Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ανεβασμενες τρανσαμινασες και φαρμακα στην εγκυμοσυνη.


Recommended Posts

γεια σας!

ειμαι 8 ευδομαδων εγκυος μετα απο την εξωσωματικη.

παιρνω utragestan -8 την ημερα ,cyclacur -2 την ημερα ,filicine,salospir απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου.

εκανα προσφατα αιματολογικο ελεγχο και οι τραναμινασες (ηπατικα ενζυμα ) ειναι ανεβασμενες (γυρο στο 58 και οι δυο με οριο το 40) .

ο γιατρος μου ειπε πως ειναι απο τα φαρμακα που παιρνω η λογο της εγκυμοσυνης! δεν μου εκοψε τα φαρμακα ομως και μπορει λεει να τα παιρνω μεχρι και 12-τη ευδομαδα.

ειχε καμια σας ποτε παρομοια εμπειρια η μετα την ληψη των συγκεκριμενων φαρμακων η στην εγκυμοσυνη????

 

σασ ευχαριστω παρα πολυ.

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΜΑΣ ΚΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σας και απο μενα. θα ηθελα να σας πω οτι και γω παιρνω φαρμακα. παιρνω το Τ4 150 το πρωι ,το untrogestan κολπικα, το fellicine μετα φαγητο πρωι βραδυ και το τrofocart μετα φαγητο πρωι βραδυ. υπαρχει περιπτωση αλληλεπηδρασης των φαρμακων αυτων? παρομια εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

κι εγω παίρνω 8 utragestan (προγεστερόνη) την ημέρα και η γυναικολόγος μου μου είπε ότι θα τα ελαττωσουμε σιγα σιγα. Επίσης παίρνω 2 estopause (εστραδιόλη) το οποίο θα ελαττώσω σε 1 και στη συνέχεια θα το κόψω καθώς και 2 Filicine την ημέρα. Κι εμένα μου φαίνεται υπερβολικό να παιρνουμε τοσα φάρμακα αλλα κάτι θα ξερουν οι γιατροι περισσότερο. Ειδικά μετα την εξωσωματική υπάρχουν σοβαροί λόγοι που πρέπει να συνεχίζονται για μεγάλο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΘΕΣ ΒΓΗΚΑΝ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΜΑΙ 9 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ ΜΟΝΟ Η γ-GT ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΤΡΑΝΣΑΜΙΝΑΝΣΕΣ ΙΣΩΣ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ, ΠΑΙΡΝΩ 6 UTROGESTAN, SALOSPIR ΣΥΝ ΤΑ ΣΙΔΗΡΟ,ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΚΑΙ ΦΟΛΙΚΟ ΟΞΥ

Link to comment
Share on other sites

εγω παιρνω το πρωι Τ4 175 το μεσημερι κατα τις 12 φυλλιο οξυ 1 χαπι και το βραδυ σιδηρο με φυλλικο οξυ και μετα απο κανα 2ωρο τροφοκαρτ 1 χαπι. ειναι υπερβολικη η δοση του φυλλικου οξεος ? απαντηστε μου παρακαλω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...