Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απειλές Γονιού προς Μαθητές


Recommended Posts

Αρχικα να ξεκαθαρίσω κάτι!Σίγουρα το σχολείο δεν είναι ιδιοκτησία μου.Όμως είμαι η απόλυτη κυρίαρχος της τάξης μου.Που σημαίνει ότι πράγματι έχω το δικαίωμα να πετάξω κάποιον έξω από αυτήν,αν θεωρήσω ότι έχει ξεπεράσει τα όρια.Κατόπι όπως έγραψα,το θέμα για την παραλληλη στήριξη και το παιδί με τη διάσπαση το ανέφερε μέλος σε άλλο ποστ(αν το λέω σωστά),που ως δια μαγείας σε αυτο το ποστ,έχει αλλάξει τελείως το περιστατικό.Μάλιστα η παράθεση που έκανα ήταν από το άλλο ποστ.Τώρα σχετικά με την αντιμετώπιση του σχολικού εκφοβισμού,δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει,ακόμα τουλάχιστο,γραπτό πλαίσιο για την αντιμετώπισή του.Οπότε ο κάθε εκπαιδευτικός πράττει,όπως αυτός θεωρεί ότι πρέπει να πράξει.Πρέπει οπωσδήποτε να διαβεβαίωσει το παιδί ότι δεν φταίει αυτό και να το ενθαρρύνει να μιλησει για τον εκφοβισμό που έχει υποστεί.Πρέπει οπωσδήποτε να μιλάει σε καθημερινή βάση με τους μαθητές του και να τους παροτρύνει να μιλησουν αν γίνουν μάρτυρες τέτοιου περιστατικού.Το περιστατικό πρέπει να αναφερθεί στους γονείς και των δύο παιδιών.Και του παιδιού-θύματος και του παιδιού θύτη.Πρέπει να αναφερθεί στον διευθυντή και τον σχολικό σύμβουλο.Αν αυτός κρίνει οτι ειναι απαραιτητο,μπορει να ζητήσει τη συνδρομή συμβούλου ψυχικής υγείας.Επισης αν ο εκφοβισμός είναι ακραίας μορφής,το παιδι-θύτης μπορεί να αποβληθεί αν πηγαίνει σε σχολείο μεγαλύτερης βαθμίδας.Εγώ μιλάω συνεχώς στα παιδιά μου.Τους λέω να μου αναφέρουν τα πάντα.Τα πάνταααα όμως.Τα συμβουλεύω να μένουν ήρεμα,να ζητούν την υποστήριξη μεγαλύτερων παιδιών,να μην αντεπιτίθονται,να μην πηγαινουν μόνοι τους σε απομονωμένες περιοχές του σχολείου.Επίσης επειδή συνήθως αναλαμβάνω μικρές τάξεις,κάνω το εξής.Βρίσκω παιδιά από μεγαλύτερες τάξεις και τους λέω ότι θέλω να είναι υπεύθυνοι για μικρές ομαδούλες μικρότερων μαθητών μου.Ότι έχουν την ευθύνη αυτών των μαθητών και ότι συμβει να έρθουν να μου το πουν.Δεν φανταζεστε πόσο πολύ λειτουργεί.Τα παιδιά είναι υπέροχα όταν καταλάβουν ότι τα εμπιστεύεσαι και τα αντιμετωπίζεις σαν μεγάλους.Και έχω συχνή,πολυ συχνή επικοινωνία με τους γονείς των παιδιών.Επίσης θέλω να αναφέρω και κάτι άλλο που όσο κι αν φανεί χαζό,για μένα είναι σημαντικό.Οι μαθητές μου είναι παιδιά μου και θέλω να μου λένε τα πάντα.Τα παροτρύνω λοιπόν να μου μιλάνε όπως μιλάνε στους γονείς τους.Πώς το πετυχαίνω αυτό?Τους ζητάω να μου μιλάνε στον ενικό!Έτσι δεν μιλάνε στην μαμά τους?Πως θα με νιώσουν μαμά τους,αν μου μιλάνε με το "σεις" και με το "σας".Ειλικρινά πιάνει και θέλω να πιστεύω ότι μου εχουν εμπιστοσύνη.Τώρα,πώς αντιμετωπίζω τους επιθετικούς γονείς!Με υπομονή και ευγένεια αρκεί η επιθετικότητα τους αυτή να μην θίξει τους μαθητές μου.Αν συμβεί κάτι τέτοιο,τα πράγματα αλλάζουν.Επιμένω να λέω ότι αν γονιός επιχειρήσει να προσβάλλει,χαρακτηρίσει,θίξει ή κρεμάσει ταμπέλα σε μαθητή μου,θα τον πετάξω έξω από την τάξη με συνοπτικές διαδικασιες.Όσον αφορά τον χαρακτηρισμό "προβληματικο" παιδί εξακολουθ΄ω να υποστηρίζω ότι είναι απαράδεκτος.Είναι το παιδί-θύτης που έχει τεράστια ανάγκη από βοήθεια!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είμαι δασκάλα 14 χρόνια.Κάνοντας χρήση αυτής της ιδιότητας και της ανθρώπινης επίσης,να σας πω ότι εκνευρίζομαι με το χαρακτηρισμό "προβληματικό"κοριτσάκι.Είναι άκρως ρατσιστικός και απαράδεκτος.Αν ερχόταν γονιός στην τάξη μου και χαρακτήριζε έτσι παιδί,θα τον πέταγα έξω με τις κλωτσιές και ας περνούσα από εδε.Επίσης τόσα χρόνια εμπειρίας μου έχουν διδάξει ότι ποτέ δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος για κανένα παιδί.Και κάτι τελευταίο που διάβασα σε άλλο ποστ από άτομο που έγαψε και σε αυτό.Παιδί με διάσπαση που έχει δικό του δάσκαλο άρα μάλλον δημιουργεί πρόβλημα.Πριν εκφραζόμαστε καλύτερα να είμαστε ενημερωμένοι γιατί η ημιμάθεια είναι χειρότερη και πιο επικίνδυνη από την αμάθεια.Τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις αγαπητή ότι τα παιδιά με διάσπαση και παράλληλη στήριξη(έτσι λέγεται),δημιουργούν προβλήματα?Σε βρίσκω πραγματικά επικίνδυνη και εύχομαι αυτές τις απόψεις να μην τις εκφράζεις στο παιδί σου μπροστά,γιατί έτσι δημιουργούνται τα αυριανά τερατάκια!:mad:

 

Γειά στα λόγια σου!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...