Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μήπως φανούμε κάπως ;;


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα, πέρισυ πήγαμε με ΕΣΠΑ σε ιδιωτικό σταθμό στο προνήπιο. Εκεί λοιπόν σε ονομαστικές εορτούλες έπαιζε κέρασμα, δωράκια για τα παιδάκια στο καθένα ξεχωριστά κλπ. (Εγώ ιδέα δεν είχα, απλα ερχότανε η κόρη μου με την τσάντα με διάφορα γιατί πάντα και κάποιος γιόρταζε και βέβαια αναγκαστικά και εγώ αυτό έκανα μετά). Φέτος λοιπόν πάμε στο δημόσιο νηπιαγωγείο της γειτονιάς, γιόρταζε λοιπόν ένα κοριτσάκι και εμφανίστηκε με ένα μικρό κουτί σοκολατάκια και κέρασε τα παιδάκια. Αυτό παίζει γενικότερα ή εάν κάνουμε ότι και πέρισυ φανούμε ψώνια;; λέω εγώ τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νομίζω δεν είναι κακό να έχει μαζί της ένα κουτάκι με γλυκάκια και να κεράσει τους συμμαθητές της, όπως θα κέρναγες εσύ τους συναδέλφους στο γραφείο. Και ναι συνηθίζεται κάτι τέτοιο και στα δημόσια σχολεία.

 

Εγώ προσωπικά τις υπερβολές δεν μπορώ...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς αυτό το έχουμε στανταρ από τότε που με θυμάμαι (σε δημόσιο παιδικό σταθμό/νηπιαγωγείο/δημοτικό). Στα γενέθλια ή στην γιορτή, συνηθίζονταν να φέρνουν γλυκά για όλη την τάξη και το κρατήσαμε και στην κόρη μου αυτό.

Και η αδελφή μου που είναι δασκάλα σε δημόσιο δημοτικό το ίδιο μου είπε, αν όχι όλα, τα περισσότερα παιδάκια φέρνουν κάτι για κέρασμα.

Ρωτήστε μόνο για καλό και για κακό μήπως κάποιο παιδάκι έχει κάποια αλλεργία, πριν αποφασίσετε τι γλυκό θα κεράσετε.

Πάντως είχα την εντύπωση ότι είναι ευρέως διαδεδομένο :)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αναφερεσαι στα δωρακια αν δεν κανω λαθος!

Εμας αυτο το εκαναν μονο κατι κοριτσακια (ινδες) και νομιζα οτι ετσι ειναι στην χωρα τους.Ηταν πολυ ωραιο ,αλλα απο την αλλη τα ενοιωθα οτι ειναι κριμα να εχουν γεννεθλια και αντι να λαμβανουν δωρα..εδιναν.Γιατι κακα τα ψεματα δεν εχουν ολοι την οικονομικη ανεση να το κανουν αυτο.Δεν νομιζω να σας πουν ''ψωνια''..απλα μην περιμενεις την ιδια ανταποκριση.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο κέρασμα λέω ναι. Χαίρεται και το παιδί και δεν είναι τρομερό έξοδο αν σκεφτεί κανείς πως λίγα σοκολατάκια ή σοκοφρετάκια είναι αρκετά και σχετικά οικονομικά.

 

Στα δωράκια κτλ δεν είμαι φαν. Το θεωρώ υπερβολή και κατά κάποιο τρόπο, υποχρεώνεις τον άλλο να κάνει το ίδιο -οπότε ενδεχομένως τον στριμώχνεις οικονομικά.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδω δωρακια (καραμελες) στο σχολειο δινουν στα γεννεθλια, Εμεις κερναμε στην γιορτη τους γιατι τα γεννεθλθα τους ειναι τον Ιουλιο. Για να μην μπερδευτει κανενας δεν δινουμε δωρακια και φροντιζω και πηγαινω ατομικα κεκακια μια και στα γενεθλια συνηθως φερνουν κεικ και βαζουν κερακι

Link to comment
Share on other sites

Εμεις σε δημοσιο παιδικο, προνηπιο και νηπιαγωγειο στην ονομαστικη γιορτη του παιδιου, πηγαιναμε ενα κερασματακι στυλ πουγκακι με καραμελες και σοκοφρετακια. Μονο στα παιδακια στο τμημα μας.

Ενω στα γενεθλια, τουρτα και χυμο και ατομικο δωρακι πολυ φθηνο, εντελως συμβολικο τυπου ενα μολυβακι ή ενα πουγκακι με καραμελες και μπαλονακια.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ με το κέρασμα, το θεωρώ πολύ ωραίο για όλα τα παιδάκια. Πέρυσι στη γιορτή της μικρής μου που είναι κοντά στα Χριστούγεννα έφτιαξα αυτό

 

http://www.sintagespareas.gr/sintages/xristougenniatika-spitakia-me-ptimper.html

 

τυλιγμένο σε κόκκινο χοντρό τούλι, ένα για κάθε παιδάκι και για τις δασκάλες φυσικά. Εντάξει, μου βγήκε λίγο ο πάτος δύο μέρες μια που είχα και νεογέννητο στο σπίτι αλλά άξιζε τον κόπο. 'Ολοι, μικροί μεγάλοι, ξετρελλάθηκαν! Είναι εύκολα και στοιχίζουν πολύ λίγο. Επίσης είναι ωραία ιδέα και για δωράκι μετά το πάρτυ, το έκανα δύο χρονιές στη μεγάλη μου κόρη. Γενικά τα έχουμε καθιερώσει σαν χριστουγεννιάτικη κατασκευή και τα κάνουμε κάθε χρόνο με διάφορες παραλλαγές. :-)

Επεξεργάστηκαν by christina77
Ορθογραφικό λάθος
Link to comment
Share on other sites

Lol, μάλλον μαζί με τους ινδούς το έχουν έθιμο και οι ιδιωτικοί σταθμοί, ναι όντως αναφέρομαι στο ιδιαίτερο δωράκι αλλά και πάνω κάτω στο κέρασμα τις παίζει; πχ. σε εμάς δεν είχε σοκοφρετάκια από το super market, είχε πάντα γλυκό από ζαχαροπλαστείο και έξτρα δώρο. Σου λέω ειλικρινά δεν έχω δει κάτι τέτοιο. Και εγώ στο σχολείο μικρή γυμνάσιο, λύκειο όχι δημοτικό, πήγαινα γλυκά στην ονομαστική μου εορτή. Ευχαριστώ πολύ κατάλαβα τι παίζει να μην δίνουμε και ένα σκασμό λεφτά που δεν έχουμε και κιολας. Πάντως θα ήταν ωραίο να φτιάξω κάτι με τα χεράκια μου. πχ. Muffins όπως ανεφερε κάποια, απλά είναι όντως πολύ κούραση.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ με το κέρασμα, το θεωρώ πολύ ωραίο για όλα τα παιδάκια. Πέρυσι στη γιορτή της μικρής μου που είναι κοντά στα Χριστούγεννα έφτιαξα αυτό

 

http://www.sintagespareas.gr/sintages/xristougenniatika-spitakia-me-ptimper.html

 

τυλιγμένο σε κόκκινο χοντρό τούλι, ένα για κάθε παιδάκι και για τις δασκάλες φυσικά. Εντάξει, μου βγήκε λίγο ο πάτος δύο μέρες μια που είχα και νεογέννητο στο σπίτι αλλά άξιζε τον κόπο. 'Ολοι, μικροί μεγάλοι, ξετρελλάθηκαν! Είναι εύκολα και στοιχίζουν πολύ λίγο. Επίσης είναι ωραία ιδέα και για δωράκι μετά το πάρτυ, το έκανα δύο χρονιές στη μεγάλη μου κόρη. Γενικά τα έχουμε καθιερώσει σαν χριστουγεννιάτικη κατασκευή και τα κάνουμε κάθε χρόνο με διάφορες παραλλαγές. :-)

 

 

πολύ ωραία μπράβο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ συμφωνώ με το κέρασμα, το θεωρώ πολύ ωραίο για όλα τα παιδάκια. Πέρυσι στη γιορτή της μικρής μου που είναι κοντά στα Χριστούγεννα έφτιαξα αυτό

 

http://www.sintagespareas.gr/sintages/xristougenniatika-spitakia-me-ptimper.html

 

τυλιγμένο σε κόκκινο χοντρό τούλι, ένα για κάθε παιδάκι και για τις δασκάλες φυσικά. Εντάξει, μου βγήκε λίγο ο πάτος δύο μέρες μια που είχα και νεογέννητο στο σπίτι αλλά άξιζε τον κόπο. 'Ολοι, μικροί μεγάλοι, ξετρελλάθηκαν! Είναι εύκολα και στοιχίζουν πολύ λίγο. Επίσης είναι ωραία ιδέα και για δωράκι μετά το πάρτυ, το έκανα δύο χρονιές στη μεγάλη μου κόρη. Γενικά τα έχουμε καθιερώσει σαν χριστουγεννιάτικη κατασκευή και τα κάνουμε κάθε χρόνο με διάφορες παραλλαγές. :-)

 

Μπήκα από περιέργεια στο link και έπαθα πλάκα!! Μπράβο πραγματικά!! Εγώ μόνο που το είδα κουράστηκα, δεν το "κατέχω" κιόλας καθόλου, έχω και τη δικαιολογία ότι έχω τρία μικρά (χεχε). Πάντως θα μου άρεσε πολύ για δώρο και πάλι μπράβο! :)

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ με το κέρασμα, το θεωρώ πολύ ωραίο για όλα τα παιδάκια. Πέρυσι στη γιορτή της μικρής μου που είναι κοντά στα Χριστούγεννα έφτιαξα αυτό

 

http://www.sintagespareas.gr/sintages/xristougenniatika-spitakia-me-ptimper.html

 

τυλιγμένο σε κόκκινο χοντρό τούλι, ένα για κάθε παιδάκι και για τις δασκάλες φυσικά. Εντάξει, μου βγήκε λίγο ο πάτος δύο μέρες μια που είχα και νεογέννητο στο σπίτι αλλά άξιζε τον κόπο. 'Ολοι, μικροί μεγάλοι, ξετρελλάθηκαν! Είναι εύκολα και στοιχίζουν πολύ λίγο. Επίσης είναι ωραία ιδέα και για δωράκι μετά το πάρτυ, το έκανα δύο χρονιές στη μεγάλη μου κόρη. Γενικά τα έχουμε καθιερώσει σαν χριστουγεννιάτικη κατασκευή και τα κάνουμε κάθε χρόνο με διάφορες παραλλαγές. :-)

 

Μπράβο βρε κορίτσι. Ένα για κάθε παιδάκι + δασκάλες?Κ μόνο που το φαντάζομαι, κουράζομαι!

 

Κ μεις έτσι, γλυκάκι και δωράκι. Το γλυκάκι συνήθως συσκευασμένο, το δωράκι από τζάμπο.

 

Για τα γλυκά, κατά την άποψή μου καλύτερα να είναι συσκευασμένα-όσο κόπο κ αν έχει κάνει μια μανούλα, από τη στιγμή που δεν την ξέρω κ ένδεχομένως να μην την έχω δει ποτέ, δεν ξέρω κ τι τρώει το μικρό μου, γιατί ούτε το γλυκάκι θα δω. Ενώ το τυποποιημένο-πχ καραμελίτσα, κιντεράκι, σοκοφρετίνι είναι στάνταρ. Αντίστοιχα, το γλυκό του ζαχαροπλαστείου είναι επίσης προϊόν καταστήματος-φαινομενικά "σέιφ" επιλογές, οπότε για τους "τύπους" είμαστε οκ. Να πω επίσης ότι πρώτα συμβουλεύτηκα τους υπεύθυνους του σταθμού και αυτοί μου είπαν επίσης να είναι τυποποιημένο το κέρασμα καλύτερα.

 

Όσο για το δωράκι, εγώ είμαι υπέρ, εντάξει υπάρχει το κέρασμα, αλλά αυτά τα μικροπράγματα δίνουν χαρά στα ζουζούνια. Στα γνωστά,πολυκαταστήματα υπάρχουν πολύ-πολύ οικονομικές επιλογές για δωράκι, με 20-30 λεπτά, οπότε για 20-25 παιδάκια θεωρώ ότι το ποσό παλεύεται.

 

Βέβαια, αν ιδωθεί σαν "δώρο", κάπου συμφωνώ με την αλκυόν ότι ίσως-ίσως να υποχρεώνεις (?) τρόπον τινά τον άλλο να κάνει κάτι αντίστοιχο, αλλά αν το "δωράκι" είναι ενσωματωμένο στο κέρασμα-πχ πουγκάκι, τότε δεν νομίζω να το δει κανείς σαν κάτι ξεχωριστό.Εγώ πάντως ποτέ δεν το έχω δει σαν "υποχρέωση" δική μου, όταν άλλοι γονείς έδωσαν ή δεν έδωσαν δωράκια. Στο γενικό πνεύμα του σταθμού κινήθηκα και εγώ, ίσως και με οικονομικότερα δωράκια από τους άλλους κάποιες φορές.

 

Άλλη μαμά έκανε πχ μια όμορφη χειροποίητη κορνίζα με φωτογραφία για κάθε παιδί στο τέλος της χρονιάς (ομαδική φωτό), που στοιχίζει σε κόπο και χρόνο. Δεν θεώρησα ότι έπερεπε να κάνω το ίδιο. Τα παιδιά μου ξέρουν ότι θα τους έχω το γλυκάκι τους σε γιορτό-γενέθλια, ένα μικρό τσουμπλεκάκι-δωράκι για όλους τους συμμαθητές και ανυπομονούν να τα μοιράσουν και να περάσουν καλά. Στην τελική αυτό δεν είναι το ζητούμενο?

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

 

Άλλη μαμά έκανε πχ μια όμορφη χειροποίητη κορνίζα με φωτογραφία για κάθε παιδί στο τέλος της χρονιάς (ομαδική φωτό)

 

Ευχαριστώ κορίτσια για τα καλά σας λόγια, τα σπιτάκια είναι πολύ πιο εύκολα απ' ότι φαίνονται, άσε που και τα παιδιά συμμετέχουν στο στολισμό τους με χρωματιστή τρούφα και ζαχαρωτά, οπότε είναι μια ευχάριστη διαδικασία για όλους.

 

Αυτό με την κορνιζούλα το έχω κάνει κι εγώ στον παιδικό της μικρής μου, αλλά με κορνίζες από jumbo και όχι χειροποίητες και φωτογραφία φυσικά ομαδική που είχε βγάλει πριν λίγες ημέρες η νηπιαγωγός με όλη την τάξη. Και παρ' ότι άρεσε πολύ στους γονείς και την έχουν κρατήσει ακόμη ως αναμνηστικό, τα παιδιά δεν τα ενθουσίασε και τόσο. Θεωρώ ότι πιο πολύ θα χαιρόταν με ένα πουγκάκι με καραμέλες και ζαχαρωτά - σταθερή αξία - παρά με την κορνίζα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια μου λύθηκε η απορία γιατί μέσα σε αυτό το διάστημα γιόρτασαν και άλλα παιδάκια, συμπέρασμα ο καθένας φέρνει ότι θέλει, από ένα απλό κερασματάκι, μέχρι και χυμούς γλυκά κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Κι εγώ συμφωνώ με το κέρασμα, το θεωρώ πολύ ωραίο για όλα τα παιδάκια. Πέρυσι στη γιορτή της μικρής μου που είναι κοντά στα Χριστούγεννα έφτιαξα αυτό

 

http://www.sintagespareas.gr/sintages/xristougenniatika-spitakia-me-ptimper.html

 

 

 

χριστινα που παει η κορη σου σχολειο για να γραφτω:D:D:Dμιαμ μιαμ....

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα κεράσματα είναι πολύ ωραία στα σχολεία. Βεβαιωθείτε όμως καλού κακού ότι στο τμήμα δεν υπάρχουν αλλεργικά παιδιά ή παιδιά που για διάφορους λόγους ακολουθούν ειδική διατροφή.

 

Εκτός από γλυκά μπορείτε να προσανατολιστείτε σε εναλλακτικές ιδέες όπως αυτοκόλλητα, μπαλόνια, μολύβια ή και φρούτα όπως

 

http://www.google.gr/images?client=safari&rls=en&q=teenage+mutant+ninja+turtles+apples&oe=UTF-8&gfe_rd=cr&hl=en&sa=X&oi=image_result_group&ei=qpFsVJC6As_PaOfdgKAM&ved=0CBMQsAQ

http://makezine.com/craft/how-to-banana-dolphin-snacks/

http://indulgy.com/post/YmGJIsvDG1/butterfly-snacksmay-day-treats

 

Και κάπου πήρε το μάτι μου μια "τούρτα" που ήταν στην ουσία σαπουνόφουσκες στοιβαγμένες σα διώροφη τούρτα.

Τέτοιες σαπουνόφουσκες εννοώ http://widewavegroup.com/product-details?cat=7&subcat=219&productUrn=66250&range=Childrens%20Gifts&products=Bubble%20Blower&product=BUBBLE%20BLOWER%20with%20Game%20in%20Lid.

 

Ο αποκλεισμός έχει πολλά πρόσωπα και το παιδί που δεν μπορεί να φάει το γλυκό που κερνατε περνάει πολύ πολύ πολύ δύσκολα.....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα κεράσματα είναι πολύ ωραία στα σχολεία. Βεβαιωθείτε όμως καλού κακού ότι στο τμήμα δεν υπάρχουν αλλεργικά παιδιά ή παιδιά που για διάφορους λόγους ακολουθούν ειδική διατροφή.

 

Εκτός από γλυκά μπορείτε να προσανατολιστείτε σε εναλλακτικές ιδέες όπως αυτοκόλλητα, μπαλόνια, μολύβια ή και φρούτα όπως

 

http://www.google.gr/images?client=safari&rls=en&q=teenage+mutant+ninja+turtles+apples&oe=UTF-8&gfe_rd=cr&hl=en&sa=X&oi=image_result_group&ei=qpFsVJC6As_PaOfdgKAM&ved=0CBMQsAQ

http://makezine.com/craft/how-to-banana-dolphin-snacks/

http://indulgy.com/post/YmGJIsvDG1/butterfly-snacksmay-day-treats

 

Και κάπου πήρε το μάτι μου μια "τούρτα" που ήταν στην ουσία σαπουνόφουσκες στοιβαγμένες σα διώροφη τούρτα.

Τέτοιες σαπουνόφουσκες εννοώ http://widewavegroup.com/product-details?cat=7&subcat=219&productUrn=66250&range=Childrens%20Gifts&products=Bubble%20Blower&product=BUBBLE%20BLOWER%20with%20Game%20in%20Lid.

 

Ο αποκλεισμός έχει πολλά πρόσωπα και το παιδί που δεν μπορεί να φάει το γλυκό που κερνατε περνάει πολύ πολύ πολύ δύσκολα.....

 

Αυτό με απασχολεί όταν κερνάω κάτι που φτιάχνω εγώ ακόμη περισσότερο (γιατί δεν μπορουν να ξερουν τι έχει μέσα). Δεν ξέρω πως μπορούμε να βεβαιωθούμε όμως. Αν το ξέρει η δασκάλα έχει καλώς, άν όχι;

Μια φίλη μου που έχει αλλεργικό παιδί έχει δώσει στην δασκάλα του 1 κουτί με ''γλυκά '' που επιτρέπονται για αυτό και της είπε όταν τα άλλα κερνάνε να του δίνουν από εκεί.

 

Ακόμα και να προσπαθήσεις να πάρεις κάτι που ''επιτρέπεται'' για το αλλεργικό παιδί οι οδηγίες που θα έχει αυτό το παιδί από τους γονείς του είναι συνήθως να μην παίρνει κανένα κέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει τέτοιο θέμα στην τάξη κερνάς μπαλόνια, σαπουνόφουσκες, αυτοκόλλητα, μαγνητάκια..... Πρέπει οπωσδήποτε να είναι γλυκό;

 

Ξέρω ότι σας φαίνεται κουφό, αλλά σκεφτείτε το λίγο. Πώς θα ένιωθε το δικό σας παιδί αν θα έπρεπε διαρκώς να διαχωρίζεται (όοοοοοοολοι εμείς αυτό κι εσύ κάτι άλλο ή και τίποτα....).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

από όσο ξέρω στην τάξη της δεν υπάρχει κανένα αλλεργικό παιδάκι, άλλωστε οι γονείς οφείλουν να ενημερώνουν την δασκάλα, απλά προσωπικά προτιμώ να είναι αγορασμένο κάτι, εάν και το σπιτικό είναι πιο υγιεινό αλλά δεν ξέρεις τι μπορεί να τύχει, εμείς τελικά κάναμε το κλασσικό ένα κουτί γλυκά από ζαχαροπλαστείο και δωράκια σε σακουλάκι (καραμέλες, σοκολατάκια και καραμελίτσες).

 

Η ιδέα με τα αυτοκόλλητα μου αρέσει ....! και μπαλονάκι...! το καλοκαίρι έχουμε γενέθλια, θα ήθελα να της κάνω σε παιδότοπο αλλά είναι απλά πανάκριβα για εμάς (και βέβαια δεν θα μπορούν να έρθουν όλα τα παιδάκια), για το σπίτι (λυπάμαι δεν μπορώ, πολύ άγχος), πιστεύεται ότι θα επιτρέπανε σε δημόσιο νηπιαγωγείο να στείλουμε ένα κλόουν ή ανιματέρ...;;; πραγματικά θα μου άρεσε πολύ όλα τα παιδάκια, τούρτα, δωράκια, ανιματέρ.....οκ...δεν θα είμαι εγώ εκεί αλλά νομίζω ότι τα μικρά, θα τους αρέσει!!

Link to comment
Share on other sites

Για να μπει κάποιος στο νηπιαγωγείο πρέπει να έχει πάρει ειδική άδεια από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και να είναι για παιδαγωγικό- εκπαιδευτικό- πολιτιστικό σκοπό. Οπότε χλωμό το βλέπω να το εγκρίνουνε για πάρτυ. Άλλωστε δεν είναι χώρος εκδηλώσεων το νηπιαγωγείο.

 

Εμείς ΄σημερα είχαμε πάρτυ στην τάξη μου. Το παιδάκι μοίρασε καπέλα, σβήσαμε κεράκια, χορέψαμε και μοίρασε το κέρασμά του στο σχόλασμα, να το πάρουν σπίτι τους, να αποφασίσει η μαμά αν θα το δώσει η όχι.... Αύριο θα του φτιάξουμε και μια κάρτα με ευχές...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

...

Για τα γλυκά, κατά την άποψή μου καλύτερα να είναι συσκευασμένα-όσο κόπο κ αν έχει κάνει μια μανούλα, από τη στιγμή που δεν την ξέρω κ ένδεχομένως να μην την έχω δει ποτέ, δεν ξέρω κ τι τρώει το μικρό μου, γιατί ούτε το γλυκάκι θα δω. Ενώ το τυποποιημένο-πχ καραμελίτσα, κιντεράκι, σοκοφρετίνι είναι στάνταρ. Αντίστοιχα, το γλυκό του ζαχαροπλαστείου είναι επίσης προϊόν καταστήματος-φαινομενικά "σέιφ" επιλογές, οπότε για τους "τύπους" είμαστε οκ. Να πω επίσης ότι πρώτα συμβουλεύτηκα τους υπεύθυνους του σταθμού και αυτοί μου είπαν επίσης να είναι τυποποιημένο το κέρασμα καλύτερα.

 

....

 

Επειδή αυτήν την άποψη την διάβασα και από άλλες συμφορουμίτισσες, να ρωτήσω κάποια πράγματα;

- Σε παιδικά πάρτυ που γίνονται στα σπίτια, τρώτε εσείς και τα παιδιά σας από τον μπουφέ αν έχει σπιτικά εδέσματα;

-Σε παζάρια (ειδικά τώρα τα Χριστούγεννα), αγοράζετε ή καταναλώνετε λιχουδιές;

- Η δυσκολία-αμηχανία είναι μόνο για τους πρώτους 2-3 μήνες της Α' Δημοτικού; Γιατί λογικά μετά το πρώτο τρίμηνο, κατά πάσα πιθανότητα, όλο και σε κάποιο πάρτυ ή σχολική συγκέντρωση θα έχετε συναντήσει την εν λόγω μαμά.

- Επιτρέπεται στα παιδιά σας να πίνουν νερό/χυμό/σοκολάτα από ποτήρι καφετέριας ή ταβέρνας; (Υπάρχει στο κύκλο των γνωστών μας μπαμπάς που αφήνει το παιδί του να φάει και να πιει μόνο από μέρη όπου οι σερβιτόροι φοράνε γάντια και εμφανώς τηρούν στο έπακρο τους κανόνες υγιεινής).

 

Στο θέμα, ποτέ δεν είδα δωράκι μαζί με γλυκό στο σχολείο. Αντίθετα, συνηθίζεται πάρα πολύ στα παιδικά πάρτυ.

Στο σχολείο μας, πάντα μας παρακινούσαν για σπιτικά πράγματα.

Γενικά, είναι καλύτερο να προσφέρουμε κάτι που μπορεί να μεταφερθεί στο σπίτι ώστε να αποφασίσει η μαμά αν το παιδί μπορεί να το φάει. Όχι μόνο για ενδεχόμενες αλλεργίες αλλά και για άλλους λόγους (π.χ. ειδική διατροφή).

 

Αυτό που λέει το Μιρίκι για άλλου τύπου δωράκια είναι φανταστική ιδέα. Νομίζω όμως ότι είναι ριζωμένο στην παράδοσή μας ότι γιορτή=κερνάω γλυκό... Δύσκολο να ξεπεραστεί αυτή η συνήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μου εκανε εντυπωση η προτιμηση των τυποποιημενων εναντι των σπιτικων. Παντα ειχα στο μυαλο μου τα σπιτικα ως ανωτερα ποιοτικα οποτε φανταζομουν οτι ειναι καλυτερο κερασμα απο μια σοκοφρετα ας πουμε. Εγω καθε χρονο στα γενεθλια του φτιαχνω ενα κεικ και παω στο σταθμο, τα δωρακια μου φαινονται υπερβολη και δεν εχω λαβει και πολλες φορες οποτε στον δικο μας σταθμο μαλλον δεν συνηθιζεται. Τα φρουτα θα ηταν μια πολυ ωραια ιδεα για κερασμα, μικρες ατομικες φρουτοσαλατες ισως αντι για ατομικα μαφινς πχ.

Εγω μεχρι στιγμης παντως απολαμβανω πολυ να του κανω παρτυ στο σπιτι, αν δεν καλεσεις παρα πολλα ατομα δεν χρειαζεται να νιωθεις αγχος, ειδικα αν εχεις και εναν ανιματερ τοτε ολα θα πανε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μου εκανε εντυπωση η προτιμηση των τυποποιημενων εναντι των σπιτικων. Παντα ειχα στο μυαλο μου τα σπιτικα ως ανωτερα ποιοτικα οποτε φανταζομουν οτι ειναι καλυτερο κερασμα απο μια σοκοφρετα ας πουμε. Εγω καθε χρονο στα γενεθλια του φτιαχνω ενα κεικ και παω στο σταθμο, τα δωρακια μου φαινονται υπερβολη και δεν εχω λαβει και πολλες φορες οποτε στον δικο μας σταθμο μαλλον δεν συνηθιζεται. Τα φρουτα θα ηταν μια πολυ ωραια ιδεα για κερασμα, μικρες ατομικες φρουτοσαλατες ισως αντι για ατομικα μαφινς πχ.

Εγω μεχρι στιγμης παντως απολαμβανω πολυ να του κανω παρτυ στο σπιτι, αν δεν καλεσεις παρα πολλα ατομα δεν χρειαζεται να νιωθεις αγχος, ειδικα αν εχεις και εναν ανιματερ τοτε ολα θα πανε μια χαρα.

 

Και άλλη ωραία ιδέα είναι ο "ζελές". Ο Πετρετζίκης ( ; ) ή Καλλίδης ( ; ) είχαν κάνει φανταστικές προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα έλεγα ότι προτιμώ κάτι συσκευασμένο-τυποποιημένο για τους λόγους που αναφέρθηκαν.

Για ονομαστική εορτή τι προτείνετε ως κέρασμα; Θα ήθελα κάτι συσκευασμένο που να αρέσει στα παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινίζοντας ότι τα παιδιά μου δεν πάνε ακόμη σχολείο (προνήπιο και παιδικό), τα πράγματα έχουν ως εξής:

 

- Σε παιδικά πάρτυ που γίνονται στα σπίτια, τρώτε εσείς και τα παιδιά σας από τον μπουφέ αν έχει σπιτικά εδέσματα;

Ναι, αλλά πηγαίνοντας στο σπίτι έχω μια "εικόνα" της οικογένειας και του χώρου όπου ζει, άλλωστε τα πάρτυ που πάμε είναι είτε των παιδιών φίλων δικών μου και του συζύγου, είτε παιδιών "συμμαθητών" που έχω φροντίσει να κάνω μια πρώτη επαφή με τις μαμάδες ούτως ή άλλως, με δεδομένο ότι το παιδί θα μου πει με ποιους παίζει. Βέβαια μπροστά την ώρα που τα μαγειρεύει δεν είμαι. (Βλ. "κάτι ψήνετα"ι που μαγείρευαν ον κάμερα, βούταγαν το κουτάλι στην κατσαρόλα και δοκίμαζαν αν είναι έτοιμο και το ξανα-ανακάτευαν-με το ίδιο κουτάλι!!!!!!)

 

-Σε παζάρια (ειδικά τώρα τα Χριστούγεννα), αγοράζετε ή καταναλώνετε λιχουδιές;

Όχι, ποτέ, ούτε τρόφιμα ούτε ρούχα. Αν θα πάρω κάτι τέτοιο θα είναι καθαρά για να ενισχύσω και θα αποφύγω βρώσιμα/είδη ένδυσης, προτιμώ στολίδια, χειροτεχνίες, κλπ.

 

- Η δυσκολία-αμηχανία είναι μόνο για τους πρώτους 2-3 μήνες της Α' Δημοτικού; Γιατί λογικά μετά το πρώτο τρίμηνο, κατά πάσα πιθανότητα, όλο και σε κάποιο πάρτυ ή σχολική συγκέντρωση θα έχετε συναντήσει την εν λόγω μαμά.

Όπως προείπα δεν πάμε δημοτικό. Αλλά εφόσον είχα συναντήσει τη μαμά, κατ'αναλογία με αυτά που έγραψα παραπάνω θα ήμουν πιο άνετη...

 

- Επιτρέπεται στα παιδιά σας να πίνουν νερό/χυμό/σοκολάτα από ποτήρι καφετέριας ή ταβέρνας; (Υπάρχει στο κύκλο των γνωστών μας μπαμπάς που αφήνει το παιδί του να φάει και να πιει μόνο από μέρη όπου οι σερβιτόροι φοράνε γάντια και εμφανώς τηρούν στο έπακρο τους κανόνες υγιεινής).

Ναι το επιτρέπω. Δεν έχω πάει ποτέ σε εστιατόριο που οι σερβιτόροι φορούν γάντια-μάλλον δεν είναι του κύκλου μου.

 

Στο θέμα, ποτέ δεν είδα δωράκι μαζί με γλυκό στο σχολείο. Αντίθετα, συνηθίζεται πάρα πολύ στα παιδικά πάρτυ.

Δεν έχω συναντήσει κανόνα-άλλοτε κέρασμα με δωράκι, άλλοτε χωρίς.

 

Στο σχολείο μας, πάντα μας παρακινούσαν για σπιτικά πράγματα.

Στο προνήπιο & τον παιδικό σε μας η προτροπή ήταν για συσκευασμένα.

 

Γενικά, είναι καλύτερο να προσφέρουμε κάτι που μπορεί να μεταφερθεί στο σπίτι ώστε να αποφασίσει η μαμά αν το παιδί μπορεί να το φάει. Όχι μόνο για ενδεχόμενες αλλεργίες αλλά και για άλλους λόγους (π.χ. ειδική διατροφή).

Στον παιδικό, όπου οι ηλικίες ήταν σαφώς μικρότερες, το κέρασμα το έδιναν με την αναχώρηση, για τους λόγους που αναφέρεις. Άλλωστε η πιθανότητα να μην είναι γνωστή μια αλλεργία θεωρώ πως είναι μεγαλύτερη στις μικρότερες ηλικίες-όχι ότι είναι μηδαμινή στις μεγαλύτερες, απλά τα παιδιά είναι ανοιχτά σε περισσότερες γευστικές επιλογές, οπότε...

 

Αυτό που λέει το Μιρίκι για άλλου τύπου δωράκια είναι φανταστική ιδέα. Νομίζω όμως ότι είναι ριζωμένο στην παράδοσή μας ότι γιορτή=κερνάω γλυκό... Δύσκολο να ξεπεραστεί αυτή η συνήθεια.

Συμφωνώ μαζί σου Αιμέ.

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...