Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θετικο τεστ,θετικη χοριακη χωρις εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Καλησπερα!χρειαζομαι τη βοηθεια σας και αν καποια εχει αναλογη εμπειρια για να παρω και εγω λιγο κουραγιο..η τελευταια μου περιοδος ηταν 14 μαρτιου(ο κυκλος μου δεν ειναι σταθερος,ειτε εχω 34,36,38 μπορει και 40).

Στις 28 απριλιου εκανα τεστ και βγηκε αχνο θετικο και αμεσως εκανα χοριακη με αριθμο 46.σε μια εβδομαδα εκανα αλλη μια χοριακη η οποια ανεβηκε στο 161.ο γυναικολογος δεν βλεπει σακο ουτε μωρο.το ενδομητριο εχει αυξηθει αλλα οχι οσο περιμενε λεει.θελω τοσο πολυ ενα μωρακι και ολο αυτο με κανει χαλια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου!

Λοιπόν τα καλά νεα: το 46 ηταν σιγουρα θετικοτατο. Τα κακά νεα... το 161 μετα απο 7 μέρες δεν ειναι τοσο καλό.

Ο γιατρός αν σε είδε με χοριακή 161 ειναι λογικο να μη δει τιποτα. Πάνω απο 1000 δείχνει σάκο και αρκετά παραπάνω εμβρυικά στοιχεία. Αν έχεις όντως τόσο μεγάλο κύκλο είναι λογικό.

Το μόνο που με προβληματιζει λίγο είναι η αύξηση της χοριακής. Σε 1 βδομάδα θα έπρεπε να είναι πολύ παραπάνω απο 161. Τις έκανες στο ιδιο διαγνωστικό;

tt1c5897.aspx
Link to comment
Share on other sites

Ναι στο ιδιο κεντρο τις εκανα.την δευτερα θα παω να ξανακανω..δεν ξερω τι να σκεφτω..ο γυναικολογος μου λεει πως δεν βλεπει εγκυμοσυνη..αλλα ειναι ολα τοσο παραξενα!:(

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο ιδιο κεντρο τις εκανα.την δευτερα θα παω να ξανακανω..δεν ξερω τι να σκεφτω..ο γυναικολογος μου λεει πως δεν βλεπει εγκυμοσυνη..αλλα ειναι ολα τοσο παραξενα!:(

 

Με 161 μονάδες χοριακή αναρωτιέμαι τι περίμενε να δει.. Με τόσες μονάδες δεν φαίνεται τίποτα καλή μου στον υπέρυχο. Το μόνο που είναι αξιολογίσιμο στην δική σου φάση είναι η χοριακή και παχύ ενδομήτριο. Παρακολούθησε τη χοριακή σου και πάλι σκέφτομαι ότι μια χοριακή κάθε εβδομάδα δεν μου φαίνεται σωστό, για να δεις πως εξελίσσεται η εγκυμοσύνη κάνεις επανάληψη ανά δυο μέρες για να δεις αν διπλασιάζεται.

Σου εύχομαι να έχεις ευχάριστα νέα από εδώ και πέρα και να σου πάνε όλα καλά.

08Irp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σου ευχομαι να πανε ολα καλα !

Εσυ με μεγαλο κυκλο, πιθανοτατα να εκανες καθυστερημενα ωορρηξια και αρα τωρα να εισαι 4-5εβδομαδων. Μην μετρας , φυσικα, σαν ΤΗΠ 14/3...θα στην προσαρμοσουν οι γυναικολογοι την ΤΗΠ με βαση τους υπερηχους!!!!

Θεωρητικα η πρωτη χοριακη 46 θα επρεπε να εχει αυξηθει πιο πολυ αλλα δεν αποτελει το μοναδικο κριτηριο.. Εχεις καλο ενδομητριο και περιμενα 10 μερες περιπου και ξαναπηγαινε για υπερηχο!!!

τοτε θα δειτε σακο και θα ακουσετε και καρδια!!! αυτο να σκεφτεσαι και να εισαι αισιοδοξη!!!

 

Υγ : εγω με 45 αρη κυκλο τουλαχιστον, οταν εκανα τεστ που βγηκε θετικο και πηγα αυθημερον σε γυναικολογο, δεν ειχαμε δει τιποτα...Αλλα μου ειπε ελα σε 10 μερες χωρις καθολου χοριακες. Και τωρα εχω το παιδακι μου μια χαρα στην αγκαλια μου! Εγω με αληθινη ΤΗΠ 4/6, μου ειχαν προσαρμοσει για ΤΗΠ 20/6 και με Βαση αυτη , υπολογισαν την ΠΗΤ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την δευτερα μου ειπε να κανω αλλη μια χοριακη. πως περνανε οι μερες ομως μεχρι τοτε!Ελπιζω να αυξηθει!!αυτος δεν πιστευει πως ειμαι ομως εγκυος αλλα ουτε μου εξηγει. απλα μου λεει πως μαλλον ηταν βιοχημικη, και οταν εκανα την τελευταια χωριακη αυτος περιμενε πως θα χει πεσει επειδη δεν ειμαι εγκυος..αλλα αυτη αυξηθηκε και μεγαλωσε και το ενδομητριο!απλα αμα ηταν βιοχημικη η οτιδηποτε αλλο δεν θα ειχε πεσει?εγω εξακολουθω να εχω τα συμπτωματα κανονικα συν την καθυστερηση!και η χοριακη να ανεβαινει....πουφφφφ:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Την δευτερα μου ειπε να κανω αλλη μια χοριακη. πως περνανε οι μερες ομως μεχρι τοτε!Ελπιζω να αυξηθει!!αυτος δεν πιστευει πως ειμαι ομως εγκυος αλλα ουτε μου εξηγει. απλα μου λεει πως μαλλον ηταν βιοχημικη, και οταν εκανα την τελευταια χωριακη αυτος περιμενε πως θα χει πεσει επειδη δεν ειμαι εγκυος..αλλα αυτη αυξηθηκε και μεγαλωσε και το ενδομητριο!απλα αμα ηταν βιοχημικη η οτιδηποτε αλλο δεν θα ειχε πεσει?εγω εξακολουθω να εχω τα συμπτωματα κανονικα συν την καθυστερηση!και η χοριακη να ανεβαινει....πουφφφφ:rolleyes:

 

Απο βιοχημικές έχω γίνει έξπερτ μιας και έχω δυο στο ιστορικό μου. Λοιπόν όταν η κύηση είναι βιοχημική έχουμε χαμηλή χοριακή που αυξάνεται για λίγο και μετά πέφτει. Για παράδειγμα εγώ με 28-30 μέρες κύκλο έκανα χοριακή 36 μέρα και βγήκε 50 και μετά από καμιά δυο μέρες είχα αίμα σαν περίοδος και πριν από αυτό είχα καφέ ή κόκκινες κηλίδες.

 

Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά υπάρχει πιθανότητα να είναι βιοχημική εγκυμοσύνη, το θετικό είναι ότι καθαρίζεις μόνη σου και δεν χρειάζεσαι απόξεση και μετα από έναν κύκλο μπορείς να προσπαθήσεις πάλι, είσαι πιο γόνιμη και το βασικό είναι ότι οι βιοχημικές συνήθως είναι τυχαίο γεγονός.

 

Βέβαια εφόσον δεν έχεις αίμα ή καφέ είναι πολύ θετικό και είναι νωρίς για συμπεράσματα. Υπάρχει και η περίπτωση καθυστερημένης σύλληψης και εδώ στο φόρουμ υπάρχουν πολλές ιστορίες που η χοριακή δεν ξεκίνησε καλά αλλά είχαν τελειόμηνες εγκυμοσύνες. Σε καμιά εβδομάδα θα ξέρεις κι εσυ τι γίνεται.

08Irp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρια, δεν την κάνεις κούκλα μου αύριο; Θα δείξει αν ανεβαίνει ή οχι. Γιατί να περιμένεις;

Επίσης, αν σου'χει μεινει κανα τεστακι, καν'το. Αν εχει πεσει η χοριακη το τεστ δε θα δειξει. (Ηταν ενας μπακαλικος τροπος να τσεκαρω τη χοριακη μου που'χα αγχος. Εκανα τεστακια μερα παρα μερα και σκουραινε η γραμμη)

tt1c5897.aspx
Link to comment
Share on other sites

Μαρια, δεν την κάνεις κούκλα μου αύριο; Θα δείξει αν ανεβαίνει ή οχι. Γιατί να περιμένεις;

Επίσης, αν σου'χει μεινει κανα τεστακι, καν'το. Αν εχει πεσει η χοριακη το τεστ δε θα δειξει. (Ηταν ενας μπακαλικος τροπος να τσεκαρω τη χοριακη μου που'χα αγχος. Εκανα τεστακια μερα παρα μερα και σκουραινε η γραμμη)

Αυτος μου ειπε να την κανω την δευτερα..λες να την κανω αυριο?πολυ αγχος και τα τεστ και η χοριακη!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα, καταρχην ελπιζω να γραφω στο σωστο σημειο,καθως ειναι η πρωτη φορα μου! Με κυκλο 30 -33 ημερες, εκανα την πρωτη χοριακη την προηγουμενη Πεμπτη με τιμη 26, μετα απο προτροπη του γιατρου επανελαβα τη Δευτερα 29/9 με τιμη 67 και σημερα Πεμπτη 130. Η τελευταια μου περιοδο ηταν 26/8. Ο γιατρος μου ειναι πολυ συγκρατημενος και μου ειπε πως μαλλον δεν παμε καλα, παρολα αυτα επειδη τιποτε δεν αποκλειεται, μου ειπε να επαναλαβω την επομενη Τριτη. Τι λετε και σεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

niki alexo, καταρχήν, ελπίζω όλες αυτές οι χοριακές που κάνεις να είναι στο ίδιο εργαστήριο, γιατί παίζει ρόλο στο αποτέλεσμα. Επίσης, εγώ προσωπικά δεν τα πάω πολύ καλά με τις τιμές των χοριακών, οπότε δε μπορω να σου πω πολλά επ' αυτού. Το μόνο που ξέρω είναι γενικώς ότι μέχρι ένα διάστημα πρέπει κάθε δεύτερη ημέρα να διπλασιάζεται.

Επίσης, με όλο το θάρρος της, παντελώς άσχετης από ιατρική, γνώμης μου, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να γίνονται συνέχεια χοριακές, και να επιφορτιζόμαστε με τόσο πολύ άγχος. Μην τρελλένεσαι, λοιπόν, κάνε και την Τρίτη χοριακή όπως σου είπε ο γιατρός σου, αλλά ανεξάρτητα από το αποτέλεσμά της, οπωσδήποτε να περιμένεις κι άλλο διάστημα. Και να πας μετά από καμία εβδομάδα και για υπέρηχο. Μη βιαστείς για τίποτα, δώσε το χρόνο που χρειάζεται.

Καλή μου, στην παρούσα φάση, δυστυχώς, δε μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο από (πολύ) υπομονη, και φυσικά θετική σκέψη!!! Σου εύχομαι να προχωρήσει μιά χαρά η εγκυμοσύνη σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, καταρχην ελπιζω να γραφω στο σωστο σημειο,καθως ειναι η πρωτη φορα μου! Με κυκλο 30 -33 ημερες, εκανα την πρωτη χοριακη την προηγουμενη Πεμπτη με τιμη 26, μετα απο προτροπη του γιατρου επανελαβα τη Δευτερα 29/9 με τιμη 67 και σημερα Πεμπτη 130. Η τελευταια μου περιοδο ηταν 26/8. Ο γιατρος μου ειναι πολυ συγκρατημενος και μου ειπε πως μαλλον δεν παμε καλα, παρολα αυτα επειδη τιποτε δεν αποκλειεται, μου ειπε να επαναλαβω την επομενη Τριτη. Τι λετε και σεις;

Osin, σε ευχαριστω πολυ!!! Πραγματικα ειναι ψυχοφθορο!!! Θα περιμενω ομως, δεν εχω αλλη επιλογη, εντωμεταξυ μολις κοιταξα τις χοριακες που ειχα κανει πριν 4 χρονια (εχω ηδη ενα κοριτσακι❤️) οπου σε αντιστοιχες ημερομηνιες απο την τελευταια περιοδο τοτε, και τις μερες που ειχα κανει χοριακες, η πρωτη ηταν 125 και μετα απο 4 μερες 518.βεβαια λενε πως καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη, ακομα και οταν προκειται για την ιδια γυναικα, αλλα πηρα λιγο πανω μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...