Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξενη γλωσσα!Ποτε ξεκινησατε?


Recommended Posts

Καλησπερα η κορη μου θα παει φετος Β¨Δημοτικου και αποφασισα να την ξεκινησω αγγλικα ,οπως ξεκινουν και σχεδον ολα τα παιδακια στην ταξη της....

 

Το θεμα ειναι πως προβληματιζομαι απο ποια ταξη να την ξεκινησω...........την δοκιμαστικη ? ή την κανονικη?

 

Η δοκιμαστικη μου ειπε το φροντηστηριο ,που μετα απο πολυ ψαξιμο και ερευνα αποφασισα να την γραψω, ειναι η ταξη που επιλεγουν τα περισσοτερα παιδακια και απο την επομενη χρονια ξεκινουν κανονικα να μετρουν οι ταξεις για το LOWER.

Βεβαια υπαρχουν και γονεις που γραφουν κατευθειαν τα παιδια τους στην κανονικη.

Η δουλεια που γινετε ειναι να μαθουν τα χρωματα ,τους αριθμους ,την αλφαβητα και καποιες πολυ λιγες λεξουλες ,ενω στην κανονικη ταξη ξεκινουν πολυ πιο δυσκολα πραγματα και μαλιστα προς το τελος περναει και στους χρονους............

 

 

εσεις σε ποια ηληκια ξεκινησατε τα παιδακια σας ξενη γλωσσα και απο ποια ταξη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σκέφτομαι να την ξεκινήσω απο φέτος (α' δημοτικού) καθώς η ίδια μου το ζήτησε και χωρίς να είμαι υπέρ μέχρι πρότινος του να ξεκινήσει απο τόσο μικρή. Σε συνεννόηση όμως με τον ιδιοκτήτη είπαμε να πάει για έναν μήνα δοκιμαστικά δωρεάν και αν της αρέσει να παραμείνει. Η τάξη της θα είναι ειδικά διαμορφωμένη για παιδάκια μόνο της α' δημοτικού και πιο πολύ θα παίζουν και θα τραγουδάνε παρά θα μαθαίνουν κάτι ουσιαστικό. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

και η δικη μου κορη φετος θα παει πρωτη δημοτικου

ηθελα να την γραψω αγγλικα και ειχα ρωτησει

θα την εγραφα στην δοκιμαστικη ετσι για να αποκτησει μια επαφη με την γλωσσα

τωρα ομως θα κανει στο σχολειο αγγλικα οποτε δεν θα την στειλω φροντιστηριο

στην θεση σου ομως Ειρηνη θα την εστελνα στην κανονικη, γιατι να χασει η Δημητρουλα μια χρονια, εφοσον νομιζω πως θα τα καταφερει στην κανονική; πολλα παιδακια ξεκινανει στην β΄δημοτικου

επειτα μπορεις να την γραψεις στην κκανονικη και αν δεις οτι δεν τα καταφερνει(που δεν νομιζω) την στελνεις και του χρονου στην ιδια ταξη

Link to comment
Share on other sites

Για πρωτη δημοτικου δεν το συζητουσα να παει αγγλικα το θεωρουσα παρα πολυ,,,,,,,,,,,,ειχαμε που ειχαμε το σοκ της καινουργια αρχης με τα ελληνικα με τιποτα δεν θα ηθελα να την φορτωσω και με κατι αλλο ,ασε που δεν συμφωνουσε και κανενα φροντιστηριο εδω σε εμας........

 

Τωρα ο λογος που δεν την ξεκινησα οχι μονο εγω κανονικα αλλα και οι υπολοιπες μανουλες απο την σχολικη ταξη της κορης μου ειναι οτι ειναι πολυ μικρα ακομα για να ακολουθησουν το προγραμμα της πρωτης κανονικης..

 

 

Θα σας πω ενα απλο παραδειγμα που πιο πολυ κολλησα εγω σε αυτο.....

πως ειναι δυνατον ενα παιδακι που δεν εχει διδαχτει τους χρονους στην μητρικη του γλωσσα ωστε να μπορεσει να καταλαβει την σημασια τους να μπορεσει να τους διδαχτει σε μια παντελως αγνωστη γλωσσα που ειναι και πολυ πιο δυσκολο να τους καταλαβει.....

 

Λοιπον ειπαμε χθες να ξεκινησουμε την δοκιμαστικη ταξη που ουσιαστικα ειναι η προ junior στο συγκεκριμενο φροντιστηριο ,ειναι μια φορα την εβδομαδα ,εχουν κανονικα βιβλια και ακολουθει το συστημα Super Course (ειναι καινουργιο και πολυ ενδιαφερον) και να δουμε πως θα πανε και απο εκει και περα με συνεργασια παντα με την δασκαλα θα ξαναμιλησουμε................

αλλωστε αν ξεκινησουμε με αυτο τον τροπο πρωτα ο Θεος το LOWER το παιρνουμε στην δευτερα γυμνασιου ,οποτε ειναι πολυ καλο χρονικο διαστημα και οχι παρατραβηγμενο...........θα εχουμε και το περιθωριο να παμε και σε μια ακομα γλωσσα(πω πω πολυ μακρια πηγα τωρα......:lol:)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησε η μεγαλη μου κορη στην β δημοτικου και τα πηγε μια χαρα..οι λογοι που την ξεκινησα περσυ ηταν οτι φετος επειδη θα τα εχει και στο σχολειο ...+ ιστορια + θρησκευτικα + τα διδυμα στην πρωτη..ηθελα να παρει μια ιδεα τι ειναι ...ωστε να μην πελαγωσω (φετος)

Τα διδυμα ομως σκεφτομαι να τα ξεκινησω ιδιαιτερα στο τελος της δευτερας ..η και στην τριτη ακομα .

Εαν δεν ξεκιναγαν ομως στο σχολειο...θα τ αφηνα να ξεκινησουν αγγλικα στην Δ δημοτικου... δεν μ αρεσει η πιεση που τους προκαλουμε και πολυ φοβαμαι οτι απ την πολυ πιεση πατωνουν εκει που θα πρεπει να τα δωσουν ολα..(λυκειο-πανεπιστημιο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξεκινησε η μεγαλη μου κορη στην β δημοτικου και τα πηγε μια χαρα..οι λογοι που την ξεκινησα περσυ ηταν οτι φετος επειδη θα τα εχει και στο σχολειο ...+ ιστορια + θρησκευτικα + τα διδυμα στην πρωτη..ηθελα να παρει μια ιδεα τι ειναι ...ωστε να μην πελαγωσω (φετος)

Τα διδυμα ομως σκεφτομαι να τα ξεκινησω ιδιαιτερα στο τελος της δευτερας ..η και στην τριτη ακομα .

Εαν δεν ξεκιναγαν ομως στο σχολειο...θα τ αφηνα να ξεκινησουν αγγλικα στην Δ δημοτικου... δεν μ αρεσει η πιεση που τους προκαλουμε και πολυ φοβαμαι οτι απ την πολυ πιεση πατωνουν εκει που θα πρεπει να τα δωσουν ολα..(λυκειο-πανεπιστημιο)

 

συμφωνω σε αυτο ...................παρα πολυ νωρις τα ξεκιναν στο σχολειο

Link to comment
Share on other sites

τοσα χρονια καθηγητρια σε φροντηστηρια και ιδιαιτερα, εχω δει μεχρι και 3μιση χρονων παιδακι να φερνουν για αγγλικα

 

πολλα φροντιστηρια για εμπορικους λογους δεχονται παρα πολυ μικρα παιδακια...

 

και μετα εμεις οι καθηγητριες χτυπαμε το κεφαλι μας στο τοιχο...

 

τα παιδακια κατω της β δημοτικου, δεν θελουν καθηγητρια αγγλικης φιλολογιας, χρειαζονται νηπιαγωγο με γνωσεις αγγλικων... αυτο ομως δεν υπαρχει στα φροντιστηρια... κανονικες καθηγητριες διδασκουν και τα πολυ μικρα παιδακια...

και επειδη δεν ειναι νηπιαγωγοι αλλα καθηγητριες, βιαζονται (και γω το κανω... ) να εισαγουν τα παιδια στα ενδωτερα της γλωσσας... με αποτελεσμα τα παιδακια να ζοριζονται.. κι οταν δεν τα καταφερνουν κουραζονται, απογοητευονται, και επομενως μισουν την ξενη γλωσσα.... κι αν μισησουν την γλωσσα, το χασες το παιχνιδι... παντα αγγαρεια θα ειναι τα αγγλικα

 

εγω, στο παιδι μου θα κανω το εξης

θα το βαλω δοκιμαστικα σε ταξη a junior στη δευτερα δημοτικου... αν δω οτι ζοριζεται θα την σταματησω... και μετα, κανονικα την επομενη χρονια...

 

 

οχι ξενη γλωσσα πολυ νωρις, μη μασατε με την πιεση και τον ανταγωνισμο και καλα να στειλουμε τα παιδακια οσο νωριτερα γινεται, δεν υπαρχει λογος

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ειμαι της ιδιας αποψης

επειδη εχω κι εγω γνωση (proficiency ,σεμιναρια διδασκαλιας αγγλικης γλωσσας) και εχω κανει μαθηματα αγγλικων σε παιδακια

θα τους κανω καποια προκατακτικα στο σπιτι και θα τα γραψω κανονικα στην τριτη δημοτικου

συμφωνω πως οτι γινεται πιο πριν ειναι για εμπορικους λογους

Χ 6/9/2004 Μ 18/7/2006

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια και εγώ που την στέλνω στην α' δημοτικού δεν ήμουν υπέρ, καθόλου μα καθόλου αλλά επειδή την είδα θετική είπα να πάει δοκιμαστικά για ένα μήνα και αν ζοριστεί, κάθεται στο σπιτάκι της και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Εξάλλου τί θα κάνουν σ' αυτό το τμήμα των 6χρονων? Δεν νομίζω να τους μαθαίνουν χρόνους και ρήματα, τραγουδάκια και παιχνιδάκια στο κομπιούτερ θα μαθαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες, ο γιος μου ξεκίνησε τα μαθήματα Αγγλικών στην Τετάρτη Δημοτικού και δεν το μετανιώσαμε! Διάβαζε στο σχολείο με επιμέλεια στην Τρίτη Δημοτικού και, όταν πήγε στο φροντιστήριο, έδωσε κατατακτήριες εξετάσεις, πέρασε στη Β΄τάξη και η δασκάλα του τμήματός του δεν κατάλαβε ότι το παιδί δεν είχε ξαναπάει σε φροντιστήριο!

Είχαμε κάνει συμφωνία με το παιδί στην Τρίτη Δημοτικού να κερδίσει μία χρονιά παιχνίδι και να διαβάζει σωστά στο σχολείο και στο φροντιστήριο την επομένη. Αυτό και έκανε! Βέβαια, υπήρξε φροντιστήριο που δεν τον δέχτηκε ούτε με κατατακτήριες και ήθελαν να μπει το παιδί σε τμήμα με αρχάριους!

Προσοχή! Μη φορτώνετε τα παιδιά με ασχολίες που τους στερούν παιχνίδι χωρίς λόγο! Μην επηρεάζεστε από τα συμφέροντα των φροντιστηρίων! Τα παιδιά πρέπει να μάθουν π.χ. την παθητική φωνή πρώτα στη μητρική τους γλώσσα! :wink:

Τα αγγλικά είναι η πιο εύκολη γλώσσα του κόσμου, αλλά γιατί παίρνουν τα ελληνόπουλα τα περιβόητα και πολυπόθητα πτυχία σε τ ό σ α χρόνια; Μήπως δεν είναι ώριμα αρκετά όταν αρχίζουν τα μαθήματα;

Ας μη μεγαλώνουμε κουρασμένα και αγχωμένα παιδιά!:shock:

Link to comment
Share on other sites

fistikaki, κόλλησα στο εξής που έγραψες: κι οταν δεν τα καταφερνουν κουραζονται, απογοητευονται, και επομενως μισουν την ξενη γλωσσα.... κι αν μισησουν την γλωσσα, το χασες το παιχνιδι... παντα αγγαρεια θα ειναι τα αγγλικα!!!!

 

 

Θέλω να σας πω τη δική μου εμπειρία με την κόρη μου. Λοιπόν,

επειδή την στέλνω σε ιδιωτικό σχολειο ξεκίνησε τα αγγλικά στην πρώτη δημοτικού.

πρωτη και δευτέρα στο σχολείο όλα καλά!

στην τρίτη δημοτικού, είπα να την γράψω φροντιστήριο.

ήταν πέρισυ μια χρονιά α π ε λ π ι σ ί α!!!!!!!!!!!!τα σιχάθηκε, τα μίσησε, δεν τα ήθελε με τίποτα!!!!!!!!δεν θέλει να ξαναπάει.τα ΜΙΣΕΙ!!!

 

δεν ξέρω ειλικρινά τί να κάνω φέτος.έχω έρθει στην απίστευτα δύσκολη θέση,γιατί γνωρίζω πως τα αγγλικά πρέπει να τα μάθει.όμως τί θα γίνει και φέτος τα ίδια? σκεφτόμουν το ιδιαίτερο, όμως δεν μπορώ πρώτον και κύριον τα οικονομικά (και η επιλογή του ιδιωτικού έγινε για "καθαρά" προσωπικούς και άλλους λόγους που δεν είναι της "κουβέντας" να υποθεί).

Link to comment
Share on other sites

Ή αλλο φροντιστηριο ή την αφηνεις στο ιδιωτικο ...και αργοτερα την γραφεις και εξω (απλι σ αλλο φροντιστηριο)

Εσυ περσυ δεν εντοπισες τι ηταν αυτο...μηπως δεν τα πηγαινε καλα με την δασκαλα?

Link to comment
Share on other sites

Eime daskala Agglikwn (kanw idietera ma8imata) kai ta teleutaia xronia blepo ena anxos pou exoun oi goneis gia to pote 8a ksekinisoun ta Agglika gia na paroun to LOWER oso noris ginetai!!! I don't understand why???? Prosopika nomizo oti ta paidia stin 3h taksh prepei na ksekinisoun ta Agglika!!! Min mpeite sto gnosto kykloma pou mpenoun oi goneis kai exoun ena antagonismo gia to pio taksi einai to paidi sou?? se poio ma8ima einai to paidi sou?? poionou paidi 8a parei to LOWER prota?? ELEOS!!

Hparxoun kapoia kala biblia gia ta paidia pou 8eloun na ksekinisoun stin 1h h 2h taksh pou einai to PRE-JUNIOR epipedo!!!

H NTINTI anefere to SUPER COURSE (Super Junior) pou to exw didaksi peresi kai einai poli kala!! Episi ena allo kalo biblio einai to Little Ace (Burlington Publications)!!

Den exei simasia gia to pote 8a parei to LOWER alla gia na exei mia kali gnosei tis glosas kai oso mporei ton politismos tis xwres pou milane Agglika!!!

H eksetasi tou LOWER einai mia diskoli eksetasi gia paidia pou einai 1h h 2h taksi gumnasiou!!! Einai grammena gia paidia poio megali se ilikia kai nomizw einai autos o logos pou den to petyxenoun me tin proti!!!

Egw geni8ika kai megalosa sto eksoteriko ta ellinika ta akouga sto spiti 100% alla sto elliniko sxoleio (to antistixo agglika pou ma8enoun ta paidia edw stin ellada) piga stin 2h taksi!!! Kai na skeftitai oti eixa kapoies gnoseis kai akousmata tis glosas!!!

Euxomai ta paidakia sas mia kali sxoliki xponia kai na 8imi8ite na exetai to nou sas gia poia daskala 8a didaski ta paidakia sas!!! To teleutaio pragma pou 8a h8eles einai na misisi ta Agglika!!!! Sorry gia ta Greeklish mou alla ta Ellinika mou einai asta na pane.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eime daskala Agglikwn (kanw idietera ma8imata) kai ta teleutaia xronia blepo ena anxos pou exoun oi goneis gia to pote 8a ksekinisoun ta Agglika gia na paroun to LOWER oso noris ginetai!!! I don't understand why???? Prosopika nomizo oti ta paidia stin 3h taksh prepei na ksekinisoun ta Agglika!!! Min mpeite sto gnosto kykloma pou mpenoun oi goneis kai exoun ena antagonismo gia to pio taksi einai to paidi sou?? se poio ma8ima einai to paidi sou?? poionou paidi 8a parei to LOWER prota?? ELEOS!!

Hparxoun kapoia kala biblia gia ta paidia pou 8eloun na ksekinisoun stin 1h h 2h taksh pou einai to PRE-JUNIOR epipedo!!!

H NTINTI anefere to SUPER COURSE (Super Junior) pou to exw didaksi peresi kai einai poli kala!! Episi ena allo kalo biblio einai to Little Ace (Burlington Publications)!!

Den exei simasia gia to pote 8a parei to LOWER alla gia na exei mia kali gnosei tis glosas kai oso mporei ton politismos tis xwres pou milane Agglika!!!

H eksetasi tou LOWER einai mia diskoli eksetasi gia paidia pou einai 1h h 2h taksi gumnasiou!!! Einai grammena gia paidia poio megali se ilikia kai nomizw einai autos o logos pou den to petyxenoun me tin proti!!!

Egw geni8ika kai megalosa sto eksoteriko ta ellinika ta akouga sto spiti 100% alla sto elliniko sxoleio (to antistixo agglika pou ma8enoun ta paidia edw stin ellada) piga stin 2h taksi!!! Kai na skeftitai oti eixa kapoies gnoseis kai akousmata tis glosas!!!

Euxomai ta paidakia sas mia kali sxoliki xponia kai na 8imi8ite na exetai to nou sas gia poia daskala 8a didaski ta paidakia sas!!! To teleutaio pragma pou 8a h8eles einai na misisi ta Agglika!!!! Sorry gia ta Greeklish mou alla ta Ellinika mou einai asta na pane.....

 

ακριβως! και το εχω δει αυτο απο μεσα -ημουν σε φροντιστηριο-...

οι παλαβες μαναδες με το παιδι που δεν ξερει ακομα τα βασικα να ρωτανε ποτε θα παει για Lower! ελεος καλε! ποσες φορες μαθαιναν πραγματα στα αγγλικα -γραμματικη και οχι μονο- που στα ελληνικα δεν τα ειχαν μαθει!

πιο πανω που αναφερομαι στον μεγαλο μου δεν μιλαω για βιβλιο A' junior, αλλα για βιβλιαρακι με ασκησεις προγραφης, ιχνηλασια, καποια τραγουδακια κτλ... ισα να συνηθισει το αυτι του. αν του αρεσει καλως, αλλιως στο δημοτικο παλι... παντως η μικρη ηλικια ειναι πιο ευκολη στο να μαθει μια ξενη γλωσσα. απλα μην εχουν απαιτησεις τρελλες οι γονεις, ανταγωνισμους με το παιδι του γειτονα και οτι αλλη βλακεια, και πιεζουν το παιδι...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

fistikaki, κόλλησα στο εξής που έγραψες: κι οταν δεν τα καταφερνουν κουραζονται, απογοητευονται, και επομενως μισουν την ξενη γλωσσα.... κι αν μισησουν την γλωσσα, το χασες το παιχνιδι... παντα αγγαρεια θα ειναι τα αγγλικα!!!!

 

 

Θέλω να σας πω τη δική μου εμπειρία με την κόρη μου. Λοιπόν,

επειδή την στέλνω σε ιδιωτικό σχολειο ξεκίνησε τα αγγλικά στην πρώτη δημοτικού.

πρωτη και δευτέρα στο σχολείο όλα καλά!

στην τρίτη δημοτικού, είπα να την γράψω φροντιστήριο.

ήταν πέρισυ μια χρονιά α π ε λ π ι σ ί α!!!!!!!!!!!!τα σιχάθηκε, τα μίσησε, δεν τα ήθελε με τίποτα!!!!!!!!δεν θέλει να ξαναπάει.τα ΜΙΣΕΙ!!!

 

δεν ξέρω ειλικρινά τί να κάνω φέτος.έχω έρθει στην απίστευτα δύσκολη θέση,γιατί γνωρίζω πως τα αγγλικά πρέπει να τα μάθει.όμως τί θα γίνει και φέτος τα ίδια? σκεφτόμουν το ιδιαίτερο, όμως δεν μπορώ πρώτον και κύριον τα οικονομικά (και η επιλογή του ιδιωτικού έγινε για "καθαρά" προσωπικούς και άλλους λόγους που δεν είναι της "κουβέντας" να υποθεί).

 

 

 

εχει συμβει σε μενα προσωπικα, στα γαλλικα..

 

ειχα δασκαλα στο σπιτι απο τα 4 μου... γαλλικη ακαδημια απο τα 7... ΤΑ ΜΙΣΗΣΑ!!!

 

αγγλικα, αρχισα με το ζορι μετα απο δικη μου πιεση στα 10... οι δικοι μου δε θελανε να με γραψουν, επειδη εβλεπαν οτι με το ζορι πηγαινα γαλλικα, νομιζαν πως δεν θα τα βγαλω περα..

 

σε 4μιση χρονια αγγλικων πηρα το lower, και στα 17 μου διδασκα ηδη.... μετα το πακετο που ειχα φαει με τα γαλλικα, μου φαινονταν παιχνιδακι... επιπλεον, ηταν επιλογη μου...

 

αφηστε τα παιδια να εχουν επιλογες... ας δοκιμασουν διαφορα πραγματα, κι οτι τους αρεσει.. αλλα οχι με το ζορι, κι οχι οταν δεν ειναι ετοιμα..

 

καποια κοπελα εγραψε για την παθητικη φωνη... συμφωνω και συμπληρωνω με αλλο παραδειγμα...

 

simple present, present continuous, present perfect continuous ειναι οι 3 μελλοντες των αγγλικων και ειναι υλη της b junior αυτα (οι 2 πρωτοι ξεκινανε απο την a junior)..

αντε αν εισαι μαγκας, να τα εξηγησεις αυτα σε 7χρονο παιδι... την διαφορα του κανω κατι τωρα, κανω κατι απο συνηθεια, και κανω κατι εδω και 5 ωρες... κι ολα αυτα μεταφραζονται 'εγω παιζω'

 

τα καημενα... με κοιτανε σαν αλιεν καθε φορα...

και μετα, επειδη δεν καταλαβαινουν τη τυφλα τους, αρχιζουν και παιζουν ξυλο μεταξυ τους... :lol:

Link to comment
Share on other sites

εχει συμβει σε μενα προσωπικα, στα γαλλικα..

 

ειχα δασκαλα στο σπιτι απο τα 4 μου... γαλλικη ακαδημια απο τα 7... ΤΑ ΜΙΣΗΣΑ!!!

 

αγγλικα, αρχισα με το ζορι μετα απο δικη μου πιεση στα 10... οι δικοι μου δε θελανε να με γραψουν, επειδη εβλεπαν οτι με το ζορι πηγαινα γαλλικα, νομιζαν πως δεν θα τα βγαλω περα..

 

σε 4μιση χρονια αγγλικων πηρα το lower, και στα 17 μου διδασκα ηδη.... μετα το πακετο που ειχα φαει με τα γαλλικα, μου φαινονταν παιχνιδακι... επιπλεον, ηταν επιλογη μου...

 

αφηστε τα παιδια να εχουν επιλογες... ας δοκιμασουν διαφορα πραγματα, κι οτι τους αρεσει.. αλλα οχι με το ζορι, κι οχι οταν δεν ειναι ετοιμα..

 

καποια κοπελα εγραψε για την παθητικη φωνη... συμφωνω και συμπληρωνω με αλλο παραδειγμα...

 

simple present, present continuous, present perfect continuous ειναι οι 3 μελλοντες των αγγλικων και ειναι υλη της b junior αυτα (οι 2 πρωτοι ξεκινανε απο την a junior)..

αντε αν εισαι μαγκας, να τα εξηγησεις αυτα σε 7χρονο παιδι... την διαφορα του κανω κατι τωρα, κανω κατι απο συνηθεια, και κανω κατι εδω και 5 ωρες... κι ολα αυτα μεταφραζονται 'εγω παιζω'

 

τα καημενα... με κοιτανε σαν αλιεν καθε φορα...

και μετα, επειδη δεν καταλαβαινουν τη τυφλα τους, αρχιζουν και παιζουν ξυλο μεταξυ τους... :lol:

 

αυτο ηθελα να πω και γω με το παραδειγμα που ανεφερα και αυτα ειναι τα λογια που μου ειπε και η δασκαλα μας απο το φροντηστηριο..........τελικα βλεπω πως ολοι εσεις που εχετε αμεση σχεση με την γλωσσα πανω κατω λετε ακριβως τα ιδια.........

μου δωσατε ενα λογο παραπανω τωρα να καταλαβω τελικα πως καλα καναμε και ακολουθησαμε την δοκιμαστικη ταξη και απο του χρονου που θα ειναι και πιο ωριμα μαθησιακα θα παμε την κανονικη..........;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω αγγλικα ξεκινησα στο νηπιαγωγειο. Με δασκαλα στο σπιτι, καναμε το abc, τραγουδακια, μαθαινα λιγες λεξουλες... Χωρις πιεση, σαν δαισκεδαση. Αυτο συνεχιστηκε και στην πρωτη δημοτικου και μετα απο τη δευτερα πιο εντατικα με διαβασμα κτλ. Γαλλικα ξεκινησα στην τεταρτη δημοτικου φουλ εντατικα απο την αρχη. Εκει δεν ειχε παιχνιδια.. Στη δευτερα γυμνασιου ειχα παρει το fce (lower) και καποια απο τα delf στα γαλλικα. Στη δευτερα λυκειου ειχα παρει και το advanced στα αγγλικα και ειχα ξεμπερδεψει με ολα τα delf στα γαλλικα. Οταν τελειωσα το σχολειο εκανα για ενα χρονο γερμανικα και πηρα το πρωτο διπλωμα. Ομως ειχα παντα μια κλιση στις ξενες γλωσσες. Μου ηταν ευκολο. Προτιμουσα να διαβαζω αγγλικα και γαλλικα, παρα τα μαθηματα το σχολειου. Ειναι στο παιδι, πιστυεω εγω... Η αδερφη μου πιο στοκος, οσο και να προσπαθουσε ηταν ματαιο. Δεν καταφερε να παρει ουτε ενα διπλωμα μεχρι το 18 της!!!:lol: Καμμενο χαρτι! Οατν τελειωσε το σχολειο, τα ξαναρισε και μεσα σε δυο χρονια σαρωσε τα παντα! Ηταν θεμα ωριμοτητας πιστευω εγω... Γι'αυτο και λεω παντα οτι το παιδι σε οδηγει... Οσο και να χτυπιοταν η μανα μου, η αδερφη μου δεν τα επαιρνε!!!!! Τα πηρε αργοτερα... Και τι εγινε δλδ που εγω ειχα το lower στη β γυμνασιου και η αδερφη μου το πηρε στα 19 της??? Το πιο σημαντικο για μενα ειναι τα παιδακια να αγαπησουν τη γλωσσα.... Με ηρεμια, χωρις στοχους και βιασυνες!!!

Link to comment
Share on other sites

Afroditi, αυτο που εντοπισα ήταν πέρισυ πως η κόρη μου ήταν το μοναδικό καινούριο παιδί στην τάξη (τα άλλα ήταν ήδη 2 χρόνια) και εκεί "έριχνα" τα βάρη...βασικά πήγα και το συζήτησα με τη δασκάλα τουλάχιστον 5 φορές....δεν την "αποδεχόντουσαν" τα 2 κοριτσάκια του τμήματος και ενώ εκείνη τους μιλούσε δεν της έδιναν σημασία.... φάνηκε-κατά τη δική μου άποψη- ότι το θέμα ήταν αυτό με αποτέλεσμα να μουρμουράει κάθε φορά η δική μου.

 

Σας δίνω ένα π.χ. κάθε φορά μα κάθε φορά που ήταν να πάει μου έλεγε είναι απαραίτητο να πάω??????????????κάθε )φορά! αφού ακόμη το ακούω(3 μήνες πέρασαν το καλοκαίρι και το ακούω στα αυτιά μου..

επειδή η μικρή πήγαινε καθε φορά στο μάθημα, δεν είχε λείψει τί τής λέει ένα κοριτσάκι? Μα, καλά δεν μπορείς να αρρωστήσεις να μην έρθεις καμιά φορά???????ΚΑΓΚΕΛΟ όταν μου το είπε η δικιά μου μετά από πίεση (μην νομίζετε ότι τα λέει και εύκολα)

 

Κι εγώ σκέφτηκα να αλλάξω φροντιστήριο,αλλά δεν θέλω εξαιτίας κάποιων παιδιών εμείς να "τραπούμε σε φυγή¨... στη ζωή θα παρουσιαστούν τόσα και τόσα στα πόδια να τα βάζει και η μικρή???? απλά εγώ φέτος σκεφτόμουν να προτείνω στη δασκάλα να τη βάλει στο άλλο τμήμα....

το φροντιστήριο είναι γνωστή αλυσίδα, είναι κοντά στο σπίτι μας, θεωρώ ότι βάζει αρκετά -για να είμαστε ειλικρινής- .

 

Α! Οφείλω να πω πως η ιδιοκτήτρια και δασκάλα παραδέχτηκε την ιδιαιτερότητα του κοριτσιού που συμπεριφέρεται έτσι ,αλλά ...... τι να πω? έχει φτάσει σεπτέμβριος και εγώ είμαι με το άγχος?

 

Να ρωτήσω κάτι???Θα ήταν εντελώς αντιπαιδαγωγικό και ακραίο να ΜΗΝ ξαναπάει αγγλικά μέχρι εκείνη να θελήσει??????έχω απελπιστεί....το σκέφτηκα και αυτό. δεν με νοιάζει τί θα πουν οι υπόλοιποι...αν είναι να μην τα θέλει να κλαίει να χτυπιέται...

 

Κλείνω, γιατί σας κουρασα απλά να σας πω πως και εγώ τα μισούσα παρόλα αυτά πήρα με την πρώτη το lower cam. σε αντίθεση με τα γαλλικά που τα λατρεύωωωωωω και πήρα το delf όχι και τόσο εύκολα...

 

Φιλάκιααααααα, καλό σαβ-κο.

Link to comment
Share on other sites

ήταν πέρισυ μια χρονιά α π ε λ π ι σ ί α!!!!!!!!!!!!τα σιχάθηκε, τα μίσησε, δεν τα ήθελε με τίποτα!!!!!!!!δεν θέλει να ξαναπάει.τα ΜΙΣΕΙ!!!

 

).

 

 

 

Αρα το παιδι δεν μισει τ αγγλικα αλλα τις συνθηκες...και επειδη λες για φυγη...να σε ρωτησω κατι..αν εργαζοσουν καπου που οι συνθηκες δεν ηταν καθολου καλες...θα εμενες αν ειχες δυνατοτητα να πας αλλου?

Επισης αν δεν της σταθεις και της πεις οτι αν δεν μας αρεσει κατι ..ΜΠΟΡΟΥΜΕ να προσπαθησουμε να τ αλλαξουμε...αγγλικα θα παει αλλα με καλυτερες συνθηκες (σκεψου αυριο μεθαυριο ο αντρας της να την ξιλοφορτωνει κι αυτη να πιστευει οτι δεν πρεπει να το βαζουμε στα ποδια!!! ακραιο ισως...αλλα το λεω σαν παραδειγμα οτι δεν ειναι κακο οταν η προσπαθεια βελτιωνει την ζωη μας και μας κανει χαρουμενους)

Οποτε θεωρω δεδομενο οτι πρεπει ή να την αλλαξει τμημα ή ν αλαλξετε φροντιστηριο ..η ψυχικη της υγεια νομιζω ειναι πανω απ ολα...

Link to comment
Share on other sites

Afroditoyla, 'εχεις την εντύπωση ότι δεν προσπάθησα να κάνω ότι ήταν δυνατόν και να της σταθώ??? τί είναι αυτό που λες?

 

όσον αφορά την ψυχική της υγεία πίστεψέ με δεν θα την "έκανα ταραντέλα" για κανέναν και για τίποτα...

 

ευχαριστώ για τις συμβουλές σου...

Link to comment
Share on other sites

Μια και μιλάτε για αγγλικά, ξέρει κανείς και μπορεί να συστήσει δασκάλα Αγγλικών (native speaker) που να παίξει με παιδάκια 3,5 και 4,5 ετών μιλώντας αγγλικά; Περιοχή Χαλάνδρι.

Είναι απίστευτο πόσα μπορούν να μάθουν τα παιδιά σε τόσο μικρή ηλικία και μέσα από το παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σου Happy Anna..ειμαι δασκαλα αγγλικων,οχι native.. και κανω αγγλικα σε 2 νηπιαγωγεια ηλικιας 3,4 και 5 χρονων.Ουσιαστικα με τα παιδια παιζουμε με καρτουλες που τις λεμε στα αγγλικα,(flashcards)τραγουδαμε,χορευουμε και παιζουμε παιχνιδια..για να μαθουν χρωματα,αριθμους τα μεσα μεταφορας κ.α.:P. το μαιλ μου ειναι

[email protected]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα, για να ζητήσω τη γνώμη άλλων γονέων και, κυρίως, εκπαιδευτικών.

 

Ο γιος μου πάει προνήπιο φέτος, στο νηπιαγωγείο της γειτονιάς. Σε κουβέντα με άλλες μαμάδες, έμαθα ότι το συνοικιακό φροντιστήριο (με καλή φήμη, επιτυχίες κτλ) κάνει μαθήματα αγγλικών pre-junior, από την ηλικία αυτή. Επειδή ο μικρός φαίνεται να έχει μια έφεση στα γράμματα, σκέφτηκα "γιατί όχι;", με την έννοια ότι θα ακούσει τραγουδάκια, φρασούλες κτλ, ενώ θα έχει την ευκαιρία να συναναστραφεί με άλλα παιδάκια.

 

Από την άλλη, όμως, αναρωτιέμαι: ωραία, μέχρι τη β'δημοτικού που είχαμε στο μυαλό μας να τον ξεκινήσουμε αγγλικά (με μοναδικό κριτήριο τι κάναμε εμείς στην ηλικία του, δηλαδή), πόσες φορές θα πάει pre-junior; Τρεις; Και όταν θα φτάσει η ώρα να μπει στις κανονικές τάξεις, θα μπει με τα παιδιά που ξεκινάνε από το μηδέν; Γιατί, σκέφτομαι, πως ούτε στο μηδέν θα είναι, αλλά ούτε και στο επίπεδο να πηδήξει τάξη και να ξεκινήσει από τη b-junior!

 

Μία λογική απάντηση είναι: άσ'το παιδάκι ήσυχο! Από την άλλη, δε λένε πως τα παιδιά είναι σφουγγάρια και να τους προσφέρουμε όσα ερεθίσματα μπορούμε;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...