Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγή χώρας - α΄ταξη δημοτικού


Recommended Posts

Η οικογένεια μου ,δεδομενη της δύσκολης οικονομικής κατάστασης εδω στην Ελλάδα ,αποφασισε να μετακομίσει στην Γερμανία .

Ο σύζηγος μου βρίσκετε ήδη εκει (πηγε πρώτος να τακτοποιη8εί(απο εργασία) ) κι εγω με τα δύο παιδιά(η μεγαλη εξι & ο μικρός είναι δύο ετών) πρόκειτε να πάμε σε λιγο διαστημα.

Το θέμα μου είναι το εξής η κορη μου 8α παει τωρα α΄ δημοτικού και σε ενα μήνα αρχίζουν τα σχολεία .Οπότε θα ήταν καλύτερα να φύγουμε κι εμείς τώρα και να παει κατευθείαν σε Γερμανικό και Ελληνικό σχολείο στην Γερμανια ή να πάει μια χρονιά στην Ελλάδα και πάμε την επομενη χρονιά εμείς;Θα κάνω ότι ειναι καλύτερο για το παιδί μου αλλά δεν ξέρω ποιο είναι αυτό.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα η γνώμη μου είναι να πάει εκεί το παιδί φέτος εφόσον αποφασίσατε να μετακομίσετε στη Γερμανία. Δε βρίσκω το λόγο να εισαστε μακρυα από το μπαμπα σας ενα χρόνο... αφού τελικά εκει θα πάτε αργα ή γρήγορα. Θα προσαρμοστείτε όλοι μαζί και το παιδί θα κάνει μια νέα αρχή και όχι δυο (μια φετος , μια του χρόνου).

Ζω με το παιδί μου 2 χρόνια μακρυα από τον αντρα μου λόγω δουλειάς και έχω να σου πώ πως είναι πολυ δυσκολο για ολους.. μη το κάνεις

Καλή τύχη σε οτι αποφασίσεις.

φιλια

pszKp2.png

JHmvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Oταν φυγαμε για δυο χρονια στην Αμερική, η μεγάλη μου ήταν 7 χρονων και μόλις είχε τελειωσει την πρώτη δημοτικού και ο μικρός μου 3 ετων.

Δεν νομιζω οτι θα επαιζε καποιο ρολο εαν δεν ειχε τελειωσει την πρωτη..

Αφου το παιδι θα παει και Ελληνικο σχολειο στην Γερμανια σε περιπτωση που τα βρειτε σκούρα εκεί και θελετε να γυρισετε, δεν θα εχει προβλημα.

Επισης ειμαι της αποψης οτι η οικογενεια δεν πρεπει να χωριζεται.

Οποτε η δικη μου γνωμη ειναι να φυγεις τωρα ετσι ωστε να εχουν τα παιδια και εναν μηνα να προσαρμοστουν.

Ευχομαι ολα να πανε οπως τα ονειρευεστε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oταν φυγαμε για δυο χρονια στην Αμερική, η μεγάλη μου ήταν 7 χρονων και μόλις είχε τελειωσει την πρώτη δημοτικού και ο μικρός μου 3 ετων.

Δεν νομιζω οτι θα επαιζε καποιο ρολο εαν δεν ειχε τελειωσει την πρωτη..

Αφου το παιδι θα παει και Ελληνικο σχολειο στην Γερμανια σε περιπτωση που τα βρειτε σκούρα εκεί και θελετε να γυρισετε, δεν θα εχει προβλημα.

Επισης ειμαι της αποψης οτι η οικογενεια δεν πρεπει να χωριζεται.

Οποτε η δικη μου γνωμη ειναι να φυγεις τωρα ετσι ωστε να εχουν τα παιδια και εναν μηνα να προσαρμοστουν.

Ευχομαι ολα να πανε οπως τα ονειρευεστε!!!

Σε ευχαριστω πολυ Ζωη για τις ευχες σου!

Αυτο ακριβως ειναι που φοβαμαι ,μηπως τα βρουμε σκουρα και αναγκαστουμε να γυρισουμε κι αυτο εχει αντικτυπο στα παιδια οπως πχ να γυρισουμε και να χασουν στην Ελλαδα μια-δυο χρονιες στο σχολειο.Εχω ακούσει οτι συμβαινει αυτο.Αλλα ακομη κι αυτο είναι τόσο κακό ....δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τη ρια.αλλωστε τι θα γινει για μια χρονια ?αφου κ εδω στη γερμανια εχουμε ελληνικα σχολεια

Εσυ που εισαι εκει μηπως μπορεις να μου πεις αν φυγοθμε σε δυο μηνες και το σχολειο στην γερμανια εχει ηδη αρχισει υπαρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

χμμμ για ελληνικο δεν ειμαι σιγουρη.την δικια μου εγω θα την στειλω γερμανικο γιατι εδω που μενω δεν εχει ελληνικο αλλα εχει σε διπλανη πολη κ δε θελω να στενλω το παιδι σε αλλη πολη καθε μερα.θα κανει 2 φορες την εβδομαδα ελληνικο φροντηστηριο οπως κανουμε στην ελλαδα αγγλικα.παντως στο γερμανικο που με καλεσαν για να κανει 2 τεστ γλωσσας για να δουν αν ειναι ετοιμη να παει του χρονου τα οποια κ τελικα τα περασε...μου ειπαν πως πρεπει απο φετος τον οκτωβριο να παω να την δηλωσω.σου δεινω ενα τηλ να παρεις να ρωτησεις.0049 511 28 19 11 0 και 0049 511 28 19 11 11ειναι το ελληνικο προξενιο στο ανοβερο.αυτοι θα σου πουν στανταρ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα matenia. Θα συμφωνήσω κι εγώ με τα κορίτσια που προείπαν ότι είναι καλύτερα να στείλεις το παιδί από την πρώτη δημοτικού στο σχολείο της Γερμανίας, παρά να κάνει μια χρονιά στην Ελλάδα και τις υπόλοιπες στη Γερμανία.

 

Αν υποθέσουμε ότι βγάζει την πρώτη δημοτικού εδώ, σκέψου ότι θα αποκτήσει φίλους από τους οποίους αργότερα θα ξεκοπεί και φτου κι από την αρχή. Η δασκάλα θα έχει ένα συγκεκριμένο τρόπο διδασκαλίας και στη Γερμανία στη δευτέρα δημοτικού θα βρει άλλο. Κι επειδή αναφέρεις ότι θα πάει σε Γερμανικό και Ελληνικό σχολείο στη Γερμανία, εγώ κατάλαβα ότι εννοείς πως το καθημερινό σχολείο θα είναι στα γερμανικά και κάποιες φορές την εβδομάδα θα κάνει εκμάθηση μητρικής γλώσσας στο Ελληνικό για να μη χάνει την επαφή.

 

Αν είναι έτσι τότε καλύτερα είναι να πάει από την αρχή στο γερμανικό ώστε να ξεκινήσει με τη βάση της γερμανικής γλώσσας κι όχι με το δεύτερο επίπεδο της βάσης στη δευτέρα δημοτικού του χρόνου.

 

Άκρως σημαντικό επίσης είναι η ενότητα της οικογένειας. Αλλιώς αντιμετωπίζονται όλα τα προβλήματα όταν είστε μαζί κι αλλιώς όταν είσαι μόνη σου. Κι ας μην ξεχνάμε δεν είναι καλό το ζευγάρι να είναι μακριά για μεγάλα διαστήματα ακόμη κι αν βλέπονται ενδιάμεσα.

 

Σας εύχομαι καλή αρχή, καλή προσαρμογή και να μαθαίνουμε ευχάριστα νέα από σας πάντα. Μην δώσεις χαιρετίσματα στη Μέρκελ, κανά γιαούρτι αν θες μπορείς να της δώσεις όπου εσύ επιθυμείς.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω ότι το καλύτερο είναι να κάνετε μια και καλή την αρχή στη Γερμανία και όλοι μαζί,αν βέβαια έχει ταχτοποιηθεί το θέμα δουλειάς και σπιτιού από τον σύζυγο (πολύ σημαντικό).

Αν όλα είναι στον αέρα και ο σύζυγος ψάχνεται εκεί,η προσαρμογή σας θα είναι δύσκολη και αυτό θα εχει άμεσο αντίκτυπο στα παιδιά.

Αν πάλι ο ίδιος έχει βρει δουλειά και σπίτι κατάλληλο για την οικογένεια,θα σου έλεγα να αρχίζεις να φτιάχνεις βαλίτσες.

Σήμερα που μιλάμε, στη Γερμανία τα σχολεία,ανάλογα το κρατίδιο που θα πας,ή έχουν ήδη ξεκινήσει τα μαθήματα ή θα ξεκινήσουν μέσα στον Αύγουστο (και όχι τον Σεπτέμβριο,όπως εδώ).

Αν πας μετά από δύο μήνες,όπως γράφεις παραπάνω,φυσικά και θα είναι πιο δύσκολα για το παιδί σου,όπως ακριβώς θα ήταν και στην Ελλάδα,γιατί θα πρέπει να καλύψει ύλη δύο μηνών, με την επιπλέον επιβάρυνση της καινούριας γλώσσας και του νέου περιβάλλοντος.

Μην εφησυχάζεις ότι υπάρχουν "ελληνικά" σχολεία,πρώτον γιατί δεν υπάρχουν σε όλα τα μέρη (πάντως σίγουρα στις μεγάλες πόλεις) και δεύτερον το γερμανικό σχολείο δεν το αποφεύγεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω πολυ Ζωη για τις ευχες σου!

Αυτο ακριβως ειναι που φοβαμαι ,μηπως τα βρουμε σκουρα και αναγκαστουμε να γυρισουμε κι αυτο εχει αντικτυπο στα παιδια οπως πχ να γυρισουμε και να χασουν στην Ελλαδα μια-δυο χρονιες στο σχολειο.Εχω ακούσει οτι συμβαινει αυτο.Αλλα ακομη κι αυτο είναι τόσο κακό ....δεν ξερω.

Πριν φυγω καποιοι καλοθελητες, μου ελεγαν και εμενα οτι το παιδι θα χασει 2 χρονιες. Μια στην Αμερικη (αφου κατα τους ιδιους θα αναγκαζοταν να παει παλι πρωτη δημοτικου) και μια οταν επιστρεφαμε. Τιποτα απο αυτα δεν εγινε.

Το παιδι πηγε δευτερα δημοτικου σε Αμερικανικο σχολειο (δεν πηγε ποτε Ελληνικο) και οταν επιστρεψαμε πηγε κανονικα Τεταρτη δημοτικου (Μαλιστα τα πηρε ολα Α).

Οποτε μην αγχωνεσαι καθολου. Τα παιδακια μας μπορουν να καταφερουν πολυ περισσοτερα απο αυτα που εμεις πιστευουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πριν φυγω καποιοι καλοθελητες, μου ελεγαν και εμενα οτι το παιδι θα χασει 2 χρονιες. Μια στην Αμερικη (αφου κατα τους ιδιους θα αναγκαζοταν να παει παλι πρωτη δημοτικου) και μια οταν επιστρεφαμε. Τιποτα απο αυτα δεν εγινε.

Το παιδι πηγε δευτερα δημοτικου σε Αμερικανικο σχολειο (δεν πηγε ποτε Ελληνικο) και οταν επιστρεψαμε πηγε κανονικα Τεταρτη δημοτικου (Μαλιστα τα πηρε ολα Α).

Οποτε μην αγχωνεσαι καθολου. Τα παιδακια μας μπορουν να καταφερουν πολυ περισσοτερα απο αυτα που εμεις πιστευουμε.

Αυτο που έμαθα σήμερα και δεν μου αρεσε καθολου ειναι οτι η συγγεκριμενη περιοχη της Γερμανιας δεν εχει Ελληνικα σχολεια γιατι δεν εχει πολλους Ελληνες(απαντωντας σε σενα ΚατεριναΚ η πολη λεγετε Linken και βρισκετε ψηλα δεκα λεπτα απο Ολλανδια).Αυτο που μου λες Ζωη με παρηγορει παρα πολυ για το σχολειο διοτι και η δικια μου θα παει μονο Γερμανικο σχολειο.Ο συζηγος που ειναι ηδη εκει εχει ενθουσιαστει απο την ποιοτητα και το επιπεδο ζωης,απο την ταξη που επικρατει,την καθαριοτητα,και αλλα πολλα πολλα......

Αν επιτρεπετε εσεις γιατι γυρισατε??Ποιες δυσκολιες αντιμετωπίσατε?

Link to comment
Share on other sites

Eμεις ειχαμε φυγει με μεταθεση για 2 χρονια.

Εκει δεν αντιμετωπισαμε καμια απολυτως δυσκολια. Το παιδι ειχε παει στην Ελλαδα πρωτη προκαταρκτικη στα αγγλικα και ηξερε τουλαχιστον τα γραμματα, καποιες λεξουλες κτλ

Ομως στο σχολειο την βοηθησαν παρα πολυ. Παραλληλα με την κανονικη της ταξη παρακολουθουσε και 2 ειδικες. Την επομενη χρονια παρακολουθησε μονο την κανονικη της ταξη και μαλιστα ηταν μια απο τις καλυτερες μαθητριες ολου του σχολειου (μου το ειπαν στο σχολειο της).

Τον μικρο τον πηγα παιδικο σταθμο την δευτερη χρονια. Και εκει τον βοηθησαν πολυ και για να μπορουν στην αρχη να συννενοηθουν μαζι του κατεβαζαν απο το ιντερνετ ελληνικες φρασεις.

Δυσκολια οσον αφορα τον μικρο αντιμετωπισαμε με την επιστροφη μας. Ευτυχως πηγε νηπιο, καναμε και την λογοθεραπεια μας (ως διγλωσσος) και τωρα ειναι ολα μια χαρα.

Ολα θα πανε καλα, μην ανησυχεις.

Αληθεια εσυ ξερεις τιποτα Γερμανικα? Υπαρχει καποιος να βοηθησει το παιδι στο σχολειο?

Στο λεω γιατι σιγουρα στην αρχη θα χρειαστει να του μεταφραζει καποιος το μαθημα για να καταλαβαινει τι μαθαινει. Παντως μεχρι τα Χριστουγεννα να ξερεις οτι το παιδι θα εχει προσαρμοστει στο σχολειο και θα τα πηγαινει καλα με την γλωσσα.

Πανω απ ολα να εισαι εσυ σιγουρη για τον εαυτο σου και να μην μεταφερεις στο παιδι το αγχος σου.

Θα δεις οτι ολα θα πανε τελεια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που έμαθα σήμερα και δεν μου αρεσε καθολου ειναι οτι η συγγεκριμενη περιοχη της Γερμανιας δεν εχει Ελληνικα σχολεια γιατι δεν εχει πολλους Ελληνες(απαντωντας σε σενα ΚατεριναΚ η πολη λεγετε Linken και βρισκετε ψηλα δεκα λεπτα απο Ολλανδια).Αυτο που μου λες Ζωη με παρηγορει παρα πολυ για το σχολειο διοτι και η δικια μου θα παει μονο Γερμανικο σχολειο.Ο συζηγος που ειναι ηδη εκει εχει ενθουσιαστει απο την ποιοτητα και το επιπεδο ζωης,απο την ταξη που επικρατει,την καθαριοτητα,και αλλα πολλα πολλα......

Αν επιτρεπετε εσεις γιατι γυρισατε??Ποιες δυσκολιες αντιμετωπίσατε?

 

κ η δικια κου γερμανικο θα παει του χρονου.αφου τα γερμανικα τα μιλαει μια χαρα κ περασε κ τα τεστ που τους κανουν.δεν εχουμε ουτε εμεις ελληνικο.αλλα μπορεις να βρεις ελληνικα σχολεια τυπου φροντηστηρια οπως κανουν στην ελλαδα αγγλικα γαλλικα κλπ κ να πηγαινει 2 φορες την εβδομαδα να μαθαινει γραμματικη ιστορια κ γεωγραφια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η οικογένεια μου ,δεδομενη της δύσκολης οικονομικής κατάστασης εδω στην Ελλάδα ,αποφασισε να μετακομίσει στην Γερμανία .

Ο σύζηγος μου βρίσκετε ήδη εκει (πηγε πρώτος να τακτοποιη8εί(απο εργασία) ) κι εγω με τα δύο παιδιά(η μεγαλη εξι & ο μικρός είναι δύο ετών) πρόκειτε να πάμε σε λιγο διαστημα.

Το θέμα μου είναι το εξής η κορη μου 8α παει τωρα α΄ δημοτικού και σε ενα μήνα αρχίζουν τα σχολεία .Οπότε θα ήταν καλύτερα να φύγουμε κι εμείς τώρα και να παει κατευθείαν σε Γερμανικό και Ελληνικό σχολείο στην Γερμανια ή να πάει μια χρονιά στην Ελλάδα και πάμε την επομενη χρονιά εμείς;Θα κάνω ότι ειναι καλύτερο για το παιδί μου αλλά δεν ξέρω ποιο είναι αυτό.....

 

Το έζησα αυτό πριν χρόνια οταν με εφεραν οι γονεις μου στην Ελλάδα απο την Γερμανία και πηγα εδώ πρωτη φορά δημοτικο στην α΄!!! Καλύτερα να πατε φετος και να ξεκινήσει μια και καλή το σχολειο εκει και οχι του χρονου που ψυχολογικά θα ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα και στο λεω απο την πλευρά του παιδιου που υπεστη μεγαλο σοκ με την αλλαγή αυτή και μεχρι σημερα το θυμαμε!!!

Link to comment
Share on other sites

...και ξεχασα εδώ να αναφερω οτι μιλουσα ΜΟΝΟ Γερμανικά και με βαλανε σε Ελληνικο σχολειο με συνοδο για μερικους μήνες τον ελληνα μπαμπα μου ως μεταφραστή (η μητέρα μου ειναι Γερμανίδα) μεχρι να μαθω την γλωσσα!!! εντελως καμμια σχεση τα σχολεια εκει με εδώ , το δικο μου σοκ ήταν προς το κακο, της κορης σου θα ειναι προς το καλο γιατι τετοιο επιπεδο εκπαιδευσης ουτε στο καλυτερο ιδιωτικο δεν θα βρειτε εδώ!!!!

Σας ευχομαι τα καλυτερα

Αγγελική

Link to comment
Share on other sites

κ η δικια κου γερμανικο θα παει του χρονου.αφου τα γερμανικα τα μιλαει μια χαρα κ περασε κ τα τεστ που τους κανουν.δεν εχουμε ουτε εμεις ελληνικο.αλλα μπορεις να βρεις ελληνικα σχολεια τυπου φροντηστηρια οπως κανουν στην ελλαδα αγγλικα γαλλικα κλπ κ να πηγαινει 2 φορες την εβδομαδα να μαθαινει γραμματικη ιστορια κ γεωγραφια.

 

Υπάρχουν φροντιστήρια για ελληνικά στη Γερμανία όπως εδώ στην Ελλάδα για διάφορες γλώσσες;Δέχονται παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι υπαρχουν τουλαχιστον στην πολη που μενω εχει!κ δεν ειναι κ καμια μεγαλη πολη.120.000 κατοικοι!κανουν γραμματικη ιστορια κ γεωγραφια!

εγω θα την στειλω παντως για να μαθει να γραφει και ελληνικα κ να μαθει κ γραμματικη.μη μεινει μονο στα γερμανικα.μονο που δε ξερω αν τα παιρνουν απο 6 ετων η πιο μετα...παντως οτι παιρνουν παιδακια ειναι σιγουρο απλα ισως παιρνουν απο 7 ετων για να μη μπερδευτουν με τη μια κ σχολειο κ φροντηστηριο.δε ξερω!

Link to comment
Share on other sites

κ η δικια κου γερμανικο θα παει του χρονου.αφου τα γερμανικα τα μιλαει μια χαρα κ περασε κ τα τεστ που τους κανουν.δεν εχουμε ουτε εμεις ελληνικο.αλλα μπορεις να βρεις ελληνικα σχολεια τυπου φροντηστηρια οπως κανουν στην ελλαδα αγγλικα γαλλικα κλπ κ να πηγαινει 2 φορες την εβδομαδα να μαθαινει γραμματικη ιστορια κ γεωγραφια.

Ναι βεβαια μου ειπαν κατι τετοιο αλλα μου φανηκε πολυ λιγο το δυο φορες την εβδομαδα αλλα απο το καθολου κι αυτο ειναι κατι.

Εμενα δεν μιλαει καθολου γερμανικα αλλα ευελπιστω οτι μεχρι να αρχισει το σχολειο ο θα μπορει να συνεννοειται,διοτι εμαθα επισης οτι ενω τωρα που ειναι πεντεμιση στην Ελλαδα θα πρεπει να παει πρωτη ταξη ,στην Γερμανια το παιδι μεχρι τον Ιουνιο θα επρεπε να ειχει κλεισει τα εξι για να την παρουν τον Αυγουστο που ξεκινανε τα σχολεια ,οποτε εχουμε χρονο προσαρμογης.Καλυτερα διοτι κατευθειαν στα βαθεια δεν λεει...ασε που κι εγω μεσανυχτα εχω απο Γερμανικα θελω να βοηθησω αλλα δεν μπορω.

Link to comment
Share on other sites

...και ξεχασα εδώ να αναφερω οτι μιλουσα ΜΟΝΟ Γερμανικά και με βαλανε σε Ελληνικο σχολειο με συνοδο για μερικους μήνες τον ελληνα μπαμπα μου ως μεταφραστή (η μητέρα μου ειναι Γερμανίδα) μεχρι να μαθω την γλωσσα!!! εντελως καμμια σχεση τα σχολεια εκει με εδώ , το δικο μου σοκ ήταν προς το κακο, της κορης σου θα ειναι προς το καλο γιατι τετοιο επιπεδο εκπαιδευσης ουτε στο καλυτερο ιδιωτικο δεν θα βρειτε εδώ!!!!

Σας ευχομαι τα καλυτερα

Αγγελική

Ναι εχω ακουσει τα καλυτερα για το εκπαιδευτικο συστημα της Γερμανιας.Κανουν πολυ καλη δουλεια.Ουτε φροντιστηρια οπως εδω που τα καημενα τα παιδακια μας τελιωνουν το μαθημα και ολο το απογευμα τρεχουν σε φροντηστηρια .Χωρις υπερβολες πολλες φορες και απο το δημοτικο ακομη.Γονεις ξυλοθειται.Απελπιστηκη κατασταση.Ντροπη.Καθιστε εδω σου λεει ο αλλος να παλεψουμε την κριση.Πως να την παλεψεις?Διορθονονται τα πραγματα,δεν νομιζω,ολα απο το κακο στο χειροτερο πανε .Δεν αφησανε τιποτα ορθιο.Good bye Ελλαδα.....λυπαμαι πολυ αλλα δεν εχω ουτε τις αντοχες ,ουτε το ψυχικο σθενος να προσπαθω σε ολους τους τομεις χωρις αντικρυσμα.Παιδεια-οικονομια-εργασια-ασφαλιστικο-υγεια και δεν συμμαζευονται τα χαλια μας!

Συγνωμη για το παραλληρημα αλλα με πνηγουν ολα αυτα και αυτες τις μερες πολυ πιο εντονα......:(

Link to comment
Share on other sites

Eμεις ειχαμε φυγει με μεταθεση για 2 χρονια.

Εκει δεν αντιμετωπισαμε καμια απολυτως δυσκολια. Το παιδι ειχε παει στην Ελλαδα πρωτη προκαταρκτικη στα αγγλικα και ηξερε τουλαχιστον τα γραμματα, καποιες λεξουλες κτλ

Ομως στο σχολειο την βοηθησαν παρα πολυ. Παραλληλα με την κανονικη της ταξη παρακολουθουσε και 2 ειδικες. Την επομενη χρονια παρακολουθησε μονο την κανονικη της ταξη και μαλιστα ηταν μια απο τις καλυτερες μαθητριες ολου του σχολειου (μου το ειπαν στο σχολειο της).

Τον μικρο τον πηγα παιδικο σταθμο την δευτερη χρονια. Και εκει τον βοηθησαν πολυ και για να μπορουν στην αρχη να συννενοηθουν μαζι του κατεβαζαν απο το ιντερνετ ελληνικες φρασεις.

Δυσκολια οσον αφορα τον μικρο αντιμετωπισαμε με την επιστροφη μας. Ευτυχως πηγε νηπιο, καναμε και την λογοθεραπεια μας (ως διγλωσσος) και τωρα ειναι ολα μια χαρα.

Ολα θα πανε καλα, μην ανησυχεις.

Αληθεια εσυ ξερεις τιποτα Γερμανικα? Υπαρχει καποιος να βοηθησει το παιδι στο σχολειο?

Στο λεω γιατι σιγουρα στην αρχη θα χρειαστει να του μεταφραζει καποιος το μαθημα για να καταλαβαινει τι μαθαινει. Παντως μεχρι τα Χριστουγεννα να ξερεις οτι το παιδι θα εχει προσαρμοστει στο σχολειο και θα τα πηγαινει καλα με την γλωσσα.

Πανω απ ολα να εισαι εσυ σιγουρη για τον εαυτο σου και να μην μεταφερεις στο παιδι το αγχος σου.

Θα δεις οτι ολα θα πανε τελεια.

Δυστυχως εγω δεν ξερω καθολου Γερμανικα και ο συζηγος κατι λιγα.υπαρχουν εκει τα ξαδελφια μας και τα παιδια τους που ειναι ηδη στην εφηβεια και λιγο εως πολυ εχουν ολη την καλη διαθεση να βοηθησουν.

Πραγματικα ειναι πολυ παρηγορα ολα αυτα που μου γραψατε και στ' αληθεια δεν βλεπω την ωρα να φυγω........

Link to comment
Share on other sites

η κορη σου ειναι 5.5?δηλαδη του χρονου θα παει δημοτικο αν ερθετε εδω.οκ μπορεις με το που ερθετε να την γραψεις σε εναν παιδικο σταθμο.50-55 ευρω το μηνα ειναι μονο κ αν σε βοηθησουν οι συγγενεις σου να κανεις ορισμενα χαρτια τοτε ειναι 20 το μηνα.εγω για 2 παιδια στον παιδικο πληρωνω 40 το μηνα κ εδω δεν εχει ιδιωτικους κλπ ολα κρατικα ειναι.λοιπον αν παει ως του χρονου παιδικο θα τα μαθει πολυ καλα τα γερμανικα για να μη δυσκολευτει στο σχολειο!η δικια μου αρχισε σχεδον 3 χρονων παιδικο κ τωρα ειναι 5 κ τα μιλαει σαν γερμανιδα.με προφορα κιολας:rolleyes: μας εχει φαει λαχανο σου λεω!6 χρονια στη γερμανια ειμαστε κ αλλα 6 να κατσω τετοια γερμανικα δε θα μιλαω:lol: τα μικρα μαθαινουν αμεσως!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...