Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΑΛΙΑ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΑ


Recommended Posts

εχω χαλια τυπου χειροποιητα.φετος ομως δεν θελω να δωσω παλι 100 ευρω για πλυσιμο.τι μου προτεινετε?πως να τα πλυνω?υπαρχει καποια κοπελα που να τα εχει πλυνει μονη της,με στεγνο καθαρισμα για παραδειγμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


H κοπέλα που με βοηθάει στις δουλειές κάνει το εξής: τα απλώνει κάτω, τα περναει καλά με αφρό vanish, τα αφήνει όπως λένε οι οδηγίες, και μετά τα περνάει με σκούπα ηλεκτρική. Όσο καλύτερη η σκούπα τόσο καλύτερη δουλειά γίνεται. Μετά τα αφήνει να αεριστούν λίγο κι έτοιμα για φύλαξη ή στρώσιμο.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω χειροποίητα τύπου γκαμπέ(μάλλον ; ).Τα δίνω κάθε χρόνο έξω.Πάντως δεν κάνει κάθε χρόνο το πλύσιμο.Συνήθως λένε κάθε τέσσερα χρόνια.Και δεν κάνει το πλύσιμο με νερό γιατί μαζεύεται λάσπη στον πάτο και σαπίζουν.Μόνο καλό σκούπισμα συστήνουν,αέρισμα και στον ήλιο να ψοφήσουν τα ακάρεα.Αυτά ξέρω.Από την άλλη η μάνα μου έχει ένα μικρό χειροποίητο(το λιγουρεύομαι.Είναι παμπάλαιο) και του χει αλλάξει τα φώτα.Νερό και τάιντ και δεν έχει πάθει τίποτα.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν θα σου πω τι κάνει τόσα χρόνια η μαμά μου και εγώ μαζί της και τα χαλιά δεν έχουν πάθει τίποτα..

αν έχεις αυλή κάνε το εξής ή μεγάλα μπαλκόνια

 

απλωσε το χαλί κάτω (αφού πρώτα έχεις καθαρίσει με λάστιχο το μέρος)

βρέξτο καλά

ρίξε ταετ και άστο να μουλιάσει

μετά με μια βούρτσα για χαλιά τριψε απαλά και εκεί που έχει βρωμιές πιο δυνατα

πάρτο και βάλτο στα κάγγελα (απλωσε το δηλαδη)

και ξέπλυνε με δύναμη με το λάστιχο (με πίεση) μέχρι να φύγουν όλες οι σαπουνάδες και άστο να στεγνωσει (μια ημέρα θέλει το χειμώνα με ήλιο και το καλοκαίρι κάποιες ώρες)

γίνεται σαν καινούργιο

(συμβουλή απο το χωριό)

 

αν τώρα δεν έχεις τίποτα απο τα παραπάνω μπορείς να κάνεις αυτό που λέει η skybeam

Link to comment
Share on other sites

Κ'εγω εχω χειροποιητα χαλια τσαγιοπλυμενα

χρονο παρα χρονο τα δινω για στεγνο καθαρισμα

εγω τα καθαριζω με ασπρο ξυδι

σε μια λεκανη βαζω ξυδι κ νερο κ με μια καθαρη σκουπα το απλωνω στο χαλι

μετα το βγαζω στον ηλιο μεχρι να στεγνωσει

βεβαια εμεις ειμαστε δυο ατομα κ δεν παταμε με τα παππουτσια πανω

οποτε δεν τα λερωνουμε!!!!

Το χαμογελο σου

ολη η ζωη μου.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με vanish και μια βουρτσα εγιναν παντακαθαρα,σε δυσκολους λεκεδες απο περισυ.ουτε νερα δεν εβαλα.καθε μηνα θα βαζω σε σπρευ ασπρο ξυδι και θα τα ψεκαζω αφου βαλω και σοδα μαγειρικη πριν.Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αγοράσει εδώ και χρόνια μια σκούπα της philips triathlon λέγεται και έχει τη δυνατότητα να πλένει χαλιά με στεγνό τρόπο.Έτσι μπορώ και πλένω ακόμη και χειροποιήτα χαλιά χωρίς να πάθουν το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

με vanish και μια βουρτσα εγιναν παντακαθαρα,σε δυσκολους λεκεδες απο περισυ.ουτε νερα δεν εβαλα.καθε μηνα θα βαζω σε σπρευ ασπρο ξυδι και θα τα ψεκαζω αφου βαλω και σοδα μαγειρικη πριν.Σας ευχαριστω[/QUOT

 

 

η σοδα με το ξυδι αφριζει και μπορει να το χαλασει.νομιζω ειναι καυστικη...μην το κανεις...δοκιμασε πρωτα καπου αλλου τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Την έιχαμε πάρει πριν από 12 χρόνια περίπου 300? αλλά πραγματικά τα έβγαλε τα λεφτά της.Δεν δώσαμε ποτέ τα χειροποίητα χαλιά μας έξω για καθάρισμα.Οπότε καταλαβαίνεις πόσα χρήματα κερδίσαμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...