Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ....περαστικά μας!


Recommended Posts

Βρε κοριτσια απο περιέργεια ποσο πληρωνετε κοινοχρηστα?

 

εμας μάς ηρθαν για το 2μηνο (Ιαν-Φεβ) 595 ευρο!!!!!!!!!:confused::confused::confused:

Καραφλιάσαμε!!!!!!!!

 

εχουμε ολη μερα καλοριφερ ανοιχτο, στους 18-19 βαθμους, για παραπάνω δε τολμάμε.το σπτιτι ειναι 103τμ.

Μου κανει εντυπωση που οι άλλοι στην πολυκατοικία δεν αναβουν καλοριφερ,ουτε το τζακι,πως στο καλό ζεσταινονται???????

 

ουφ άντε να ανοιξει ο καιρος γιατι δεν πάει αλλο!

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το προηγουμενο διμηνο τα κοινοχρηστα μας ηταν 220 ευρω χωρις την θερμανση μεσα.Η θερμανση ειναι φυσικο αεριο κ ειναι ατομικο.Περιπου για την θερμανση το διμηνο δινουμε 150-180ευρω κ το σπιτι 108τμ μικτα.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

και εμάς μας ήρθαν 200 ευρώ για τον Φεβρουάριο και μου φάνηκαν πολλά. Είμαστε 1ο όροφο (άρα δεν χρεωνόμαστε πολύ ασανσέρ), έχουμε φυσικό αέριο και ατομική θέρμανση. Θέρμανση δεν ανάβουμε όλη μέρα - έχουμε σταθερά τον θερμοστάτη στους 20. Το πολλά χρήματα σε εμάς είναι το ζεστό νερό που λόγο της μικρής χρησιμοποιούμε πολύ - πλύσιμο πιάτων, αλλάγματα πάνας, μπάνιο κτλ! Συν τα extra πλυντήρια που μπαίνουν για τα ρούχα της (2-3 την εβδομάδα) αλλά και λόγω μαγειρέματος καίει πολύ η κουζίνα αλλά και το πλυντήριο πιάτων.

 

Είναι πάντως σίγουρα ένα έξοδο που δεν είχα υπολογίσει. Και που να έρθει το καλοκαίρι που το aircondition λειτουργεί 24/7!

jsHSp3.png gJDDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κοριτσια απο περιέργεια ποσο πληρωνετε κοινοχρηστα?

 

εμας μάς ηρθαν για το 2μηνο (Ιαν-Φεβ) 595 ευρο!!!!!!!!!:confused::confused::confused:

Καραφλιάσαμε!!!!!!!!

 

εχουμε ολη μερα καλοριφερ ανοιχτο, στους 18-19 βαθμους, για παραπάνω δε τολμάμε.το σπτιτι ειναι 103τμ.

Μου κανει εντυπωση που οι άλλοι στην πολυκατοικία δεν αναβουν καλοριφερ,ουτε το τζακι,πως στο καλό ζεσταινονται???????

 

ουφ άντε να ανοιξει ο καιρος γιατι δεν πάει αλλο!

να σε ρωτησω κατι? ποσες ωρες καψατε το καλοριφερ?

με τις ωρες θα κρινεις το ποσο, εμεις καψανε 47 ωρες και πληρωσαμε 70?

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

147 ωρες καψαμε και η χρεωση ειναι 368 ευρο, τα υπολοιπα ειναι δεη,καθαριστρια κτλ

 

εμείς με 200 ώρες πληρώσαμε περίπου 237 ευρώ. Τι σύστημα έχετε, ωρομέτρηση ή θερμιδομέτρηση?

4Xjop3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια απο περιέργεια ποσο πληρωνετε κοινοχρηστα?

 

εμας μάς ηρθαν για το 2μηνο (Ιαν-Φεβ) 595 ευρο!!!!!!!!!:confused::confused::confused:

Καραφλιάσαμε!!!!!!!!

 

εχουμε ολη μερα καλοριφερ ανοιχτο, στους 18-19 βαθμους, για παραπάνω δε τολμάμε.το σπτιτι ειναι 103τμ.

Μου κανει εντυπωση που οι άλλοι στην πολυκατοικία δεν αναβουν καλοριφερ,ουτε το τζακι,πως στο καλό ζεσταινονται???????

 

ουφ άντε να ανοιξει ο καιρος γιατι δεν πάει αλλο!

Εξαρτάται και σε ποιό όροφο είσαι... Εάν είσαι ψηλά θα πληρώνεις πολλά για το ανσασέρ και για τη ΔΕΗ.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

να δειτε κ ποσο θα πληρωνουμε του χρονου που θα παει 1,50 ευρω το λιτρο.το τζακι θα παρει φωτια.εμεις ηδη ψαχνουμε εναλλακτικη λυση για τηνθερμανση.

εμεις δινουμε +/_ 200 για 80 τετρ. στον 1 ο οροφο.εγω βεβαια το καιω ολη νυχτα γτ το πρωι λειπουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μας είχε συμβεί κάτι παρόμοιο με τον αντρα μου οταν μέναμε στον εύοσμο ένα φεγγάρι.....

και εμεις μην φανταστείς οτι το καίγαμε πόλύ, παιδιά δεν είχαμε στις δουλείες μας λειπαμε....και σκαει μύτη ενα 350 ευρω πετρέλαιο και ο απο κάτω με 3 παιδιά 0 ευρώ!!!!!!

κάναμε παράπονα και μας είπαν οτι κάποια βρωμοδουλειά κάνει ο απο κάτω....αλλα άντε να το αποδείξεις.............

 

βάλε αν γίνετε ένα λεβητα μόνο για σένα.......

Link to comment
Share on other sites

α....το αγαπημενο μας θεμα.....:rolleyes: εμας αυτο το μηνα για 40 ωρες μας ηρθαν 87 ευρω τελικο ποσο... αλλα δεν εκλεινα κ πολυ το καλοριφερ ειχα αρρωστα μωρα κ το ειχα αναμενο στους 24-25 βαθμους κ αναβε καθε φορα που επεφτε η θερμοκρασια .... αλλα γενικα δεν αφηνω να ειναι συνεχεια αναμενο γιατι θα θελω ενα μηνιατικο μετα:lol:...αλλα το εχω αναμενο ολη την νυχτα κ μετα λιγο το πρωι μετα μολης αερισω το σπιτι για να ειναι παλι ζεστο τρο σπιτι κξ μετα στην διαρκεια της ημερας αναλογα τι καιρ οεχει εξω...το προηγουμενο μηνα ειχαμε πολυ ζεστη στο σπιτι τ αναβα γενικα και ελεγα στο συζυγο παει θα μας ερθει τωρα ο λογαριασμος κανενα 200-300 ευρω...αλλα παλι καλα μια χαρα μας ηρθε...:wink: κ εγω θα ελεγα εχει να κανει με το οροφο και γενικα τι μονωση υπαρχει εμεις εχουμε απο κατω κλειστα γκαραζ και γυρω γυρω ειναι ολο κτιρια οποτε δεν εχουμε προβλημα με το να κρυωνει γρηγορα το σπιτι...ετσι δεν πεφτει η θερμοκρασια δωματιου γρηγορα και δεν αναβει τοσο συχνα η θερμανση..

τωρα βεβαια θεωρω πολλα χρηματα 300 ευρω για κοινοχρηστα...δεν αναβετε καλυτερα αιρ κοντισιον κοριτσια...πιστευω πιο φθηνα θα σας βγαινει καθε μηνα...

Link to comment
Share on other sites

χα! σας βαζω ολους κατω. για 87τμ στο εισογειο με 3 υδ, 278 ευροπουλακια κελαϊδιστα εσκασα:shock:! απο τις 20 ιαν. μεχρι 25 φεβρουριου(χωρις ασανσερ κ τεοια μπιχλιμπιδια εμεις, ουτε κ πολυ δεη κοινοχτηστων). κ στις 20 γεναρη αλλα 277( το ειχα ανμενο απο τις 22 νοεμβρη στους 21-22 πολλες ωρες), αφου παραξενευτηκα μηπως καναν λαθος κ αντιγραψαν τα προηγουμενα! βεβαια εμας μας τα βγαζει τα κοινοχρηστα συγγενεις 1ου βαθμου... η μεγαλη αδερφη μου. η οποια μενει στον δευτερο κ εχει αλλαξει κ σωματα! αλλα τι να πεις ε???? ευελπιστω να την κανουμε απο εδω με αναλλαφρα πηδηματακια, ταπ ταπ ταπ, οταν το επιτρεψουν οι συνθηκες... γιατι δεν μας συμφερει μερικους μερικους να παμε σε μια εταιρεια εκδοσης κοιν/των μονο για πετρελαιο κ δεη!

βλεπεις εγω ειμαι πλουυυυσια κ δεν εχω αναγκη. ας οψεται! υπομονηηηηη!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

να σου πω στα γρήγορα οτι λίγο αν ψάξεις το θέμα δεν υπάρχει λόγος για εταιρεία κοινοχρήστων. Μπορείς να τα ελέγχεις μόνη σου. Είναι μεγάλη πίκρα τα κοινόχρηστα και το πετρέλαιο και πολλά έξοδα.

 

Tzini αν η αδελφή σου άλλαξε σώματα και εχετε ωρομέτρηση και δεν το δήλωσε σε μηχανικό σας κλέβει!!

4Xjop3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια η χρέωση της θέρμανσης στις πολυκατοικίες είναι με την ώρα και όχι με την θερμοκρασία.

Δηλαδή ένα διαμέρισμα που έχει την θέρμανση για 5 ώρες στους 20 βαθμούς γράφει το ίδιο με ένα διαμέρισμα ιδίων τετραγωνικών που βάζει την θέρμανση για 5 ώρες στους 35 βαθμούς.

 

Οι θερμοστάτες σπάνια να σταματήσουν τον καυστήρα γιατί όλα τα σπίτια έχουν απώλειες οπότε δεν φτάνουν εύκολα την οριζόμενη θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σου πω στα γρήγορα οτι λίγο αν ψάξεις το θέμα δεν υπάρχει λόγος για εταιρεία κοινοχρήστων. Μπορείς να τα ελέγχεις μόνη σου. Είναι μεγάλη πίκρα τα κοινόχρηστα και το πετρέλαιο και πολλά έξοδα.

 

Tzini αν η αδελφή σου άλλαξε σώματα και εχετε ωρομέτρηση και δεν το δήλωσε σε μηχανικό σας κλέβει!!

 

αααααααντε καλε:shock:! πως σου περναει τετοια ιδεα απο το πονηροοο-κουτοπονηρο μυαλουδακι σου????? ντροπη σου:oops: για την αδερφουλα μου μιλαμε. εδω στηνουν αφτι οταν κανει το μπουμ ο καυστηρας απο εμενα, να αναψουν τα δικα τους! τι μου λες τωρα?!:idea:

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια η χρέωση της θέρμανσης στις πολυκατοικίες είναι με την ώρα και όχι με την θερμοκρασία.

Δηλαδή ένα διαμέρισμα που έχει την θέρμανση για 5 ώρες στους 20 βαθμούς γράφει το ίδιο με ένα διαμέρισμα ιδίων τετραγωνικών που βάζει την θέρμανση για 5 ώρες στους 35 βαθμούς.

 

Οι θερμοστάτες σπάνια να σταματήσουν τον καυστήρα γιατί όλα τα σπίτια έχουν απώλειες οπότε δεν φτάνουν εύκολα την οριζόμενη θερμοκρασία.

δεχομαι ιδιαιτερα. τωρα μη μου ζητησεις ωρες κτλ. γιατι θα πρεπει να ζητησω το καθρεφτοκολλημενο χαρτι πισω! διοτι βεβαιως βεβαιως ( του σοφοκλεως κ του περικλεως) αποδειξεις γιοκ! δεν περνουμε! αυταααα!

ακουω!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

αααααααντε καλε:shock:! πως σου περναει τετοια ιδεα απο το πονηροοο-κουτοπονηρο μυαλουδακι σου????? ντροπη σου:oops: για την αδερφουλα μου μιλαμε. εδω στηνουν αφτι οταν κανει το μπουμ ο καυστηρας απο εμενα, να αναψουν τα δικα τους! τι μου λες τωρα?!:idea:

 

μα καλα τι ανθρωποι ειναι με ολο το σεβασμο τζινι...:shock::|

Link to comment
Share on other sites

η χρέωση μπορεί να είναι με ωρες ή θερμίδες. εξαρτάται τον καυστήρα και την μέθοδο που χρησιμοποιείτε. Βεβαια οι πιο παλιές πολυκατοικίες είναι ωρομέτρηση.

Και φυσικά αν αλλαξεις τα σωματα και βαλεις μεγαλυτερα με την ιδια χρεωση ζεσταίνεσαι πιο πολύ ή πιο γρηγορα

4Xjop3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

μα καλα τι ανθρωποι ειναι με ολο το σεβασμο τζινι...:shock::|

αααστο καλυτερα να μην ανοιξουμε κ αυτο το θεμα!

τσιιιιφουτη! κ ξερεις τι λενε... αμα ο αλλος ειναι τσιγκουνης στα λεφτα ...ειναι σε ολα τσιγκουνης!

καταλαβαινω το να μην εχει καποιος οσα εχω εγω, αλλα να πληρωνω με το ζορι τα δικα σου.

με το μπαρδον κιολας. οπως εχετε καταλαβει, μοιραζω βαζελινες δεξια κ αριστερα για να μην τσουζουμε πολυ!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

επισης το να το ψαξω μονη μου οχι δε λεει απλα, αλλα εχω κ απιστευτα περιορισμενο χρονο. εδω μου εμεινε απο μπαταρια το μεγαλο αμαξι κ ηταν διπλα μου!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...