Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρόβλημα με σπιτονοικοκυρά


vassilikh

Recommended Posts

Kαλησπέρα! Ζητώ συγνώμη αν γράφω σε λάθος topic, παρακαλώ να μετακινηθεί από κάποιον που ξέρει αν κάνω λάθος. Νοικιάζω ένα διαμέρισμα 50 τ.μ εδώ και 3 μήνες περίπου, και τους τελευταίους 2, διαπίστωσα ότι μπαίνει υγρασία από το μπάνιο στον τοίχο του υπνοδωματίου. Ενημέρωσα την ιδιοκτήτρια τόσο για αυτό το πρόβλημα, όσο και για το ότι θα αναγκαστώ να της καταβάλω το ενοίκιο αντί για αρχές, τέλος του κάθε μήνα, αφού η μητέρα μου που με στηρίζει οικονομικά (είμαι φοιτήτρια) παίρνει τη σύνταξή της στο τέλος κάθε μήνα. Επειδή όμως δεν την άκουσα ιδιαίτερα πρόθυμη να το δεχτεί, κι εγώ θεωρώ άδικο 1.να πληρώνω για ένα σπίτι που παρουσίασε φθορά σε τόσο σύντομο διάστημα και 2.να προ-πληρώνω το μήνα ιδίως όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο σκέφτομαι σοβαρά να μετακομίσω πάλι, αν και τα έξοδα είναι πολλά. Ξέρει κανείς-καμία αν έχω το δικαίωμα να το κάνω χωρίς επιπτώσεις? Το συμβόλαιό μου ήταν για 2 χρόνια κανονικά. Αν είναι εύκολο σας παρακαλώ απαντήστε μου άμεσα, την περιμένω να έρθει από δω αύριο και θέλω να έχω μια ιδέα για το τι μπορώ να διαπραγματευτώ και να διεκδικήσω. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


παρε τλφ στο συλλογο προστασιας ενοικιαστων...

οσο για την υγρασια πρεπει να φερει υδραυλικο γιατι

σιγουρα εχει προβλημα και μαλλον απο το μπανιο!!!!!

μην το αφησεις....

Link to comment
Share on other sites

Tους τηλεφώνησα χτες και μου είπαν να περάσω από εκεί, αλλά μονο απογεύματα καθημερινές 6-8, που εγώ δεν μπορώ λόγω δουλειάς. Επίσης διάβασα σε παρόμοιο topic ότι η επίσκεψη εκεί κοστίζει 50 ευρώ, τα οποία δεν μπορώ να διαθέσω αυτή τη στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Θα δειξεις στην σπιτονοικοκυρα σου το προβλημα και θα της πεις με ωραιο τροπο οτι ειναι υποχρεωμενη να σου φτιαξει τη ζημια καθοτι εαν δεν φτιαχτει τωρα το προβλημα θα επιδεινωθει και δεν εισαι υποχρεωμενη να ζεις σε σπιτι με υγρασια. Καλο ειναι οι οποιες διαφορες με τον ιδιοκτητη σου να λυνοντε με ωραιο τροπο κι αμεση κατανοηση και απο τις δυο πλευρες. Αν επιμενει οτι δεν ειναι υποχρεωμενη να φτιαξει τη ζημια τοτε διαλεγεις τι θες απο δω και περα. Αν θες να μεινεις στο σπιτι, φερνεις εσυ μαστορα στο φτιαχνει, παιρνεις αποδειξη και μια γνωματευση του ποιο ηταν το προβλημα τον πληρωνεις και τον επομενο μηνα της δινεις το ενοικιο αφου αφαιρεσεις το ποσο που εδωσες στον υδραυλικο. Και κρατας φωτοτυπιες απο γνωματευση κι αποδειξη. Αν θες να φυγεις απλα φευγεις και παιρνεις το ρισκο να κινηθει δικαστικα και να απαιτησει τα ενοικια των δυο χρονων. Μπορει να το κανει μπορει και οχι. Εξαρταται απο τον ανθρωπο και απο το τι εχει να χασει. Σιγουρα τα ενοικια για 2 χρονια δεν ειναι και λιγα αλλα η διαδικασια ειναι χρονοβορα και δαπανηρη. Βεβαια ποτε δεν ξερεις μεχρι που θελει ο αλλος να φτασει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...