Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ ΠΕΙΡΑΙΑ


Recommended Posts

Εκεί σκεφτόμαστε να τη γραψουμε απο Σεπτεμβρη.Έχω ακούσει τα καλύτερα....αλλά ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει.Αν ξέρει κάποιος κάποια περισσότερες πληροφορίες για τη λειτουργία..το περιβάλλον..την αντίληψη του συγκεκριμένου σταθμού θα μου ήταν ευπρόσδεκτες!Ευχαριστω πολύ..

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας. Είμαι καινούργια στη παρεά. Ενδιαφέρομαι κι εγώ για τον συγκεκριμένο σταθμό. Είχα γράψει κι ένα τοπικ για παιδικούς στην Αμφιάλη αλλά αλλά δεν είχα καμμία απάντηση.

 

Τώρα για τον συγκεκριμένο ξέρω δυο οικογένειες που πηγαίνουν εκεί τα παιδάκια τους (είναι όμως Δημοτικό). Είναι πολύ ευχαριστημένοι, λένε ότι γίνεται πολύ καλή δουλειά εκεί. Συγκεκριμένα ότι "είναι 10% πιο ακριβός από τους υπόλοιπους της περιοχής αλλά αν έχεις τη δυνατότητα, στείλε το παιδί σου.

Η κουμπάρα μου πέρυσι που ενδιαφερόταν πήγε εκεί αλλά τελικά τον έγραψε το γιο της στο BIRDS στη Καστέλα. Δεν την είχαν ικανοποιήσει οι εγκαταστάσεις εκεί.

 

Εμένα η κόρη μου που ενδιαφέρομαι για τον Σεπτέμβριο θα είναι παρά κάτι 3. Δεν ξέρω από ποιές ηλικίες παίρνουν αλλά ξέρω ότι έχει μεγάλη ζήτηση, περνάς από interview κι ίσως χρειάζεται και μέσο. Σίγουρα πάντως μέχρι Απρίλιο-Μαιο πρέπει να έχεις κάνει εγγραφή. Εγώ προβληματίζομαι γιατί ακόμα δεν έχω αποφασίσε αν θέλω να πάει σε δημόσιο ή ιδιωτικό δημοτικό. Φαντάζομαι ότι αυτό είναι bonus αν το ξεκινήσεις εκεί από παιδικό.

 

Αν ξέρει κάποια άλλη κοπέλα εκ τω έσω

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα θα ειναι 3 παρα 2 μηνες.Το Σεπτεμβρη περνουν παιδια του 2006.

Οι εγγραφές εχουν αρχίσει απο Γενάρη για Σεπτέμβρη.Πήρα τηλεφωνο και μου ειπαν να βιαστω αν θελω να τη γραψω.Αύριο θα πάω να κανω αιτηση και μετα σε καλουν για ραντεβου να μιλησεις.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Α, μάλιστα πρέπει να βιαστούμε. Δηλαδή την αίτηση πρέπει να την κάνουμε ούτως ή άλλως έστω κι αν θέλουμε να πάρουμε απλώς πληροφορίες.

 

Εσύ τί περισσότερο έχεις ακούσει για τον σταθμό? Ξέρεις για το κόστος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς δεν έρχονται από την περιοχή μου. :cry:

 

Αν πάντως είναι γύρω στα 400 ευρώ, είναι καλή τιμή παιδιά.

 

Που μένεις? Νομίζω ότι καλύπτουν όλη την ευρύτερη περιοχή του Πειραιά. Ξέρετε μέχρι τί ώρα είναι ο παιδικός?

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα!! Περιμένουμε νέα σου λοιπόν από την επίσκεψή σου εκεί.

 

Εμένα αυτό που με προβλημάτίζει είναι αν υπάρχει ατμόσφαιρα έντονης θρησκοληψίας εκεί. Είναι κάτι που δεν θα το ήθελα με τίποτα. Για να δούμε..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο....εμείς με εκκλησία καμία σχέση...ούτε καν Πάσχα δεν παταμε!

Βέβαια αν τα πλεονεκτήματα του σταθμού είναι ικανά για να τη πάω εκεί...τότε δεν θα με πειράξει καθόλου να της γίνει μια μικρή κατήχηση γύρω απο τη θρησκεία μας..ισα ισα..επειδή εμείς είμαστε ψιλοάσχετοι..ας μάθει απο κει κάποια πράγματα....δεν θα της κάνουν κακό! Δεν νομίζω όμως να υπάρχει θρησκοληψία..ὀχι δε το πιστεύω!! απλά θα τους λένε κάποια πράγματα παρα πάνω..αυτο θα ναι ολο.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω που ρωτησα και εκανα και αιτηση προτεραιοτητας πριν ενα μηνα μου ειπαν οτι το κοστος ειναι 320 και το σχολικο γυρω στα 100ευρω. μου εκαναν ξεναγηση στο χωρο και ειναι πολυ καλα οργανωμενοι θα ελεγα. το προσωπικο ηταν πολυ εξυπηρετικο. εχουν διαφορες αιθουσες αναλογα την ηλικια του παιδιου. δεν μου εκανε καλη εντυπωση οι τουαλετες τις οποιες περιμενα να ειναι πιο καινουργιες , οχι οτι δεν ηταν καθαρες ομως. υπαρχει καθημερινη ενημερωση προς τους γονεις μεσω τετραδιου και επισης εχουν αρκετες εξωσχολικες δραστηριοτητες. σε καθε γιορτη σου δινουν dvd. Επισης εχει προαυλιο χωρο που μπορουν να παιζουν τα παιδια. Στη 1:00 ξεκινα η διανομη με το πουλμαν και αν θες να το παραλαμβανεις ο ιδιος μπορεις μεχρι τις 3:00 Καλες οι εντυπωσεις αλλα εμεις το κοστος δεν το αντεχουμε και θα συνεχισουμε σε κρατικο σταθμο. ελπιζω να σας κατατοπισα λιγο.

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites

εγω που ρωτησα και εκανα και αιτηση προτεραιοτητας πριν ενα μηνα μου ειπαν οτι το κοστος ειναι 320 και το σχολικο γυρω στα 100ευρω. μου εκαναν ξεναγηση στο χωρο και ειναι πολυ καλα οργανωμενοι θα ελεγα. το προσωπικο ηταν πολυ εξυπηρετικο. εχουν διαφορες αιθουσες αναλογα την ηλικια του παιδιου. δεν μου εκανε καλη εντυπωση οι τουαλετες τις οποιες περιμενα να ειναι πιο καινουργιες , οχι οτι δεν ηταν καθαρες ομως. υπαρχει καθημερινη ενημερωση προς τους γονεις μεσω τετραδιου και επισης εχουν αρκετες εξωσχολικες δραστηριοτητες. σε καθε γιορτη σου δινουν dvd. Επισης εχει προαυλιο χωρο που μπορουν να παιζουν τα παιδια. Στη 1:00 ξεκινα η διανομη με το πουλμαν και αν θες να το παραλαμβανεις ο ιδιος μπορεις μεχρι τις 3:00 Καλες οι εντυπωσεις αλλα εμεις το κοστος δεν το αντεχουμε και θα συνεχισουμε σε κρατικο σταθμο. ελπιζω να σας κατατοπισα λιγο.

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites

εγω που ρωτησα και εκανα και αιτηση προτεραιοτητας πριν ενα μηνα μου ειπαν οτι το κοστος ειναι 320 και το σχολικο γυρω στα 100ευρω. μου εκαναν ξεναγηση στο χωρο και ειναι πολυ καλα οργανωμενοι θα ελεγα. το προσωπικο ηταν πολυ εξυπηρετικο. εχουν διαφορες αιθουσες αναλογα την ηλικια του παιδιου. δεν μου εκανε καλη εντυπωση οι τουαλετες τις οποιες περιμενα να ειναι πιο καινουργιες , οχι οτι δεν ηταν καθαρες ομως. υπαρχει καθημερινη ενημερωση προς τους γονεις μεσω τετραδιου και επισης εχουν αρκετες εξωσχολικες δραστηριοτητες. σε καθε γιορτη σου δινουν dvd. Επισης εχει προαυλιο χωρο που μπορουν να παιζουν τα παιδια. Στη 1:00 ξεκινα η διανομη με το πουλμαν και αν θες να το παραλαμβανεις ο ιδιος μπορεις μεχρι τις 3:00 Καλες οι εντυπωσεις αλλα εμεις το κοστος δεν το αντεχουμε και θα συνεχισουμε σε κρατικο σταθμο. ελπιζω να σας κατατοπισα λιγο.

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν έκανα κι εγώ την αίτηση για τον συγκεκριμένο σταθμό πηγαίνοντας εχθές από κει. Μου έκανε καλή εντύπωση και το προσωπικό και οι χώροι των παιδιών. Καθαριότητα και τάξη. Περιμένουμε τώρα να μας πάρουν τηλέφωνο για να δούμε τον διευθυντή. Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι τουλάχιστον για τα δεδομένα της περιοχής δεν είναι οικονομικός σταθμός. 5.220 με σχολικό + 120 Ε η εγγραφή. Εχω δει άλλον έναν αλλά μάλλον της Μητρόπολης πρέπει να είναι από τους ακριβότερους της περιοχής. Θα κοιτάξω να δώ και κάποιους άλλουν για να έχω ένα μέτρο σύγκρισης.

 

Αυτό που μου έκανε πολύ καλή εντύπωση είναι την πρώτη εβδομάδα προσαρμογής σου επιτρέπουν να είσαι εκεί (όχι στον ίδιο χώρο). Κάτι που από ότι έχω διαβάσει δεν το επιτρέπουν όλοι οι σταθμοί.

 

Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τυχαία σας δάβασα και με χαρά μπαίνω στην παρέα.

Απο εμπειρία καλή, μπορώ να σας πώ οτι ο Παιδικός Σταθμός της Μητρόπολης του Πειραιά ήταν για το σπίτι μας σταθμός!

Ο γυιός μας τώρα τελείωσε την τρίτη Δημοτικού και ακόμη αναπολεί τα χρόνια στον Παιδικό Σταθμό και το Νηπιαγωγείο αυτο.

Είμαστε τυχεροί που περάσαμε απο εκεί γιατι συνάντησε αγάπη και χαρούμενους ανθρώπους

Όλοι δουλεύουν με κέφι και πρωτότυπες μεθόδους.Για μένα και τον άντρα μου αυτό μέτρησε περισσότερο.Δυστυχώς ,δεν μπορέσαμε να συνεχίσουμε εκεί στο Δημοτικό, για οικονομικούς λόγους.

Ο Κώστας μας εκεί, απο μιωρό έγινε σωστός άνθρωπος.Δεν με έβλεπε σχεδόν καθόλου.Δουλεύω σε ναυτιλιακή και κάθε μέρα φτάνω στις 7 το βράδυ.

Η δασκάλα της πρώτης, μάς ρωτούσε ποιό νηπιαγωγείο είχε τελειώσει!

 

Καλό Καλοκαίρι!!:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γειά σας μανούλες!!!

 

Υπάρχει ανάμεσα σας κάποια μανούλα που να έχει πάει τα παιδιά της στον παιδικό σταθμό της Ιεράς Μητρόπολις Πειραιώς; Σας παρακαλώ, γράψτε μου εντυπώσεις σας!!!!!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα καθώς ο σταθμός αυτός είναι πρώτος στη λίστα των επιλογών μου για το Σεπτέμβρη. Ωστόσο θα με ενδιέφερε η γνώμη όσων έχουν προσωπική εμπειρία. Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...