Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Με το που άρχισα να θηλάζω δεν ενεργείται


Recommended Posts

Γεια σας,

 

Έχω μια μπέμπα 2 μηνών. Έχει 3 μέρες που άρχισε να θηλάζει, επειδή έκανε 1 μήνα να πιάσει τη μια θηλή και 1 να πιάσει την άλλη. Μέχρι τώρα αντλούσα γάλα δικό μου και της έδινα με το μπιμπερό.

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι εδώ και 2 μέρες που αρχίσαμε το θηλασμό οι πάνες είναι βρεγμένες αλλά όχι λερωμένες. Τα κακάκια της που είναι ελάχιστα μου φαίνεται πως άρχισαν να γίνονται πιο πράσινα. Με το μπιμπερό είχε κακάκια σε κάθε αλλαγή πάνας (κάθε 2-3 ώρες) και ήταν κίτρινα.

 

Το βράδυ κοιμάται 8 ώρες χωρίς διακοπή και μετά όλη μέρα θηλάζει, 20-30' από το ένα και μετά από το άλλο στήθος. Τι κάνω λάθος? Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχάς ειναι φυσιολογικό για καποια μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά να μην κάνουν κακά ακόμα και για 10 μέρες.

 

Αν τα κακά ειναι μόνο για 3 μέρες πράσινα περίμενε να δεις αν ειναι παροδικό.

Αλλιώς ίσως ειναι σημάδι ότι αλλάζεις γρήγορα στήθος και πίνει περισσότερο απο το πρώτο γάλα.

 

Βασικά μην ανησυχείς!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας και απο εμενα.εγω παλι θηλάζω απο την αρχη ,εδω και 52ημερες,και η μικρη έκανε κακά κανονικα.απο την 6η μερα ξεκίνησαν και οι κολικοι αλλα δεν ειχε θεμα.λερωνε καθημερινά 5/6 πάνες με κακα και περισσότερες με τσίσα.εδω και 15 ημέρες ξεκινησε να ειναι δυσκοιλια.στην αρχη απλα έκανε λιγότερο μεσα στη ημέρα.την τελευταια εβδομαδα ομως κανει 1 μερα στις 3 και οχι πανω απο 2 φορές.σημερα ειμαστε στην 3η μερα και δεν εχει κανει τιποτα,οποτε μου ειπε ο παιδίατρος να της βάλω υπόθετο.εχετε κατι να προτείνετε;;λέτε να φταίει κατι στη διατροφή που πρεπει να προσέξω;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ειναι φυσιολογικό για καποια μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά να μην κάνουν κακά ακόμα και για 10 μέρες.

 

 

Σε άλματα ανάπτυξης αυτό συμβαίνει πραγματικά!!! Το μητρικό γάλα έχει τέτοια σύσταση, κομμένη και ραμμένη για το μωρό σου, που δύναται να αφομοιοωθεί έως και 98%.

Εμείς κάναμε ως και 14 ημέρες χωρίς κακά, έχει παρατηρηθεί και 18.

 

Αρκεί το παιδάκι να μην ζορίζεται. Αλλο η δυσκοιλιότητα και άλλο η έλλειψη αφόδευσης.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως παίρνεις κάποιο συμπλήρωμα? αν δεν πονάει και δεν σφίγγεται δεν θεωρείται δυσκοιλιότητα ... εγώ έπερνα σίδηρο και τελικά αυτό την ενοχλόυσε και δεν μπορούσε να κάνει κακά (σφιγγόταν πονούσε κοκκινιζε και τίποτα) ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω δεν παίρνω τιποτα και η μικρη μου σφίγγεται συνέχεια και κοκκινίζει αλλα χωρις αποτέλεσμα.ευτυχως σημερα έκανε κακα της,ηταν η 3η μερα σημερα.Αντε να δω πως θα συνεχίσουμε.μεχρι τωρα την 3η μερα ενεργείται.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν παίρνω τιποτα και η μικρη μου σφίγγεται συνέχεια και κοκκινίζει αλλα χωρις αποτέλεσμα.ευτυχως σημερα έκανε κακα της,ηταν η 3η μερα σημερα.Αντε να δω πως θα συνεχίσουμε.μεχρι τωρα την 3η μερα ενεργείται.

 

Τα κακά ειναι μαλακά ή σκληρά;;;;

Η κοιλιά ειναι σκληρή;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τα κακα της ειναι μαλακά και η κοιλιτσα της το ίδιο.Μονο οταν σφίγγεται σκληραίνει.και οι κολικοι συνεχίζουν,απο την 6η μερα και ειμαστε 55ημερων!Σημερα παλι τα ιδια,ειμαστε στην Τρίτη μερα και αν δεν κανει μεχρι το βραδυ θα της βάλω υπόθετο.αλλα το θεμα ειναι οτι ολη μερα ειναι πολυ ανήσυχη και φυσικα δεν τρωει πολυ καλα!τι να κανω;;

Link to comment
Share on other sites

Τα κακα της ειναι μαλακά και η κοιλιτσα της το ίδιο.Μονο οταν σφίγγεται σκληραίνει.και οι κολικοι συνεχίζουν,απο την 6η μερα και ειμαστε 55ημερων!Σημερα παλι τα ιδια,ειμαστε στην Τρίτη μερα και αν δεν κανει μεχρι το βραδυ θα της βάλω υπόθετο.αλλα το θεμα ειναι οτι ολη μερα ειναι πολυ ανήσυχη και φυσικα δεν τρωει πολυ καλα!τι να κανω;;

 

Σε χρειάζεται υπόθετο αν το μωρό θηλάζει αποκλειστικά! Αυτό που περιγράφεις ειναι φυσιολογικό. Ενα μωρό που θηλάζει αποκλειστικά κι οταν κάνει κακά ειναι μαλακά δεν εχει δυσκοιλιότητα. Υπάρχουν μωρά που κάνουν κακά ακόμα και κάθε 10 μέρες. Το σημαντικό ειναι να βρέχει πάνες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κοριτσια.της εβαλα τελικα υπόθετο εκείνη την ημέρα και έκανε κακα της.απο τοτε τα παει πολυ καλυτερα.θα δω και το βιντεάκι για να δω το αλλο μπορω να κανω γιατι δεν θελω να της ξανάβαλω.σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να μην τρως πολλές φρυγανιές και παξιμάδια. Ισχύει ότι τα θηλαζοντα βρέφη ενδέχεται να κάνουν κακά πολύ πιο αραιά, αλλά αν φαίνονται ότι ζορίζονται, όπως είπε και η xena, ίσως πρόκειται για δυσκοιλιότητα. Και όταν λέμε ζορισμα, δεν εννοούμε σφίξιμο απλά, αλλά κοκκινισμα με κλάμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχθες ηταν η Τρίτη μερα χωρις κακα αλλα δεν της εβαλα υπόθετο και σημερα το πρωι ευτυχως τα έκανε μαζεμένα!ειδα και το βιντεάκι και προσπαθω μα της κανω μια φορα την ημέρα,μπορει να βοήθησε και αυτο!

Επειδη η μικρη εχει και κολικούς δεν ξερω απο τι προέρχεται το ζόρι της,γιατι μας εχουν πέσει ολα μαζι!κλεισαμε και το 2ο μήνα και ακομη εχουμε κολικούς!

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να την πειράζουν τα γαλακτοκομικα και δεν κανει κακα;δεν το ήξερα οτι μπορει να το επηρεάζει.θα το προσπαθήσω και αυτο αν και μου ειναι πολυ δύσκολο,γιατι τρελαίνομαι για γαλα και γιαούρτι.αλλα αν ειναι για καλο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λέτε να την πειράζουν τα γαλακτοκομικα και δεν κανει κακα;δεν το ήξερα οτι μπορει να το επηρεάζει.θα το προσπαθήσω και αυτο αν και μου ειναι πολυ δύσκολο,γιατι τρελαίνομαι για γαλα και γιαούρτι.αλλα αν ειναι για καλο!!

 

Δοκίμασε μια αποχή ή έστω και μείωση. Μερικά μωρά ανέχονται ακόμα και 2-3 μερίδες γαλακτοκομικών κι αλλα καθόλου.

Όχι για τα κακά, η απουσία κενώσεων ειναι φυσιολογική, για τους κολικούς.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...