Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοψιμο πανας και πισωγυρισματα...


Recommended Posts

Το καταλαβαίνω και το σέβομαι, αλλά πριν λίγους μήνες είχε "ξεσυνδεθεί" από την πάνα και δεν την ήθελε καθόλου και το μόνο που ήθελε ήταν να πηγαίνουμε τουαλέτα, τώρα ξαφνικά θυμήθηκε την πάνα και δεν θέλει την τουαλέτα. Εγκυκλοπαιδικά και μόνο θέλω να ακούσω γνώμες και εμπειρίες, και η μόνη μου ανησυχία είναι μήπως η συμπεριφορά αυτή προκλήθηκε από κάποιο γεγονός. Κατά τα άλλα δεν υπάρχει κανένα άγχος και καμιά΄βιασύνη, άλλωστε κάποια στιγμή όλα τα παιδάκια βγάζουν την πάνα, αργά ή γρήγορα.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω πιστευω οτι σε ολους τους κανόνες υπάρχουν και εξερεσεις και ναι η πλειοψηφία των παιδιών ειναι ετοιμη να βγάλει την πάνα μετα τα 2,5 αλλα κάποια μπορει να ειναι έτοιμα και 18 μηνων.Οπως και στον θηλασμο λενε οτι μετα τα 2,5 ειναι έτοιμα να αποθηλασουν αλλα ο δικός μου απο 19 δεν ενδιαφέρεται καθολου και το δίνω μονο το μεσημέρι γιατι δεν χαλαρώνει αλλιώς.Κι αυτο με το ζορι καμια φορα γιατι δεν μας αρεσει να κοιμόμαστε και πολυ...Ολα σχετικά ειναι...Και στην περίπτωση σας ειμαι σχεδίων σίγουρη οτι κάτι τον επηρέασε.Δεν αλλάζουν ετσι συμπεριφορές τα παιδια χωρις λογο απο την μια μερα στην άλλη..Γνώμη μου πάντα..

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω και το σέβομαι, αλλά πριν λίγους μήνες είχε "ξεσυνδεθεί" από την πάνα και δεν την ήθελε καθόλου και το μόνο που ήθελε ήταν να πηγαίνουμε τουαλέτα, τώρα ξαφνικά θυμήθηκε την πάνα και δεν θέλει την τουαλέτα. Εγκυκλοπαιδικά και μόνο θέλω να ακούσω γνώμες και εμπειρίες, και η μόνη μου ανησυχία είναι μήπως η συμπεριφορά αυτή προκλήθηκε από κάποιο γεγονός. Κατά τα άλλα δεν υπάρχει κανένα άγχος και καμιά΄βιασύνη, άλλωστε κάποια στιγμή όλα τα παιδάκια βγάζουν την πάνα, αργά ή γρήγορα.

 

Ποιο θα μπορουσε να ειναι αυτο το γεγονος εφοσον ειναι υπο την ευθυνη σου??? η εννοεις μη ενδοοικογενειακο γεγονος???

 

Εγω θα σου πω και το εξης: υπαρχει περιπτωση να ντρεπεται πλεον και να θελει να πηγαινει μονο του στην τουαλετα (αυτο στο γραφω γιατι αναφερεις οτι τον πηγαινεις το πρωι και δυσανασχετει)!!!

 

Παρολαυτα, αν δεν το εχεις κανει ηδη μπορεις να το αναφερεις στον παιδιατρο που σας παρακολουθει, που σιγουρα σαν γιατρος θα εχει ολοκληρωμενη και τεκμηριωμενη αποψη για το θεμα!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρος (τον έχω ήδη ρωτήσει) λέει ότι πολλά πράγματα για τα παιδιά γίνονται από αντίδραση, για παιχνίδι. Και συμφωνώ απόλυτα, άλλωστε το βιώνω καθημερινά. Π.χ. του λέω έλα να ντυθούμε να πάμε βόλτα, τρέχει και γκρινιάζει και δε θέλει να ντυθεί (γίνεται πόλεμος). Του λέω ότι π΄χ το τζάμι είναι επικίνδυνο και πηγαίνει, με κοιτάει αν τον κοιτάζω και το ακουμπάιε. Και πολλά άλλα τέτοια ωραία. Αφού πλέον όταν θέλω να κάνουμε κάτι, του λέω ακριβώς το αντίθετο και φυσικά γίνεται (αφού κι αυτός κάνει το αντίθετο από αυτό που λέω). πλέον το διασκεδάζω και γω (αφού έσπασαν τελείως τα νεύρα μου). Οπότε φαντάζομαι ότι εφόσον είδε μία άλφα συμπεριφορά μόλις ξαναγύρισε στην πάνα, το είδε σαν παιχνίδι αντίσρασης. Π.χ όταν του λέω το πρωί τώρα "θέλεις καρδούλα μου να πάμε στην τουαλέτα", εννοείται ότι θα αρνηθεί, ως αντίδραση. Παλιά είχα ακούσει ότι τα μωρά δοκιμάζουν τα όρια μας, δεν το πίστευα. Κι όμως το έχω ζήσει και το ζω σ εόλο το μεγαλείο του.

Επίσης ο παιδίατρος μου είπε ότι αν δνε συμβαίνε το παραπάνω, τότε κάτι τον επηρέασε. Ψάχνω να βρώ μήπως έκανα κάτι λάθος, αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι η διαδικασία της τουαλέτας του ήταν τόσο ευχάριστη, τρελαινόταν, ήταν ολόκληρη ιεροτελεστία.

Χρόνια πολλά κορίτσια δεν είπαμε, με υγεία, να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρος (τον έχω ήδη ρωτήσει) λέει ότι πολλά πράγματα για τα παιδιά γίνονται από αντίδραση, για παιχνίδι. Και συμφωνώ απόλυτα, άλλωστε το βιώνω καθημερινά. Π.χ. του λέω έλα να ντυθούμε να πάμε βόλτα, τρέχει και γκρινιάζει και δε θέλει να ντυθεί (γίνεται πόλεμος). Του λέω ότι π΄χ το τζάμι είναι επικίνδυνο και πηγαίνει, με κοιτάει αν τον κοιτάζω και το ακουμπάιε. Και πολλά άλλα τέτοια ωραία. Αφού πλέον όταν θέλω να κάνουμε κάτι, του λέω ακριβώς το αντίθετο και φυσικά γίνεται (αφού κι αυτός κάνει το αντίθετο από αυτό που λέω). πλέον το διασκεδάζω και γω (αφού έσπασαν τελείως τα νεύρα μου). Οπότε φαντάζομαι ότι εφόσον είδε μία άλφα συμπεριφορά μόλις ξαναγύρισε στην πάνα, το είδε σαν παιχνίδι αντίσρασης. Π.χ όταν του λέω το πρωί τώρα "θέλεις καρδούλα μου να πάμε στην τουαλέτα", εννοείται ότι θα αρνηθεί, ως αντίδραση. Παλιά είχα ακούσει ότι τα μωρά δοκιμάζουν τα όρια μας, δεν το πίστευα. Κι όμως το έχω ζήσει και το ζω σ εόλο το μεγαλείο του.

Επίσης ο παιδίατρος μου είπε ότι αν δνε συμβαίνε το παραπάνω, τότε κάτι τον επηρέασε. Ψάχνω να βρώ μήπως έκανα κάτι λάθος, αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι η διαδικασία της τουαλέτας του ήταν τόσο ευχάριστη, τρελαινόταν, ήταν ολόκληρη ιεροτελεστία.

Χρόνια πολλά κορίτσια δεν είπαμε, με υγεία, να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας!

 

Χρονια πολλα, γερα και αγαπημενα!!! Να χαιρομαστε τα παιδακια μας!!! :D

 

Αν μου ελεγες οτι κοψατε την πανα 2,5 ετων θα εκλινα και εγω προς τα εκει, οτι δλδ το κανει ισως απο αντιδραση, αλλα κοψατε την πανα 20 μηνων, και κατα την ταπεινη μου γνωμη ηταν νωρις, γιατι ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ παιδακια εχουν πισωγυρισμα οταν κοβεται η πανα νωρις, και στην μετεπειτα ηλικια εχουν προβληματα με την νυχτερινη ενουρηση!!! Εστω ομως οτι το κανει απο αντιδραση, λογικα κατι πυροδοτει αυτη την αντιδραση, οπως και οοολες τις αλλες που μερικες απο αυτες τις εχεις ηδη αναφερει, τι ειναι αυτο που καλμαρει την συμπεριφορα του που θα μπορουσε να λειτουργησει και στο θεμα τουαλετα, ποσο μαλλον που για το μωρακι σου ηταν μια ευχαριστη διαδικασια???!!!

 

Προσωπικα πιστευω και το εχω γραψει ξανα οτι δεν ηταν ετοιμο να κοψει την πανα, αλλωστε τα μωρακια καταφερνουν πολλα κατορθωματα που για καποια χρονικη στιγμη τα "παγωνουν" η παλλινδρομουν. Το θεμα ειναι να βρεθει η ακριβης αιτια που προκαλεσε αυτη την αντιστροφη. ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ ΛΟΓΟ, ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΩ ΕΣΕΝΑ, ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ Η ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΝ, απλα θεωρω πως θα ηταν φρονιμο να αφησουμε τη φυση να κανει τη δουλεια της, και σε αυτη την περιπτωση!!! ;)

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρονια πολλα, γερα και αγαπημενα!!! Να χαιρομαστε τα παιδακια μας!!! :D

 

Αν μου ελεγες οτι κοψατε την πανα 2,5 ετων θα εκλινα και εγω προς τα εκει, οτι δλδ το κανει ισως απο αντιδραση, αλλα κοψατε την πανα 20 μηνων, και κατα την ταπεινη μου γνωμη ηταν νωρις, γιατι ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ παιδακια εχουν πισωγυρισμα οταν κοβεται η πανα νωρις, και στην μετεπειτα ηλικια εχουν προβληματα με την νυχτερινη ενουρηση!!! Εστω ομως οτι το κανει απο αντιδραση, λογικα κατι πυροδοτει αυτη την αντιδραση, οπως και οοολες τις αλλες που μερικες απο αυτες τις εχεις ηδη αναφερει, τι ειναι αυτο που καλμαρει την συμπεριφορα του που θα μπορουσε να λειτουργησει και στο θεμα τουαλετα, ποσο μαλλον που για το μωρακι σου ηταν μια ευχαριστη διαδικασια???!!!

 

Προσωπικα πιστευω και το εχω γραψει ξανα οτι δεν ηταν ετοιμο να κοψει την πανα, αλλωστε τα μωρακια καταφερνουν πολλα κατορθωματα που για καποια χρονικη στιγμη τα "παγωνουν" η παλλινδρομουν. Το θεμα ειναι να βρεθει η ακριβης αιτια που προκαλεσε αυτη την αντιστροφη. ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ ΛΟΓΟ, ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΩ ΕΣΕΝΑ, ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ Η ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΝ, απλα θεωρω πως θα ηταν φρονιμο να αφησουμε τη φυση να κανει τη δουλεια της, και σε αυτη την περιπτωση!!! ;)

 

Έχεις απόλυτο δίκιο! Αν σας πώ όμως βρε κορίτσια ότι είχα ξεσυνηθίσει εκείνη τη "μυρωδιά", παναγία μου! Χα χα, θα με ξεκάνει καμιά ώρα!!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Νομιζω οτι ειμαι στο καταλληλο post.

 

ΒΟΗΘΕΙΑ! ΒΟΗΘΕΙΑ! ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΒΟΗΘΕΙΑ!

 

Και αυτο γιατι νιωθω οτι τα νευρα μου δεν ειναι και πολυ καλα...

Εχουμε κοψει την πανα απο τελη Σεπτεμβρη, το λες 6μηνο, μονο τη μερα και τον τελευταιο καιρο η κορη μου κοντευει να με τρελλανει!

Ενω στην αρχη ηταν ολα τελεια, πηγαινε για τσισα τακτικα χωρις αντιρρηση κ χωρις ατυχηματα, μου χει αρχισει κανα 2μηνο απο τοτε που την κοψαμε σταδιακα κ αυξητικα τα ατυχηματα. Τι εννοω. Στην αρχη λερωναμε μια στο τοσο το βρακακι κ οκ ισως κ να μην χρειαζοταν αλλαγη. Τωρα εχουμε φτασει στο σημειο να αλλαζουμε σε καθε κατουρημα βρακι κ τις περισσοτερες φορες αλλαζουμε κ παντελονι!!!! Μπορει να ειναι βρεγμενη αρκετη ωρα κ να μην λεει τιποτα (δεν την ενοχλει!!!!) κ στο τελος φωναζει πανικοβλητη: ΘΕλΩ ΤΣΙΣΑ ΜΟΥ! ΘΕΛΩ ΤΣΙΣΑ ΜΟΥ!

Ακομα κ αν την ρωτησεις αν θελει τσισα θα σου πει ΟΧΙ! Κ να θελει.

Σαν να βαριεται να παει τουαλετα φυσικα για να μην αφησει το παιχνιδι. Το καταννοω εως ενος σημειου. Αλλα απορω και αναρωτιεμαι. Δεν την ενοχλει η υγρασια???? Κ της λεω κ πραγματα που δεν θελω αλλα τη βλεπω οτι με αντιμετωπιζει με μια απαθεια... του στυλ, αν κατουριεσαι δεν θα μπορεις να πας σχολειο γιατι οι δασκαλες δεν αλλαζουν βρακακια. Αν συνεχισεις να βρεχεις τα βρακακια σου θα σου βαλω παλι πανα σαν τα μωρα - ναι να μου βαλεις! Θα σε αφησω με τα κατουρημενα κ θα μυριζεις τσισα κ θα κοκκινησει το πιπι σου! Δεν την νοιαζει! Τι να κανω? Δεν τολμω να φυγω αποτο σπιτι αν δεν παρω μαζι μου 3 βρακια κ 2 παντελονια!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσι μηπως πρέπει να το συζητησεις με το γιατρο σου;Εγινε κατι προσφατα που μπορει να της αλλαξε τη συνεχεια της;Κ μενα ο δικο; μου 3+ ενω καιρο τωρα κανει κ κακα στην τουαλετα ,εχει λιγες μερες μου ζητα πανα για να κανει κακα ,του ελεγα οχι κ αυτος το δικο του να γινει.Μολις ειχα αποφασισει να τηλ τη γιατρο σημερα εκανε κανονικα στην τουλετα.Το μεσημερι φορατε πανα στον υπνο;Εμεις μεσημερι-βραδυ κ ειχε συνηθισει να τα κανει το μεσημερι στην πανα κ νομιζω το περιμενε κιολας.Μηπως ειναι φαση πο περνα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αλλάξει κάτι στην καθημερινοτητα μας, οχι. Στον γιατρό δεν το έχω αναφέρει.

Στον υπνο ναι φοραει ακομα κ οταν ξυπναει είναι γεματη, μεσημέρι κ βράδυ. Ενω ειχα παρατηρήσει στην αρχη οι μεσημεριανες της πανες πολυ συχνα ηταν στεγνες.

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...