Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζαλαδα και αδυναμια


Recommended Posts

Καλα μεσημερι,χθες μου συνεβη κατι και τρομαξα λιγο και θα ηθελα να ρωτησω αν εχει συμβει σε καποια απο εσας.Χθες το μεσημερι και ενω ετρωγα,ξαφνικα με επιασε μια αδυναμια,σκοτοδυνη και ζαλαδα που την ακολουθησε και μια ταχυπαλμια μερικων λεπτων.τρομαξα πολυ νομιζα οτι θα λυποθυμουσα. σας εχει συμβει ποτε??? Να προσθεσω επησις οτι καθολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης εχω ταχυπαλμιες και αρρυθμιες,εχω κια θυροειδη (τις ταχυπαλμιες και αρρυθμιες της ειχα και προ εγκυμοσυνης).Να παρω τηλ τον γιατρο μου?? η δεν ειναι κατι το σοβαρο??

DsRyp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου Χριστιάννα μου,

 

Η ώρα η καλή για το μωράκι :)

 

Το πιθανότερο είναι οτι σου έπεσε η πίεση - το έχω ζήσει επανειλημμένα σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

 

Εννοείται όμως οτι θα επικοινωνήσεις με τον γιατρό σου, γιατί μόνο αυτός μπορεί να σε καθησυχάσει ουσιαστικά. Μέχρι τότε, προτίμησε να πίνεις συχνά φυσικό χυμό πορτοκαλιού καί να προσθέτεις λίγο περισσότερο αλάτι στο φαγητό σου.

 

Καλή σου συνέχεια,

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο τρίμηνο είχα συχνά τέτοια αυμπτώματα με αποκορύφωμα ένα απόγευμα που καθώς έβγαινα από το ντους, κατάλαβα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά και ίσα που πρόλαβα να φωνάξω τον άνδρα μου να με πιάσει στον αέρα γιατί έχασα τις αισθήσεις μου, κοινώς λιποθύμισα... ο γιατρός ήταν καθησυχαστικός, εσύ βέβαια σε κάθε περίπτωση θα ενημερώσεις τον δικό σου!

Μια καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι!

:D

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!! :)

ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ, ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ, ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ..

ΑΠΟ ΖΑΛΑΔΕΣ ΑΛΛΟ ΤΙΠΟΤΑ!!!ΑΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟΝ 4ο ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ..

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, ΟΛΑ ΚΑΛΑ :)

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άστα κοπελιά κι εγω τα πρωινά ίσα ίσα μπαίνω στο γραφείο κάτασπρη. Με το που μπω στο λεωφορείο και είμαι όρθια πέφτει η πίεση....πακέτο κι αυτό :(

Υπομονηηηηηηηηηηηηη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις,με καθυσηχασατε πολυ!! μιλησα με το γιατρο μου και μου ειπε να μην ανησυχω ολα καλα. Η πιεση μου ειναι λιγο ανεβασμενη 13,0/8,0 και με εβαλε σε διαιτα :cry: τι να κανουμε τα παντα για τα μωρακια μας!!! :D

DsRyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτε η ζαλάδα...όλα μιά χαρά και όλα φυσιολογικά εως ένα σημείο βέβαια. Αλλά καλά έκανες και ρώτησες τον γιατρό σου γιατι έτσι πρέπει...πρέπει πάντοτε να τον ενημερώνεις και να παίρνεις την γνώμη του :wink:

Πίεση 13 με 8 ε; Το όριο στην εγκυμοσύνη είναι 14 με 9 μου είχε πεί ο δικός μου, διότι όποτε πηγαίνω και μου μετράει αυτός πίεση έχω 13 με 8...ενώ την μετράω στο σπίτι κι έχω ή 11 με 6 ή 10 με 6 ή καμιά φορά ακόμη πιο χαμηλή....μια ζωή ήμουν υποτασική, οπότε του λέω του γιατρού "δεν γίνεται να μετρίεμαι στο σπίτι και να είναι όλα ΟΚ και σε σένα ποτέ...άρα εσύ μου την ανεβάζεις την πίεση" ρίξαμε πολύ γέλιο.

Αφού όμως την παρακολουθώ συχνά στο σπίτι λέει και είναι ΟΚ τότε δεν υπάρχει πρόβλημα :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια ζαλιζόμουν σχεδόν καθ΄όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Σκοτοδίνη, ναυτία, με έλουζε κρύος ιδρώτας... Σχετικά καλά ήμουν μόνο στον 5ο, τον 6ο και τον 7ο μήνα. Τους υπόλοιπους... χάλια, ειδικά στους δυο τελευταίους! Και του γιατρού μου του έκανε με εντύπωση γιατί δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα με την πίεση (μάλιστα μια φορά έτυχε να ζαλιστώ την ώρα του υπερήχου και μέτρησε την πίεση μου επιτόπου. Ήταν μια χαρά.)

Τότε μ' έστειλε να κάνω ένα κάρο εξετάσεις σε αιματολόγο, νευρολόγο, οφθαλμίατρο κ.α. Τελικά ήταν απλά... υπερκόπωση που την έπαθα από καθαρά δική μου βλακεία. Βλέπετε δεν ήθελα να δίνω δικαιώματα στη δουλειά ότι δεν είμαι συνεπής λόγω εγκυμοσύνης και έτρεχα όλη μέρα σαν την τρελλή.

Το αστείο είναι ότι και αρρώστησα και από τη δουλειά μου στο τέλος μου πέταξαν ότι "είναι ελαστικοί μαζί μου λόγω εγκυμοσύνης". Τι να πεις...

Να προσέχετε τους εαυτούς σας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...