Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αχ αυτό το μπάνιο...!


Recommended Posts

Μανούλες χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Έχω ένα αντράκι 13 μηνών και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω καθημερινά είναι το μπάνιο! Είναι αρκετά βασανιστικό γιατί όσο μεγαλώνει αδυνατώ να τον χειριστώ όπως πρέπει. Χρησιμοποιώ μπανάκι και μέσα σε αυτό έχω ένα πλαστικό σαν ανάκλιντρο ένα πράγμα όπου υποτίθεται τον ξαπλώνω ώστε να μη τρέχουν τα νερά στα μάτια του όταν κάνω τα μαλλάκια του και για να μπορέσω να καθαρίσω καλά όλο το σωματάκι του.. Αυτός βέβαια δεν ξαπλώνει αλλά κάθεται, με αποτέλεσμα να τρέχουν τα νερά στα μάτια του και να δυσκολεύομαι να τον καθαρίσω και απο κάτω.. Να τον ξαπλώνω, να σηκώνεται και ξανά τα ίδια.Να δίνουμε μια μικρή μάχη την οποία αυτός βέβαια απολαμβάνει! Να σας πω οτι και παιχνιδάκια που του έδωσα δεν έδωσε σημασία αφού θέλει να πιάνει το νερό.. Πείτε μου εσεις μανούλες με ποιό τρόπο κάνετε μπανάκι στα παιδάκια σας... Χρειάζομαι πολύ την βοήθεια σας.. Η μέση μου δεν με κρατάει άλλο, πρέπει να αλλάξω επειγόντως τακτική!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οταν του ξεπλενεις τα μαλλακια χρησιμοποιεις το τηλεφωνο της ντουζιερας ή χρησιμοποιεις το χερι σου? στο λεω γιατι εγω την δικια μου της ειχα παρει ενα μπανιερο με ισιο πατο της το γεμιζα με νερα και καθοτανε με τον ποπο κατω μεχρι εγω να της κανω το αφρολουτρο της κα τα μαλλακια της.επειδη σε αυτη την ηλικια συνηθως ειναι λιγα τα μαλλακια εβαζα πολυ λιγο σαμπουαν και κατοπιν ξεπλενα το κεφαλακι της με το χερι μου!οποτε δεν της εμπαινε και νερο στα ματια αλλα και μερικες φορες που μπορει και λιγο να ετρεχε δεν την πειραζε...εγω καθομουνα στη λεκανη της τουαλετας γιατι ηταν διπλα απο την μπανιερα η ακυμπαγα στην ιδια την μπανιερα οποτε δε κουραζομουνα;)

Link to comment
Share on other sites

οταν του ξεπλενεις τα μαλλακια χρησιμοποιεις το τηλεφωνο της ντουζιερας ή χρησιμοποιεις το χερι σου? στο λεω γιατι εγω την δικια μου της ειχα παρει ενα μπανιερο με ισιο πατο της το γεμιζα με νερα και καθοτανε με τον ποπο κατω μεχρι εγω να της κανω το αφρολουτρο της κα τα μαλλακια της.επειδη σε αυτη την ηλικια συνηθως ειναι λιγα τα μαλλακια εβαζα πολυ λιγο σαμπουαν και κατοπιν ξεπλενα το κεφαλακι της με το χερι μου!οποτε δεν της εμπαινε και νερο στα ματια αλλα και μερικες φορες που μπορει και λιγο να ετρεχε δεν την πειραζε...εγω καθομουνα στη λεκανη της τουαλετας γιατι ηταν διπλα απο την μπανιερα η ακυμπαγα στην ιδια την μπανιερα οποτε δε κουραζομουνα;)

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Χρησιμοποιώ το τηλέφωνο του ντούζ..Έχουμε πολλά πολλά μαλλάκια κάθε μήνα κουρευόμαστε αναγκαστικά! Καταλαβαίνεις λοιπον οτι τρέχει πολυ νερο μπαινει στα μάτια στη μύτη στο στόμα.. αλλα δεν γίνεται αλλίως.. Δεν εχω βάλει μπανιέρα στο μπάνιο αλλά ντουζιέρα οπότε δεν έχω κάπου να ακουμπήσω αλλα σκύβω...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Χρησιμοποιώ το τηλέφωνο του ντούζ..Έχουμε πολλά πολλά μαλλάκια κάθε μήνα κουρευόμαστε αναγκαστικά! Καταλαβαίνεις λοιπον οτι τρέχει πολυ νερο μπαινει στα μάτια στη μύτη στο στόμα.. αλλα δεν γίνεται αλλίως.. Δεν εχω βάλει μπανιέρα στο μπάνιο αλλά ντουζιέρα οπότε δεν έχω κάπου να ακουμπήσω αλλα σκύβω...

 

Γιατι δεν βαζεις ενα χαμηλο σκαμνακι να καθεσαι? Εγω της εχω μαθει το φως και της λεω κοιτα το φως που ειναι το φως και τετοια και κοιταζει ψηλα και ετσι την ξεπλενω στα μαλλια. ή κατι αλλο ψηλα να του κρεμασεις κατι που να του αρεσει και να του λες να το κοιταξει?

 

Επισης μην προσπαθεις να τον ξαπλωσεις. Στην ηλικια που ειναι τζαμπα προσπαθεις και χαλιεται κι ολας. Για το απο κατω συστημα, εγω την κραταω λιγο ορθια και την πλενω. κρατιεται απο τα χερια μου η απο το μπανακι. Όλο το υπολοιπο μπανιο γινεται στο καθιστο στην βασουλα που λες κι εσυ.

 

Αν και κατα βαση το βραδυνο μπανιο το εχει αναλαβει ο συζηγος για να μου μεινει και καμια μεση. βεβαια παρα πολλες φορες χρειαζεται να την πλενω κι εγω οποτε κανω αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Χρησιμοποιώ το τηλέφωνο του ντούζ..Έχουμε πολλά πολλά μαλλάκια κάθε μήνα κουρευόμαστε αναγκαστικά! Καταλαβαίνεις λοιπον οτι τρέχει πολυ νερο μπαινει στα μάτια στη μύτη στο στόμα.. αλλα δεν γίνεται αλλίως.. Δεν εχω βάλει μπανιέρα στο μπάνιο αλλά ντουζιέρα οπότε δεν έχω κάπου να ακουμπήσω αλλα σκύβω...

 

μμμμ πεσαμε σε περιπτωση δηλαδη!μπορεις να τον κανεις μπανιο το σωματακι του κανονικα και μετα που θα τον ξεβγαζεις να του κανεις ξεχωριστα τα μαλλακια εξω απο την ντουζιερα και να καθεται το παιδι στην αγκαλια σου σαν να πινει το γαλα του και εσυ σε ενα σκαμνακι.οσο θα στεγνωνει το σωματακι του με το μπουρνουζι του εσυ θα το κανεις τα μαλλια και θα καθεσαι κιολας.δεν ξερω αν εχουν βγει πιο βολικα μπανιερακια για μωρα αλλα στην θεση σου αυτο θα εκανα γιατι το κανω τωρα βεβαια στην δικια μου(ειναι 4 χρονων)επειδη δεν μπορει με τιποτα το νερο στα ματια της!ουτε μια σταγονιτσα:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν προσπάθεια να τον αναγκάσεις να ξαπλωσει θα εχεις πρόβλημα σε αυτη την ηλικια

Εχει πρόβλημα μα το νερό η μέ το πλύσιμο των μαλλιών μονο;

Δηλαδη οταν τον κανεις μπάνιο για το σώμα μονο τι κανει;

Ξερεις οτι για πλύσιμο μαλλιών υπαρχουν ειδικα καπελακια που φοράνε για να μην παει το νερό στα ματια;

Link to comment
Share on other sites

Αν προσπάθεια να τον αναγκάσεις να ξαπλωσει θα εχεις πρόβλημα σε αυτη την ηλικια

Εχει πρόβλημα μα το νερό η μέ το πλύσιμο των μαλλιών μονο;

Δηλαδη οταν τον κανεις μπάνιο για το σώμα μονο τι κανει;

Ξερεις οτι για πλύσιμο μαλλιών υπαρχουν ειδικα καπελακια που φοράνε για να μην παει το νερό στα ματια;

 

Με τα μαλλακια εχουμε θεμα, προσπαθω να τον ξαπλωσω να τον λούσω,αυτός σηκώνεται και κάθεται.. τρεχουν σαπουνάδες στα ματάκια του,τις καταπίνει κτλ κτλ Αυτή η μαχη γίνεται καθημερινά.. Αλλα και για το σωματακι του θελω να σας ρωτήσω πως το κάνετε εσεις; Εάν ειναι καθιστό το μωράκι πως καθαρίζετε τον ποπό του; Γιάυτό εχω το ανακλιντρο το πλαστικο για να τον ξαπλώνω και να του σηκώνω τα ποδαράκια.. Που θα βρω αυτά τα καπελάκια; έχουν και στο jumbo;

Link to comment
Share on other sites

Με τα μαλλακια εχουμε θεμα, προσπαθω να τον ξαπλωσω να τον λούσω,αυτός σηκώνεται και κάθεται.. τρεχουν σαπουνάδες στα ματάκια του,τις καταπίνει κτλ κτλ Αυτή η μαχη γίνεται καθημερινά.. Αλλα και για το σωματακι του θελω να σας ρωτήσω πως το κάνετε εσεις; Εάν ειναι καθιστό το μωράκι πως καθαρίζετε τον ποπό του; Γιάυτό εχω το ανακλιντρο το πλαστικο για να τον ξαπλώνω και να του σηκώνω τα ποδαράκια.. Που θα βρω αυτά τα καπελάκια; έχουν και στο jumbo;

 

Νομιζω πως εχει στα jumbo.

Oλα γινονται για καποιο λογο... :P

Link to comment
Share on other sites

Με τα μαλλακια εχουμε θεμα, προσπαθω να τον ξαπλωσω να τον λούσω,αυτός σηκώνεται και κάθεται.. τρεχουν σαπουνάδες στα ματάκια του,τις καταπίνει κτλ κτλ Αυτή η μαχη γίνεται καθημερινά.. Αλλα και για το σωματακι του θελω να σας ρωτήσω πως το κάνετε εσεις; Εάν ειναι καθιστό το μωράκι πως καθαρίζετε τον ποπό του; Γιάυτό εχω το ανακλιντρο το πλαστικο για να τον ξαπλώνω και να του σηκώνω τα ποδαράκια.. Που θα βρω αυτά τα καπελάκια; έχουν και στο jumbo;

 

αν και ο ποπος ηδη πλενετε και καθιστο που ειναι το μωρακι απλα επειδη μπορει να εχει υπολλειματα πχ απο την κρεμουλα που μπορει να βαζεις(για το συγκαμα)τοτε ανασηκωνεις το παιδι για δυο δευτρα και του καθαριζεις και τον ποπο:P

Link to comment
Share on other sites

Με τα μαλλακια εχουμε θεμα, προσπαθω να τον ξαπλωσω να τον λούσω,αυτός σηκώνεται και κάθεται.. τρεχουν σαπουνάδες στα ματάκια του,τις καταπίνει κτλ κτλ Αυτή η μαχη γίνεται καθημερινά.. Αλλα και για το σωματακι του θελω να σας ρωτήσω πως το κάνετε εσεις; Εάν ειναι καθιστό το μωράκι πως καθαρίζετε τον ποπό του; Γιάυτό εχω το ανακλιντρο το πλαστικο για να τον ξαπλώνω και να του σηκώνω τα ποδαράκια.. Που θα βρω αυτά τα καπελάκια; έχουν και στο jumbo;

 

Το παίρνεις και απο amazon http://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B00B2IJWL2?pc_redir=1411977038&robot_redir=1

Καθάρισε το ποπουδακι οταν σηκωθεί λίγο πριν το βγάλεις εξω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το παίρνεις και απο amazon http://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B00B2IJWL2?pc_redir=1411977038&robot_redir=1

Καθάρισε το ποπουδακι οταν σηκωθεί λίγο πριν το βγάλεις εξω

 

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις σας! Ελπίζω να έχουμε ένα όμορφο και ήσυχο βράδυ χωρίς βραδινά κλαματάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν του τρέχει το νερο και οι σαπούναδες στο πρόσωπο κλαίει;Εχεις δοκιμάσει απλα να βάλεις το χέρι σου μπροστά; Ωραια τα καπέλακια αλλα ο δικός μου δεν το φόρεσε ποτε ,το έβγαζε σε δευτερόλεπτα και έπαιζε... Βέβαια τωρα δεν εχει κανένα προβλημα με το νερο και τις σαπούναδες απλα σκύβει μπροςτα ,κλείνει την αναπνοή του και εγω τον πλενω με διάλειμματα....οσο για την βάση νομίζω ήρθε η ωρα να την βγάλεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία δυνατότητα να φτειάξετε μπανιέρα στο σπίτι? Προσωπικά, θα μου ήταν αδύνατον να κάνω μπάνιο σε τόσο μικρό παιδάκι σε ντουζιέρα... πέρα από το θέμα το σκυψίματος, κάποια στιγμή δεν θα χωράει σε παιδικό μπανάκι, θα θέλει πιο πολλή άπλα και να κάθεται να πλατσουρίζει, να παίζει με τα παιχνιδάκια του... η μπανιέρα εξυπηρετεί πολύ. Έπειτα άμα το παιδί κάθεται μέσα στο νερό, όπως είπε πιο πάνω μια φίλη, πλένεται ούτως ή άλλως από κάτω, μην σε απασχολεί... εγώ δίνω μεγαλύτερη προτεραιότητα στο να σαπουνίζονται καλά-καλά τα χεράκια γιατί τα βάζει συνεχώς στο στόμα και μπουσουλάει στο πάτωμα ΄κάθε μέρα.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η ντουζιερα ειναι αρκετα μεγαλη οποτε χωραει μια χαρα το μπανακι που του εχω! Απλά θα δοκιμάσω να του βγάλω τη πλαστική βασούλα όπως ειπε και μμια φιλη παρακάτω αφου δεν δειχνει να δυσαναχετεί με τα νερά! Θα του πάρω βέβαια και το καπελάκι κι οτι γίνει! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Η ντουζιερα ειναι αρκετα μεγαλη οποτε χωραει μια χαρα το μπανακι που του εχω! Απλά θα δοκιμάσω να του βγάλω τη πλαστική βασούλα όπως ειπε και μμια φιλη παρακάτω αφου δεν δειχνει να δυσαναχετεί με τα νερά! Θα του πάρω βέβαια και το καπελάκι κι οτι γίνει! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Αντί για το καπελάκι παρε ενα πλαστικό σκαμπο που εχει στα τζάμπο το οποίο κλείνει στα δυο και αποθηκεύεται πανευκολα ακόμα και πίσω απο την πόρτα!εμενα με βόλεψε πολυ!!5? είχε αν θυμαμαι καλα.βγαζεις παπουτσια,σηκώνεις τα μπαντζακια,αφήνεις το μωρο ελεύθερο να ευχαριστηθεί το νεράκι στο μουτρακι και το μπάνιο σας θα γίνει απόλαυση!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντί για το καπελάκι παρε ενα πλαστικό σκαμπο που εχει στα τζάμπο το οποίο κλείνει στα δυο και αποθηκεύεται πανευκολα ακόμα και πίσω απο την πόρτα!εμενα με βόλεψε πολυ!!5? είχε αν θυμαμαι καλα.βγαζεις παπουτσια,σηκώνεις τα μπαντζακια,αφήνεις το μωρο ελεύθερο να ευχαριστηθεί το νεράκι στο μουτρακι και το μπάνιο σας θα γίνει απόλαυση!!

 

Πλαστικο σκαμπο εννοεισ για να κάθομαι εγω;

Link to comment
Share on other sites

Αν δε το βιάζεσαι πολύ και έχεις Paypal, ρίξε μια ματιά και στο ebay για το προστατευτικό, έχει ποικιλία, ίσως κάτι να σας βολέψει.

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40%7CR40&_sacat=0&LH_BIN=1&_nkw=baby+eye+shield+shower&_sop=15

 

Στα mothercare νομίζω έχω δει ένα αντιολισθητικό στρωματάκι που μπαίνει στο πάτωμα της μπανιέρας ή του ντουζ και έχει υποδοχές σαν καρεκλάκι ώστε το παιδί να κάθεται, χωρίς φόβο να σου γλιστρήσει και έτσι έχεις μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων. Σε συνδυασμό με ένα πλαστικό μικρό σκαμνάκι για εσένα μέσα στο ντουζ, νομίζω θα είναι ιδανικό. Για τον καθαρισμό της ευαίσθητης του περιοχής αναγκαστικά θα πρέπει να βρεις ένα τρόπο "στα όρθια" στο τέλος του μπάνιου, γιατί όντως σε αυτή την ηλικία το ξαπλωτό δε το θέλουν καθόλου, θέλουν να πιάνουν τα πάντα γύρω τους και το νερό τους ενθουσιάζει.

 

Πάλι καλά να λες, μία ανιψούλα μου το είχε πάρει τόσο στραβά το μπάνιο που τσίριζε κάθε φορά και έβαζε τα κλάματα! :D

Link to comment
Share on other sites

Αν δε το βιάζεσαι πολύ και έχεις Paypal, ρίξε μια ματιά και στο ebay για το προστατευτικό, έχει ποικιλία, ίσως κάτι να σας βολέψει.

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40%7CR40&_sacat=0&LH_BIN=1&_nkw=baby+eye+shield+shower&_sop=15

 

Στα mothercare νομίζω έχω δει ένα αντιολισθητικό στρωματάκι που μπαίνει στο πάτωμα της μπανιέρας ή του ντουζ και έχει υποδοχές σαν καρεκλάκι ώστε το παιδί να κάθεται, χωρίς φόβο να σου γλιστρήσει και έτσι έχεις μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων. Σε συνδυασμό με ένα πλαστικό μικρό σκαμνάκι για εσένα μέσα στο ντουζ, νομίζω θα είναι ιδανικό. Για τον καθαρισμό της ευαίσθητης του περιοχής αναγκαστικά θα πρέπει να βρεις ένα τρόπο "στα όρθια" στο τέλος του μπάνιου, γιατί όντως σε αυτή την ηλικία το ξαπλωτό δε το θέλουν καθόλου, θέλουν να πιάνουν τα πάντα γύρω τους και το νερό τους ενθουσιάζει.

 

Πάλι καλά να λες, μία ανιψούλα μου το είχε πάρει τόσο στραβά το μπάνιο που τσίριζε κάθε φορά και έβαζε τα κλάματα! :D

 

Ευχαριστω πολυ! Οχι αυτος τρελενεται για μπανιο.. εγω ζοριζομαι οποτε θα κοιταξω κι αυτο που λες απο το mothercare!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά μου κάνει λίγο εντύπωση... Πρέπει να κάνει μπάνιο ένα παιδάκι αυτής της ηλικίας κάθε μέρα, αν αυτό είναι μπελάς; Να μου πεις αρέσει στο παιδί, οπότε ΟΚ... Πρέπει να το λούζεις όμως κάθε μέρα; Έρχεται και χειμώνας και πιθανόν να περνάτε κάποιες συνεχόμενες μέρες στο σπίτι.

 

Πώς είναι οι μαμάδες με ένα παιδί! Εγώ πήρα την έγκριση παιδιάτρου μέσα σε λίγες μέρες από τη γέννηση! Δεν παιζόταν το καθημερινό μπάνιο με δίδυμα. Έπρεπε να θυσιάσουμε άλλα πράγματα και δεν άξιζε.

 

Σε αυτή την ηλικία πάντως ούτε και εμείς είχαμε μπανιέρα και είχα δύο απλά κουτιά πλαστικά από τα μεγάλα που είναι για αποθήκευση και μια χαρά έκαναν. Ήταν και διαφανή και είχε πολλή πλάκα να παίζει το κάθε παιδί στο κουτάκι του και να φαίνονται τα παιχνιδάκια. Έχω μερικές πολύ γλυκές φωτό.

 

Εγώ τα άφηνα να παίζουν με τα νερά μέχρι να βαρεθώ βασικά να τα επιβλέπω και στο τέλος σηκώνονταν όρθια και κάναμε ένα σαπούνισμα στα γρήγορα. Δεν είμαι σίγουρη τι κάναμε για το σαπούνι στα μάτια... Μου φαίνεται ότι άκουγαν οδηγίες, δηλαδή κάνε πίσω το κεφάλι για λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά μου κάνει λίγο εντύπωση... Πρέπει να κάνει μπάνιο ένα παιδάκι αυτής της ηλικίας κάθε μέρα, αν αυτό είναι μπελάς; Να μου πεις αρέσει στο παιδί, οπότε ΟΚ... Πρέπει να το λούζεις όμως κάθε μέρα; Έρχεται και χειμώνας και πιθανόν να περνάτε κάποιες συνεχόμενες μέρες στο σπίτι.

 

Πώς είναι οι μαμάδες με ένα παιδί! Εγώ πήρα την έγκριση παιδιάτρου μέσα σε λίγες μέρες από τη γέννηση! Δεν παιζόταν το καθημερινό μπάνιο με δίδυμα. Έπρεπε να θυσιάσουμε άλλα πράγματα και δεν άξιζε.

 

Σε αυτή την ηλικία πάντως ούτε και εμείς είχαμε μπανιέρα και είχα δύο απλά κουτιά πλαστικά από τα μεγάλα που είναι για αποθήκευση και μια χαρά έκαναν. Ήταν και διαφανή και είχε πολλή πλάκα να παίζει το κάθε παιδί στο κουτάκι του και να φαίνονται τα παιχνιδάκια. Έχω μερικές πολύ γλυκές φωτό.

 

Εγώ τα άφηνα να παίζουν με τα νερά μέχρι να βαρεθώ βασικά να τα επιβλέπω και στο τέλος σηκώνονταν όρθια και κάναμε ένα σαπούνισμα στα γρήγορα. Δεν είμαι σίγουρη τι κάναμε για το σαπούνι στα μάτια... Μου φαίνεται ότι άκουγαν οδηγίες, δηλαδή κάνε πίσω το κεφάλι για λίγο...

 

ενα μωρακι αυτης της ηλικιας θα προτιμησει να παιξει με το νερο που τοσο αγαπαει παρα να ακουει εντολες. Προς το παρον βγαινουμε πολυ εξω και το καθημερινο ειναι απολυτως απαραιτητο! τελος παντων,μολισ παραγγειλα μια βασουλα πολυ ασφαλη να αφηνεις το μωρο με επιβλεψη εκει, οπως και ενα καπελακι μπανιου οποτε αυριο -μεθαυριο θα εχουμε λυσει το προβληματακι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Πλαστικο σκαμπο εννοεισ για να κάθομαι εγω;

Ναι για να μην σκυβεις! Εγω δεν μπορω να καταλάβω αφού δεν τον πειραζει το νερο γιατι να πειραζει εσένα;; Σορη αλλα πρωτη φορα το ακούω...Αύριο μεθαύριο θα παει ενα κολυμβητήριο,θα κανει μπάνιο στην θάλασσα...γιατι να δημιουργούμε προβλήματα χωρις να υπάρχουν;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...