Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ;


Recommended Posts

Καλή σας μέρα,

μια ερωτησούλα να κάνω;

Ξέρετε μήπως κερδίζω ή χάνω κάτι αν βάλω στην δηλωσή μου για την εφορία τα δίδακτρα του ιδιωτικού σχολείου του γιού μου;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σ΄ευχαριστώ pam, για τους παιδικούς το γνωρίζω, στη δήλωση υπάρχει χώρος μόνο για ιδιωτικά σχολεία. Αλλά κερδίζω κάτι αν τα βάλω;

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ pam, για τους παιδικούς το γνωρίζω, στη δήλωση υπάρχει χώρος μόνο για ιδιωτικά σχολεία. Αλλά κερδίζω κάτι αν τα βάλω;

αν εισαι αφορολογητη οχι.μονο αν πληρωνεις καποιο ποσο στην εφορια καθε χρονο τοτε να τα βαλεις γιατι θα εχεις την αναλογη εκπτωση

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

αν το διαβαζει κάποιος το μήνυμα θα ήθελα να ρωτήσω αν τα δίδακτρα του νηπιαγωγείου ( που είναι σε παιδικό σταθμό) εκπίπτουν από την εφορία. Δεδομένου ότι εντάσσεται στην υποχρεωτική εκπάιδευση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη φορολογική δήλωση εκπίπτει μόνο η δαπάνη κατ΄οίκον ή σε φροντιστήρια ιδιαίτερων μαθημάτων οποιασδήποτε αναγνωρισμένης εκπαιδευτικής βαθμίδας ή ξένων γλωσσών.

Το ανωτέρω αφορά και τους υπόχρεους και τα παιδιά τους. Σε καμία όμως περίπτωση τα ιδιωτικά σχολεία.

Επίσης είναι πολύ πιθανό με τα καινούργια μέτρα τα δίδακτρα των ιδιωτικών σχολείων να αποτελούν τεκμήριο και φυσικά όχι έκπτωση από το εισόδημα.

Link to comment
Share on other sites

Στη φορολογική δήλωση εκπίπτει μόνο η δαπάνη κατ΄οίκον ή σε φροντιστήρια ιδιαίτερων μαθημάτων οποιασδήποτε αναγνωρισμένης εκπαιδευτικής βαθμίδας ή ξένων γλωσσών.

Το ανωτέρω αφορά και τους υπόχρεους και τα παιδιά τους. Σε καμία όμως περίπτωση τα ιδιωτικά σχολεία.

Επίσης είναι πολύ πιθανό με τα καινούργια μέτρα τα δίδακτρα των ιδιωτικών σχολείων να αποτελούν τεκμήριο και φυσικά όχι έκπτωση από το εισόδημα.

 

 

baby love κάπως έτσι τα ήξερα και γω τα πράγματα αλλά ψιλοπροβληματίστηκα από αυτά που διάβασα.

τώρα εμείς υπάλληλοι άνθρωποι είμαστε. δεν μπορούμε να κρύψουμε τίποτα όπότε.... Τί τεκμήριο να μου βάλουν;

Ένα παιδί έχω και επιθυμώ να του δώσω μια καλή "προίκα".

Link to comment
Share on other sites

Ναι μονο που αυτη την προικα δεν εχουν ολοι την δυνατοτητα να παρεχουν στο παιδι τους.Γι αυτο ισως αποτελεσει τεκμηριο στο μελλον.

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Ναι μονο που αυτη την προικα δεν εχουν ολοι την δυνατοτητα να παρεχουν στο παιδι τους.Γι αυτο ισως αποτελεσει τεκμηριο στο μελλον.

 

 

Συμφωνώ.Να αποτελέσει τεκμήριο π.χ για τον παιδίατρο της γειτονιάς μου , που δεν έχει κόψει ποτέ απόδειξη ούτε σε μένα αλλά ούτε σε κανέναν, είναι ταυτόχρονα και στο ΙΚΑ και εγώ φαίνεται να δηλώνω πιο πολλά λεφτά από αυτόν. Αυτός έστελνε και τα 2 παιδιά του στο Αρσάκειο, το ένα ακόμα συνεχίζει, και το άλλο στην Αγγλία γιατί δεν τους άρεσε η σχολή στην οποία πέτυχε.

 

Εγώ ούτε στο Αρσάκειο το στέλνω, το οποίο σημειωτέον ήταν κωλόφαρδος γιατί τελείωσε την 3η Λυκείου το παιδί του με 3.500 - 4.000 κάτι που δεν θα δούμε οι υπόλοιποι ούτε στον ύπνο μας, και ούτε θα μπορέσω να αντέξω σπουδές στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

αααα ......τωρα θιγεις ενα αλλο μεγαλο θεμα!!

''ΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΕΦΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ''

Δικιο εχεις αλλα δυστυχως δεν θα το βρεις οπως ολοι μας αλλωστε!!!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...