Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολύ χαμηλή γλυκόζη...


Recommended Posts

Την βοήθεια σας παρακαλώ όσες κοπέλες έχετε ανάλογη εμπειρία...

μετά από μέτρηση που έκανα για το σακχαρο το αποτέλεσμα ήταν 33 μονάδες. Μίλησα με τον γιατρο μου και μου ειπε οτι δεν γινεται να ειναι τοσο χαμηλο και οτι εχουν κανει λαθος, μετα απο ερωτηση μου να επαναλαβω την εξεταση για να δουμε αν οντως εκαναν λαθος μου ειπε να μην την ξανακανω.Εγω θεωρω παντως οτι δεν εχει γινει λαθος,εμπιστευομαι πολυ το συγκεκριμενο εργαστηριο και παω χρονια.

Επίσης μου ειπε οτι στο πρωτο μισο της εγκυμοσυνης το σακχαρο πεφτει.(τοσο πολυ ομως ρε κοριτσια?)

Τέλος, οτι δεν χρειαζεται να προσεξω τιποτα στη διατροφη μου...

Τώρα εγω τι πρεπει να κανω, δεν βγαζω ακρη... Σε μερικες μερες θα παω να την επαναλαβω αν και πιστευω πως παλι χαμηλη θα βγει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε ποιο μήνα/εβδομάδα εισαι? Να πας σε εναν ενδοκρινολόγο εξειδικευμένο να συζητήσεις, μήπως χρειαστεί να κανεις καμπύλη σακχάρου. Οι πολύ χαμηλές τιμές μπορεί να υποκρύπτουν άλλες καταστασεις (πχ διαβητη κυήσης), χωρίς να θελω να σε φοβίσω, καλό είναι να το κοιτάξεις λίγο. Εγω εκανα διαβήτη κύησης και στις δυο μου εγκυμοσύνες, έκανα και ενεσεις ινσουλίνης και παθαινα συχνά υπογλυκαιμίες (τιμή σακχάρου κάτω από 30).

Πριν μεινεις εγκυος ειχες κανει καποια εξεταση σακχάρου?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο μήνα/εβδομάδα εισαι? Να πας σε εναν ενδοκρινολόγο εξειδικευμένο να συζητήσεις, μήπως χρειαστεί να κανεις καμπύλη σακχάρου. Οι πολύ χαμηλές τιμές μπορεί να υποκρύπτουν άλλες καταστασεις (πχ διαβητη κυήσης), χωρίς να θελω να σε φοβίσω, καλό είναι να το κοιτάξεις λίγο. Εγω εκανα διαβήτη κύησης και στις δυο μου εγκυμοσύνες, έκανα και ενεσεις ινσουλίνης και παθαινα συχνά υπογλυκαιμίες (τιμή σακχάρου κάτω από 30).

Πριν μεινεις εγκυος ειχες κανει καποια εξεταση σακχάρου?

 

Ζουζουνελ πριν κανεις διαβητη εγκυμοσυνης τι σακχαρο ειχες? Είχες χαμηλη τιμή (ενώ ήσουν εγκυος)

Link to comment
Share on other sites

ναι, ειχα χαμηλές τιμές, από 65 μέχρι 80 το πολύ.

ούτε γλυκά ετρωγα, ούτε κιλά ειχα παρει (10 σύνολο, σε κάθε εγκυμοσύνη)

εκανα την καμπύλη στον 7ο, βγηκε παθολογική, προσπαθησα να το ελέγξω με τη διατροφή, δεν το καταφερα και συνεχισαμε με ινσουλινη. στη δεύτερη εγκυμοσύνη επειδή ειχα το ιστορικό μόλις εμαθα ότι ήμουν εγκυος εκανα καμπύλη, ήταν καλή, εκανα και άλλες δυο φορές, επισης καλές... οι μετρήσεις μου ξεφυγαν λίγο στον 6ο μήνα και ξεκινησα παλι ινσουλίνη, πολυ λιγοτερες μονάδες όμως αυτή τη φορά.

πριν μεινω εγκυος δεν ειχα θεμα σακχάρου και μετά τις γεννες επανήλθαν οι τιμές στα φυσιολογικά

αυτό που θυμαμαι μου ειχε πει ο ενδοκρινολόγος ήταν ότι μας φοβίζουν και οι υψηλές τιμές σακχάρου και οι χαμηλές

ψαξτο λίγο, σου εύχομαι να ειναι λαθος :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε παρακαλω μπορεις να μου στειλεις με πμ τα στοιχεια του ενδοκρινολογου σου γιατι δεν εχω καποιον υποψιν μου. Θα ξαναπαω να κανω την εξεταση και αν βγει και τοτε το ιδιο χαμηλο θα παω. Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...