Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τιμες-κοστος στο Ελενα


drop_00

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

 

Καλή λευτεριά σε όσες περιμένουν παιδί!

 

Ψάχνουμε για γυναικολόγο στο έλενα.Ο παπαδής τον ιούνιο του 2015 (εκτιμώμενη ημερομηνία τοκετού) θα λείπει και δεν μπορεί να μας αναλάβει.

Ξέρει καμιά σας πληροφορίες για τον αλεξάτο γεράσιμο, κανακάκης σταύρος, Κολιόπουλο γιώργο, βάρρας μιχαήλ και τον γαβάρη ηλία?έχουμε πελαγώσει και ζητάμε πληροφορίες πρόσφατες.

 

Ο σύζυγος

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 176
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γενικά ο Παπαδής δεν αναλαμβάνει, αν δεν σε είχε πριν ήδη πελάτισα (εγώ αυτό δεν το καταλαβαίνω, αλλά οκ, στη χώρα αυτή κανει ο καθένας ότι γουστάρει). Επιβεβαιώνω ότι οι επιμελητές στα απογευματινα ραντεβού παίρνουν 36 ευρώ, οι διευθυντές 60 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sisifaki τα λουξ του Ελενα είναι σούπερ και βρίσκεις εύκολα!!Γεννησε πριν ενα χρονο η κουμπάρα μου αλλά δεν προτεινω το γιατρό της γιατί είναι καισαρικάκιας!

Όταν με το καλό μείνω εγκυος και γω εκεί θέλω να γεννησω αλλά με άλλο γιατρό.

Παρακολουθώ με ενδιαφερον το θέμα!!

Καμιά αλλη συσταση γιατρού υπερ του φυσιολογικού τοκετού κορίτσια στο Ελενα???

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!νεα στο forum!!ειναι οντως τοσο καλα στο ελενα;

Ειναι αξιοπρεπές μαιευτήριο, αν έχεις και καλο γιατρό, θα είσαι μια χαρά, δεν τρως ταλαιπωρία γενικά... Παρότι δημόσιο. Εχει ενα σωρό γιατρούς που ειδικεύονται σε θέματα εγκυμοσύνης, καρδιολόγους, ενδοκρινολόγος...γενικά οτι θέλεις το εχει μεσα, οι εξετάσεις αν τις κανεις εκεί ειναι δωρεάν, ενώ για τους υπερήχους πληρώνεις. 25-30 ευρώ. Μπορεις να κανεις μαθήματα τοκετού και θυλασμου. Αν παρεις και μονόκλινο, θα είσαι καλυτερα απο ιδιωτικό. Το μωρο σου θα το έχεις συνέχεια μαζί σου.

Τα αρνητικά τώρα.... Εχει μεγάλο ποσοστό καισαρικων, στον όροφο που ήμουν απο τις 10 οι επτά είμασταν με καισαρική, στον θηλασμό δεν με βοήθησαν σχεδόν καθόλου, αλλα μια γνωστή που γέννησε πρόσφατα μου είπαν οτι την ΄πιεζαν΄ να θηλάσει και άρα ίσως να εχουν αλλάξει τα πραγματα ως προς αυτό.

Οι μαίες δεν σπάνε το προτοκολο ούτε για αστείο, είχα ζητήσει να μην μου κάνουν το μωρο μπάνιο κάθε πρωι και μου είπαν δεν γινεται... Είχα ζητήσει σύριγγα για να ταΐσω το μωρο και να μην δωσω μπιμπερο και δεν μπορούσαν..χαζά ίσως πραγματα αλλα για εμένα πολυ σημαντικά. Πέρα απο τον θηλασμό λοιπόν, το συστήνω ανεπιφύλακτα.. Για τον θηλασμό όταν με το καλο γεννήσεις να επικοινωνήσεις με σύμβουλο θηλασμού μόλις επιστρέψεις σπίτι και πριν την γεννά να πας σε σσεμηναρεια να ενημερωθείς απο πριν...

Με το καλο...

Link to comment
Share on other sites

Το ήθελα κ εγώ το Έλενα αλλά έχω σοβαρές υποψίες οτι η καισαρική πάει σύννεφο. Ας πουν κ οι κοπέλες που γέννησαν εκεί κ έχουν πρόσφατη εμπειρία..

 

το 2013 γέννησα με καισαρική στο Έλενα, απ'οτι θυμάμαι δεν υπήρχε κάποια έξτρα χρέωση. Είχα μείνει σε μονόκλινο του 5του ορόφου και για 5 μέρες πληρώσαμε επιπλέων γύρω στα 450 ευρώ, τα υπόλοιπα είχαν καλυφθεί από το ΙΚΑ

catcatard20130202_-4_My%20Little%20girl%20is.pngdev007prs__.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ήθελα κ εγώ το Έλενα αλλά έχω σοβαρές υποψίες οτι η καισαρική πάει σύννεφο. Ας πουν κ οι κοπέλες που γέννησαν εκεί κ έχουν πρόσφατη εμπειρία..

 

Ήθελα κι εγώ πολύ το Έλενα και έχω καλή γνώμη για τα δημόσια νοσοκομεία, όμως θα σου πω ότι από φίλη μου που γέννησε πριν λίγους μήνες από τις 12 κοπέλες της πτέρυγας οι 10 ήταν με καισαρική. Τώρα σίγουρα δεν ήταν όλες αυτές οι καισαρικές απαραίτητες, αυτό λέει ο ΠΟΥ σχετικά με τα ποσοστά κι η κοινή λογική.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα κι εγώ πολύ το Έλενα και έχω καλή γνώμη για τα δημόσια νοσοκομεία, όμως θα σου πω ότι από φίλη μου που γέννησε πριν λίγους μήνες από τις 12 κοπέλες της πτέρυγας οι 10 ήταν με καισαρική. Τώρα σίγουρα δεν ήταν όλες αυτές οι καισαρικές απαραίτητες, αυτό λέει ο ΠΟΥ σχετικά με τα ποσοστά κι η κοινή λογική.

 

Σίγουρα τελευταία οι καισαρικές πάνε σύνεφο, άλλα υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς. Αν για παράδειγμα έχεις γεννήσει το πρώτο με καισαρική, είναι πολύ δύσκολο να βρεις γιατρό που θα σε αναλάβει να γεννήσεις φυσιολογικά. Δεν αναλαμβάνουν το ρίσκο.. Και στα δημόσια νοσοκομεία σε πάνε οπωσδήποτε σε καισαρική..

catcatard20130202_-4_My%20Little%20girl%20is.pngdev007prs__.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, συμφωνώ! Αλλά πέρα από τις περιπτώσεις vbac, που δεν τις αναλαμβάνουν τα δημόσια, σίγουρα από τις 10 αυτές καισαρικές πάνω απ' τις μισές ήταν μη αναγκαίες. Όταν ο ΠΟΥ λέει πως μόνο το 10%-15% όλων των τοκετών είναι οι αναγκαίες καισαρικές, τότε οι καισαρικές θα έπρεπε να ήταν 1-2 το πολύ από τους 12 τοκετούς. Τώρα οι αιτίες μπορεί να είναι έλλειψη ανάληψης ευθύνης απ' τον γιατρό, έλλειψη χρόνου να περιμένει να εξελιχθεί ο τοκετός φυσιολογικά (πολύ συνηθισμένο) κι ένα σωρό άλλα.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Καλή λευτεριά σε όσες περιμένουν παιδί!

 

Ψάχνουμε για γυναικολόγο στο έλενα.Ο παπαδής τον ιούνιο του 2015 (εκτιμώμενη ημερομηνία τοκετού) θα λείπει και δεν μπορεί να μας αναλάβει.

Ξέρει καμιά σας πληροφορίες για τον αλεξάτο γεράσιμο, κανακάκης σταύρος, Κολιόπουλο γιώργο, βάρρας μιχαήλ και τον γαβάρη ηλία?έχουμε πελαγώσει και ζητάμε πληροφορίες πρόσφατες.

 

Ο σύζυγος

 

Ο Αλεξάτος είναι πολύ καλός γιατρός, αρκεί να έχετε υπομονή να περιμένετε στην ουρά! Παρόλο που μπορεί να σας έχει κλείσει ραντεβού την τάδε ώρα, σχεδόν ποτέ δεν παίρνει στην ώρα που το έχετε το ραντεβού! Παρόλαυτά, είναι πολύ καλός γιατρός και χαλάλι του η αναμονή που έζησα 9 μήνες! Γέννησα στις 30 Ιουλίου, οπότε τα χω πρόσφατα! Σε ενημερώνει για τα πάντα και μετά τον τοκετό προσέχει πολύ τις γυναίκες με καθημερινή επίσκεψη. Συστήνω ανεπιφύλακτα!!!

 

Επίσης, είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού και για να βάλει μαχαίρι πρέπει να συντρέχει λόγος. Ειδικά αν είναι το πρώτο σας παιδάκι, θα σας προσπαθήσει μέχρι τέλους για φυσιολογικό. Εάν πάλι δεν γίνει...όπως και στην περίπτωση μου, θα εξαντλήσει τα περιθώρια για φυσιολογικό και μετά πάει για καισαρική για να μην συμβεί το οτιδήποτε σε μαμά και μωρό!

Link to comment
Share on other sites

Το ήθελα κ εγώ το Έλενα αλλά έχω σοβαρές υποψίες οτι η καισαρική πάει σύννεφο. Ας πουν κ οι κοπέλες που γέννησαν εκεί κ έχουν πρόσφατη εμπειρία..

 

Ίσως πρέπει να ψάξετε καλύτερα ποιον γιατρό θέλετε! Εμένα ο δικός μου εξαντλεί τα περιθώρια για φυσιολογικό, δεν βάζει μαχαίρι αμέσως και ειδικά σε πρωτότοκη. Εάν υπάρξουν επιπλοκές, τότε καταφεύγει σε καισαρική. Προσωπικά έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη! Παρόλο που έζησα και τους πόνους του φυσιολογικού και της καισαρικής, πάλι στον ίδιο θα πήγαινα αν ήμουν πρωτότοκη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!! Πριν 3.5 μήνες γέννησα στο Έλενα, ο τοκετός διήρκεσε 15 ώρες, πρώτη φορά μανούλα. Ο γιατρός μου δε θεώρησε πως πρέπει να μπω για καισαρική αφού έβλεπε πως όλα πάνε καλά.. απλά αργούσε πολύ η κάθε διαστολή. Γενικά, ο γιατρός μου, δεν είναι της καισαρικής όπως και ο Αλεξάτος απ' ότι έχω μάθει. Αν και το μωρό μας, έμεινε 25 μέρες θερμοκοιτίδα.. λόγω το ότι ζορίστηκε στη γέννα, δε πληρώσαμε κάτι. Εγώ έμεινα 5 ημέρες σε μονόκλινο που είχε επιλέξει ο άντρας μου και πληρώσαμε μόνο 250 ευρώ. Αν πήγαινα σε τρίκλινο θα τα κάλυπτε όλα η ασφάλεια! γενικά έμεινα πολύ ευχαριστημένη, από μαίες, εξυπηρέτηση, καθαριότητα... δεν είχε να ζηλέψει τίποτα από τα ιδιωτικά. Μας στενοχώρησε βέβαια το γεγονός της θερμοκοιτίδας αλλά πήραμε το μικρό μας όταν και οι γιατροί σιγουρεύτηκαν για το 100% της υγείας του!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!! Πριν 3.5 μήνες γέννησα στο Έλενα, ο τοκετός διήρκεσε 15 ώρες, πρώτη φορά μανούλα. Ο γιατρός μου δε θεώρησε πως πρέπει να μπω για καισαρική αφού έβλεπε πως όλα πάνε καλά.. απλά αργούσε πολύ η κάθε διαστολή. Γενικά, ο γιατρός μου, δεν είναι της καισαρικής όπως και ο Αλεξάτος απ' ότι έχω μάθει. Αν και το μωρό μας, έμεινε 25 μέρες θερμοκοιτίδα.. λόγω το ότι ζορίστηκε στη γέννα, δε πληρώσαμε κάτι. Εγώ έμεινα 5 ημέρες σε μονόκλινο που είχε επιλέξει ο άντρας μου και πληρώσαμε μόνο 250 ευρώ. Αν πήγαινα σε τρίκλινο θα τα κάλυπτε όλα η ασφάλεια! γενικά έμεινα πολύ ευχαριστημένη, από μαίες, εξυπηρέτηση, καθαριότητα... δεν είχε να ζηλέψει τίποτα από τα ιδιωτικά. Μας στενοχώρησε βέβαια το γεγονός της θερμοκοιτίδας αλλά πήραμε το μικρό μας όταν και οι γιατροί σιγουρεύτηκαν για το 100% της υγείας του!

Καλησπέρα. Θα μπορούσες να μου πεις το όνομα του γιατρού; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

γεννησα στον ιουλιο του 14 στο ελενα . Πολυ ευχαριστημενη απο το νοσοκομειο! απο το προσωπικο στους 10 οι 9 ηταν πολυ καλοι και στην ειδικοτητα τους και στη συμπεριφορα. Υπηρξαν κι ενα δυο στραβοξυλα αλλα ηταν απλα μειοψηφια. βεβαια ειχα γιατρο συγκεκριμμενο απο τον οποιο επισης εμεινα ευχαριστημενη (δε γεννησα με εφημερευων) και πηγα στα μονοκλινα λουξ οπου για 4 μερες πληρωσα 500 ευρω.

Και επειδη ειχα δυστυχως μια μικρη περιπετεια με το μικρουλη μας (εμεινε θερμοκοιτιδα μια εβδομαδα) και εχω αποψη και απο εκει... εκει οι γιατροι μου φανηκαν πολυ καλοι στη δουλια τους και εμπειροι, σα συμπεριφορα ηταν πιο σοβαροι, λιγο ψυχροι ισως αλλα υποθετω λογο του ποστου εργασιας.... μωρακια σε θερμοκοιτιδες ψυχουλες μικρες να βασανιζονται να ζησουν. Αλλα μου ειπαν (και το προσωπικο και αλλοι ατυχοι γονεις που συναντησα εκει) οτι προκειται για μια απο τις καλυτερες μοναδες εντατικης για νεογνα κι οτι εκει πανε τα πιο πολλα απο διαφορα νοσοκομεια της ελλαδος.

αντιστοιχα εχω εμπειρια απο ιδιωτικο μαιευτηριο(το ρεα) στο πρωτο μου παιδι που γεννησα σε μονοκλινο, εσκασα 4 χιλ. μονο για το δωματιο συν αλλα 2500 στον γιατρο μου και δεν εμεινα τοσο ευχαριστημενη οσο ημουν στο δημοσιο ελενα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γέννησα το Μάιο του 2015 με τον Γαβαρη. Ειναι διευθυντής στις εξωσωματικές, βέβαια εγώ καμία σχέση φυσιολογικά έμεινα έγκυος, δεν είχα τέτοια προβλήματα. Ξεκίνησα μαζι του στον πέμπτο μήνα της εγκυμοσύνης γιατί ήθελα να γεννήσω σε νοσοκομείο φιλικό προς τα βρεφη και αποφάσισα οτι δεν άξιζε τον κόπο να πληρώσω μια περιουσία στον παλιό μου γιατρό.

Δικαιώθηκα πλήρως γι αυτή μου την απόφαση. Το Μαιευτηριο ειναι εξαιρετικό παρότι δημόσιο. Ο γιατρός μου ουδέποτε έκανε λόγο για αμοιβή ούτε πριν αλλά ούτε και μετά τον τοκετό, παρολαυτα ήρθε στο Μαιευτηριο στις 02:45 ξημερώματα Σαββάτου για να με ξεγεννησει. Παρότι πρωτότοκη είχα διαστολή πολύ γρήγορα, όταν έκανα εισαγωγή είχα διαστολή 2 μεχρι να παω στην αιθουςα ωδινων διαστολή 5. Του λέω γιατρέ επισκληριδιο, μου λέει δε θα κάνουμε γιατί θα γεννήσεις πολύ γρήγορα, πανικοβλήθηκα, με ηρέμησε μου είπε θα συνεργαστούμε και θα έχεις έναν όμορφο τοκετό, αν σου κάνω επισκληριδιο θα καθυστερήσεις χωρίς λόγο.

 

Αποδείχτηκε οτι είχε δίκιο, τον ευχαριστώ πραγματικά γιατί έκανε τον τοκετό μου μια πολύ όμορφη εμπειρία.

 

Απο τη διαμονή, τι να πω, έμεινα στα μονόκλινα του πέμπτου πλήρωσα 200? γιατί το ταμείο μου κάλυπτε το απλό μονόκλινο. Ησυχία καθαριότητα κρεβατι να ανεβοκατεβαίνει ηλεκτρικά, οολυθρονα θηλασμού με υποπόδιο και μπράτσα να ανεβοκατεβαίνουν, πολύ καλό φαγητό.

 

Οι μαίες εξαιρετικές να βοηθήσουν σε οτι χρειαζόμασταν. Εξαίρεση αποτελεί μια συγκεκριμένη μαία που επέμενε να δώσω μπιμπερό γιατί το μωρό ήταν λίγο κιτρινουλι, τέλος πάντων.

 

Ήταν το πρωτο μου παιδάκι και σίγουρα στα επόμενα θα γεννήσω ξανα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Και όσον αφορά το θηλασμό, μου έδωσαν το μωρό μου να θηλάσει στην αιθουςα ανάνηψης μέσα στην πρώτη ώρα. Για την ακριβεία γέννησα 04:40 και στις 05:40 ο μικρός μου ήδη θήλαζε. Αυτό ήταν σπουδαίας σημασίας για εμενα και το μωρό.

 

Τα υπόλοιπα κύλισαν ομαλά γιατί είχα διαβάσει πολύ περί θηλασμού, είχα παρακολουθήσει τα σχετικά μαθήματα όποτε δε χρειάστηκα ιδιαίτερη βοήθεια. Όμως οι μαίες πάντα πρόθυμες με ρωτούσαν εάν χρειάζομαι κάτι ως προς το θηλασμό εάν πάνε όλα καλά, εάν πονάω.

 

Με εξαίρεση τη μια κυρία που επέμενε να δώσω μπιμπερό λόγω ταχα ικτερου, ούτε Παιδιατρος να ήταν τόση επιμονή με τιμή 11.2.

 

Γενικά πιστεύω οτι υπάρχουν μαίες της παλιας σχολής στο Μαιευτηριο, αλλά σε γενικές γραμμές και Κατα πλειοψηφία προωθούν πολύ το θηλασμό.

 

Επίσης, συστήνω ανεπιφύλακτα τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού όπως και τα σεμινάρια θηλασμού που κάνει το νοσοκομείο. Ειναι εξαιρετικά χρήσιμα και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Με ασφάλιση ΙΚΑ 125 ευρώ η κάθε διανυκτέρευση. Μπορείς όμως να ζητήσεις και τα μονόκλινα του 6ου ορόφου, που δεν είναι λουξ και είναι τα μισά χρήματα. Απλά τα λουξ είναι ανακαινισμένα και όλος ο όροφος αρκετά πιο ήσυχος. Κατά τα άλλα δεν έχουν σημαντικές διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα και καλη χρονια .θελω να γεννησω στο ελενας και επειδη η ασφαλεια μου ειναι γθεσης και εγω θελω σε μονοκλινο, μηπως ξερει καποια κοπελα ποια ειναι η διαφορα που δινεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεννησα τον Δεκέμβριο του 2016 μς φυσιολογικο τοκετό, εμεινα σε απλο μονοκλινο του 6ου, πληρωσα 55 ? την ημέρα και τα υπολοιπα τα καλυπτε το ταμειο, τ μονοκλινο λουξ, που στην ουσια ειναι απλά ανακαινισμένο εχει πςειπου τα διπλασια (no point για μενα, τρεις μςρουλες ηταν περασανε). το φαγητο πολυ καλο και το προσωπικο επισης, προωθιυν πολυ το θηλασμο , δεν μ ανεφεραν ποτε μπουκάλι και ειναι εκει σε ο,τι χρειαστει . Στον τροπο που θα γεννησει η καθεμια (καισαρικη/φυσιολογικος) παιζει ρόλο ο γιατρος και στα δημοσια κ στα ιδιωτικά! Αν κάποια θελει μπορει παντα ν παρει δευτερη γνωμη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...