Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2 χρονων.. Υψος-βαρος??


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 313
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 6 months later...

Εμείς αν και προωράκια των 29 εβδομάδων είμαστε:

23 μηνών, ύψος 90, κιλά 11.200 η Μαρίνα

Και υψος 89, βαρος 11 κιλά η Μαρία.

Και ακόμα δεν περπάτησαν. Δηλαδή όταν περπατήσουν δεν θα βάζουν δρέμι, τώρα με το τσιγκέλι το βάζουν...ουφ

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Διαφημίσεις

  • 6 χρόνια μετά...

Καλημέρα μαμάδες κ μπαμπάδες. έχω έναν προβληματισμό . Η κόρη μου είναι 25 μηνών 93 εκατοστά κ 13900 βάρος,σούπερ δλδ. Αλλά από τέλη Αυγούστου έχει μείνει σε αυτό το ύψος. Ο γιατρός μας λέει ότι ολεπειδη ήταν πάντα πολύ ψηλή τώρα έρχεται να ισορροπήσει. Εγώ όμως στεναχωριέμαι . Σας έτυχε κάτι ανάλογο; Να μην πάρει δλδ ύψος για καιρό;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, despoina34 είπε:

Καλημέρα μαμάδες κ μπαμπάδες. έχω έναν προβληματισμό . Η κόρη μου είναι 25 μηνών 93 εκατοστά κ 13900 βάρος,σούπερ δλδ. Αλλά από τέλη Αυγούστου έχει μείνει σε αυτό το ύψος. Ο γιατρός μας λέει ότι ολεπειδη ήταν πάντα πολύ ψηλή τώρα έρχεται να ισορροπήσει. Εγώ όμως στεναχωριέμαι . Σας έτυχε κάτι ανάλογο; Να μην πάρει δλδ ύψος για καιρό;

Φυσιολογικο ειναι κάποια στιγμή σταματάνε να περνούν συνεχεια ύψος. Δεν είναι κ τόσος πολύς καιρός 6 μήνες. Θα τους πάρει μαζεμενους τους επόμενους μήνες. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, despoina34 είπε:

Καλημέρα μαμάδες κ μπαμπάδες. έχω έναν προβληματισμό . Η κόρη μου είναι 25 μηνών 93 εκατοστά κ 13900 βάρος,σούπερ δλδ. Αλλά από τέλη Αυγούστου έχει μείνει σε αυτό το ύψος. Ο γιατρός μας λέει ότι ολεπειδη ήταν πάντα πολύ ψηλή τώρα έρχεται να ισορροπήσει. Εγώ όμως στεναχωριέμαι . Σας έτυχε κάτι ανάλογο; Να μην πάρει δλδ ύψος για καιρό;

Τον Αύγουστο λογικά θα την μέτρησε ξαπλωμένη ενώ τώρα που έκλεισε τα 2 όρθια κ έτσι υπάρχει μια μικρή απόκλιση (ξαπλωμένη βγαίνει πιο ψηλή). Οπότε στην ουσία μπορεί να έβαλε 2 πόντους αλλά επειδή πλέον μετριέται όρθια σύμφωνα με τη μέτρηση φαίνεται σαν να μην πήρε καθόλου. Οπότε μην αγχώνεσαι. Όσο για αυτό που είπε η παιδίατρος για την καμπύλη, σιγά σιγά ισορροπεί στο μελλοντικό της ύψος. Πάντως 93 εκατοστά για κορίτσι 25 μηνών είναι υπεραρκετό, είστε στην κόκκινη πάνω καμπύλη, που ήθελες να ήταν? Είστε από τα πιο ψηλά παιδιά. Ο γιος μου είναι πάνω από 2,5 κ ακόμα τόσο δεν έφτασε!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mama16 είπε:

Τον Αύγουστο λογικά θα την μέτρησε ξαπλωμένη ενώ τώρα που έκλεισε τα 2 όρθια κ έτσι υπάρχει μια μικρή απόκλιση (ξαπλωμένη βγαίνει πιο ψηλή). Οπότε στην ουσία μπορεί να έβαλε 2 πόντους αλλά επειδή πλέον μετριέται όρθια σύμφωνα με τη μέτρηση φαίνεται σαν να μην πήρε καθόλου. Οπότε μην αγχώνεσαι. Όσο για αυτό που είπε η παιδίατρος για την καμπύλη, σιγά σιγά ισορροπεί στο μελλοντικό της ύψος. Πάντως 93 εκατοστά για κορίτσι 25 μηνών είναι υπεραρκετό, είστε στην κόκκινη πάνω καμπύλη, που ήθελες να ήταν? Είστε από τα πιο ψηλά παιδιά. Ο γιος μου είναι πάνω από 2,5 κ ακόμα τόσο δεν έφτασε!

Κ τις δύο φορές τη μέτρησε ξαπλωμένη. Φυσικά κλαίει κ οδύρεται κ ο άνθρωπος ίσως δν μετράει κ απόλυτα σωστά . Κ ένα μέτρο που έβαλα τον τοίχο κ τη μέτρησα τόσο την έδειξε. Είναι πολύ ψηλή το ξέρω απλά αγχώθηκα που δν πήρε καθόλου πέντε μήνες.

4 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

Φυσιολογικο ειναι κάποια στιγμή σταματάνε να περνούν συνεχεια ύψος. Δεν είναι κ τόσος πολύς καιρός 6 μήνες. Θα τους πάρει μαζεμενους τους επόμενους μήνες. 

5 μήνες είναι εκει. Ελπίζω να πάρει . Καμιά φορά έχουμε αδικαιολόγητα άγχη αλλά δυστυχώς έτσι είμαστε . 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...