Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φτιαξατε το σπιτι σας οπως θέλετε και ή ζωή σας διώχνει απο αυτο......


zoivrana

Recommended Posts


Διαφημίσεις


μέχρι τότε βλέπουμε τι θα κάνουμε,να ναι καλά να σας βοηθάει η γυναίκα και έχει ο Θεός.

Και πάντα να σκέφτεσαι οτι αν δεν σ αρέσει γυρνάς στο σπιτάκι σου!

 

μπα!! δε νομιζω πως υπάρχει πισογυρισμός! και ο ανδρας μου μου λέει πως ή θα πάμε ή δε θα πάμε!! αν πουμε οτι πάμε δοκιμαστικά δε θα πετύχουμε... γιατι το μυαλο θα ειναι πάντα πίσω... ενω αν το νοικιάσουμε και δεν μπορούμε να γυρίσουμε, θα πεισμώσουμε περισσότερο στη δουλεια. Ετσι λέει!!

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο επαθα και εγω που μετακομισα απο θεσνικη που μεγαλωσα στο χωριο του αντρα μου στη αρχη μου ελειπε....

Μια συνηθεια ειναι ολα!!Σε καταλαβαινω καναμε και την ιδια δουλεια:D Ξαφνικα εκει π ημουν μεσα στον κοσμο κλειστηκα απομονωθηκα λιγο αλλα

 

Μετα συνειδητοποιησα πως δεν μου ελειπε το σπιτι μου γιατι απλα το σπιτι μου ειναι ο αντρας μου και τωρα το παιδακι μου.... σε οποιο σημειο του κοσμου και αν ειναι αυτο!;)

 

Καλη αρχη!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Το 1922 ο προπαππούς και η προγιαγιά μου ξεριζώθηκαν απο τη πατρίδα τους τη Σμύρνη,έχασαν σπίτι,κτήματα,όλη τη περιουσία.

Όταν μπήκαν στο καράβι και μάκραιναν απο το τόπο τους η γιαγιά έβαλε τα κλάματα και είπε -χάσαμε το παράδεισο,ο παππούς της χάιδεψε τη φουσκωμένη κοιλιά και αγκάλιασε το 2χρονο κοριτσάκι που κρατούσε και της είπε -τον παράδεισο τον πήραμε μαζί μας.

 

 

Δάκρυσα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπα!! δε νομιζω πως υπάρχει πισογυρισμός! και ο ανδρας μου μου λέει πως ή θα πάμε ή δε θα πάμε!! αν πουμε οτι πάμε δοκιμαστικά δε θα πετύχουμε... γιατι το μυαλο θα ειναι πάντα πίσω... ενω αν το νοικιάσουμε και δεν μπορούμε να γυρίσουμε, θα πεισμώσουμε περισσότερο στη δουλεια. Ετσι λέει!!

 

κι ομως εχει δκιο σε αυτο, η πας η δεν πας

πες το και σε εμενα που ειμαι με 2 ποδια σε 2 βαρκες, ενα στην μια κι ενα στην αλλη,,,δεν καταφερνεις τιποτα ετσι

 

παντως το ιδανικο ειναι στην ζωη μας ειναι να υπαρχουν γεφυρες κι οχι αγκυρες

Link to comment
Share on other sites

Zoivrana..ειναι δυσκολη η αποφαση αλλα το αποτελεσμα θα σε δικαιωσει...Δυο φορες στη ζωη μου ως τωρα αναγκαστηκα να αφησω 'τα παντα'...πολυ στεναχωρια αλλα και πολυ πεισμα.... Τα αρνητικα συναισθηματα μπορει να γινουν ειτε θηλια και να σε πνιξουν ειτε κινητρο για να καταφερεις πολλα. Στο μυαλο ειναι ολα.

 

ποσο δυναμη μου δινουν τα λογια σου, ηθελα πολυ να ακουσω πως το βλεπεις και χαιρομαι

Link to comment
Share on other sites

Jackrussel πόσο δίκαιο έχεις για τις γέφυρες και τις άγκυρες!!!!

εσενα ποιες είναι οι 2 βαρκες???

 

η ελλαδα και το εξωτερικο-ιταλια

ειμαι ελλαδα αλλα επιβιωνουμε απο το εξω κι ο αντρας μου παει κι ερχεται ειμαστε ασφαλισμενοι εξω αλλα το σπιτι ειναι αθηνα, πληρωνουμε φορους εκει αλλα ζουμε εδω

εξηγηση υπαρχει για ολη αυτην την σχιζοφρενεια αλλα τα πραγματα αλλαζουν οποτε η που θα κοπει μαχαιρι και μενουμε εδω με ο,τι συνεπαγεται η φευγουμε με ο,τι συνεπαγεται

για 2 χρονια επρεπε να γινει καπως ετσι αλλα τωρα το πραγμα μπορει και πρεπει να αλλαξει προς την μια η την αλλη κατευθυνση

 

οχι στην δικη μας περιπτωση δεν προκειεται για γεφυρα αλλα για αναγκαστικη ισορροπια σε τεντωμενο σκοινι

θα μιλαω για γεφυρα οταν η δουλεια μας και το σπιτι θα ειναι τουλαχιστον στην ιδια χωρα-πολη-νομο και οι διακοπες μας μαζι με καποιες ευκολιες για καποια πραγματα στην ιταλια η στην ελλαδα αντιστοιχα,,,τοτε ναι θα μιλαω για γεφυρες

 

τωρα δεν ειμαι πουθενα θα σαλταρω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως εφοσον το σπιτι στο χωριο χωριζει και ειναι αυτονομο το πανω με το κατω, ειναι σουπερ, μην το σκεφτεσαι καν

παιδακια εχεις?

αν ειναι και καλοι ανθρωποι τα πεθερικα και σε αγαπανε και σε σεβονται θα ειναι και ενα στηριγμα για πολλα

Link to comment
Share on other sites

με συγκίνησες!! όντως δύσκολο να ζεις με μεταθλεσεις... πριν γνωρισω τον ανδρα μου ειχα μια σχεση που διοριστικε στην πολεμ.αεροπορία και τωρα μετα απο χρόνια βλέπω πωςδε θα το ήθελα να μην μπορεσω ποτέ να κανω δικό μου σπιτι... Αν και ολα ειναι θέμα συνήθειας..

οταν ήρθα στο σπίτι που δε θελω τωρα να εγκαταλλέιψω 'εκλαιγα.. δε το ήθελα. μου φαινόταν μικρό. ειναι στον 5ο μιας οικοδομής και δε μου αρεζε γιατι εγω μεγάλωσα σε μονοκατοικια, ειναι δυτικα και γω μεγαλωσα ανατολικα, έλεγα θα ειναι προσωρινο και μετα θα παμε σε καλυτερο και μεγαλύτερο... να όμως που το έφτιαξα όπως μου αρέσει και έγινα σπιτόγατος... μαρεσει να καθομαι να το κοιτάζω... ακομα και τα ταβάνια ειναι γυάλινα!!!! και με πονάει να το νοικιασουμε....

 

Βλεπεις λοιπον που υπαρχουν πιο δυσκολες καταστασεις απο τη δικη σου, πιο δυσκολες και απο τη δικη μου ακομα που στο κατω κατω εχουμε δυο μισθους και κατι να πουλησουμε. Τα "ντουβαρια" δεν εχουν καμμια σημασια και υπαρχει και το "οπου γης και πατρις" αρκει να υπαρχουν καλες προυποθεσεις για να μη χανει την αξιοπρεπεια του ο ανθρωπος. Εγω βλεπω μια νεα ζωη που υποσχεται πολλα, εστω διαφορετικης ποιοτητας απο οτι ειχες συνηθισει και σε καταλαβαινω απολυτα στο πως νιωθεις. Θα κανεις μια δικη σου δουλεια που απο τωρα δειχνει σημαδια επιτυχιας, θα εισαι μαζι με τον αντρα σου και το παιδι σου και θα απολαμβανετε τα οφελη μιας ηρεμης ζωης χωρις το αγχος του που θα βρουμε λεφτα να ανταποκριθουμε στις υποχρεωσεις μας. Το σπιτι μου ακουγεται "μεγαρο"- εγω εφτιαξα 200 τετραγωνικα και ζω σε 70, χωρις να μπορω να φυγω αμεσα να παω σε μεγαλυτερο- και θα εισαι σχετικα ανεξαρτητη. Το μονο που χρειαζεται ειναι να δεις τα θετικα αυτης της κινησης και να το παρεις αποφαση. Αν ολα πανε καλα θα διαμορφωσεις κι εκεινο το σπιτι με το γουστο σου, οσο για το οτι ειναι σε χωριο-φανταζομαι δεν θα ειναι σε κανενα κορφοβουνι- οι αποστασεις σημερα ειναι αστειες με τα αυτοκινητα.

Μην σκεφτεσαι αρνητικα γιατι θα γκαντεμιασεις την ομορφη ευκαιρια που σου δινεται να κανεις κατι δικο σου και να εισαι χρησιμη για σενα και την οικογενεια σου!

Καλη τυχη σου ευχομαι!

 

Ειδα το blog σου κι εχω να πω οτι κανεις φοβερα πραγματα. Να εισαι ευτυχης που εισαι δημιουργικο ατομο!!

Link to comment
Share on other sites

παντως εφοσον το σπιτι στο χωριο χωριζει και ειναι αυτονομο το πανω με το κατω, ειναι σουπερ, μην το σκεφτεσαι καν

παιδακια εχεις?

αν ειναι και καλοι ανθρωποι τα πεθερικα και σε αγαπανε και σε σεβονται θα ειναι και ενα στηριγμα για πολλα

 

Πόπο!!!! πραγματικά μεσα απο το ποστ αυτο είδα πραγματικα προβλήματα!!!! τι περνάς και συ????? ελλαδα ιταλία????? εμας το χωριο του ανδρα μου ειναι 55χλμ απο το σπιτι στη σαλονικη. δηλαδη 35-45 λεπτα... και τα πεθερικά μας αγαπαν και γινονται χαλι.... αλλα εκεινοι έχουν μια παλια νοοτροπία σε πολλα πράγματα και γω μια πιο καινοτόμα. Αυτή είναι η μόνη μας σιωπηρή διαφονία!!!

 

παιδάκια έχω μια κορη... 3,5 χρονων... οταν ειμαστε σαλονίκη και εχουμε καιρο να παμε στο χωριο, ζηταει να πάμε και όταν ειμαστε στο χωριο για πολλές μερεσ και αρχίζει να βαριέται ζητάει ' το σπιτι μας στη σαλονικη' ...... δε ξερω τι θα τις άρεσε περισσοτερο... φανταζομαι οτι λόγω των πολλων παιχνιδιων της στη Σαλονικη μαλλον ζητάει να επιστρέψει....

 

Το σπιτι στο χωριο τωρα ανακαινίζεται, ο ανδρας μου μου υποσχεθηκε πως θα το κάνουμε οπως μου αρέσει...μεσα εξω...αληθεια λέει, ετσι εκανε και με το άλλο σπιτι στη σαλονικη. Και οι γονεις του του το εγραψαν προσφατα και μας το ανακοινωνησαν... κληρονομια..

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πόπο!!!! πραγματικά μεσα απο το ποστ αυτο είδα πραγματικα προβλήματα!!!! τι περνάς και συ????? ελλαδα ιταλία????? εμας το χωριο του ανδρα μου ειναι 55χλμ απο το σπιτι στη σαλονικη. δηλαδη 35-45 λεπτα... και τα πεθερικά μας αγαπαν και γινονται χαλι.... αλλα εκεινοι έχουν μια παλια νοοτροπία σε πολλα πράγματα και γω μια πιο καινοτόμα. Αυτή είναι η μόνη μας σιωπηρή διαφονία!!!

 

παιδάκια έχω μια κορη... 3,5 χρονων... οταν ειμαστε σαλονίκη και εχουμε καιρο να παμε στο χωριο, ζηταει να πάμε και όταν ειμαστε στο χωριο για πολλές μερεσ και αρχίζει να βαριέται ζητάει ' το σπιτι μας στη σαλονικη' ...... δε ξερω τι θα τις άρεσε περισσοτερο... φανταζομαι οτι λόγω των πολλων παιχνιδιων της στη Σαλονικη μαλλον ζητάει να επιστρέψει....

 

Το σπιτι στο χωριο τωρα ανακαινίζεται, ο ανδρας μου μου υποσχεθηκε πως θα το κάνουμε οπως μου αρέσει...μεσα εξω...αληθεια λέει, ετσι εκανε και με το άλλο σπιτι στη σαλονικη. Και οι γονεις του του το εγραψαν προσφατα και μας το ανακοινωνησαν... κληρονομια..

 

αγαπη μου ειναι μια καινουργια αρχη, θα φιαξεις εκ νεου το σπιτι σας, κυριολεκτικα σπιτι σας, οπως θες θα χετε τη δουλεια σας οπου η βαση της θα ειναι το χωριο,, θεσσαλονικη η οπουδηποτε αλλου θα ειναι η τσαρκα σας, οσο για το παιδι, θα της πειτε την αληθεια η δουλεια μας ειναι στο χωριο το νεο σπιτι μας εδω και αλλη ενναλλακτικη περαν καποιας εκδρομης δεν υπαρχει

 

τα λεω για να τ ακουω εγω, τα ακουω ολα πολυ ωραια

στη θεσσαλονικη το σπιτι ειναι δικο σας?

 

βλεπαμε με τον αντρα μου μια ωραια εκπομπη στην ραι ιταλικη τηλεοραση για την κριση, ηταν ενας φιλοσοφος εκει κι ελεγε οτι η επιστοφη στα χωρια τα επομενα χωρια θα ειναι η μονη λυση για το μεγαλυτερο κομματι των ανθρωπων οπου βρισκονατι στα αστικα κεντρα και δυστυχως διαβλεπει οτι αυτο δεν θα γινει ηπια, θα γινει μαζικα και αρκετα βιαια

οποτε οποιος μπορει να την κανει ηρεμα κι οργανωμενα απο τωρα ειναι αυτος που κοιταει μπροστα

εχει αλλαξει σελιδα η ιστορια και η εποχη τιποτε δεν θα ειναι οπως πριν

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκαιο.. εχει και δω πολλές τέτοιες εκπομπές.. παρακόλουθώ στη tv πολλούς που έφυγαν στα χωριά και μου κανει εντύπωση που το 90% αυτών είναι πτυχιούχοι... Φιλόλογο άκουσα, πολιτικό μηχανικό, χτες έναν γιατρο και πολλόυς γεωπόνους... Παρεμπιπτόντως, και γω τεχνολόγος γεωπονος είμαι αλλα δεν το άσκησα πουθενά ακόμα το επαγγελμα... Αποόλους αυτούς αντλώ δύναμη και ξεσηκώνομαι και γώ...

Οταν ξεκινησα τηι ίδεα για τα γλυκά του κουταλιου και το εργαστήριο έλεγα ''οκ δεν ειναι δουλεια που θα πρέπει καθε μέρα να είμαι εκει, θα πηγαίνω μερικές μέρες ανα σεζον να ετοιμάζω τα γλυκα και θα επιστρέφω σπίτι μου. Θα τα πουλάω απο το ιντερνετ!!''' Τελικά βλέπω και μόνη μου πως δεν είναι έτσι... δε μου φτάνει ο χρονος τα σαβατοκυριακα να κάνω και πολλά πράγματα!!

Απο κει θα το στηρίξω καλύτερα... θέλω να κάνω κάθετη μονάδα.. να πάραγω και να μεταποιω... ο τόπος εκει είναι ευλογιμένος.. (Ημαθία) και ο δικός μου τόπος (πήλιο) είναι ευλογιμένος....

 

Οσο για το σπίτι στη σαλονίκη ναι είναι δικό μας.. Το πήρε ο άνδρας μου λίγο ριν με γνωρίσει... είναι μονο 58τμ... αλλα το συνήθισα!!

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεφυρες και αγκυρες...τι ωραιο Jack!

...Καλη επιτυχια σε οσες φυγετε!!!! Σας ζηλευω εν μερει! Σημασια δεν εχει που θα ειμαστε αλλα να ειναι ομορφη η ζωη μας, ετσι δεν ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Μου έρχονται πολλά στο μυαλό σε σχέση με αυτό το θέμα και δεν ξέρω... Κάτι που δεν γράφτηκε είναι ότι στο χωριό μπορεί να έχετε πιο πολλά έξοδα για βενζίνες... Και τα έσοδα από το χωράφι σε σχέση με τα έξοδα τα έχετε εκτιμήσει με ακρίβεια; Πώς έχουν εισόδημα άλλοι άνθρωποι που μένουν εκεί; Φαντάζομαι να τα έχει μελετήσει ο άντρας σου, αλλά πλέον ακούω ανθρώπους που έχουν μικρούς κλήρους σκόρπιους εδώ και εκεί, ότι μέχρι να κάνουν το πήγαινε έλα σε βενζίνες, έχουν εκμηδενίσει το κέρδος τους και στην ουσία ασχολούνται από χόμπι. Αυτοί βέβαια ήταν από άλλη περιοχή, όπου είχαν το συνήθειο να μοιράζουν σε κάθε γενιά τα χωράφια, με αποτέλεσμα ολονών τα χωράφια να είναι κάτι κομματάκια εδώ και εκεί.

 

Τέλος πάντων, θα έχετε κάποιο εισόδημα και από τη μεταποίηση, οπότε συνολικά θα είστε μάλλον καλύτερα. Μπορεί να έχετε και κάτι νοικιάζοντας το σπίτι στη Θεσσαλονίκη, αν και σε αυτό υπάρχουν τυχερά... Μπορεί να μην σας τύχει καλός νοικάρης, ή να σας θέλετε να το κρατήσετε για εξορμήσεις.

 

Αυτό όμως που σκέφτομαι από φίλους που το τόλμησαν, είναι ότι η καθημερινότητα στο χωριό μπορεί να είναι πιο ευχάριστη, αν υπάρχει κύκλος από νέους ανθρώπους. Είναι πιο εύκολο και άμεσο να έχεις παρέες. Και εφόσον υπάρχει η γιαγιά, μπορεί να είστε πιο άνετοι και ελεύθεροι και ξένοιαστοι.

 

Επίσης, κατανοώ αυτό το "κόλλημα" με το χώρο που ζει κανείς, το έχω και εγώ. Όμως, μέσα σε ό,τι μας "σερβίρει" η εποχή που ζούμε, καταλήγει να είναι δευτερεύον. Πιστεύω επίσης ότι στο χωριό μπορεί να μην έχετε ντιζαϊνάτο σπίτι, αλλά θα έχετε την "πολυτέλεια" περισσότερων τετραγωνικών, που όσο να'ναι, με παιδάκι, έχει κάποια σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Παραπομπή στο ParentsCafe.gr - Καφέ

 

Γειά σας

Η ανάγκη για καθημερινή επικοινωνία, κοινωνική δικτύωση,ψυχαγωγία ή η άμεση αναζήτηση απόψεων/συμβουλών για πιο προσωπικά θέματα μπορεί να είναι πολύ μεγάλη.

Διαβάστε το μήνυμά μας, για βρείτε το σωστό σημείο ανάρτησης τέτοιων δημοσιεύσεων ! : - )

-----------------------------------------------------------------

 

Παραπομπή στο ParentsCafe.gr - Καφέ

 

Αγαπητά μέλη

Το forum της ΕΕΕΓ parents.org.gr (με βάση το καταστατικό της http://parents.org.gr/news/a245), βρίσκεται στην διάθεση των μελών για την τοποθέτηση ενημερωτικών θεμάτων και ερωτημάτων/ανταλλαγής πληροφοριών που θα βοηθήσουν μελλοντικούς αναγνώστες/γονείς.

 

Για θέματα που αφορούν την καθημερινή σας συνεννόηση με την διαδικτυακή σας παρέα, ή άλλα μέλη που μοιράζονται τις ίδιες ανησυχίες/αγωνίες με εσάς, παρακαλούμε κάνετε χρήση του parentscafe.gr επιλέγοντας κάποια απο τις ενότητες εδώ:

 

Όλες οι κατηγορίες των Καφέ !

http://parentscafe.gr/forumdisplay.php?f=146

ή εδώ:

Cafe ανά ηλικία παιδιού !

http://parentscafe.gr/forumdisplay.php?f=19

 

ή επιλέξτε κάποιο άλλο θέμα/ανοίξτε νέο θέμα στο http://www.Parentscafe.gr !

 

Για τους παραπάνω λόγους το θέμα αυτό θα κλειδωθεί και θα μεταφερθεί στο αρχείο

 

Γενικοί κανόνες του φόρουμ της ΕΕΕΓ : http://parents.org.gr/forum/misc.php?do=showrules

 

-----------------------------------------------------------------

Οδηγίες εγγραφής στο Parentscafe.gr :http://parentscafe.gr/showthread.php?t=234

Οδηγίες ανάκτησης κωδικού:

Σημείωση

Αν το θέμα στο οποίο συμμετέχετε κλειδωθεί με την συγκεκριμένη ανακοίνωση παρακαλούμε

α]

μην ανοίγετε νέο θέμα ως συνέχεια του θέματος που συμμετείχατε

β]

μην ανοίγετε ειδικά νέο θέμα στο parent.gr για να ανακοινώσετε την δημιουργία νέου θέματος στο parentscafe.gr.

Μπορείτε αν επιθυμείτε να ενημερώσετε τα υπόλοιπα μέλη με το να τοποθετήσετε την είδηση στην υπογραφή σας ή να κάνετε χρήση των προσωπικών μηνυμάτων.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...