Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως μπορώ να πάρω βάρος?


Recommended Posts

Γεια σας! Ειμαι 16 χρονων και θα ηθελα να οαρω βαρος... ναι, ξερω, οι περισσοτεροι σκεφτονται οως να χασουν κιλα... εγω ανηκω στην αλλη κατηγορια. Δεν ειμαι ανορεξικη ή βουλιμικη ή κατι τετοιο... απλα τρωω αλλα δε παχαινω. Να σημειωσω οτι τρωω αργα (το πρωτο μου λαθος αλλα δε μπορω να κανω γρηγορα σε αυτο το θεμα :( ) Εμ, μετα, δε τρωω ψωμι με το φαγητο, ουτε φετα, ουτε σαλατα... α, και το αποκορυφωμα: δε τρωω οσπρια.. οχι, τιποτα! Αυτα... αν εχετε να με ρωτησετε κατι αλλο, μπορω να το απαντησω. Δυστηχως δεν εχω τα χρηματα να παω σε καποιο διατροφολογο γι' αυτο καθε βοηθεια θα ηταν ανεκτιμητη! Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας! Ειμαι 16 χρονων και θα ηθελα να οαρω βαρος... ναι, ξερω, οι περισσοτεροι σκεφτονται οως να χασουν κιλα... εγω ανηκω στην αλλη κατηγορια. Δεν ειμαι ανορεξικη ή βουλιμικη ή κατι τετοιο... απλα τρωω αλλα δε παχαινω. Να σημειωσω οτι τρωω αργα (το πρωτο μου λαθος αλλα δε μπορω να κανω γρηγορα σε αυτο το θεμα :( ) Εμ, μετα, δε τρωω ψωμι με το φαγητο, ουτε φετα, ουτε σαλατα... α, και το αποκορυφωμα: δε τρωω οσπρια.. οχι, τιποτα! Αυτα... αν εχετε να με ρωτησετε κατι αλλο, μπορω να το απαντησω. Δυστηχως δεν εχω τα χρηματα να παω σε καποιο διατροφολογο γι' αυτο καθε βοηθεια θα ηταν ανεκτιμητη! Σας ευχαριστω εκ των προτερων

 

Aγαπητη φιλη....

Σε πρωτη φαση δεν μας λες υψος και κιλα. Αλλα ειμαι σιγουρη αν ησουν τοσο αδυνατη πια σε σημειο ανησυχιας η μαμα σου θα ειχε λαβει τα μετρα της οποτε απλα πιστευω οτι μονο κατι Σε χαλαει στο σωμα σου και θελεις λιγο να το παχυνεις.

εισαι πολυ μικρουλα ακομη και το μονο που χρειαζεσαι ειναι ισσοροπημενη διατροφη οπως και να εχει! Αρχικα ειναι μεγα λαθος να χαρακτηριζεις λανθασμενο το οτι τρως αργα!!! Ειναι οτι πιο σωστο μπορεις να κανεις για να γινεται σωστα η πεψη στη συνεχεια, το να τρως αρπαχτα θα σε ζορισει χωρις να το περιμενεις. Τωρα αν τρως και δεν παχαινεις οπως λες σημαινει πως εχεις πολυ καλο μεταβολισμο, θα "σκοτωνε" πολυς κοσμος για να να ετσι τυχερος να μασουλαει και να μην παιρνει κιλα. (κι εγω εχω σουπερ μεταβολισμο!)

Μην προβεις σε λανθασμενες κινησεις και αρχισεις να τρως σαχλαμαρες και τζανκ και λιπαρα για να παρεις βαρος μονο και μονο. Αλλωστε φανταζομαι τα γλυκακια σου τα τρως - οπως οοοολες μας ;)

Νομιζω απλα το ζητημα ειναι να κανεις ισσοροπημενη διατροφη και τιποτα παραπανω! Με τα χρονια το σωμα σου θα αλλαξει απο μονο του, οχι αμεσως και σε μια νυχτα αλλα θα γινεται πιο γυναικειο θα κανει και καμπυλες και δεν θα σου μοιαζει αδυναΤο πια.

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

vanessa καλησπέρα. Γυμναστική κάνεις? Η γυμναστική δεν αδυνατίζει. Φτιάχνει τη μυική μάζα, που μπορεί να σημαίνει αύξηση του βάρους, μπορεί και όχι, σίγουρα όμως σημαίνει καλύτερο σώμα με καλύτερες αναλογίες, υγεία και ευεξία... Σίγουρα δεν έχεις λίπος όμως αυτό δεν σου χρειάζεται, πιθανώς όμως χρειάζεσαι μυική μάζα, πρωτεϊνες και γυμναστική. Ένας καλός γυμναστής μπορεί να σου δώσει τις βασικές γραμμές για μια καλή διατροφή. Για την ηλικία σου το ιδανικό είναι ένα άθλημα και όχι ιδιωτικό γυμναστήριο με βάρη. Βασικά απαγορεύονται τα βάρη στην εφηβεία μπορεί να σου κόψουν την ανάπτυξη. Οι δήμοι συνήθως έχουν ομάδες αθλημάτων σε πολύ οικονομικές τιμές. Στήβος, κολύμβηση, βόλεϊ και πολλά άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Mε 1,60 και 39 κιλα έχεις εμμηνο ρύση??? Πολύ αμφιβαλλω....εχετε ελεγξει τον θυρεοειδή σου?? Παντα ήσουν τοοοοσο αδυνατη?? Μπορει εσυ να θεωρεις οττι δεν εχεις νευρικη ανορεξια αλλα τα 39 κιλα είναι πολύ κατω από τα ορια του φυσιολογικου για το ύψος σου...κλεισε με την μαμα σου ένα ραντεβού σε δημοσιο νοσοκομειο...εχεις αλλα συμπτώματα?? Πχ διαρροιες?? Μηπως πχ εχεις καποια νοσο του εντερου και δεν απορροφάς καλα καποιες τροφες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα τρως ο,τι σου αρεσει η γευση του. Να μαθεις να αγαπας το φαγητο. Να το απολαμβανεις. Μην εχεις αγχος να σηκωνεσαι απο το τραπεζι, για να τρως οσο πρεπει.

Προσθεσε ξηρους καρπους στη διατροφη σου. Κανουν καλο και στο δερμα και ειναι ο,τι πρεπει.

Δυστυχως θα συμφωνησω οτι ειναι λιγα τα κιλα σου. Εμενα οταν ημουν στην ηλικια σου με πηγαν στο γιατρο οταν πηγα 42 κιλα. Με βοηθησε πολυ, ενιωσα αλλος ανθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Όντως για 1.60 ύψος είναι λίγα τα κιλά σου αλλά από τη στιγμή που δεν έχεις σοβαρά θέματα υγείας που να προκύπτουν από αυτό δεν είναι και τόσο ανησυχητικο. Είσαι και μικρή ακόμα και έχεις περιθώρια να αναπτυχθεις κι άλλο επομένως και να βάλεις κιλά. Το σώμα σου είναι τώρα εφηβικο και.ίσως σου φαίνεται πολύ αδύνατο αλλά σε 3-4 χρόνια δεν θα είναι έτσι trust me ;)

 

Τώρα πιο πρακτικά, προσπάθησε όταν τρως να μην αγχωνεσαι και ποτέ μπροστά από τηλεόραση η υπολογιστή. Καθιέρωσε μικρά και συχνά γευματα 5-6 φορές την ημέρα. Μήπως ασχολεισαι γενικά με αρκετές δραστηριότητες και ξεχνας να φας? Επίσης προσπάθησε να τρως από όλες τις ομάδες τροφίμων ακόμα και αν δεν σου αρέσουν πχ τα όσπρια η το κρέας, τρωγε μια στο τόσο. Επίσης δυναμωτικες τροφές είναι το μέλι, ξηροι καρποί, αποξηραμενα φρούτα, ταχινι κα.

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και ειναι λιγα τα 39 κιλα για το υψος 1.60 και για ενα κοριτσι 16 χρονων!!! Οι γονεις σου δεν λενε κατι? Μηπως για αρχη θα πρεπει να κανεις εξετασεις και ο γιατρος θα σε οδηγησει στο τι πρεπει να κανεις με εναν διατροφολο?

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, είναι όντως αδύνατη αλλά όχι τόσο υπερβολικά πολύ ώστε να την τρελάνουμε με γιατρούς. η κουνιάδα μου είναι 43χρονών με 1.63 κ 49 κιλά. είναι υγιέστατη , απλά είναι αδύνατη. Αλλα΄όχι το ανορεξικό σουλούπι, το καλαίσθητο. Αν η κοπέλα δεν τρώει ψωμιά, τυριά πώς να παχύνει;;;Επίσης είναι σε μια ηλικά που ο μεταβολισμός της τρέχει με 1000. κ γω στην ηλικία της, μέτραγα τα κοκκαλα μου. Αγχος, σχολείο, πανελλήνιες, αισθηματικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, είναι όντως αδύνατη αλλά όχι τόσο υπερβολικά πολύ ώστε να την τρελάνουμε με γιατρούς. η κουνιάδα μου είναι 43χρονών με 1.63 κ 49 κιλά. είναι υγιέστατη , απλά είναι αδύνατη. Αλλα΄όχι το ανορεξικό σουλούπι, το καλαίσθητο. Αν η κοπέλα δεν τρώει ψωμιά, τυριά πώς να παχύνει;;;Επίσης είναι σε μια ηλικά που ο μεταβολισμός της τρέχει με 1000. κ γω στην ηλικία της, μέτραγα τα κοκκαλα μου. Αγχος, σχολείο, πανελλήνιες, αισθηματικά!!!

Δεν μιλαμε για 49 κιλα αλλα για 39. Ποσα 16χρονα ξερεις που ειναι σε αυτα τα κιλα? Εγω παντως δεν ξερω κανενα ουτε τωρα ουτε στα χρονια που ημουν 16. Σαφως και θα πρεπει να την δει γιατρος, να δει το σιδηρο της, να δει τα παντα και να διαπιστωσει γιατι εχει αυτο το χαμηλο βαρος. Δεν την τρελαινουμε, απλα δεν θελουμε να παρουμε την ευθυνη για την υγεια μιας κοπελας μεσα απο το φορουμ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καμια απο εδώ δεν είναι ιδική πιστεύω να σου πούμε τι θα κανεις....

Το σίγουρο είναι όμως πως πρεπει να επισκεφτείς εναν ειδικό που θα σε κατευθύνει σωστα...

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σε γιατρο σημερα. Μου ειπε οτι δεν εχω καποιο προβλημα υγειας και απλα πρεπει να τρωω και απλα ετσι ειναι ο οργανισμος μου... οποτε ξαναφτιαχνω την ερωτηση μου: Ξερετε τροφες για να παρω βαρος??

Ο γιατρος δε μου ειπε κατι συγκεκριμενο...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, πότε πρόλαβε να δει ότι δεν έχεις πρόβλημα υγείας χωρίς να κάνεις κάποια εξέταση;

 

Πηγα και εκανα μια εξεταση αιματος και μετα πηγα στο γιατρο... ειδε τις εξετασεις που ηταν φυσιολογικες, και μου ειπε αυτα που εγραψα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ήμουν 51 κιλά με υψος 1.73. Δεν λέω πως είναι το ιδανικο βάρος αλλά δεν σημαίνει ότι είσαι κ άρρωστος!!! Ελεος. Όταν δεν τρως κάποιες τροφές, απλά δεν παχαίνεις. Αυτό ζηταει η κοπέλα

Link to comment
Share on other sites

Μην είμαστε υπερβολικές και μην την τρελαινουμε την κοπέλα χωρις λόγο. Αφού επισκεφθηκε και γιατρό και έκανε εξετάσεις και όλα οκ, ε δεν μπορεί κάτι παραπάνω θα ξέρει ο γιατρός. Στην ηλικία σου κοπελια ήμουν γύρω στα 44-45, βέβαια εγώ δεν μπορούσα να φαω πολύ για άλλους λόγους, και θυμάμαι που με τρεχανε οι γονείς μου σε καρδιολογο να μου γράφει εξετάσεις αίματος και θυρεοειδη και ο άνθρωπος γελουσε! Δηλαδή έλεος! Αυτό που είναι χειρότερο δεν είναι τα λίγα κιλά, αλλά η παιδική παχυσαρκια που θεριζει. Υπάρχουν κοπέλες που ειναι στα 55-60 κιλά και έχω ακούσει να τους λένε " είσαι πολύ αδύνατη, να βάλεις ". Οτι να αι. Έχουμε συνηθισει δυστυχώς στην εικόνα του πιο "γεματου" και κάπου χασαμε το μετρο.

 

Ησουν ανέκαθεν από μικρή αδύνατη? Κάνεις κάποιο άθλημα η γυμναστική γενικά? Μήπως ξεχνας να φας η αγχωνεσαι η ντρεπεσαι να τρως μπροστά σε άλλους? Όσο για δυναμωτικες τροφές στις εγραψα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρω ασφαλες σε τετοια θεματα να μιλαμε βασει προσωπικων μας εμπειριων.

 

Αλλη βαρυτητα εχουν τα 50 κιλα, αλλο τα 45 (οσο υψος και να εχεις) και αλλο τα 39. Υπαρχει οριο (οι γνωστες καμπυλες αναπτυξης) κατω απο το οποιο αν πεσεις, σε καθε ηλικια, ο γιατρος σου και μονο ο γιατρος σου θα σου δωσει οδηγιες αν και τι πρεπει να κανεις. Για 16 ετων, το Υπουργειο Υγειας δινει ελαχιστο βαρος τα 44 κιλα. Και σε ποσοστο πληθυσμου 3%.

 

http://www.paidiatros.com/images/media/redirectfile/Weight-Greek%20female%202-18%20years.jpg

 

Καλα κανει λοιπον η θεματοθετρια και το ψαχνει, και μπραβο της. Το βασικο ειναι να φροντιζουμε τον εαυτο μας. Απο εκει και περα δεν υπαρχει λογος να πανικοβληθει, απλες προληπτικες εξετασεις να παει να κανει οπως ολος ο κοσμος, και να συμβουλευτει διατροφολογο. Με λιγες αλλαγες στη διατροφη της θα παρει τα λιγα κιλα που της λειπουν. Απλα πρεπει να φαει τις σωστες τροφες για να παρει βιταμινες και να δυναμωσει, οχι σκετο λιπος.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε να μας πει η θεματοθετρια σε τι ειδικότητα γιατρου πήγε και τι είδους εξετασεις; έκανε?? Διοτι εγω ως γιατρος δεν καλύπτομαι και δεν πιστευω ότι υπαρχει ΤΟΟΟΟΟΣΟ επιπόλαιος συνάδελφος που ειδε άνθρωπο 1.60 και 39 κιλα με bmi δηλ ΣΑΦΩΣ κατω του φυσιολογικου και ειπε χωρις να δει πχ εξετασεις κοπρανων με μεγάλη ευκολία ότι όλα είναι καλα με την υγεια της κοπελίτσας...Μπορει ας πουμε να γραψει ποιες ορμονες ζητησε να ελεγθουν...και επιπλέον η θεματοθετρια δεν μας απαντησε αν με αυτά τα κιλα δεν εχει διαταραχθεί ο κύκλος της....αν δεν απαντηθουν αυτά τα βασικα πιστευω ότι ενδεχεατι να κανουμε ΚΑΚΟ στην κοπελιτσα που ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να μην ρωτα για να φαει τις παχυντικες τροφες αλλά για να ΜΗΝ τις φαει...και επειδή είναι έφηβη ας είμαστε προσεκτικες...

Link to comment
Share on other sites

Εμ, μετα, δε τρωω ψωμι με το φαγητο, ουτε φετα, ουτε σαλατα... α, και το αποκορυφωμα: δε τρωω οσπρια.. οχι, τιποτα!

 

Καλησπερα!!!

Καταρχην κανεις το λαθος και παραλειπεις διατροφικες ομαδες πλουσιες σε ΘΡΕΠΤΙΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ, αυτο και μονο ειναι ενας πολυ σοβαρος παραγοντας (αν υποθεσουμε οτι κατα τα αλλα εισαι υγιεστατη) που εχει σαν συνεπεια να μην παιρνεις βαρος!!!

 

Δεν γνωριζω τι γιατρο ακριβως επισκεφτηκες για να αποκλεισεις ισως καποιο πιθανο παθολογικο/ορμονολογικο αιτιο, μα θα πρεπει να αλλαξεις την διατροφη σου και να την εμπλουτισεις για ευνοητους λογους, υπαρχουν πολλες τροφες που θα δωσουν "σωστο" βαρος και θα σε τονωσουν γενικα, μερικες εξ αυτων ειναι κοτοπουλο, κρεας, ψαρι, λαχανικα, οσπρια κλπ..., γιαυτο ΟΡΜΑ!!! :)

 

Σημ: εγω ειμαι μητερα 30 ετων με 1.67 υψος και βαρος 45 κιλα και τρωω τα παντα, αν με δειτε θα πειτε απλα μια αδυνατη κοπελα, εχω στηθος, φυσιολογικη μυικη μαζα/δερματικη πτυχη και εμμηνο ρυση καθε 28 ημερες (ανεκαθεν)!!! Επισης, κανω καθε χρονο γενικες εξετασεις, δεν εχω θυροειδη, ουτε ορμονολογικο προβλημα που να αντανακλα στο βαρος μου, και οταν ειχα ψαχτει παραπανω μηπως εχω κατι παθολογικο, δεν ειχε βρεθει απολυτως τιποτα!!! :)

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!

Καταρχην κανεις το λαθος και παραλειπεις διατροφικες ομαδες πλουσιες σε ΘΡΕΠΤΙΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ, αυτο και μονο ειναι ενας πολυ σοβαρος παραγοντας (αν υποθεσουμε οτι κατα τα αλλα εισαι υγιεστατη) που εχει σαν συνεπεια να μην παιρνεις βαρος

 

Αυτό ακριβώς.

 

Αν πχ δεν τρως ποτέ ψάρια, γαλακτοκομικά, μέλι, κρέας, αυγά κτλ και την βγαζεις όλη μέρα με ένα μήλο ένα γιαουρτι κι ένα κουλουρι λογικό είναι μετά να μην παιρνεις βάρος.

Επίσης εκτός από το δμσ (δείκτης μάζας σώματος) μεγαλύτερη σημασία και πιο αξιόπιστο είναι να κανεις μια λιπομετρηση ωστε να φανεί το ποσοστο λίπους, η μυϊκή μάζα, η οστικη μάζα και τα υγρά. Αυτό αν πας σε διατροφολογο μπορείς να το κάνεις και να σου δώσει μετά κι ένα πρόγραμμα, δεν χρειάζεται να πηγαινεις συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε να μας πει η θεματοθετρια σε τι ειδικότητα γιατρου πήγε και τι είδους εξετασεις; έκανε?? Διοτι εγω ως γιατρος δεν καλύπτομαι και δεν πιστευω ότι υπαρχει ΤΟΟΟΟΟΣΟ επιπόλαιος συνάδελφος που ειδε άνθρωπο 1.60 και 39 κιλα με bmi δηλ ΣΑΦΩΣ κατω του φυσιολογικου και ειπε χωρις να δει πχ εξετασεις κοπρανων με μεγάλη ευκολία ότι όλα είναι καλα με την υγεια της κοπελίτσας...Μπορει ας πουμε να γραψει ποιες ορμονες ζητησε να ελεγθουν...και επιπλέον η θεματοθετρια δεν μας απαντησε αν με αυτά τα κιλα δεν εχει διαταραχθεί ο κύκλος της....αν δεν απαντηθουν αυτά τα βασικα πιστευω ότι ενδεχεατι να κανουμε ΚΑΚΟ στην κοπελιτσα που ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να μην ρωτα για να φαει τις παχυντικες τροφες αλλά για να ΜΗΝ τις φαει...και επειδή είναι έφηβη ας είμαστε προσεκτικες...

 

Ως ατομο που εντασσεται επαγγελματικα στον χωρο της υγειας,ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ με τα παραπανω λεγομενα!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω και εγώ ότι τις δύο φορές που ήμουν ορατά πολύ αδύνατη (και φυσικά η ζυγαριά συμφωνούσε) είχα πρόβλημα υγείας. Την μια φορά με το στομάχι και την άλλη με τον θυροειδή, όπου φαντάζομαι οι γιατροί της παρέας θα συμφωνήσουν ότι οι εξετάσεις αίματος δεν δείχνουν πάντα αν υπάρχει πρόβλημα και χρειάζεται οπωσδήποτε υπέρηχος από ενδοκρινολόγο (μου συμβαίνει τώρα για αυτό το λέω).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Thanoula μια από τα ίδια...οι εξετάσεις που εβγαιναν καταπληκτικές κ μετά από υπέρηχο ανακαλύψαμε κύστη! Τελικά έκανα αφαίρεση! Οπότε ψαχνόμαστε σε διαφορες ειδικότητες. Μια απλή εξέταση αίματος δεν αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Mε 1,60 και 39 κιλα έχεις εμμηνο ρύση??? Πολύ αμφιβαλλω....εχετε ελεγξει τον θυρεοειδή σου?? Παντα ήσουν τοοοοσο αδυνατη?? Μπορει εσυ να θεωρεις οττι δεν εχεις νευρικη ανορεξια αλλα τα 39 κιλα είναι πολύ κατω από τα ορια του φυσιολογικου για το ύψος σου...κλεισε με την μαμα σου ένα ραντεβού σε δημοσιο νοσοκομειο...εχεις αλλα συμπτώματα?? Πχ διαρροιες?? Μηπως πχ εχεις καποια νοσο του εντερου και δεν απορροφάς καλα καποιες τροφες...

 

Εγώ είμαι 1.69, 49 κιλά και έχω έμμηνο ρύση, καθώς και παιδιά με φυσιολογική σύλληψη. Μην τρομοκρατούμε έτσι τον κόσμο.Και όχι, δεν έχω ανορεξία.

 

Για το τσεκ απ θυρεοειδούς δεν διαφωνώ.

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...