Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Όρθια ηλεκτρική σκούπα


mama-lia

Recommended Posts

Επειδή τα προβλήματα στη μέση άρχισαν να γίνονται ενοχλητικά:cry:, αλλά οι δουλειές στο σπίτι εξακολουθούν να υπάρχουν:?...μήπως έχετε να μου προτείνετε μία ελαφριά, πρακτική, εύκολη στη χρήση και αποτελεσματική όρθια ηλεκτρική σκούπα;:wink:

Βασικά τη θέλω για την καθημερινή καθαριότητα (χνούδια, τρίχες, σκόνη), αλλά θα ήμουν ευτυχής, αν ήταν αποτελεσματική σε κάποιο βαθμό και για τα χαλιά! Ζητάω πολλά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επειδή τα προβλήματα στη μέση άρχισαν να γίνονται ενοχλητικά:cry:, αλλά οι δουλειές στο σπίτι εξακολουθούν να υπάρχουν:?...μήπως έχετε να μου προτείνετε μία ελαφριά, πρακτική, εύκολη στη χρήση και αποτελεσματική όρθια ηλεκτρική σκούπα;:wink:

Βασικά τη θέλω για την καθημερινή καθαριότητα (χνούδια, τρίχες, σκόνη), αλλά θα ήμουν ευτυχής, αν ήταν αποτελεσματική σε κάποιο βαθμό και για τα χαλιά! Ζητάω πολλά;

 

κατι τετοιο ισως?

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=67351

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ ψάχνω κάτι τέτοιο, υπάρχει κάποια που να έχει την παραπάνω σκούπα; Είναι αποτελεσματική; Γιατί βλέπω ότι έχει μικρότερη ισχύ από τις κλασικές σκούπες. Έχω δει κι εγώ κάποιες αντίστοιχες που ουσιαστικά είναι σκουπάκια που εφαρμόζουν σε κοντάρι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει την Dyson Animal

http://forthemommas.files.wordpress.com/2009/04/1_l_dyson-animal-dc07_l.jpg

από όταν ήμουν φοιτήτρια. Αθάνατη σκούπα. Τώρα που έμεινα έγκυος όμως θα προτιμούσα μια κανονική για να μην αναγκάζομαι να σκίβω κάτω από κρεββάτια, τραπεζάκια κτλ. Οι όρθιες σκούπες έχουν απλά μεγαλύτερη ισχύ, δεν είναι πιό ξεκούραστες. Με την Dyson σκουπίζω μια φορά την εβδομάδα και δεν φαίνεται ποτέ το σπίτι βρώμικο αλλά για την μέση δεν είναι καλή.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα προβλήματα στη μέση άρχισαν να γίνονται ενοχλητικά:cry:, αλλά οι δουλειές στο σπίτι εξακολουθούν να υπάρχουν:?...μήπως έχετε να μου προτείνετε μία ελαφριά, πρακτική, εύκολη στη χρήση και αποτελεσματική όρθια ηλεκτρική σκούπα;:wink:

Βασικά τη θέλω για την καθημερινή καθαριότητα (χνούδια, τρίχες, σκόνη), αλλά θα ήμουν ευτυχής, αν ήταν αποτελεσματική σε κάποιο βαθμό και για τα χαλιά! Ζητάω πολλά;

 

 

mama-lia ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΨΑΧΝΑ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΟ , ΜΙΚΡΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΔΟ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗΣ VILEDA KAI ΣΩΘΗΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΧΡΕΩΘΗΚΑ

http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=34271

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mama-lia ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΨΑΧΝΑ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΟ , ΜΙΚΡΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΔΟ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗΣ VILEDA KAI ΣΩΘΗΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΧΡΕΩΘΗΚΑ

http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=34271

 

ειναι ομως ισχυρη καθαριζει τα χαλια?γιατι απο τιμη ειναι πολυ καλη.

Link to comment
Share on other sites

ειναι ομως ισχυρη καθαριζει τα χαλια?γιατι απο τιμη ειναι πολυ καλη.

 

aridoula80 Καλημερα οντως ειναι πολυ καλη και δυνατη (για μενα )

να φανταστεις οτι εγω αυτη χρησιμοποιω και για τα χαλια μου τις καθημερινες , για την κουζινα κλπ (για μπισκοτα , χωματα στην εισοδο , τραβαει τζαμια , χαρτια κλπ ) και η κοπελα που ερχεται καθε 10 -15 μερες βαζει την μεγαλη σκουπα

Link to comment
Share on other sites

Andedantinos, πάντα τις έβλεπα αυτές τις σκούπες, αλλά δεν ήξερα αν ήταν αποτελεσματικές! Οι υπόλοιπες που προτείνετε μήπως είναι πολύ βαριές και επιβαρυντικές για τη μέση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν έχεις προβλήματα στη μέση θέλεις κάτι ελαφρύ με μακρύ χερούλι. Δεν νομίζω ότι διευκολύνουν οι όρθιες ηλεκτρικές σκούπες γιατι όπως και να το κάνεις είναι πιο βαριές από τον βραχίονα οποίασδήποτε κλασσικής σκούπας

Link to comment
Share on other sites

μου εφεραν δωρο ενα σκουπακι με βραχιονα ειναι μικρο 600V και δεν πρεπει να κανει πανω απο 50ευρω. γινεται και σκουπακι και σκουπα. μ'εχει βολεψει πολυ για τα καθημερινα και σκουπιζει πολυ καλα τα χαλια μου που ειναι προβληματικα και μαγνητιζουν τη σκονη. εχω γλυτωσει απο το βαζε βγαζε της ηλεκτρικης καθε μερα. αν θες κατι για εναλλακτικη ειναι καλη ιδεα.πιανει και πολυ λιγο χωρο στην αποθηκευση. εχει και 2 στομια για μεγαλες και μικρες επιφανειες.ψαξε κατι τετοιο.μου το πηραν απο τo media markt

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, αγόρασα το dyson ball ακριβουτσικό (399?) αλλά τελικώς ύστερα από ένα μήνα βλέπω ότι αξίζε τα χρήματά του, ελαφρύ, γρήγορο, χωρίς σακούλα (δηλ. απόσβεση) και πολύ δυνατό. Και έγώ έχω προβλημα με την μέση μου αλλά με την σκούπα αυτή τουλάχιστον εγω είμαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tις όρθιες σκούπες τις χρησιμοποιούν στο εξωτερικό για μεγάλες επιφάνειες γιατί έχουν παντού μοκέτα και δεν σφουγγαρίζουν. Σίγουρα τελειώνεις πιο γρήγορα γιατί το άνοιγμα που ρουφάει είναι μεγαλύτερο. Νομίζω είναι πιο βαριές εκτός αν έχουν κανένα σύστημα με ροδάκια.

 

Το έχω σκυλομετανιώσει που δεν πήρα dyson από το εξωτερικό και μου 'ρχεται να παραγγείλω ηλεκτρονικά, αλλά σκέφτομαι το σέρβις. Περίμενα πότε θα έρθουν Ελλάδα και ο Κωτσόβολος τις έχει διπλάσια τιμή. Αίσχος.

 

Είναι τελείως άλλη τεχνολογία χωρίς σακούλα αλλά και καμία σχέση με τις σκούπες με κάδους. Δεν μπουκώνει και καθαρίζει σε βάθος. Είναι πατέντα και στα πρώτα δέκα χρόνια πήρε το 1/3 της παγκόσμιας αγοράς σκούπας. Μόνο εδώ το πληρώνουμε χρυσό.

Link to comment
Share on other sites

Aν λες για τη dyson μπες στο site: http://www.dyson.co.uk/vacuums/ και μετά πάνε μια βόλτα και από τον Κωτσόβολο να τις δοκιμάσεις. Εγώ δεν έχω αλλά ξέρω ότι έκαναν πάταγο όταν βγήκαν. Οι συμβατικές είναι απογοήτευση, καμιά φορά τινάζω τα χαλιά μου και είναι μέσα στη σκόνη, δεν ρουφάνε σε βάθος μόνο επιφανειακά.

 

Έχουν και σκουπάκια προσφορά 115 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ξεχάσει τι θα πει τινάζω χαλιά. Η Dyson ρουφάει τα ΠΑΝΤΑ! Έχω πάρει την Animal η οποία ρουφάει ακόμα πιο πολλά από τις απλές αφού είναι για σπίτι με τρίχες. Αλλά τώρα που είμαι έγκυος δεν μπορώ να την χρησιμοποιώ εύκολα αφού με κουράζει και δεν μπορώ να βάζω την υποδοχή για κάτω από το κρεββάτι. Η αλήθεια είναι ότι τα πάντα φαίνονται άθλος στις εγκυμοσύνες! Τεσπά...σαν σκούπα είναι η καλύτερη. Εγώ την έφερα από Αγγλία διπλωμένη σε ΠΑΠΛΩΜΑ για να μην μου σπάσει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τουλάχιστον γλυτώνεις τις σακούλες. Το θέμα είναι ότι δεν χάνει δύναμη απορρόφησης. Ενώ με τη σακούλα την πρώτη φορά καλά και μετά τίποτα. Ποια είδες;

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι μοντέλο, αλλά η μία ήταν όρθια και πολύ, μα πολύ ελαφριά και η άλλη κανονική. Μου είπαν ότι είναι ακριβώς ίδιες στη λειτουργία και στην τιμή (399 ευρώ)!

Δεν έψαξα στο διαδίκτυο για αγορά από το εξωτερικό!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω όταν πρωτοβγήκαν κάνανε 100.000 δρχ, 300 ευρώ και είχαν πάλι διπλάσια τιμή από τις άλλες. Και τότε ήταν πολλά λεφτά και τα τσιγκουνεύτηκα και έχω αλλάξει δύο σκούπες και δεν είμαι ευχαριστημένη. Ναι, αυτό με την τιμή δεν το καταλαβαίνω, το πιο απλό μοντέλο 250 ευρώ έχει στην Αγγλία. Ούτε κάνουν καμιά καμπάνια διαφήμισης. Ίσως πήραν την αντιπροσωπεία για να μην την πάρει κανείς άλλος και τους κάνει χαλάστρα με τις άλλες μάρκες. Άσε κοίταξα και Ιταλία να μου τη φέρουν και εκεί πίκρα.

Link to comment
Share on other sites

Για αγορά από εξωτερικό, σημαίνει μετά ότι χρειάζεσαι μετασχηματιστή, δεν έχουμε το ίδιο ρεύμα με άλλες χώρες. Εχω φέρει σκούπες από εξωτερικό και κάηκαν. καλύτερα από εδώ για να μετράει η εγγύηση. παντως εγώ είμαι dyson junkie xaxaxa.!!! Δεν την αλλάζω με τίποτα, ρουφάει ρουφάει τα πάντα

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ http://www.kobold.gr/kobold/index.html . Δεν είναι φθηνό. Αλλά στέκεται όρθια, κάνει πολλά πράγματα και εγώ την έχω λατρέψει. Εχω και το thermomix που είναι το δεύτερο προϊόν αυτής της εταιρείας και είμαι υπέρ-υπέρευχαριστημένη.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...