Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΓΑΛΑΤΣΙ ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΠΕΡΙΟΧΕΣ?


Recommended Posts

Κορίτσια Καλησπέρα!

Ψάχνω για ένα καλό παιδικό σταθμό κοντά στο Γαλάτσι.Μέχρι τώρα στον παιδικό που ήμασταν ήμουν παρα πολύ ευχαριστημένη. Όμως έιναι πολύ ακριβός και δεν μπορώ να συνεχίσω. 630 (με σχολικό, χωρίς φαγητο, για 10 μήνες, ωράριο 9-12:30). Ευτυχώς μου δίνουν απο τη δουλειά μου τα 220 για αυτό και το έκανα. Αλλά και πάλι μου είναι πολλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μα καλά τι παιδικός είναι αυτός που δεν προσφέρει φαγητό, κρατάει τα παιδιά ως τις 12.30 και τα παίρνει στις 9 και παίρνει και 630 ευρώ που τέτοια τιμή ζητάνε στις πολύ high class περιοχές!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

mamavasia, είναι μπορώ να πώ απο τους καλύτερους σταθμούς(δεν έχω βρεί αλλό τετοιο σταθμό μέχρι στιγμής) που εφαρμόζουν το σωστό παιδαγωγικό τρόπο. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη απο την φιλοσοφία του και την εφαρμογή αυτής, απο τις παιδαγωγούς που είναι πραγματικά υπέροχες και κάνουν φοβερή δουλειά, αλλά δυσκολεύομαι να ανταπεξέλθω οικονομικά, δεδομένου ότι έχω και άλλο ένα παιδάκι που κάποια στιγμή θα ξεκινήσει και αυτό τον παιδικό σταθμό (και σκέφτομαι το μέλλον).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Και εγώ στο Γαλάτσι μένω. Έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια για τη Φωτεινή Ηλιακτίδα στην πλατεία Παπαλουκά, στη μέση της Μαρκορά κάτω από την Παναγίτσα της Κυπριάδου. Δεν έχω πάει η ίδια το παιδί μου, αλλά θα με ενέπνεε να ρωτήσω.

Επίσης τα Στρουμφάκια, πάλι στην ίδια περιοχή, λίγο πιο κοντά στη Γαλατσίου, απέναντι από το φανάρι του Μαμάη.

Εγώ σε αυτά θα ρωτήσω του χρόνου, όπως επίσης και στο Arcobaleno στον Αγ. Λουκά Πατησίων (γιατί με ενδιαφέρει για δίγλωσσο παιδικό σταθμό) και έχω πολύ καλή φίλη που έστελνε χρόνια το παιδάκι της εκεί.

Αν αποφασίσεις για κάποιον θα ενημερώσεις και εμένα με ένα pm να τον έχω υπόψη μου για το γιο μου του χρόνου?

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα,

Επειδη θα με ενδιεφερε να βρω κατι στο Γαλάτσι αλλα δεν εχω ξεκινησει ακομα το ψαξιμο, μηπως ξερεις αν υπαρχει βρεφονηπιακος σταθμος στο Γαλάτσι? Γιατι εχω ακουσει οτι μονο παιδικούς σταθμους εχει.

Μενουν οι γονεις μου Γαλατσι και θα ηταν βολικο για να τα παιρνουν μετα τον σταθμο και να εγω να τα παιρνω μετα απο το πατρικο μου.

Γενικα ειμαι υπο σκεψη και μπερδεμενη για το αν πρεπει να τα ξεκινησω απο τωρα ή αργοτερα.

Σε ευχαριστω παντως εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙ ΚΟΝΤΑ ΜΕΝΩ. ΤΟΝ ΕΣΤΕΛΝΑ ΣΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΠΙΤΙ ΟΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΕΔΩ ΚΟΝΤΑ. ΑΝ ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΤΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΣΑς ΠΑΡΑΚΑΛΩ

Lgpcp3.png

uxqmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Fourfourina πολύ μωράκια από ότι ξέρω πέρνει "το πρώτο βήμα" που είναι στην Φωσκόλου(ένα στενό στην Πασσώβ στα σχολεία Γκράβα) επίσης ένας άλλος πάνω στη Γαλατσίου στο ύψος της honda καρακώστας αν θυμάμαι ή κάπου εκεί που γράφει ΄στην ταμπέλα του "δεχόμαστε από 40 μερών", ΄καλός σταθμός στην περιοχή θεωρείται και το γελαστό πορτοκάλι εκτός από την φωτεινή ηλιαχτίδα,και εγώ είμαι στο ψάξιμο και έχω σκοπό μέσα στη βδομάδα να τους πάρω όλους μια βόλτα.όσο για τιμές στο γελαστό πορτοκάλι μου ζητήσανε 360, στο πρώτο βήμα 320 και στην φωτεινή ηλιαχτίδα ακόμα δεν έχω πάει για να ξέρω το ποσό που ζητάνε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Επειδη θα με ενδιεφερε να βρω κατι στο Γαλάτσι αλλα δεν εχω ξεκινησει ακομα το ψαξιμο, μηπως ξερεις αν υπαρχει βρεφονηπιακος σταθμος στο Γαλάτσι? Γιατι εχω ακουσει οτι μονο παιδικούς σταθμους εχει.

Μενουν οι γονεις μου Γαλατσι και θα ηταν βολικο για να τα παιρνουν μετα τον σταθμο και να εγω να τα παιρνω μετα απο το πατρικο μου.

Γενικα ειμαι υπο σκεψη και μπερδεμενη για το αν πρεπει να τα ξεκινησω απο τωρα ή αργοτερα.

Σε ευχαριστω παντως εκ των προτερων

Τώρα το έιδα fourfourina.Ειναι και το kinder club. Πήγα και το είδα. Από όσα έχω δεί μέχρι στιγμής (rollino, φωτεινή ηλιαχτίδα) νομίζω είναι πιο κοντά σε αυτά που θέλω. Στην αρχή είχα σκεφτεί να γράψω και τα δυο μου παιδάκια (10μηνών και 3χρόνων) και έψαχνα και εγώ βρεφονηπιακό, όμως τελικά θα γράψω μόνο την μεγάλη μου. Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι που έχει μικρό κήπο.Ειμαι προβληματισμένη γιατί ποτέ δεν μπορείς να τα βρείς όλα.Απο τιμή 350 το μήνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλός σταθμος ειναι η φωτεινη ηλιαχτιδα στο Γαλατσι και εχει και ενα φοβερο κτιριο κοντα στο σταθμό Κάτω Πατησια παλι λεγεται φωτεινη ηλιαχτιδα αλλα δεν ξέρω εκει δεν εχω παει!

Επίσης καλός σταθμός και πολύ φιλικος στα παιδια με καλες κοπελες μεσα ειναι το πρωτο βημα....μου εκανε καλη εντυπωση που ειχε καθαρους χωρους!

Αν καποια παει το παιδακι της στο edit admin να το ξανακοιταξει το θεμα....πηγα και εκανα μια επισκεψη και δεν ειχα και τις καλυτερες εντυπωσεις!

 

edit admin(δεν είναι λεπτομερής περιγραφή κάποιου συγκεκριμένου γεγονότος, και άρα δεν είναι ενημερωτικά - ίσα ίσα μπορεί να θεωρηθούν σύμφωνα με το νόμο, δυσφημιστικά. Η ονομασία του παιδικού σταθμού αφαιρέθηκε)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καταρχην θελω να ευχαριστήσω τα κοριτσια που μου απάντησαν και να ζητησω συγνώμη για την αργοπορημενη απάντησή μου.

Σκεφτηκαμε να τις αφησουμε λιγο ακομα στη γιαγια μεχρι να αρχισουν να μιλανε λιγο ή να εκφραζονται καπως ωστε να καταλαβαινουμε αν περνανε καλά ή οχι. Τοσα που εχουμε διαβασει και εχουμε ακουσει .....

Μεσολαβουν και πιθανές μεταθεσεις οποτε μεχρι να δουμε που θα στεριωσουμε μαλλον οι μικρες δεν θα πανε παιδικο.

Πιθανον ομως απο φθινοπωρο κοιταξουμε για σταθμο και αναλογως που θα ειμαστε. :wink:

Και παλι σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,εγώ πηγαίνω τον γιό μου στο baby parking.Είναι οικογενειακός σταθμός θα έλεγα.ειναι λίγα παιδάκια .επείδη εγώ δουλευω μεχρι τις 5 και μακρια απο το Γαλατσι με βολευει παρα πολυ γιατι ειναι μεχρι τις 6.(πολλες φορες και ΄6΄30).ειναι επισης πολυ οικονομικος ,χωρις δωρα χριστουγγενων και πασχα.εγω ειμαι ευχαριστημενη ,το ιδιο και ο γιος μου.ο σταθμος ειναι σε ενα στενο κατω απο την Αγ.Γλυκερια.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήγαμε πέρισυ στη Φωτεινή Ηλιαχτίδα στη Χαλεπά και θα συνεχίσουμε και του χρόνου. Είμαι ευχαριστημένη με τις δασκάλες και τη συμπεριφορά στα παιδάκια, υπάρχουν βέβαια δύο τρία πραγματάκια που θα τα προτιμούσα διαφορετικά αλλά προς το παρόν μου φτάνει που ο Φραντσέσκο ήταν ευχαριστημένος, ξεπέρασε σχετικά γρήγορα το πρόβλημα προσαρμογής που είχε και θυμάται το σχολείο και τη δασκάλα του με αγάπη.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Το πατρικό μου είναι στα σύνορα Γαλατσίου-Ψυχικού και στέλνω την κόρη μου στον Παιδικό σταθμό του Συνδέσμου Ελληνίδων Μητέρων στο Ψυχικό. Παίρνουν από 1,5 χρ. Έχει ωραίο κήπο, παλιό - αλλά αξιοπρεπές - κτίριο.

Oι κοπέλες μοιάζουν ήρεμες και λογικές, το φαγητό προφανώς είναι καλό γιατί η κόρη μου τρώει μιά χαρά και γενικότερα το παιδί μου είναι ήρεμο και ευχαριστημένο και έχει κάνει καλούς φίλους. Τα δίδακτρα από Σεπτέμβρη θα είναι νομίζω ? 200/μήνα. Αν θες τηλέφωνα ή λεπτομέρειες στείλε μου ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

εμεις γραφτηκαμε στη φωτεινη ηλιαχτιδα στου Προμπονα. Εξυπηρετει ομως και Γαλατσι.

Πηγα τον ειδα και ξετρελλαθηκα.

Ζητουν 380 με σχολικο και ωραριο απο τις 6,30 μεχρι τις 6 το απογευμα (εμεις θα παμε πιο λιγες ωρες )

Πολυ πολυ ωραιος....

Οταν εψαχνα ειχα παει να δω και το Γελαστο Πορτοκαλι.

Οντως μ αρεσε το περιβαλλον και το ολο κλιμα αλλα με κρατησαν 3 πραγματα:

1ον οτι το κτιριο τους ηταν πολυ παλιο και

2ον οτι ηταν λιγα στενα πανω απο την Πατησιων....και

3ον οτι ενω ειχε κηπο, το βρεφικο τμημα εκανε διαλλειμα σε μια μικρη βεραντουλα στον

πανω οροφο (με καγκελα ναι μεν αλλα βεραντουλα...)

line_test_beg_minie_time_1170565200_text_546f205374656c6c696e616b69206d6f752065696e6169.gif

 

 

enCup3.png?InVDjopT

Link to comment
Share on other sites

Στην Φωτεινη ηλιαχτίδα όπως έχω αναφέρει σε αλλα τόπικ, ήγαινε ο γιός μου 2 χρόνια (παράρτημα στην Χαλεπά). Ήμουν πολύ ικανοποιημένη από την συμπεριφορά των νηπιαγωγών, το πρόγραμμα, τις εκδηλώσεις..την αναλογία παιδιών παιδαγωγων. Φυσικά πάνω από όλα έβλεπα την πρόοδο αλλά και την διάθεση του γιου μου η οποία μαρτυρούσε ότι όλα ηταν καλα.

 

Επίσης μια πολύ καλή φίλη που στέλνει το γιό της στο παράρτημα Προμπονά είναι επίσης ευχαριστημένη από το παράρτημα αυτό ήδη

 

Το μόνο που με προβλημάτισε και θα το γνωρίζουν και άλλες μητέρε είναι ότι δεν αφήνονυ τους γονείς να μπούν καθόλου στο χώρο κατά την διάρκεια της ημέρας. Εγώ πάντως τους είχα εμπιστοσύνη σοτ συγκεκριμενο θέμα. Επίσης μια φορά που έτυχε να πάω για μια προσωπική συνάντηση, όλα μου φάνηκαν μια χαρά. και τα παιδάκια, και η καθαριότητα..όλα

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω μπει πρωινές ώρες (ώρες λειτουργίας) και πριν την εγγραφή και κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους. Μιλάω για τη Χαλεπά βέβαια. Δεν μου φάνηκε ούτε καν ότι αργούσαν να ανοίξουν. Είχα μερικά παραπονάκια βέβαια άλλα δεν είχαν να κάνουν με ουσιώδη θέματα, παρά με διαδικαστικά και γραφειοκρατικά.

Εχω ακούσει βέβαια από φίλες ότι στην Προμπονά σου φέρνουν το παιδί στην αυλόπορτα, αλλά δεν έχω προσωπική πείρα. Ωραίο το κτίριο στον Προμπονά αλλά πολύ απρόσωπο για τα δεδομένα μου. Στη Χαλεπά νιώθω να έχω τον έλεγχο. (Ελπίζω!)

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,εγώ πηγαίνω τον γιό μου στο baby parking.Είναι οικογενειακός σταθμός θα έλεγα.ειναι λίγα παιδάκια .επείδη εγώ δουλευω μεχρι τις 5 και μακρια απο το Γαλατσι με βολευει παρα πολυ γιατι ειναι μεχρι τις 6.(πολλες φορες και ΄6΄30).ειναι επισης πολυ οικονομικος ,χωρις δωρα χριστουγγενων και πασχα.εγω ειμαι ευχαριστημενη ,το ιδιο και ο γιος μου.ο σταθμος ειναι σε ενα στενο κατω απο την Αγ.Γλυκερια.

 

 

καλημερα και καλη χρονια : ) επειδη ενδιαφερομαι κι εγω για αυτον τον σταθμο, θα σου ηταν ευκολο να μου δωσεις τηλεφωνο ή δειυθυνση?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το πατρικό μου είναι στα σύνορα Γαλατσίου-Ψυχικού και στέλνω την κόρη μου στον Παιδικό σταθμό του Συνδέσμου Ελληνίδων Μητέρων στο Ψυχικό. Παίρνουν από 1,5 χρ. Έχει ωραίο κήπο, παλιό - αλλά αξιοπρεπές - κτίριο.

Oι κοπέλες μοιάζουν ήρεμες και λογικές, το φαγητό προφανώς είναι καλό γιατί η κόρη μου τρώει μιά χαρά και γενικότερα το παιδί μου είναι ήρεμο και ευχαριστημένο και έχει κάνει καλούς φίλους. Τα δίδακτρα από Σεπτέμβρη θα είναι νομίζω ? 200/μήνα. Αν θες τηλέφωνα ή λεπτομέρειες στείλε μου ΠΜ.

Σκέφτομαι και εγώ να το στείλω από τον Μάϊο σε αυτόν τον σταθμό. Είναι κάτι που δεν σου αρέσει?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

χαιρετώ όλες τις μανούλες του φόρουμ!!!

ψάχνω κ εγώ για παιδικό στο γαλάτσι.

διάβασα όλα τα παραπάνω αν κ είναι άρκετά παλιά!

μήπως κάποια μπορεί να καταθέσει φετινές γνώμες/ απόψεις για το θέμα;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κάτι νεότερο να προσθέσω! Ήμασταν 2 χρόνια Φωτεινή Ηλιαχτίδα Χαλεπά και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Το μικρό μου γιο εκεί θα τον γράψω του χρόνου. Ο μεγάλος θα ξεκινήσει μεθαύριο Δευτέρα το νηπιαγωγείο στην Ιταλική Σχολή στα Α. Πατήσια. Για κανένα παιδικό σταθμό στο Γαλάτσι/Πατήσια δεν έχω ακούσει κάτι πολύ κακό. Δες και το Ρόδι (έχω ακούσει επίσης καλά, εγώ δεν έχω πάει ποτέ).

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
mamavasia, είναι μπορώ να πώ απο τους καλύτερους σταθμούς(δεν έχω βρεί αλλό τετοιο σταθμό μέχρι στιγμής) που εφαρμόζουν το σωστό παιδαγωγικό τρόπο. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη απο την φιλοσοφία του και την εφαρμογή αυτής, απο τις παιδαγωγούς που είναι πραγματικά υπέροχες και κάνουν φοβερή δουλειά, αλλά δυσκολεύομαι να ανταπεξέλθω οικονομικά, δεδομένου ότι έχω και άλλο ένα παιδάκι που κάποια στιγμή θα ξεκινήσει και αυτό τον παιδικό σταθμό (και σκέφτομαι το μέλλον).

καλησπερα....

μπορεις να μας πεις ποιος ειναι αυτος ο παιδικος σταθμος???

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...