Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικονομικά έπιπλα! Νeoset ή Ιkea......


sternchen

Recommended Posts

Θέλω γνώμες για το από που να αγοράσω έπιπλα για το διαμέρισμα μου στον Κορυδαλλό.

Μένω στην Μεσσηνία και εκεί θα είναι το εξοχικό μου :lol::lol::lol:!

 

Ενδιαφέρομαι κυρίως για κρεβάτια και για έναν καναπέ-γωνία.

 

Όσες έχετε ψωνίσει από το Ικεα είστε ευχαριστημένες;

 

Ό,τι έχω από νεοσετ, απλά είναι σαν καινούριο.

 

Εάν έχετε κάποια βιοτεχνία υπόψη σας, περιμένω τις προτάσεις σας :P!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα ΙΚΕΑ έχουν το πλεονέκτημα ότι είναι πραγματικά ξύλα τα περισσότερα. Απλά πρέπει να τα συναρμολογήσεις. Τα περισσότερα είναι εύκολα στη συναρμολόγηση, αλλά αν δεν πιάνουν τα χέρια σου ..... Επίσης νομίζω ότι είναι οικονομικότερα από τα νεοσέτ

Τα ΝΕΟSET είναι ελληνικά, ανθεκτικά και τα τοποθετούν στο σπίτι σου. Αν βέβαια πρέπει να τα μεταφέρεις εσύ από αθήνα.... δεν ξέρω τί γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

και εγω νομιζω οτι τα νεοσετ δεν εινια ιδιαιτερα οικονομικα αλλα νομιζω οτι εινια πολυ καλα ποιοτικως. εμεις εχουμε παρει πολλα απο ικεα και ειμαστε ευχαριστημενοι.

 

σκεψου οντως αν μπορεις να τα στησεις. και επισης σκεψου τι σε βολευει εσενα και αν ταιριαζουν στο στυλ σου και στο σπιτι σου κσι οι 2 επιλογες σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα νεοσετ τα βρίσκω λίγο υπερτιμημένα καθώς έχει καεί η γούνα μου .Αφού πρόκειται για εξοχικό καλύτερα ικεα.Πήγα πρόσφατα, έχει μεγάλη ποικιλία και ανάλογα με τα λεφτά που διαθέτεις ψωνίζεις.Οτι έχω πάρει εως τώρα δεν έχει πάθει τίποτα.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θέλω γνώμες για το από που να αγοράσω έπιπλα για το διαμέρισμα μου στον Κορυδαλλό.

Μένω στην Μεσσηνία και εκεί θα είναι το εξοχικό μου :lol::lol::lol:!

 

Ενδιαφέρομαι κυρίως για κρεβάτια και για έναν καναπέ-γωνία.

 

Όσες έχετε ψωνίσει από το Ικεα είστε ευχαριστημένες;

 

Ό,τι έχω από νεοσετ, απλά είναι σαν καινούριο.

 

Εάν έχετε κάποια βιοτεχνία υπόψη σας, περιμένω τις προτάσεις σας :P!

 

Γεια χαρά,

ψωνίζω από ικεα και είμαι ευχαριστημένη γενικά. Εκτός αν πετύχεις προσφορά. Πάντως, ρίξε και μια ματιά στο Ανδρεάδης Homestores γιατί κάνει κάτι καλές προσφορές σε έπιλπλα κατά καιρούς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανάμεσα σε νεοσετ και ικεα ψηφίζω νεοσετ. Σε κάποια είναι λίγο ποιο ακριβή από το ικέα αλλά θα σου πω μόνο ότι έχουμε ακόμα τα παιδικά μας κρεβάτια κια βιβλιοθήκες εδώ και 20 χρόνια και ακόμα είναι μια χαρά, μη σου πω σας καινούρια. Πάντως επειδή βρέθηκα στην κατάσταση να ψαχνω οικονομικά επιπλα πριν από 2 χρόνια, τελικά δεν πήρα ούτε από νεοσετ ούτε από ικέα αλλά απο τηνιακό, που στο τέλος μου βγήκαν κανα 1000 ποιο κάτω από ρτα υπόλοιπα (βάζει προσφορές και κάνει εκπτώσεις)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πολύ σας ευχαριστώ όλες σας!

 

Αυτός ο Τηνιακός πολύ ενδιαφέρον φαίνεται,

εαν δεν ήταν αυτή η καταραμένη κρίση, δεν θα το έψαχνα τόσο πολύ με τις τιμές.

 

Μου λένε να περιμένω και τις εκπτώσεις, θα δω.......

 

για συνεχίστε να προτείνετε ελληνικά μαγαζιά, θα χαλάσω ένα αξιοσέβαστο ποσό, ας πάει σε ελληνικό μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανάμεσα σε νεοσετ και ικεα ψηφίζω νεοσετ. Σε κάποια είναι λίγο ποιο ακριβή από το ικέα αλλά θα σου πω μόνο ότι έχουμε ακόμα τα παιδικά μας κρεβάτια κια βιβλιοθήκες εδώ και 20 χρόνια και ακόμα είναι μια χαρά, μη σου πω σας καινούρια. Πάντως επειδή βρέθηκα στην κατάσταση να ψαχνω οικονομικά επιπλα πριν από 2 χρόνια, τελικά δεν πήρα ούτε από νεοσετ ούτε από ικέα αλλά απο τηνιακό, που στο τέλος μου βγήκαν κανα 1000 ποιο κάτω από ρτα υπόλοιπα (βάζει προσφορές και κάνει εκπτώσεις)

 

Από τον Τηνιακό έμεινες ευχαριστημένη;

Είναι ποιοτικά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από τον Τηνιακό έμεινες ευχαριστημένη;

Είναι ποιοτικά;

 

Είμαι ικανοποιημένη και μου άρεσε περισσότερο ότι διάλεξα εγώ ακριβώς τι ήθελα κια στο μέγεθος που ήθελα. Το λέω γιατί ήθελα καναπέ γωνιακό σε συγκεκριμένες διαστάσεις κια δεν τις βρήκα ούτε σε ικέα αλλά ούτε σε νεοσέτ ούτε στο εντός και φυσικά σε καλή τιμή. Ποιοτικά μου φαίνεται ότι είναι πολύ καλά (πήρα κρεβατοκάμαρα, κομοδίνα, καναπέ, πολυθρόνες και τραπέζι σαλονιού). Βέβαια ειδικός δεν είμαι στα ξύλα για να σου το προτείνω ασυζητητή, μήπως κάποια άλλη κοπέλα γνωρίζει περισσότερα αλλά για την ώρα είμαι ικανοποιημένη.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ικανοποιημένη και μου άρεσε περισσότερο ότι διάλεξα εγώ ακριβώς τι ήθελα κια στο μέγεθος που ήθελα. Το λέω γιατί ήθελα καναπέ γωνιακό σε συγκεκριμένες διαστάσεις κια δεν τις βρήκα ούτε σε ικέα αλλά ούτε σε νεοσέτ ούτε στο εντός και φυσικά σε καλή τιμή. Ποιοτικά μου φαίνεται ότι είναι πολύ καλά (πήρα κρεβατοκάμαρα, κομοδίνα, καναπέ, πολυθρόνες και τραπέζι σαλονιού). Βέβαια ειδικός δεν είμαι στα ξύλα για να σου το προτείνω ασυζητητή, μήπως κάποια άλλη κοπέλα γνωρίζει περισσότερα αλλά για την ώρα είμαι ικανοποιημένη.

 

Καλορίζικα να είναι και να τα χαίρεσαι για πολλά πολλά χρόνια! :D

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα να είναι και να τα χαίρεσαι για πολλά πολλά χρόνια! :D

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

 

Ευχαριστώ κια εγώ, ελπίζω να βρεις γρήγορα αυτά που θες και σε καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρίξε μια ματιά στο στοκ της νεοσετ στον περισσό.

Είχε πολύ ωραία πράγματα, όταν είχα πάει.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρίξε μια ματιά στο στοκ της νεοσετ στον περισσό.

Είχε πολύ ωραία πράγματα, όταν είχα πάει.

 

Μήπως έχει κλείσει;

Το τηλέφωνο του δεν λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eίναι σε λειτουργία σίγουρα.

Κ είχε (δεν ξέρω αν έχει ακόμα, λογικά ναί) από όλων των ειδών τα έπιπλα.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

εμείς για σπίτι που θα επιπλώσουμε, καναπέδες θα πάρω απο ικεα

όσο αντέξουν.

πολύ οικονομικά ήταν το εντος της σατο,στον ενα καναπέ έπαιρνες άλλο ένα απο το στοκ η κάτι τέτοιο,είχε πάρει μια φίλη και βγήκαν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν από 3-4 χρόνια που είχα περάσει από την Νεοσετ, η ποιότητα μου φάνηκε ίδια και μερικές φορές λίγο χειρότερη από τα ΙΚΕΑ. Η αλήθεια είναι ότι είχα υπερεκτιμημένη άποψη για τα Νεοσετ, αλλά από τότε που πήγα, άλλαξα τελείως γνώμη.

Τα ΙΚΕΑ όπως είπε και η Βερενίκη, είναι πραγματικά ξύλα, τα περισσότερα, και όχι νοβοπαν ή MDF. Εγώ πήρα καναπέ, τραπέζι, γραφείο υπολογιστή και διάφορα άλλα από το ΙΚΕΑ, και τα έφτιαξα μόνος μου και έχουν κρατήσει μία χαρά. Τώρα για όποιον δεν <<πιάνουν>> τα χέρια του, μπορεί να φωνάξει κάποιον από τα ΙΚΕΑ (φυσικά με το αζημίωτο) και να του κάνουν την συναρμολόγηση εκεί. Το μόνο κακό που έχουν τα ΙΚΕΑ, είναι πως αν χρειαστείς μεταφορική (και κάνεις το λάθος να πας σε μία που υπάρχει μέσα στο κατάστημα), είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ! Εκτός και αν έχεις κάποιο βανάκι από γνωστό ή συγγενή και σε εξυπηρετήσει.

79uWp8.png
Link to comment
Share on other sites

στα έπιπλα νομίζω οτι μεγαλύτερο ρόλο παίζει η χρήση που θα κάνεις και αυτό είναι κριτήριο,έναν καναπέ που πρόκειται να κάθεται πολύς κόσμος,να χοροπηδάνε πιτσιρίκια,καλύτερα να τον πληρώσεις λίγο πιο ακριβά και να τον έχεις χρόνια,οι βιοτεχνίες σίγουρα κάνουν καλύτερη δουλειά,η μαμά μου έχει σαλόνι 15 χρόνια,το χρησιμοποιούμε ,κοιμάται κόσμος όταν φιλοξενεί,και είναι σαν καινούριο.Το είχε πληρώσει όμως όσο 2 σαλόνια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου antigoni84. Έχω στον κύκλο μου βιοτέχνες και έχω να πω πως απο βιοτεχνία ξέρεις τι υλικό θα χρησιμοποιήσουν, παραγγέλνεις όπως θέλεις και σου ταιριάζουν τα έπιπλα σου, η μεταφορά είναι συνήθως μέσα στη τιμή και ξέρεις ανά πάσα στιγμή ότι αν χρειαστείς κάτι μπορείς να έχεις προσωπική επαφή.Οι τιμές πλέον έχουν πέσει και σε αυτά απ'όσα ακούω και στις μέρες μας με την κρίση ενισχύουμε και την εγχώρια οικονομία. Η μαμά μου πάντως είχε πάρει απο ικεα σαλόνι και να πω την αλήθεια τα πρώτα 2 χρόνια ήταν μια χαρά, τόσο όμως ήταν η ζωή του, όχι 15 χρόνια όπως τα παλιά απο βιοτεχνίες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου antigoni84. Έχω στον κύκλο μου βιοτέχνες και έχω να πω πως απο βιοτεχνία ξέρεις τι υλικό θα χρησιμοποιήσουν, παραγγέλνεις όπως θέλεις και σου ταιριάζουν τα έπιπλα σου, η μεταφορά είναι συνήθως μέσα στη τιμή και ξέρεις ανά πάσα στιγμή ότι αν χρειαστείς κάτι μπορείς να έχεις προσωπική επαφή.Οι τιμές πλέον έχουν πέσει και σε αυτά απ'όσα ακούω και στις μέρες μας με την κρίση ενισχύουμε και την εγχώρια οικονομία. Η μαμά μου πάντως είχε πάρει απο ικεα σαλόνι και να πω την αλήθεια τα πρώτα 2 χρόνια ήταν μια χαρά, τόσο όμως ήταν η ζωή του, όχι 15 χρόνια όπως τα παλιά απο βιοτεχνίες.

 

Πρότεινε εαν μπορείς και ξέρεις κανέναν για Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα του ικεα καναπέδες που είχε ο φίλος μου 3 χρόνια στο εργένικο σπίτι του ήταν άψογοι,δεν έκανε όμως πολύ χρήση,μέσα σε 2 μήνες που τους στείλαμε στο εξοχικό, αφού ξενοίκιασε το σπίτι του,ο ένας έσπασε απ οτι μου είπαν,το βρίσκω λογικό όταν τα μικρά χοροπηδούσαν!!αλλά έκαναν 500 ευρώ,οπότε λες τα έβγαλε τα λεφτά του.

 

η μαμά μου που ρώτησε σε βιοτέχνη στο πειραιά μας είπε για 3 καναπέδες στα μέτρα του σπιτιού μου 2.800? που αποκλείεται να δώσω τη δεδομένη περίοδο οπότε πάλι ικεα!

δυστυχώς η φτήνια τρώει το παρά

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ξέρω κανέναν απο Αθήνα. Μόνο απο Θεσσαλονίκη γνωρίζω. Αξίζει όμως τον κόπο αν έχεις χρόνο κι διάθεση να ψάξεις πριν καταλήξεις στις εύκολες λύσεις κατα την προσωπική μου άποψη.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα του ικεα καναπέδες που είχε ο φίλος μου 3 χρόνια στο εργένικο σπίτι του ήταν άψογοι,δεν έκανε όμως πολύ χρήση,μέσα σε 2 μήνες που τους στείλαμε στο εξοχικό, αφού ξενοίκιασε το σπίτι του,ο ένας έσπασε απ οτι μου είπαν,το βρίσκω λογικό όταν τα μικρά χοροπηδούσαν!!αλλά έκαναν 500 ευρώ,οπότε λες τα έβγαλε τα λεφτά του.

 

η μαμά μου που ρώτησε σε βιοτέχνη στο πειραιά μας είπε για 3 καναπέδες στα μέτρα του σπιτιού μου 2.800? που αποκλείεται να δώσω τη δεδομένη περίοδο οπότε πάλι ικεα!

δυστυχώς η φτήνια τρώει το παρά

 

Έτσι είναι δυστυχώς, και έχω παρατηρήσει οτι στην Αθήνα και τον Πειραιά γενικότερα βαράνε πολύ στις τιμές. Στη Θεσσαλονίκη ακόμα οι τιμές είναι λογικές και για όλες τις τσέπες. Υπάρχουν μαγαζιά με έπιπλα στοκ και οικονομικά, υπάρχουν και καταστήματα για άνετες τσέπες. Καλοπροαίρετα κάνω σύγκριση με Θεσσαλονίκη για να μην παρεξηγηθώ. Απλά σε οτι έχω ακούσει είναι όλα ακριβά σε σχέση με εδώ όπως και τα καυσόξυλα π.χ.

 

Μια φίλη μου γωνιακό σαλόνι 285*260 με κρεβάτι και μπαούλο τον πήρε 1000 ευρώ με ότι ύφασμα ήθελε απο βιοτέχνη.

Link to comment
Share on other sites

Στα ΙΚΕΑ πιστεύω πως ό,τι πληρώσεις παίρνεις. Τα καλά τους έπιπλα είναι ακριβούτσικα, τα φτηνά τους είναι φτηνιάρικα. Γενικά δεν τα θεωρώ έπιπλα για οικογενειακή χρήση, περισσότερο είναι για εργένηδες και φοιτητές.

 

Τα Νεοσέτ θεωρώ ότι είναι πολύ καλά. Έχω κρεβάτια, γραφεία, ντουλάπες εικοσαετίας και βάλε που είναι σαν καινούρια.

 

ΙΚΕΑ δεν θα έπαιρνα και για έναν άλλο λόγο, στέλνουν συνέχεια καταλόγους και ενώ στην πολυκατοικία έχουμε βάλει σημείωμα στην πόρτα ότι απαγορεύεται η είσοδος σε όσους μοιράζουν έντυπα, παρόλα αυτά χτυπάνε τα κουδούνια και επιμένουν μέχρι να τους ανοίξεις. Σήμερα μας ξύπνησαν στις 3 το μεσημέρι για τον χριστουγεννιάτικο κατάλογο. Γκρρρρρ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...