Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμπτώματα - πότε αρχίζουν


freed

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω από πότε μπορούν να αρχίσουν τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης; Είναι δυνατόν να ξεκινούν την επομένη της σύλληψης;

 

Με τίποτα!!!! Ακόμα κι αν έχεις συλλάβει, περνάνε 4-5 μέρες μέχρι να γίνει η εμφύτευση. Κάποιες γυναίκες ισχυρίζονται ότι κατάλαβαν την εγκυμοσύνη πριν την καθυστέρηση της περιόδου, αλλά η αλήθεια είναι ότι τα συμπτώματα της περιόδου και της έναρξης μιας εγκυμοσύνης είναι παραπλήσια και μας μπερδεύουν. Χαλάρωσε και περίμενε να δεις αν θα έχεις καθυστέρηση, πριν κάνεις οποιοδηποτε τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές από μας κάθε μήνα νομίζουν οτι είναι έγκυες(μια απ αυτές κ εγώ).Μην μπεις σ αυτή τη διαδικασία του να το πιστέψεις τόσο πολύ κ στο τέλος να απογοητευθείς!Είναι ότι χειρότερο κ στο λέω εγώ που κάθε μήνα μόλις έρχεται η καταραμμένη..πέφτω σε κατάθλιψη κυριολεκτικά!Βγάλτο απ το μυαλό σου κ περίμενε μάχρι να έχεις καθυστέρηση.Σου εύχομαι το καλύτερο!!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς... Απλά διάβασα στο φόρουμ ότι μερικές γυναίκες μπορούν και το καταλαβαίνουν αμέσως και λέω μήπως είμαι κι εγώ μία από αυτές...:)

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

qloiodfs25yhu3mb.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω το μηνα που δυστυχως απεβαλλα,τοχα καταλαβει απο νωρις.εκτος και αν τα συμπτωματα ειχαν σχεση με την μη φυσιολογικη εγκυμοσυνη μου.δεν ξερω.η μαμα μου παντως με προσγειωνε και μου ελεγε πως δεν ειναι καλο να ποναω και ναχω τοσο εντονα φουσκωματα(μιας και αυτη δεν καταλαβαινε τιποτα εκτος απτην καθυστερηση.)

Θεωρητικα πριν την εμφυτευση,δε θαπρεπε να νιωθουμε τιποτα,αλλα αν δεν εχουμε μερες πριν προεμμηνορυσιακα και ξαφνικα τα εχουμε κατι συμβαινει....το χαρακτηριστικο σε μενα ηταν τα τραβηγματα στη κοιλια.δεν τοχα ξανανιωσει ποτε αυτο.κατι με τραβαγε και αμα σηκωνα τα χερια ψηλα.επισης 2-3 μερες πριν αποβαλλω ειχε ξεκινησει το στηθος να μου μυρμηγκιαζει και να φαγουριαζει σε βαθος.

alKfp3.png

Vvc2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα πριν την εμφυτευση,δε θαπρεπε να νιωθουμε τιποτα,αλλα αν δεν εχουμε μερες πριν προεμμηνορυσιακα και ξαφνικα τα εχουμε κατι συμβαινει....το χαρακτηριστικο σε μενα ηταν τα τραβηγματα στη κοιλια.δεν τοχα ξανανιωσει ποτε αυτο.κατι με τραβαγε και αμα σηκωνα τα χερια ψηλα.επισης 2-3 μερες πριν αποβαλλω ειχε ξεκινησει το στηθος να μου μυρμηγκιαζει και να φαγουριαζει σε βαθος.

 

Κι εγώ γι' αυτό μπήκα σε αυτό το τριπάκι. Γιατί ποτέ μέχρι τώρα δεν είχα τέτοια συμπτώματα τόσο νωρίς. Η αλήθεια είναι με τον άντρα μου, λόγω επαγγελματικών και οικονομικών δυσκολιών, δεν είμαστε σε φάση προσπάθειας (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε θα χαρούμε αν έρθει :oops:;)) και για αυτό δε νομίζω ότι οφείλεται στο ότι θέλω να δω συμπτώματα... Μπορεί να είναι κάτι άλλο... Σε λίγες μέρες θα ξέρω...:-)

qloiodfs25yhu3mb.png
Link to comment
Share on other sites

να σας πω και γω...

Επειδή είχα από πολύ μικρή δυσκολίες με περίοδο - ωορρηξίες έχω μάθει να διαβάζω το

σώμα μου σε φυσιολογικές πάντα συνθήκες. Δηλ, να μην παίρνω αντισυλληπτικά, ή άλλου

είδους φάρμακα και να μην έχω περάσει πρόσφατα κάποια ίωση που να έχει να κάνει με

κοιλιακές διαταραχές, ή τραυματισμούς (μέση επειδή έστρωσα χαλιά κτλ, κτλ)

 

Με λίγα λόγια όσο και να θέλουμε να νιώσουμε κάτι, πρέπει μάλλον να συμβιβαστούμε

με την ιδέα ότι το πρώτο και ίσως μοναδικά πρώτο σύμπτωμα, είναι η καθυστέρηση.

Δεν αμφισβητώ γυναίκες που ισχυρίζονται ότι έχουν νιώσει κάτι διαφορετικό, μακάρι να

ένοιωθα και 'γω κάτι...

 

Είμαι στην 24η ήμερα εξωσωματικής - σε 5 μέρες πάω για β' χοριακή και τρέμω μην στο μεταξύ νιώσω συμπτώματα περιόδου...

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

να σας πω και γω...

Επειδή είχα από πολύ μικρή δυσκολίες με περίοδο - ωορρηξίες έχω μάθει να διαβάζω το

σώμα μου σε φυσιολογικές πάντα συνθήκες. Δηλ, να μην παίρνω αντισυλληπτικά, ή άλλου

είδους φάρμακα και να μην έχω περάσει πρόσφατα κάποια ίωση που να έχει να κάνει με

κοιλιακές διαταραχές, ή τραυματισμούς (μέση επειδή έστρωσα χαλιά κτλ, κτλ)

 

Με λίγα λόγια όσο και να θέλουμε να νιώσουμε κάτι, πρέπει μάλλον να συμβιβαστούμε

με την ιδέα ότι το πρώτο και ίσως μοναδικά πρώτο σύμπτωμα, είναι η καθυστέρηση.

Δεν αμφισβητώ γυναίκες που ισχυρίζονται ότι έχουν νιώσει κάτι διαφορετικό, μακάρι να

ένοιωθα και 'γω κάτι...

 

Είμαι στην 24η ήμερα εξωσωματικής - σε 5 μέρες πάω για β' χοριακή και τρέμω μην στο μεταξύ νιώσω συμπτώματα περιόδου...

Αυτά!

 

Κατά πάσα πιθανότητα, έχεις δίκιο...:-)

Καλή επιτυχία σου εύχομαι και... κανένα σύμπτωμα!!! ;)

qloiodfs25yhu3mb.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...