Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπερματοδιάγραμμα - Σπερμοδιάγραμμα φυσιολογικές τιμές !!


Recommended Posts

καλησπερα κ απο μενα να σου πως κ εμενα ο αντρας μου ειχε κιρσοκυλη κ εκανε την επεμβαση κ στους 6 μηνες ειδαμε καταπληκτικα αποτελεσματα.

εμεις ειχαμε κανει σπερμοδιαγραμματα 2 και υπερηχο(triplex) οπου κ φανηκαν οι κυρσοι πανω στους αδενες κ ετσι κ μετα απο γνωμες 2 γιατρων κ του γυναικολογου προχωρησαμε στην επεμβαση.τιποτα δεν ειναι απλα λιγο ξεκουραση κ εμεις στους 6 μηνες ειδαμε τελεια αποτελεσματα,πιο μπροστα τιποτα.καποιοι γνωστοι μου ειδαν στο χρονο πανω,οχι νωριτερα.

 

Να σου πω πως το θεμα με την κυρσοκιλη δεν ειναι η ποσοτητα αλλα η κινιτικοτητα γιατι οι κυρσοι δεν αφηνουν το αιμα να κυκλοφορει μεσα στους αδενες των ορχεων κ ετσι συσωρευεται πολυ αιμα ,ανεβαινει η θερμοκρασια κ μειωνεται η κινιτηκοτητα.

οποτε με τετοια ποσοτητα,πολυ καλη μορφολογια αν κοιταξεις κ την κινιτηκοτητα πιστευω ολα καλα.

αυτη ειναι η γνωμη μου!

 

καλα αποτελεσματα να εχεις......!

 

Καλησπέρα! Θα κάνω προληπτικά άλλο ένα σπερμοδιάγραμμα μετά το Πάσχα (ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται) σε άλλον γιατρό και... βλέπουμε... Σευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 528
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για πείτε ρε κορίτσια... βρήκαμε αυξημένη γλοιότητα με αργή ρευστοποίηση σπέρματος (3 ώρες). Γνωρίζετε κάτι?

Skybeam γνώμη μου είναι να κάνετε και καλλιέργεια σπέρματος, για την ύπαρξη τυχόν μικροβίων που επηρεάζουν γλοιότητα -ρευστοποήση, και αφού έχετε ολοκληρωμένη την εξέταση (διάγραμμα-καλλιέργεια) να επισκεφτείτε ουρολόγο να σας κατευθύνει.

age.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαινεται κατι τρομερο αυτο... αυτα ειναι δευτερευοντα , συνηθως ενδιαφερει η κινητικοτητα , η ποσοτητα σπερματος αν ml και λοιπα . Η γενικη εικονα μετραει και οχι κανα δυο παρατηρησεις ...:wink:

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Skybeam γνώμη μου είναι να κάνετε και καλλιέργεια σπέρματος, για την ύπαρξη τυχόν μικροβίων που επηρεάζουν γλοιότητα -ρευστοποήση, και αφού έχετε ολοκληρωμένη την εξέταση (διάγραμμα-καλλιέργεια) να επισκεφτείτε ουρολόγο να σας κατευθύνει.

Κάναμε και καλλιέργεια, δεν υπάρχουν μικρόβια. Μεγάλος αριθμός σπερματοζωαρίων, καλό ph, ατελής ρευστοποίηση στις 3 ώρες, αυξημένη γλοιότητα, κινητικότητα φυσιολογική...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάναμε και καλλιέργεια, δεν υπάρχουν μικρόβια. Μεγάλος αριθμός σπερματοζωαρίων, καλό ph, ατελής ρευστοποίηση στις 3 ώρες, αυξημένη γλοιότητα, κινητικότητα φυσιολογική...

 

 

Δε νομιζω να εχει τιποτα τοτε ο ανθρωπος τουλαχιστον σοβαρο . Για την ρευστοποιηση και την γλοιοτητα (η γλοιοτητα ειναι κατι οχι τοσο σημαντικο το λεω γιατι οι γιατροι δεν δινουν καμια σημασια σε αυτο συνηθως) γενικα δεν ειναι απο τα πρωτευοντα που κοιτανε ουτε το ενα ουτε το αλλο. Ετσι θυμαμαι εγω. Να πεφτω τοσο εξω δυσκολο γιατι ειχα γινει ειδημων...:rolleyes:

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να εχει τιποτα τοτε ο ανθρωπος τουλαχιστον σοβαρο . Για την ρευστοποιηση και την γλοιοτητα (η γλοιοτητα ειναι κατι οχι τοσο σημαντικο το λεω γιατι οι γιατροι δεν δινουν καμια σημασια σε αυτο συνηθως) γενικα δεν ειναι απο τα πρωτευοντα που κοιτανε ουτε το ενα ουτε το αλλο. Ετσι θυμαμαι εγω. Να πεφτω τοσο εξω δυσκολο γιατι ειχα γινει ειδημων...:rolleyes:

Ευχαριστώ Ματίλντα μου! Με ηρέμησες λιγάκι γιατί η γυναικολόγος μου έχει τοκετό αυτή την ώρα και δεν τη βρίσκω... Να ξέρω, έχω λόγο να πάθω εγκεφαλικό, ή όχι!:rolleyes::-D

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ματίλντα μου! Με ηρέμησες λιγάκι γιατί η γυναικολόγος μου έχει τοκετό αυτή την ώρα και δεν τη βρίσκω... Να ξέρω, έχω λόγο να πάθω εγκεφαλικό, ή όχι!:rolleyes::-D

 

 

Ακου οι "παλιοτεροι" γιατροι λεγανε το εξης : "Αν η κινητικοτητα , η βιωσιμοτητα και η ποσοτητα ειναι ενταξει δεν υπαρχει κανενα προβλημα". Μετα αρχισαν να ψιριζουν τα παντα ...

Αυτο τουλαχιστον ξερω εγω . δεν θελω να κανω το φακιρη στη θεση του φακιρη βεβαια, μπορει να κανω λαθος...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω βρε κοριτσάκι μου... σ' ευχαριστώ πάντως. Τελικά ούτε η κινητικότητα μ' αρέσει.

 

 

Ταχεία κίνηση σε ευθεία γραμμή, -

 

Βραδύτερη ταχύτητα, μερική πλευρική κίνηση, 15% (1η ώρα), 5% (3η ώρα)

Βραδεία προς τα εμπρός προώθηση, αισθητή πλευρική κίνηση 25% (1η ώρα), 20% (3η ώρα)

 

Όχι προς τα εμπρός προώθηση 15% (1η ώρα), 25% (3η ώρα)

 

Όχι κίνηση 45% (1η ώρα), 50% (3η ώρα)

 

 

Με έχουν ζώσει τα φίδια... Όχι τίποτα άλλο, αλλά αν χρειαστεί θεραπεία θα πάρει κάνα τρίμηνο και θα καθυστερήσουμε κι άλλο. Κι έχω περάσει πολλά κι από θέμα χειρουργείων...:?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω βρε κοριτσάκι μου... σ' ευχαριστώ πάντως. Τελικά ούτε η κινητικότητα μ' αρέσει.

 

 

Ταχεία κίνηση σε ευθεία γραμμή, -

 

Βραδύτερη ταχύτητα, μερική πλευρική κίνηση, 15% (1η ώρα), 5% (3η ώρα)

Βραδεία προς τα εμπρός προώθηση, αισθητή πλευρική κίνηση 25% (1η ώρα), 20% (3η ώρα)

 

Όχι προς τα εμπρός προώθηση 15% (1η ώρα), 25% (3η ώρα)

 

Όχι κίνηση 45% (1η ώρα), 50% (3η ώρα)

 

 

Με έχουν ζώσει τα φίδια... Όχι τίποτα άλλο, αλλά αν χρειαστεί θεραπεία θα πάρει κάνα τρίμηνο και θα καθυστερήσουμε κι άλλο. Κι έχω περάσει πολλά κι από θέμα χειρουργείων...:?

 

 

βαση αυτων που γραφεις ειναι χαμηλη η κινητικοτητα αλλα οχι και τοσο τρομερα τα πραγματα. φανταζομαι διορθωνεται. με ουρολογο μιληστε για να δωσει θεραπεια πιθανοτατα. εχετε ουρολογο?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι, δεν έχουμε. Είμαστε σε φάση που περιμένω τη βιοψία της υστεροσκόπησής μου και θα πηγαίναμε μετά στη γυναικολόγο μου...

 

το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε εναν ουρολόγο.Η ρευστοποιηση ξέρω πως πρέπει να γίνεται μέσα σε 30 λεπτά,τουλάχιστον έτσι γράφει το δικό μου χαρτί

Link to comment
Share on other sites

To ξέρω. Η ρευστοποίηση απ' ό,τι είδα στο ιντερνετ είναι θέμα προστάτη (ελπίζω να μην χρειαστεί τίποτα παραπάνω από απλή αντιβίωση). Η κινητικότητα, πάλι απ' ό,τι βλέπω, θέλει τρίμηνη θεραπεία. Έκανα τόσα χειρουργεία για να είμαι έτοιμη και τώρα που τελείωσα μου βγήκε αυτό :( :(

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχουμε. Είμαστε σε φάση που περιμένω τη βιοψία της υστεροσκόπησής μου και θα πηγαίναμε μετά στη γυναικολόγο μου...

 

Καλησπερα κ απο εμενα. Ευχομαι απο καρδιας να σου πανε ολα καλα στην οποια σου προσπαθεια. Το σπερμα του συζυγου μου εχει ακριβως το ιδιο θεματακι, την αυξημενη γλοιοτητα κ προχωρησαμε σε σπερματεγχυση. Ειναι σαν οι κολυμβητες μας να κολυμπανε σε μελι, πραγμα που δεν τους αφηνει να απελευθερωθουν ευκολα. Η φυσιολογικη συλληψη δεν ειναι ακατορθωτη, αλλα ειναι πολυ δυσκολη(κατα τα λεγομενα του γιατρου μου). Κ επειδη εχω κ εγω στην πλατη καποια χειρουργεια δεν ηθελα να περιμενω αλλο(δλδ αν βρεθει μικροβιο να παρει αγωγη ο συζυγος κτλ). Ελπιζω να σε βοηθησα.

Ysh1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο εμενα. Ευχομαι απο καρδιας να σου πανε ολα καλα στην οποια σου προσπαθεια. Το σπερμα του συζυγου μου εχει ακριβως το ιδιο θεματακι, την αυξημενη γλοιοτητα κ προχωρησαμε σε σπερματεγχυση. Ειναι σαν οι κολυμβητες μας να κολυμπανε σε μελι, πραγμα που δεν τους αφηνει να απελευθερωθουν ευκολα. Η φυσιολογικη συλληψη δεν ειναι ακατορθωτη, αλλα ειναι πολυ δυσκολη(κατα τα λεγομενα του γιατρου μου). Κ επειδη εχω κ εγω στην πλατη καποια χειρουργεια δεν ηθελα να περιμενω αλλο(δλδ αν βρεθει μικροβιο να παρει αγωγη ο συζυγος κτλ). Ελπιζω να σε βοηθησα.

Eυχαριστώ, χρήσιμες πληροφορίες. Εγώ μάλλον για εξωσωματική το κόβω στην περίπτωσή μας (έχω αρκετό ουλώδη ιστό στη μήτρα από χειρουργεία για ινομυώματα). Αλλά και πάλι, ακόμα και εξωσωματική να κάνουμε δεν θα χρειαστεί θεραπεία τουλάχιστον για την κινητικότητα?:confused:

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eυχαριστώ, χρήσιμες πληροφορίες. Εγώ μάλλον για εξωσωματική το κόβω στην περίπτωσή μας (έχω αρκετό ουλώδη ιστό στη μήτρα από χειρουργεία για ινομυώματα). Αλλά και πάλι, ακόμα και εξωσωματική να κάνουμε δεν θα χρειαστεί θεραπεία τουλάχιστον για την κινητικότητα?:confused:

 

Καλη μου Skybeam το σπερμα το επεξεργαζονται δεν το αφηνουν ετσι κ οτι γινει!! Εδω το επεξεργαζονται στη σπερματεγχυση που ειναι διαδικασια της πλακας μπροστα στην εξωσωματικη και δεν θα το επεξεργαστουν στην εξωσωματικη;; Ρωτα κ τον γιατρο σου να σου εξηγησει ακριβως τη διαδικασια κ βλεποντας κ κανοντας! Μην τα βαφεις κατευθειαν μαυρα! Βεβαια εχεις και τα δικια σου με τοσα που εχεις περασει (σε διαβαζω καιρο), αλλα ο Θεος ειναι πολυ μεγαλος! Να το θυμασαι παντα!

Ysh1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλη μου Skybeam το σπερμα το επεξεργαζονται δεν το αφηνουν ετσι κ οτι γινει!! Εδω το επεξεργαζονται στη σπερματεγχυση που ειναι διαδικασια της πλακας μπροστα στην εξωσωματικη και δεν θα το επεξεργαστουν στην εξωσωματικη;; Ρωτα κ τον γιατρο σου να σου εξηγησει ακριβως τη διαδικασια κ βλεποντας κ κανοντας! Μην τα βαφεις κατευθειαν μαυρα! Βεβαια εχεις και τα δικια σου με τοσα που εχεις περασει (σε διαβαζω καιρο), αλλα ο Θεος ειναι πολυ μεγαλος! Να το θυμασαι παντα!

Ευχαριστώ, για την απάντησή σου και όλες όσες μου δίνετε κουράγιο! Τώρα που το λες έχει λογική, καμιά φορά πρέπει να στα πουν για να τα συνειδητοποιήσεις. Αλλά με έπιασε πανικός μετά από όλη αυτή τη δική μου ιστορία. Και θυμώνω κιόλας γιατί εδώ και δυο μήνες έχουμε ξεκινήσει επεμβάσεις και εξετάσεις για να κάνουμε εξωσωματική, θα το είχαμε ήδη βρει αν δεν το πήγαινε από αύριο σε αύριο ο κύριος!:? Θα πάω στη γιατρό μου από βδομάδα, και βλέποντας και κάνοντας...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, για την απάντησή σου και όλες όσες μου δίνετε κουράγιο! Τώρα που το λες έχει λογική, καμιά φορά πρέπει να στα πουν για να τα συνειδητοποιήσεις. Αλλά με έπιασε πανικός μετά από όλη αυτή τη δική μου ιστορία. Και θυμώνω κιόλας γιατί εδώ και δυο μήνες έχουμε ξεκινήσει επεμβάσεις και εξετάσεις για να κάνουμε εξωσωματική, θα το είχαμε ήδη βρει αν δεν το πήγαινε από αύριο σε αύριο ο κύριος!:? Θα πάω στη γιατρό μου από βδομάδα, και βλέποντας και κάνοντας...

 

Μην του κακιωνεις.. Ολοι οι αντρες λιγο πολυ ετσι ειναι.. Εμεις εχουμε μπει απο μικρες στα βασανα κ ασχολουμαστε με το "αυτο" μας τουλαχιστον μια φορα το μηνα υπο φυσιολογικες συνθηκες!! Εχουμε συνηθισει! Για βαλε τωρα τον αντρα να του λες ξαφνικα ασχολησου εντατικα με το αυτο σου!! Ε θελει λιγο χρονο να το συνειδητοποιησει!! Ελα εμεις ομως που δεν εχουμε χρονο για χασιμο;; Κ καπου εκει γινομαστε κουλουβαχατα :) Γι αυτο σου λεω, τωρα παει εγινε.. Μιλα με το γιατρο σου κ βλεπεις! Καλη επιτυχια ολοψυχα!

Ysh1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην του κακιωνεις.. Ολοι οι αντρες λιγο πολυ ετσι ειναι.. Εμεις εχουμε μπει απο μικρες στα βασανα κ ασχολουμαστε με το "αυτο" μας τουλαχιστον μια φορα το μηνα υπο φυσιολογικες συνθηκες!! Εχουμε συνηθισει! Για βαλε τωρα τον αντρα να του λες ξαφνικα ασχολησου εντατικα με το αυτο σου!! Ε θελει λιγο χρονο να το συνειδητοποιησει!! Ελα εμεις ομως που δεν εχουμε χρονο για χασιμο;; Κ καπου εκει γινομαστε κουλουβαχατα :) Γι αυτο σου λεω, τωρα παει εγινε.. Μιλα με το γιατρο σου κ βλεπεις! Καλη επιτυχια ολοψυχα!

:lol::lol::lol::lol:

Μ' έκανες και πέθανα στα γέλια!!!!!:D:D Είσαι φοβερή!:D:D:grin::lol::lol::lol:

Ευχαριστώ κουκλίνα μου, κι εσύ ό,τι επιθυμείς, όλα καλά να σου πηγαίνουν! Εύχομαι να είσαι ήδη έγκυος!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς είχαμε πρόβλημα με ρευστοποίηση και πήρε για κάμποσο καιρό το σιρόπι amboral για ενήλικες ( πρωί- βράδυ). Διορθώθηκε. Μην ανησυχείς. Μια απλή θεραπεία θα του δώσει....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς είχαμε πρόβλημα με ρευστοποίηση και πήρε για κάμποσο καιρό το σιρόπι amboral για ενήλικες ( πρωί- βράδυ). Διορθώθηκε. Μην ανησυχείς. Μια απλή θεραπεία θα του δώσει....

Τέτοια να μου λέτε!:) Σε πόσο καιρό διορθώθηκε?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Skybeamουλα, μην μου αγχωνεσαι γιατι για την εξωσωματικη χρειαζεται ενας και μονο κολυμβυτης, πραγμα που θα βρουν οπως και να χει! Θα κανεις εξωσωματικη με μικρογονιμοποιηση και θα διαλεξουν το πιο δυνατο και ομορφο;) σπερματοζωαριο. Οποτε τσαμπα αγχωνεσαι, προβλημα θα ηταν αν προσπαθουσες φυσιολογικα! Αληθεια ΠΟΥ εκανες σπερμοδιαγραμμα?

Κατι αλλο που θελω να σου τονισω, υποψιαζομαι οτι υπαρχουν μικροβια, ασχετα που δεν φανηκαν στην καλλιεργια, και αυτο συμβαινει οταν τα μικροβια υπαρχουν πολλα χρονια στον οργανισμο οποτε ανεβαινουν στους αντρες στον προστατη και με τα χρονια προκαλουν προστατιτιδα. (Η μονη εξεταση που μπορει να σου λυσει αυτο το θεμα ειναι η καλλιεργια προστατικου υγρου).

Αυτο που με απασχολει ειναι οτι αν οντως ειναι μικροβια, το πιθανοτερο ειναι να εχεις κι εσυ (σε εμας ανεβαινουν στο ενδομητριο και τις σαλπιγγες) και αυτο δεν φαινεται με την απλη καλλιεργια αλλα με ιστο περιοδου! Αρα το προβλημα στην εξωσωματικη δεν ειναι αν το σπερματοζωαριο εχει μικροβιο γιατι εκει τα επεξεργαζονται αλλα αν εχεις κολλησει εσυ, και δεν πρεπει να μπεις σε διαδικασια εξωσωματικης αν δεν σιγουρευτεις γι αυτο!

Αυτη ειναι η αποψη μου, βεβαια να πας σε εναν ανδρολογο να δουμε τι θα σου πει αλλα και να συζητησεις τη σκεψη που σου λεω με τη γιατρο μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου girandola, όλα καλά?

 

Όχι, δεν έχω μικρόβιο, μου πήρε καλλιέργεια στη διάρκεια της υστεροσκόπησης. Θα τα συζητήσω και με τη γιατρό, αλλά δε νομίζω να γλιτώσουμε τον ουρολόγο...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου girandola, όλα καλά?

 

Όχι, δεν έχω μικρόβιο, μου πήρε καλλιέργεια στη διάρκεια της υστεροσκόπησης. Θα τα συζητήσω και με τη γιατρό, αλλά δε νομίζω να γλιτώσουμε τον ουρολόγο...

 

Τι καλλιεργια σου πηρε? Απλη κολπικου υγρου? Η απο το ενδομητριο?

Να το διευκρινισεις αυτο και αν ειναι να κανεις και την αλλη εξεταση!

Link to comment
Share on other sites

Τι καλλιεργια σου πηρε? Απλη κολπικου υγρου? Η απο το ενδομητριο?

Να το διευκρινισεις αυτο και αν ειναι να κανεις και την αλλη εξεταση!

Και τα δύο νομίζω! Της το είπα πριν τεζάρω, σήμερα βγήκαν τ' αποτελέσματα!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...