μπορει να υπαρχουν προσωπικοι λογοι κ λογοι υγειας που καποιος δεν θηλαζει, καθως και λογοι που καποιοι δεν επιλεγουν rooming in.

 

Γεννησα στο ΡΕΑ γιατι εκει ηταν ο γιατρος μου τον οποιο κ εμπιστευομαι απολυτα!

Δεν με απασχολησε λοιπον εμενα καθολου το μαιευτηριο ως ξενοδοχειακη μοναδα ουτε και αν θα με αφηναν να θηλασω κλπ κλπ.

 

Πηγα εκει γιατι εκει ηταν ο γιατρος μου.

Εφοσον λοιπον αυτον εμπιστευομουν δεν διαπραγματευτηκα σε κανενα επιπεδο το μαιευτηριο.

 

Το αξιολογω απλα εκ των υστερων θετικα, με βαση τη δικη μου προσωπικη εμπειρια. Και αυτο δεν το βρισκω κ τοσο κακο!

 

Τα σχόλια φαντάζομαι τα έλεβες γιατί η κριτική σου ως προς το ρέα ήταν καθαρά ξενοδοχειακή...σουίτα φαγητό κτλ....θα μπορούσες να γράψεις αυτά που γράφεις τώρα και να μην έχεις λάβει αυτά τα σχόλια.

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...