Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Προβληματίζομαι πάρα πολύ για το ύψος της κόρης μου. Πραγματικά δε με νοιάζει αν θα είναι κοντούλα καθόλου. Με νοιάζει μήπως έχει κάποιο πρόβλημα. Γεννήθηκε 50πόντους και τον πρώτο χρόνο πήρε τους 25 που έπρεπε ... δλδ έγινε 75.

 

Το καλοκαίρι (Ιούνιο) ήταν 80 και τώρα που είναι 2 χρονών (6 μήνες από το καλοκαίρι) έχει πάρει μόνο 4 πόντους ... είναι δλδ 84 - ούτε 10 πόντους σε 1 χρόνο. Το γεγονός ότι έχει σταθεροποιηθεί τόσο πολύ και το ότι ήταν στο 75% στις καμπύλες κι έχει πέσει κάτω από το 50 μ' έχει προβληματίσει πάρα πολύ. Η παιδίατρος είναι του στυλ ... μια χαρά είναι, μην ασχολήσαι ... αλλά εμένα με καίει. Έχετε ανάλογη εμπειρία?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα.ειμαι παιδαγωγος και ειχα παιδια σε αυτην την ηλικια που ηταν και λιγοτερο απο 84 ποντους και δεν ειχαν κανενα προβλημα.εγω θα σε συμβουλευα να μην αγχωνεσαι.καθε παιδι εχει τον δικο του ρυθμο αναπτυξης σε ολους τους τομεις.εσυ απλα μετρα καθε μηνα το παιδι σου να δεις που βρισκεται.μπορει στο εξαμηνο να εχει παρει 4 ποντους και μπορει ξαφνικα σε 2 μηνες να παρει 3 ποντους. να ανησυχουσες αν το παιδι δεν επαιρνε καθολου ποντους.ολα καλα ειναι!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.ειμαι παιδαγωγος και ειχα παιδια σε αυτην την ηλικια που ηταν και λιγοτερο απο 84 ποντους και δεν ειχαν κανενα προβλημα.εγω θα σε συμβουλευα να μην αγχωνεσαι.καθε παιδι εχει τον δικο του ρυθμο αναπτυξης σε ολους τους τομεις.εσυ απλα μετρα καθε μηνα το παιδι σου να δεις που βρισκεται.μπορει στο εξαμηνο να εχει παρει 4 ποντους και μπορει ξαφνικα σε 2 μηνες να παρει 3 ποντους. να ανησυχουσες αν το παιδι δεν επαιρνε καθολου ποντους.ολα καλα ειναι!

 

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση γιατί κοντεύω να σκάσω. Ήθελα να πάω να της μετρήσω την οστική ηλικία και να της κάνω εξετάσεις μήπως έχει κάποιο πρόβλημα υγείας. Πολύ παρήγορο ότι υπάρχουν και άλλα παιδιά της ηλικίας της σε αυτό το ύψος γιατί εγώ βλέπω συνέχεια παιδιά που της ρίχνουν 1 κεφάλι ... αν και δε με ενδιαφέρει τόσο αυτό (δλδ το απόλυτο νούμερο) όσο το ότι έχει πέσει πολύ ο ρυθμός με τον οποίο παίρνει!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

παρακολουθησε την ακομα ενα 6μηνο και συμβουλεψου και εναν αλλο παιδιατρο αν εχεις αγχος.παρε και μια δευτερη γνωμη για να σου φυγει το αγχος!παντως θεωρω οτι δεν χρειαζεται να ανησυχεις!

Link to comment
Share on other sites

Βέρα δεν διαφέρουν πολύ τα παιδιά μας. Η κόρη μου δυόμιση χρονών και είναι 86 εκατοστά. Τους δύο πόντους τους πήρε μέσα στο καλοκαίρι, λίγο αφότου έκλεισε τα δύο. Εφόσον είναι στην καμπύλη και η παιδίατρός μας δεν ανησυχεί, δεν ανησυχώ κι εγώ. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι και εγώ και ο πατέρας της δεν ειναι καθόλου ψηλή (1,60 και 1,65 :-D) και ίσωσ γι'αυτό να μην με απασχολεί τόσο...

ADYsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βέρα δεν διαφέρουν πολύ τα παιδιά μας. Η κόρη μου δυόμιση χρονών και είναι 86 εκατοστά. Τους δύο πόντους τους πήρε μέσα στο καλοκαίρι, λίγο αφότου έκλεισε τα δύο. Εφόσον είναι στην καμπύλη και η παιδίατρός μας δεν ανησυχεί, δεν ανησυχώ κι εγώ. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι και εγώ και ο πατέρας της δεν ειναι καθόλου ψηλή (1,60 και 1,65 :-D) και ίσωσ γι'αυτό να μην με απασχολεί τόσο...

 

Εγώ είμαι 1,60 αλλά ο πατέρας της είναι 1,85! Εγώ ανησυχώ γιατί βλέπω όλα τα παιδιά γύρω της να παίρνουν τρελλό ύψος (Τα περισσότερα είναι πάνω από τις καμπύλες) ενώ εμείς όλο και πάμε πιο κάτω στις καμπύλες. Και δε δικαιολογείται γιατί δεν είμαι ούτε εγώ τόσο πιο κοντή από τη μέση Ελληνίδα και ο άντρας μου είναι σίγουρα από τους ψηλούς. Οπότε ...λέω μήπως κάτι άλλο φταίει.

Βέβαια η παιδίατρος μου λέει ότι μπορεί ένα πολύ ψηλό παιδί τώρα να γίνει πιο κοντό από το δικό μου μετά ... αλλά εγώ δεν τα πιστεύω και πολύ αυτά. Το πράγμα δείχνει από νωρίς!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχην... πιο μήνα είανι γεννημένη. αν τη συγκρίνεις με παιδιά που εχουν γεννηθεί νωρίτερα, λογικό είναι να σου φάινεται μικροκαμομένη.

από την άλλη, κάνε το τεστ οστικής ηλικίας, δεν εχεις να χάσεις τίποτα.

εγω μπορώ να σου συστήσω εναν ορθοπεδικό στο παιδικό νοσοκομείο της πεντέλης, να πας να την κοιτάξει.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Προβληματίζομαι πάρα πολύ για το ύψος της κόρης μου. Πραγματικά δε με νοιάζει αν θα είναι κοντούλα καθόλου. Με νοιάζει μήπως έχει κάποιο πρόβλημα. Γεννήθηκε 50πόντους και τον πρώτο χρόνο πήρε τους 25 που έπρεπε ... δλδ έγινε 75.

 

Το καλοκαίρι (Ιούνιο) ήταν 80 και τώρα που είναι 2 χρονών (6 μήνες από το καλοκαίρι) έχει πάρει μόνο 4 πόντους ... είναι δλδ 84 - ούτε 10 πόντους σε 1 χρόνο. Το γεγονός ότι έχει σταθεροποιηθεί τόσο πολύ και το ότι ήταν στο 75% στις καμπύλες κι έχει πέσει κάτω από το 50 μ' έχει προβληματίσει πάρα πολύ. Η παιδίατρος είναι του στυλ ... μια χαρά είναι, μην ασχολήσαι ... αλλά εμένα με καίει. Έχετε ανάλογη εμπειρία?

 

Καλημέρα και απο εμένα και εμένα η μικρή μετά απο λοιμώξεις και ατελείωτες ιώσεις έχει σχεδόν σταμάτησει η άναπτυξη της δηλ.εμείς απο τον Αυγουστο μέχρι και τον Νοέμβριο είχαμε πάρει μόλις 1πόντο είμαστε στους 87νομίζω και ο παιδίατρος μας είπε ότι έχουμε πέσει κάτω απο την καμπύλη αλλά μου είπε να μην ανυσήχω να προσπαθώ να της δίνω φρούτα λαχανικά και γενίκα να κάνει μια καλή διατρόφη (όποτε μπορεί γιατί με τις ιώσεις απο τον παιδικό 2μέρες τρώμε 2 όχι)και όλα θα πάνε καλά.Οπότε θεωρώ ότι δεν πρέπει να αγχώνεσαι και φυσικό είναι κάποια στιγμή η ανάπτυξη τους να αλλάζει ρυθμούς αφού μεγαλώνουν το γράφει και στο βιβλιάρειο τους νομίζω σε κάποιο σημείο αυτό.:eek:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα και εμένα η μικρή μετά απο λοιμώξεις και ατελείωτες ιώσεις έχει σχεδόν σταμάτησει η άναπτυξη της δηλ.εμείς απο τον Αυγουστο μέχρι και τον Νοέμβριο είχαμε πάρει μόλις 1πόντο είμαστε στους 87νομίζω και ο παιδίατρος μας είπε ότι έχουμε πέσει κάτω απο την καμπύλη αλλά μου είπε να μην ανυσήχω να προσπαθώ να της δίνω φρούτα λαχανικά και γενίκα να κάνει μια καλή διατρόφη (όποτε μπορεί γιατί με τις ιώσεις απο τον παιδικό 2μέρες τρώμε 2 όχι)και όλα θα πάνε καλά.Οπότε θεωρώ ότι δεν πρέπει να αγχώνεσαι και φυσικό είναι κάποια στιγμή η ανάπτυξη τους να αλλάζει ρυθμούς αφού μεγαλώνουν το γράφει και στο βιβλιάρειο τους νομίζω σε κάποιο σημείο αυτό.:eek:

 

Απ' ότι βλέπω η δικιά σου είναι στην ίδια ηλικία με τη δικιά μου και είναι 2 πόντους ψηλότερη. Πώς γίνεται να σου λέει η παιδίατρος ότι έχει πέσει κάτω από την καμπύλη κι εμάς να μας λέει ότι είμαστε στις καμπύλες μέσα απλά στο 40%?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλέπω η δικιά σου είναι στην ίδια ηλικία με τη δικιά μου και είναι 2 πόντους ψηλότερη. Πώς γίνεται να σου λέει η παιδίατρος ότι έχει πέσει κάτω από την καμπύλη κι εμάς να μας λέει ότι είμαστε στις καμπύλες μέσα απλά στο 40%?

 

Βερα μου το όριο της καμπύλης είναι το 50% σωστά ?Εμείς νομίζω σύμφωνα με τα λεγόμενα του γιατρού ότι είμαστε ακριβώς κάτω απο την καμπύλη δεν ειμαι και σπίτι για να τσεκάρω το βιβλιάρειο της μικρής αλλά μήμπως παίζει και ρόλο πόσο ύψος έπαιρνε το παιδί και πόσο παίρνει τώρα?

Πάντως προχθές που έιχαμε γιορτή στον παιδικό και είδα τους "συμμάθητες " της είμασταν (αν όχι το πιο μικροκαμωμένο) μέσα στα πιο κοντά παιδάκια και το τμήμα της έχει μέχρι το πολύ 2,5 χρονών παιδάκια.:|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βερα μου το όριο της καμπύλης είναι το 50% σωστά ?Εμείς νομίζω σύμφωνα με τα λεγόμενα του γιατρού ότι είμαστε ακριβώς κάτω απο την καμπύλη δεν ειμαι και σπίτι για να τσεκάρω το βιβλιάρειο της μικρής αλλά μήμπως παίζει και ρόλο πόσο ύψος έπαιρνε το παιδί και πόσο παίρνει τώρα?

Πάντως προχθές που έιχαμε γιορτή στον παιδικό και είδα τους "συμμάθητες " της είμασταν (αν όχι το πιο μικροκαμωμένο) μέσα στα πιο κοντά παιδάκια και το τμήμα της έχει μέχρι το πολύ 2,5 χρονών παιδάκια.:|

 

Αυτό είναι το θέμα!!! Και η γιατρός επιμένει ότι καμία σχέση. Και ότι είμαστε στο 40% και είμαστε λέει σχεδόν στο μέσο όρο. Κι ότι αυτή που βλέπει παιδιά δε θεωρεί τη δικιά μου κοντή και τετοια. Εγώ πάντως όλα ψηλά τα βλέπω γύρω μου. 1 παιδί αγοράκι μόνο έχω δει στο ύψος της και στην ηλικία της αυτά τα 2 χρόνια. Όλα τα άλλα της ρίχνουν κεφάλι. Και εντάξει μπορεί να είναι 2-3 μήνες μεγαλύτερα αλλά 1 κεφάλι σε 2-3 μήνες δε νομίζω ότι θα πάρει η δικιά μου!

 

Άσε που η παιδίατρος μου λέει ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος για εξετάσεις. Και εγώ δε μπορώ να πάρω πρωτοβουλία μόνη μου.

 

Αν υπήρχαν κι άλλα παιδιά σ' αυτό το ύψος θα υπήρχαν και απαντήσεις στο θέμα μου. Αλλά νομίζω ότι κανέναν δεν τον απασχολεί ... γιατί τα παιδιά όλων είναι στο 90%!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

σε μία τάξη θα βρεις παιδιά γεννημένα ιανουάριο και παιδιά γεννημένα δεκέμβριο.

λογικό δεν είναι τα παιδιά του δεκεμβρίου να είναι μικροκαμομένα σε σχέση με του ιανουαρίου; 11 μήνες διαφορά...είναι πολύ μεγάλο διάστημα. και μιλάμε για παιδια γεννημένα την ίδια χρονιά.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

 

Άσε που η παιδίατρος μου λέει ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος για εξετάσεις. Και εγώ δε μπορώ να πάρω πρωτοβουλία μόνη μου.

 

Αν υπήρχαν κι άλλα παιδιά σ' αυτό το ύψος θα υπήρχαν και απαντήσεις στο θέμα μου. Αλλά νομίζω ότι κανέναν δεν τον απασχολεί ... γιατί τα παιδιά όλων είναι στο 90%!

 

΄

και χρειαζεσαι την άδεια της παιδιάτρου για να κάνεις τις εξετάσεις που θέλεις; κλείσε ραντεβού στο παίδων και κάνε τες.

 

 

και σιγά! όοοοοολα τα υπόλοιπα παιδιά εάινι στο 90%; τι λες τώρα;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι λιγο νωρις για να βγαζεις συμπερασμα. Εγω και στο δημοτικο και στο γυμνασιο ημουν το πιο κοντο παιδακι και στην παρελαση παντα τελευταια φυσικα. Γιαυτο και σιχαινομαι τις παρελασεις. Στο Λυκειο ομως εκανα ενα ξαφνικο μπαμ αποτομα και εγινα 1.72 χωρις να το καταλαβω. Μην αχγωνεσαι ειναι νωρις ακομα για να κρινεις, παρολαυτα πηγαινε σε εναν ειδικο αν ειναι να σου φυγει το αγχος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

΄

και χρειαζεσαι την άδεια της παιδιάτρου για να κάνεις τις εξετάσεις που θέλεις; κλείσε ραντεβού στο παίδων και κάνε τες.

 

 

και σιγά! όοοοοολα τα υπόλοιπα παιδιά εάινι στο 90%; τι λες τώρα;

 

 

Υποτίθεται ότι έχεις μια παιδίατρο που την ακούς. Και εν πάσει περιπτώσει δεν ξέρω τι εξετάσεις πρέπει να κάνω αν δε μου πει η παιδίατρος. Και άντε και τις έκανα ... μετά τι θα κάνω? Θα πάω και θα της πω: Να έκανα τις εξετάσεις δες τες.

 

Μόνο για την οστική ηλικία ξέρω αλλά νομίζω ότι δε ΄δείχνεί και τίποτα σπουδαίο... είναι κυρίως για μεγαλύτερες ηλικίες.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι έχεις μια παιδίατρο που την ακούς. Και εν πάσει περιπτώσει δεν ξέρω τι εξετάσεις πρέπει να κάνω αν δε μου πει η παιδίατρος. Και άντε και τις έκανα ... μετά τι θα κάνω? Θα πάω και θα της πω: Να έκανα τις εξετάσεις δες τες.

 

Μόνο για την οστική ηλικία ξέρω αλλά νομίζω ότι δε ΄δείχνεί και τίποτα σπουδαίο... είναι κυρίως για μεγαλύτερες ηλικίες.

 

υπάρχει ενας καταπληκτικός παιδίατρος στο παίδων της παντέλης (που είχε δει και την κόρη μου). μπορείς να πας σε αυτόν, να σου πει τι θα κάνεις και αν χρειάζεται να κάνεις κάτι και μετά θα δει αυτός τις εξετάσεις.

κι εγώ... για κάποιο θέμα, που είχε προκύψει, είχα παρακάμψει τον παιδίατρό μου.

δεν εάινι κακό αυτό.... μάνα είσαι!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ενας καταπληκτικός παιδίατρος στο παίδων της παντέλης (που είχε δει και την κόρη μου). μπορείς να πας σε αυτόν, να σου πει τι θα κάνεις και αν χρειάζεται να κάνεις κάτι και μετά θα δει αυτός τις εξετάσεις.

κι εγώ... για κάποιο θέμα, που είχε προκύψει, είχα παρακάμψει τον παιδίατρό μου.

δεν εάινι κακό αυτό.... μάνα είσαι!

 

Στείλε μου τα στοιχεία αν μπορείς!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Noμιζω οτι δεν πρεπει να αγχωνεσαι...ο μεσος ορος ενος παιδιου 2 χρ ειναι οι 86 ποντοι..σαφως υπαρχουν και πιο ψηλα παιδια αλλα και πιο κοντα...

Δεν σου λεω να μην πας στο τμημα αναπτυξης στο παιδων...αλλα με το χερι στην καρδια...νομιζω οτι οντως δεν χρειαζεται...

Η αληθεια ειναι οτι οι νεες γενιες βγαινουν ολο και πιο ψηλα τα παιδια...αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εχουν κατι τα υπολοιπα...

Επισης ναι το πρωτο χρονο παιρνουν 25 περιπου ποντους αλλα απ κει και υστερα μειωνεται και παιρνουν περιπου 6 ποντους το χρονο περιπου..οποτε η αναπτυξη της δικης σου που ειναι στους 4 ποντους...θεωρω οτι ειναι μια χαρα...

Εαν δεις οτι μενει στασιμη σε βαρος υψος (και οταν λεμε στασιμη εννουμε να στασιμη ,..η να παρει μονο 2 ποντους σ ενα ολοκληρο χρονο,...ναι να πας και να δεις τι τρεχει...Τωρα και να πας (απλα παιρνεις τηλ και κλεινεις ραντεβου..δεν χρειαζεται να σε στειλει ο γιατρος σου ..και εκει υπαρχει γιατρος που σου κανει ποιες εξετασεις πρεπει να κανει ...και μετα τις κοιταει...οποτε εκει δεν εχεις προβλημα) δεν νομιζω οτι θα σου πουν και τιποτα...γιατι ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ...

Να την χαιρεσαι..

Link to comment
Share on other sites

ΒΕΡΑ μου, επειδή έχω μπει ήδη σε αυτή τη διαδικασία με τον μικρό μου (αγοράκι και είναι τώρα τριών χρονών 91 πόντους και μόλις 11,5 κιλά) σε πληροφορώ ότι η μικρούλα σου είναι μία χαρά

για οστική ηλικία μετά τα τρία οπωσδήποτε και καλύτερα μετά τα τρία και μισό (έτσι τουλάχιστον μου είπαν οι παιδοενδοεκρινολόγοι στο τμήμα ανάπτυξης του Παιδων το οποίο μας παρακολουθεί συστηματικά από 18μηνών λόγω πτώσης ρυθμού ανάπτυξης)

οι μόνες εξετάσεις που μπορεία να κάνεις τώρα είναι κάποιες αιματολογικές (εάν θ'ελεις να στις γράψω αλλά δεν μπορώ αυτή τη στιγμή γιατί δεν τις έχω μαζί μου)

ενδεικτικά σου αναφέρω ότι κατά το πρώτο χρόνο ζωής πέρνουν περίπου 25πόντους, κατά το δεύτερο 11-12πόντους και κατά τον τρίτο 8 πόντους χώρις όμως να σημαίνει ότι εάν κάποιο παιδί δεν τους πάρει για ένα μόνο χρόνο έχει πρόβλημα.

για να διαγνώσουν πρόβλημα θα πρέπει για τουλάχιστον δύο χρόνια ο ρυθμός ανάπτυξης να πέφτει συνεχώς και όλες οι εξετάσεις να συγκλήνουν προς τα εκέι

Σε καμία περίπτωση δεν έχει πρόβλημα έναο παιδί που είναι μέσα στις φυσιολογικές καμπύλες και το δικό σου είναι για αυτό μην ανησυχείς.

Δεν θα μετράς τη καμπύλη του μέσου όρου αλλά την κατώτατη φυσιολογική που υπάρχει στο βιβλιάριο του παιδιού και στην περίπτωση σας δεν τίθεται τέτοιο θέμα, είστε ξεκάθαρα μ'εσα στις καμπύλες

Μην ανησυχείς και απόλαυσε το παιδάκι σου......

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΒΕΡΑ μου, επειδή έχω μπει ήδη σε αυτή τη διαδικασία με τον μικρό μου (αγοράκι και είναι τώρα τριών χρονών 91 πόντους και μόλις 11,5 κιλά) σε πληροφορώ ότι η μικρούλα σου είναι μία χαρά

για οστική ηλικία μετά τα τρία οπωσδήποτε και καλύτερα μετά τα τρία και μισό (έτσι τουλάχιστον μου είπαν οι παιδοενδοεκρινολόγοι στο τμήμα ανάπτυξης του Παιδων το οποίο μας παρακολουθεί συστηματικά από 18μηνών λόγω πτώσης ρυθμού ανάπτυξης)

οι μόνες εξετάσεις που μπορεία να κάνεις τώρα είναι κάποιες αιματολογικές (εάν θ'ελεις να στις γράψω αλλά δεν μπορώ αυτή τη στιγμή γιατί δεν τις έχω μαζί μου)

ενδεικτικά σου αναφέρω ότι κατά το πρώτο χρόνο ζωής πέρνουν περίπου 25πόντους, κατά το δεύτερο 11-12πόντους και κατά τον τρίτο 8 πόντους χώρις όμως να σημαίνει ότι εάν κάποιο παιδί δεν τους πάρει για ένα μόνο χρόνο έχει πρόβλημα.

για να διαγνώσουν πρόβλημα θα πρέπει για τουλάχιστον δύο χρόνια ο ρυθμός ανάπτυξης να πέφτει συνεχώς και όλες οι εξετάσεις να συγκλήνουν προς τα εκέι

Σε καμία περίπτωση δεν έχει πρόβλημα έναο παιδί που είναι μέσα στις φυσιολογικές καμπύλες και το δικό σου είναι για αυτό μην ανησυχείς.

Δεν θα μετράς τη καμπύλη του μέσου όρου αλλά την κατώτατη φυσιολογική που υπάρχει στο βιβλιάριο του παιδιού και στην περίπτωση σας δεν τίθεται τέτοιο θέμα, είστε ξεκάθαρα μ'εσα στις καμπύλες

Μην ανησυχείς και απόλαυσε το παιδάκι σου......

 

Αχ ευχαριστώ πολύ!!!! Γράψε μου τις εξετάσεις όποτε μπορέσεις να τις έχω για να τις κάνω κάποια στιγμή.

Εσένα γιατί το παρακολουθούν από 18μηνών???

Εσένα τι σου είπαν όταν πήγες 18μηνών? Γιατί κι εμένα μέχρι το χρόνο μια χαρά πηγαίναμε ... μετά πέσαμε.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ΒΕΡΑ μου, επειδή έχω μπει ήδη σε αυτή τη διαδικασία με τον μικρό μου (αγοράκι και είναι τώρα τριών χρονών 91 πόντους και μόλις 11,5 κιλά) σε πληροφορώ ότι η μικρούλα σου είναι μία χαρά

για οστική ηλικία μετά τα τρία οπωσδήποτε και καλύτερα μετά τα τρία και μισό (έτσι τουλάχιστον μου είπαν οι παιδοενδοεκρινολόγοι στο τμήμα ανάπτυξης του Παιδων το οποίο μας παρακολουθεί συστηματικά από 18μηνών λόγω πτώσης ρυθμού ανάπτυξης)

οι μόνες εξετάσεις που μπορεία να κάνεις τώρα είναι κάποιες αιματολογικές (εάν QUOTE]

 

Τι εννοείς κοριτσάκι πτώση ρυθμού ανάπτυξης εμείς περάσαμε λοιμώδης μονοπυρήνωση και γενικά λόγω πρώτης φοράς στον παιδικό κολλάμε διάφορα διαρκώς έτσι μας είπε ο γιατρός ότι όλα έχουν ανασταλθεί και θα έχουν τον δικό τους ρυθμό αλλά δεν μου είπε ότι θα έπρεπε να παρακολουθώ κάτι μήμπως τελικά θα έπρεπε να περάσω και εγώ απο το Πάίδων (το σιχαίνομαι εντωμεταξύ το συγκεκριμένο)

Link to comment
Share on other sites

εμένα το παρακολουθούν από 18 μηνών διότι από 11 μηνών σταμάτησε να παίρνει και ύψος και βάρος, όταν λέμε σταμάτησε εννοούμε στο βάρος δεν πήρε ούτε γραμμάριο και στο ύψος 3 πόντους, με αποτέλεσμα εννοώ ήταν στις καμπύλες στο μέσο όρο να πέσει και στα δύο κάτω από το κατώτατο φυσιολογικό

neferilene μην ανησυχείς η δικιά σας περίπτωση είναι διαφορετική είναι λογικό όταν περνάνε συνέχεια ιώσεις να πέφτει ο ρυθμός (θα δεις ότι μόλις συνέλθετε θα επανέλθει), σε εμάς έπεφτε ο ρυθμός χωρίς να υπάρχει ούτε μία ίωση

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΒΕΡΑ αν καταλαβα καλα το κοριτσακι σου ειναι 24 μηνων. σ αυτην την ηλικια αν δεις το βιβλιαριο τα προτυπα αναπτυξης κυμαινονται μεταξυ 80 εως 96 εκατοστα. το ανησυχητικο θα ηταν αν ηταν κατω απο 80 εκατ.

α! και κατι αλλο η κορη μου 2 χρονων ηταν ακριβως 84 εκ και σκεψου οτι ο αντρας μου ειναι 1.90 και εγω 1.67 . μηπως λεω εγω τωρα, πρεπει και εγω να ανησυχω???

Link to comment
Share on other sites

 

 

Το καλοκαίρι (Ιούνιο) ήταν 80 και τώρα που είναι 2 χρονών (6 μήνες από το καλοκαίρι) έχει πάρει μόνο 4 πόντους ... είναι δλδ 84 - ούτε 10 πόντους σε 1 χρόνο. Το γεγονός ότι έχει σταθεροποιηθεί τόσο πολύ και το ότι ήταν στο 75% στις καμπύλες κι έχει πέσει κάτω από το 50 μ' έχει προβληματίσει πάρα πολύ. Η παιδίατρος είναι του στυλ ... μια χαρά είναι, μην ασχολήσαι ... αλλά εμένα με καίει. Έχετε ανάλογη εμπειρία?

 

Πραγματικά δε γνωρίζω πολλά να σου πω αλλά, επειδή διάβασα το βιβλίο του παιδιάτρου Στέλιου Παπαβέντση, θα σου πω για να μην αγχώνεσαι τόσο ότι αναφέρει τα εξής: μετά τον πρώτο χρόνο τα μωρά παίρνουν κατά μέσο όρο και χωρίς θρησκευτική ευλάβεια περίπου 2 κιλά και 6 εκατοστά το χρόνο. Αυτοί οι αριθμοί επηρεάζονται από παροδικές καταστάσεις, όπως π.χ. ασθένειες, άφιξη νέου μέλους κτλ.

Εσένα πήρε 4 εκ στο εξάμηνο. Γιατί αγχώνεσαι τόσο;

5054526de0.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...