Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θερμοπομποι


Recommended Posts

να σας ρωτησω..γνωριζει κποιος να μου δωσει πληροφοριες ;θελω να ζεστανω ενα χωρο περιπου 30 τετραγωνικα .τι πρεπει να επιλεξω;ποσα βατ,και τι πρεπει να προσεξω στην επιλογη..επισης εχω δει οτι υπαρχουν καποιοι που ειναι οικονομικοι και αλλοι ακριβοι ..τι διαφορα εχουν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χωρίς να είμαι ειδική, απλώς από την έρευνα που έκανα κι εγώ πριν τους αγοράσουμε, νομίζω ότι η τιμή, όπως για όλες τις ηλεκτρικές συσκευές, είναι συνάρτηση της ισχύος τους, της κατανάλωσης (ενεργειακή κλάση κλπ) και της εγγύησης που δίνουν...

Τώρα, σε σχέση με τα τετραγωνικά που καλύπτουν, κι αυτό είναι σχετικό με τον προσανατολισμό του δωματίου, τους εξωτερικούς τοίχους, αν έχει και πόσους, τον κυβισμό, την ύπαρξη ή απουσία θερμομόνωσης κλπ. Συνήθως οι εταιρείες δίνουν έναν υπολογισμό για το πόσα τετραγωνικά καλύπτει η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

αλλος που μπορει να μου πει αν ειναι να τους προτιμησω σε σχεση με ενα αεροθερμο η με τη χρηση του κλιματιστικου η με αλλου ειδους σομπες;βασικα δεν τα θελω σαν κυρια θερμανση απλα σαν συμπηρωματικη

Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστείς τουλάχιστον 2 των 2KW έκαστος, οποτε τίθεται το θέμα αν αντέχει η ηλεκτρική σου εγκατάσταση το φορτίο. Το κόστος δεν είναι πολύ μικρότερο από αυτό ενός κλιματιστικού

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Τα inverter a/c καταναλωνουν περισσοτερο στην ψυξη!

Στη θερμανση εχουν μεγαλυτερη οικονομια!

οσο για τους θερμοπομπους ποσα λεφτα θελεις να διαθεσεις?

Σε ρωτω γιατι ξερω, επειδη δουλευα σε ηλεκτρικα!

κοιτα αμα παρεις ενα νορβηγικο,που κανει γυρω στα 200ε τα 2000 βατ θα εχεις παρα πολυ καλη αποδοση! γιατι ο χωρος σου ειναι μεγαλος 30τμ

Μπορεις να βρεις και πιο οικονομικους απο 1500βατ και να παρεις δυο!!

Αλλα δεν υπαρχει ενεργειακη κλαση στους θερμοπομπους!

Και οτι τραβανε ρευμα τραβανε!!

Καλυτερα για 30τμ παρε ενα 9αρακι κλιματιστικο Α ενεργειακη ψυξη και θερμανση και θα εισαι οκ!!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Τα inverter a/c καταναλωνουν περισσοτερο στην ψυξη!

Στη θερμανση εχουν μεγαλυτερη οικονομια!

οσο για τους θερμοπομπους ποσα λεφτα θελεις να διαθεσεις?

Σε ρωτω γιατι ξερω, επειδη δουλευα σε ηλεκτρικα!

κοιτα αμα παρεις ενα νορβηγικο,που κανει γυρω στα 200ε τα 2000 βατ θα εχεις παρα πολυ καλη αποδοση! γιατι ο χωρος σου ειναι μεγαλος 30τμ

Μπορεις να βρεις και πιο οικονομικους απο 1500βατ και να παρεις δυο!!

Αλλα δεν υπαρχει ενεργειακη κλαση στους θερμοπομπους!

Και οτι τραβανε ρευμα τραβανε!!

Καλυτερα για 30τμ παρε ενα 9αρακι κλιματιστικο Α ενεργειακη ψυξη και θερμανση και θα εισαι οκ!!;)

 

Υπάρχει κάτι να κάνουμε για να μην μας ενοχλεί το κλιματιστικό ; Και εγώ και ο άντρας μου ξυπνάμε το πρωί εντελώς μπουκωμένοι. Μας ενοχλεί πολύ.

Link to comment
Share on other sites

να παρετε ενα υγραντηρα! υπαρχουν φτηνοι γυρω στα 30-35ε! Ειναι της honeywell..Δουλευα σε ηλεκτρικα γιαυτο ξερω λιγα πραγματα!

Ασε και εγω το ιδιο ζορι με εσας! βουλωμνη μυτη συνεχεια! ο υγραντηρας κανει δουλιτσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα υπάχει κάποια να μου πει για θερμοπομπούς; Θέλω να βάλω στο δωμάτιο των παιδιών και δεν ξέρω ούτε πόσο αποδίδουν ούτε πόσο μπορεί να μου έρθει ο λογαριασμός της ΔΕΗ. Έχετε καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα το υπολογίσεις μόνη σου.

Ένας θερμοπομπός π.χ. 2000 watt καίει 2 KWh δηλαδή 2 κιλοβάτ ανά ώρα.

Η πιο χαμηλή τιμή της κιλοβατώρας στη ΔΕΗ είναι πάνω κάτω 10 λεπτά (αλλάζει ανάλογα με την κατανάλωση που κάνεις, αλλά αυτή είναι η πιο χαμηλή, όσο περισσότερο καις, τόσο ανεβάινει).

Αν το καις 6 ώρες την ημέρα, τότε σου βγαίνει 60 λεπτά τη μέρα (το λιγότερο). Επί 30 μέρες ο μήνας, πάει 18 ευρώ....

 

Πάλι, όμως υπολόγισε ότι η κιλοβατώρα ανεβαίνει ανάλογα με τη χρήση. Αν έχεις πολλές συσκευές, καίνει πολύ περισσότερες....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...