Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σκόνη, την βοήθεια σας.


beba09

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Το καλοκαίρι που έχουμε ανοιχτά, επειδή είμαστε και σε μονοκατοικία στην εξοχή, κάθε 3 μέρες θέλει ξεσκόνισμα.

Τώρα τον χειμώνα κάθε βδομάδα.

Αλλά με την προϋπόθεση ότι κάνεις ηλεκτρική σκούπα 2 φορές τη βδομάδα, έτσι; Και ότι δεν έχεις σκούρα έπιπλα, όπου η σκόνη φαίνεται αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Καθε μερα μπορει και 2 φορες και παλι φενεται λες και εχω να ξεσκονισω 1 βδομαδα!!!

 

Τα επιπλα μου ειναι ειτε μαυρα wenge ειτε μαυρο τζαμι κτλ..Μεεεεεεεεεεεεεεεεεεγα λαθος...Ποτε ξανα!Ευτυχως δεν ειναι καλα και ακριβα και μολις κανουμε δικο μας σπιτι θα παρω καινουργια και σιγουρα οχι wenge!

 

Τα περναω με σουιφερ και μετα απο πανω με αζαξ !!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Κάθε δυο-τρεις μέρες. Τη σκούπα τη βαριέμαι, ένα γρήγορο σφουγγάρισμα κάνω ενδιάμεσα και καλά στιμμένο πανάκι εκεί που ξέρω ότι μαζεύεται η περισσότερη σκόνη. Τα πάνω πάνω δηλαδή. Γενική (δηλαδή σωστή δουλειά) γίνεται κάθε 15 μέρες.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καθε μερα ξεκιναω ξεσκονισμα με βρεγμενο πανακι,ηλεκτρικη πατωματα κ καναπεδες κ ενα γρηγορο σφουγγαρισμα.δεν ειναι τιποτα μου παιρνει περιπου μια ωριτσα να σημαζεψω κ να καθαρισω τα καθημερινα.το βραδυ βεβαια αφου τα επιπλα μου ειναι σκουρα τσουπ ξαναεμφανιζεται..οταν βεβαια δουλευω πρωι αυτα γινονται το μεσημερι η κ καθολου αλλα οταν ειμαι σπιτι τα πρωινα τα κανω απαραιτητως.αυτα ειναι το λιγοτερο μη μιλησω για τα ρουχα...ουφ!

Link to comment
Share on other sites

μεγαλος μπελάς η σκόνη. τελικά δεν είμαστε μόνο εμείς που εχουμε θέμα. Μα πως τα καταφέρνουν ορισμένες και έχουν πάντα καθαρό σπίτι φέρνουν γυναίκα, λέτε; η επαγγελματίας κάνει άλλη δουλειά;;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω οταν ξεσκονιζω εχω μια λεκανιτσα με χλιαρο νερακι κ μεσα ριχνω 1 σταγονα υγρο πιατων κ μπολικο ξυδι βουταω ενα πανακι το στιβω καλα παιρνω την σκονη κ μετα με ενα στεγνο πανι το σκουπιζω καλα ετσι τα επιπλα γυαλιζουν κ φαινονται σαν καινουρια..με αυτο τον τροπο κανω κ τις πορτες του σπιτιου

Link to comment
Share on other sites

μεγαλος μπελάς η σκόνη. τελικά δεν είμαστε μόνο εμείς που εχουμε θέμα. Μα πως τα καταφέρνουν ορισμένες και έχουν πάντα καθαρό σπίτι φέρνουν γυναίκα, λέτε; η επαγγελματίας κάνει άλλη δουλειά;;

 

Νομίζω αφήνουν άλλα πράγματα πίσω ή έχουν περισσότερη ενέργεια ή πράγματι οι δουλειές του σπιτιού τις ξεκουράζουν.

 

Εμείς γλιτώνουμε κάποια πράγματα βάζοντας μπόλικα χαλιά στην είσοδο που μαζεύουν την εξωτερική σκόνη από τα παπούτσια. Πάντως με το σπίτι ήμουν χαλαρή μέχρι που τα παιδιά μεγάλωσαν λιγάκι και υπήρχαν πιο πολλές διαθέσιμες ώρες για το σπίτι. Κατά διαστήματα είχαμε γυναίκα, αλλά τώρα για διάφορους λόγους δεν έχουμε πια. Αν ήμουν σπίτι, μπορεί να ξεσκόνιζα πιο συχνά, να περάσει και η μέρα, όσο είναι τα παιδιά στο σχολείο... Αλλά τις καθημερινές, δεν μπορώ, όταν επιστρέφω σπίτι χουζουρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Εχω wenge επιπλα..μέρα παρα μέρα τα ξεσκονίζω με βρεγμένο πανί..Αυτό που μ εκνευρίζει περισσότερο είναι τα μεσημέρια που χτυπά ο ήλιος και η σκόνη φαίνεται να κάνει βόλτες στο σπίτι στον αέρα...τρελλένομαι. Νιώθω ότι δεν καθάρισα το σπίτι. Τις πόρτες και τα ντουλάπια της κουζίνας τα καθαρίζω με πανί βρεγμένο σε νερό με λίγο απορρυπαντικό γενικής χρήσεως. Ετσι εξαφανίζονται οι δαχτυλιές. Τα υλικά είναι τα εργολαβικά που βάζουν στις οικοδομές και αμα πιασεις μενει για πάντα το αποτυπωμα σου εκει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εγω οταν ξεσκονιζω εχω μια λεκανιτσα με χλιαρο νερακι κ μεσα ριχνω 1 σταγονα υγρο πιατων κ μπολικο ξυδι βουταω ενα πανακι το στιβω καλα παιρνω την σκονη κ μετα με ενα στεγνο πανι το σκουπιζω καλα ετσι τα επιπλα γυαλιζουν κ φαινονται σαν καινουρια..με αυτο τον τροπο κανω κ τις πορτες του σπιτιου

 

λευκό ξύδι ή κάτι άλλο;; δεν σου μυρίζει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!!

Και γω εχω σκουρα επιπλα,δυστυχως:mad:!Χρησιμοποιω λευκο ξυδι!!!Σ Ω Θ Η Κ Α!!!Καταρχην,αργει να ξαναεμφανιστει σκονη,η μυρωδια εξαφανιζεται γρηγορα και τα επιπλα ειναι σαν καινουργια!!!!!Τις πορτες μου να πω την αληθεια τις κανω με azax!Ειναι το μονο απορρυπαντικο που διωχνει τις δαχτυλιες!!!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος που ζουσε Γερμανια μου ειχε πει το θεοκουφο οτι δηλαδη εκει δεν ξεσκονιζουν!!!

 

Ναι, αλήθεια είναι. Σε κάποιες χώρες δεν υπάρχει χώμα εκτεθειμένο και δεν κυκλοφορεί στην ατμόσφαιρα, επομένως δεν μπαίνει στα σπίτια. Επίσης και εδώ τα διαμερίσματα που είναι σε πιο ψηλους ορόφους γλιτώνουν κάπως από τη σκόνη του δρόμου.

 

Εμείς είδαμε διαφορά στο σπίτι όταν καλύφτηκε με πράσινο ένας ανοιχτός χώρος που έχουμε απέναντι από το σπίτι. Πιο πριν τα μπαλκόνια πιο πολύ και λιγότερο το σπίτι, γέμιζαν μέσα σε λίγες ώρες.

 

Πάλι καλά που δεν μένουμε Αφγανιστάν, γιατί εκτός απο τα υπόλοιπα, θα είχαμε και να παλεύουμε με τεράστιες ποσότητες σκόνης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καθε μερα κι εγω ξεσκονισμα,ηλεκτρικη,σφουγγαρισμα...και μια φορα την εβδομαδα εχω και γυναικα που μου κανει γενικη αλλα η ατιμη η σκονη εκει...εχω και επιπλα σε μαυρη λακα και τζαμι και αστα βραστα.Ενα λαθος που εκανα στην αρχηειναι οτι πρωτα ξεσκονιζα και μετα σκουπιζα..μεγα λαθος γιατι με την ηλεκτρικη παλι σηκωνοταν σκονη και παλι χαλια ηταν ολα.Η γυναικα που μου καθαριζει πρωτα τα περναει με στεγνο πανακι...μετα με βραγμανο και μετα με azax antistatic...ετσι γινονται σουπερ.Εγω με βρεγμενο πανακι και οτι βγει βγηκε.Μενουμε και σε περιοχη κατω απο βουνο με κηπους κλπ και δε γλυτωνουμε με τπτ.Θα δοκιμασω και το ξυδι αν και μισω τη μυρωδια του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!!

Και γω εχω σκουρα επιπλα,δυστυχως:mad:!Χρησιμοποιω λευκο ξυδι!!!Σ Ω Θ Η Κ Α!!!Καταρχην,αργει να ξαναεμφανιστει σκονη,η μυρωδια εξαφανιζεται γρηγορα και τα επιπλα ειναι σαν καινουργια!!!!!Τις πορτες μου να πω την αληθεια τις κανω με azax!Ειναι το μονο απορρυπαντικο που διωχνει τις δαχτυλιες!!!

 

Αυτο το λευκο ξυδι, που το βρισκεις?

Εψαξα αλλα δεν βρηκα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το λευκο ξυδι, που το βρισκεις?

Εψαξα αλλα δεν βρηκα!

το λευκο ξυδι το βρισκεις και στο σουπερ μαρκετ!;)

 

Καλησπερα κοριτσια!!!

Και γω εχω σκουρα επιπλα,δυστυχως:mad:!Χρησιμοποιω λευκο ξυδι!!!Σ Ω Θ Η Κ Α!!!Καταρχην,αργει να ξαναεμφανιστει σκονη,η μυρωδια εξαφανιζεται γρηγορα και τα επιπλα ειναι σαν καινουργια!!!!!Τις πορτες μου να πω την αληθεια τις κανω με azax!Ειναι το μονο απορρυπαντικο που διωχνει τις δαχτυλιες!!!

 

Μαρία_thess και εγω εχω σκουρα επιπλα αλλα να σου πω την αληθεια φοβαμαι να βαλω ξυδι σε ξυλινες επιφανειες!Κανει σιγουρα η θα παθουμε καμια ζημεια?:?

''When life gets hard and you feel all alone,remember....you mean the world to someone..!And that someone...calls you MOM!!!!!''

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά την βδομάδα ,κι αν.Δεν την κοιτάζω ,δεν με κοιτάζει.Απλό.

Εγώ έχω άλλο κόλλημα.αν δεν ανοίξω παράθυρα τουλάχιστον μια ώρα ημερισίως να γίνει το σπίτι παγωτό,νομίζω πως δεν αναπνέω καθαρό αέρα.

Καθαρός νεροχύτης,καθαρό μπάνιο και αερισμένο σπίτι.Αν ισχύουν αυτά μπορώ να ζήσω με την σκόνη για μέρες.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

λευκό ξύδι ή κάτι άλλο;; δεν σου μυρίζει;

 

εξατμιζεται η μυρωδια το ξυδι δεν κανει κακο στα επιπλα ισα ισα τα γυαλιζει κ τα κανει σαν καινουρια εγω βαζω το απλο ξυδι που βαζουμε για να πλυνουμε τα πιατα

Καλησπερα κοριτσια!!!

Και γω εχω σκουρα επιπλα,δυστυχως:mad:!Χρησιμοποιω λευκο ξυδι!!!Σ Ω Θ Η Κ Α!!!Καταρχην,αργει να ξαναεμφανιστει σκονη,η μυρωδια εξαφανιζεται γρηγορα και τα επιπλα ειναι σαν καινουργια!!!!!Τις πορτες μου να πω την αληθεια τις κανω με azax!Ειναι το μονο απορρυπαντικο που διωχνει τις δαχτυλιες!!!

 

τι πορτες εχεις??εμενα ειναι ξυλο κερασια κ φοβαμαι να βαλω αζαχ η αλλο απορρυπαντικο εκτος απο το ξυδι...ξεχασα να σας πω τωρα τελευταια χρησιμοποιω πρασινο σαπουνι υγρο κ κανω τα ντουλαπια της κουζινας κ ειναι κ για αλλες χρησεις εχει πολυ οραια μυρωδια κ μυριζεις καθαριοτητα το σπιτι σου...

 

να ρωτησω κατι πως καθαριζεται τις εστιες σας κ τα καμμενα λιπη απο το τηγανι οχι το εσωτερικο το εξωτερικο του τηγανιου ο πατος??

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

εμεις στο σπιτι εχουμε wegge επιπλα και η σκονη ειναι θεμα....εγω τα καθαριζω 1 φορα την εβδομαδα.τοτε αρχιζει να φαινεται ξανα.χρησιμοποιω βαμβακερο υφασμα το οποιο το ψιλοβρεχω με νερο.το περναω με αυτο και μετα με ενα στεγνο...και ειμαι πολυ ευχαριστημενη και να σας πω την αληθεια δεν περιμενα οτι θα κανει δουλεια...αυτο μου ειχε προτεινει ο επιπλοποιος στον οποιο ειχα εξηγησει πως 1)για μενα το ξεσκονισμα ειναι η πιο βαρετη δουλεια και 2)εχω αλλεργια στη σκονη...δεν εχω δοκιμασει κατι αλλο γιατι δεν εχουν πολυ λουστρο ειναι ψιλοματ τα επιπλα και φοβαμαι μην τα χαλασω....με τον ιδιο τροπο καθαριζω και τις πορτες ....πιο αραια βεβαια...συνηθως βαζω τον αντρα μου να το κανει!!!παντως πιστευω πως εχει να κανει και με τη περιοχη που μενεις...εμεις ειμαστε λιγο απομακρα και δεν εχει πολυ σκονη γενικα..πιο παλια που εμενα στο κεντρο ξεσκονιζα σχεδον καθε μερα......

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

εμεις στο σπιτι εχουμε wegge επιπλα και η σκονη ειναι θεμα....εγω τα καθαριζω 1 φορα την εβδομαδα.τοτε αρχιζει να φαινεται ξανα.χρησιμοποιω βαμβακερο υφασμα το οποιο το ψιλοβρεχω με νερο.το περναω με αυτο και μετα με ενα στεγνο...και ειμαι πολυ ευχαριστημενη και να σας πω την αληθεια δεν περιμενα οτι θα κανει δουλεια...αυτο μου ειχε προτεινει ο επιπλοποιος στον οποιο ειχα εξηγησει πως 1)για μενα το ξεσκονισμα ειναι η πιο βαρετη δουλεια και 2)εχω αλλεργια στη σκονη...δεν εχω δοκιμασει κατι αλλο γιατι δεν εχουν πολυ λουστρο ειναι ψιλοματ τα επιπλα και φοβαμαι μην τα χαλασω....με τον ιδιο τροπο καθαριζω και τις πορτες ....πιο αραια βεβαια...συνηθως βαζω τον αντρα μου να το κανει!!!παντως πιστευω πως εχει να κανει και με τη περιοχη που μενεις...εμεις ειμαστε λιγο απομακρα και δεν εχει πολυ σκονη γενικα..πιο παλια που εμενα στο κεντρο ξεσκονιζα σχεδον καθε μερα......

Αυτο κάνω και εγώ, ένα βρεγμενο πανί και μετα ένα στεγνο. Όμως την άλλη μερα η σκονη εμφανιζεται ξανα (Για να μην μιλησω για το χνούδι από τα χαλιά :evil:)

Πιστευω πως παιζει ρόλο και το ότι μένω δίπλα στην Εθνική... ελπίζω δλδ αλλιώς είμαι εντελώς άχρηστη νοικοκυρα!

Link to comment
Share on other sites

εννοείται οτι παίζει η τοποθεσία μέγιστο ρόλο!

Φίλη που μένει σε λεωφόρο μου λέει οτι κάθε μερα ξεσκονίζει και κάθε 15 πλένει κουρτίνες και πάντα υπάρχει βρώμα! υπομονή..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...