Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάρος βρέφους τον πρώτο μήνα.


DepiXaris

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Η μαια μας προτεινε κυπελακι θηλασμου η το μπιμπερο που λες, αλλα μου ειπε οτι "οι αποψεις διιστανται για την επιτυχια του". Πηρα το κυπελο για αρχη, αλλα η μικρη δεν το ηθελε με τιποτα και γινομασταν χαλια καθε φορα, αλλα δεν εχω παρει το μπιμπερο...ΑΚΟΜΑ...

 

Την εχω στο τσεκ καθε μερα και την βλεπω οτι ακομα δεν το θελει το μπιμπερο(εχουμε 3 γυαλινα της nuk). Πρεπει να παρει στηθος πρωτα και μετα κανουμε την αλλαγη... Και πρεπει να πειναει κιολας αρκετα για να το δεχτει. Ειναι ερωτευμενη με τις θηλες της μαμας της... Αν διακρινω κατι αναποδο θα ειναι η πρωτη μου κινηση.

Link to comment
Share on other sites

Η μαια μας προτεινε κυπελακι θηλασμου η το μπιμπερο που λες, αλλα μου ειπε οτι "οι αποψεις διιστανται για την επιτυχια του". Πηρα το κυπελο για αρχη, αλλα η μικρη δεν το ηθελε με τιποτα και γινομασταν χαλια καθε φορα, αλλα δεν εχω παρει το μπιμπερο...ΑΚΟΜΑ...

 

Την εχω στο τσεκ καθε μερα και την βλεπω οτι ακομα δεν το θελει το μπιμπερο(εχουμε 3 γυαλινα της nuk). Πρεπει να παρει στηθος πρωτα και μετα κανουμε την αλλαγη... Και πρεπει να πειναει κιολας αρκετα για να το δεχτει. Ειναι ερωτευμενη με τις θηλες της μαμας της... Αν διακρινω κατι αναποδο θα ειναι η πρωτη μου κινηση.

 

Κοιτα ,δε θελω να σε αγχωσω ,ουτε να κατηγορηθω απο καποιους παλι για φανατισμο , ουτε τιποτα αλλο.Απλα , θα σου πω καποια απο αυτα τα λιγα που εμαθα μεσα σε σχεδον 16 μηνες αποκλειστικου θηλασμου.

Ενα μωρο που ειναι ερωτευμενο με τις θηλες της μαμας , με το που του βαζεις οτιδηποτε αλλο στο στομα αηδιαζει.Με τη θηλη του μπιμπερο , με τη γευση του αλλου γαλακτος.Κλαιει σπαρακτικα και ικετευει για στηθος.

Το δικο σας μωρο τρωει 180 ml την ημερα ξενο γαλα απο ενα "ξενο σωμα".

Ειναι πολυ πιθανον να συνηθισει ,λοιπον , και να παθει συγχυση θηλης με αποτελεσμα να προτιμα τον ευκολο-για -εκεινο-τροπο σιτισης.Και λεω ευκολο γιατι: το μπιμπερο που εχετε , αν το γυρισεις αναποδα θα αρχισει να τρεχει το γαλα.Αυτο ομως δε συμβαινει με το στηθος(μονο στην αρχη σταζει λιγο απο την υπερπαραγωγη, πριν την εδραιωση)·τα μωρα "παλευουν" , "μαχονται" για να φανε το γαλα της μαμας.Στο τάισμα με μπιμπερο (συνηθισμενο) αρκει να το γειρεις λιγο και το γαλατακι πεφτει στο στομα του μωρου , χωρις αυτο να κανει τιποτε , απλα καταπινει.

Προμηθευτειτε καλυτερα ενα ειδικο μπιμπερο.Το μωρο για να πιει , πρεπει να μιμηθει τις κινησεις που κανει στο στηθος.

Ειναι κριμα να οδηγηθειτε σε αποθηλασμο.

Οταν φτασεις να "διακρινεις κατι αναποδο" ισως να ειναι αργα.

Θηλαστρο εχετε χρησιμοποιησει ποτε;(δε θυμαμαι αν ξαναρωτησα ή ξαναναφερθηκε).

Και παλι σου λεω , ειμαι μονο μια θηλαζουσα μητερα.Τιποτε αλλο , ουτε συμβουλος , ουτε γιατρος.Μπορει να κανω και λαθος.....

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω: ούτε κύπελλο, ούτε μπιμπερό. Αυτά χρησιμοποιούνται όταν η μαμά είναι απούσα (για παράδειγμα, σε μωρό που νοσηλεύεται). Όταν η μαμά είναι παρούσα, μόνος "φιλικός προς το θηλασμό" τρόπος να πάρει το μωρό συμπλήρωμα είναι με σωληνάκι, την ώρα που θηλάζει.

http://klinikum.gr/product/supplemental-nursing-system/ (ή αντίστοιχο, άλλης μάρκας, απλά εγώ αυτό χρησιμοποιώ). Στο youtube μπορείς να βρεις ένα σωρό βιντεάκια για το πώς χρησιμοποιείται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατα την δικη μου ταπεινη αποψη, πιστευω οτι τα μωρα ειναι πολυ εξυπνα αρα ξερουν ποιο ειναι το καλό τους! Επειδη κι εγω λόγω δικης μου αγνοιας και μεγάλης ανυσηχιας και με παροτρυνση του παιδιατρου εδινα 2 γευματα ξενο. Με κανονικο μπουκαλι. Ολη την υπολοιπη μερα το στωμα του μωρου μου ηταν προεκταση του στηθους μου.. Μετα αρχισα να μειωνω στο ενα γευμα, να ειναι καλα η συμβουλος η οποια με βοηθησε κια τελικα οταν ο γιος μου ηταν 1 μηνου κοψαμε τελειως το ξενο! Και αισίως θηλάζουμε απο τοτε μεχρι και σημερα που ειναι 14+ μηνων και θα συνεχισουμε οσο το επιθυμει ο μικρος μου. Πιπιλα του εδωσα 40 ημερων, οντως ειχε αποστροφη αλλα τελικα τν επιασε(κακα τα ψεματα με ειχε σωσει καποιες φορες, ηρεμει και προκαλει και ευχαριστηση στο μωρο) Μια χαρα λοιπον πηγαν ολα, ουτε συγχηση ουτε τιποτα.. Τα μωρακια μας ξερουν οτι το γαλα της μαμας ειναι το καλυτερα αρα θα προτιμσουν αυτο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και κατι ακομα θελω να πω για τον αγχωμενο πατερα.. Ειναι προφανες οτι θα τα καταφερετε, αφου ειστε κι οι δυο ενωμενοι υποστηρικτες του θηλασμου εχετε κερδισει ήδη..Να δεις οτι μερα με τη μερα θα πινει ολο και λιγοτερο ξενο και θα το κοψει κι εντελως... Τους 2 πρωτους μηνες οπως αναφερω παρακατω το στομα του μωρου μου ηταν η προεκταση του στηθους μου... Οταν ξαφνικα μια μερα αρχισε να πινει 5 λεπτα ΜΟΝΟ καθε 2 ωρες... Τρελαθηκα απο χαρα! Επιτελους εκανα μπανιο μετα απο 2 μηνες με την ησυχια μου ακαι οχι με τη ψυχη στο στομα, ηξερα οτι για τις επομενες 2 ωρες ηταν οκ απο γαλα!

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό είναι να βάλει βάρος το παιδάκι και κυρίως να βρεθεί η αιτία που δεν το κάλυπτε το μητρικό γάλα. 180 μλ το 24ωρο δεν είναι και πάρα πολύ, θεωρώ ότι κόβεται χωρίς πολύ κόπο, εφόσον παραμείνει σε αυτά τα επίπεδα η ποσότητα του συμπληρώματος και εφόσον λυθεί το αίτιο που δημιούργησε το πρόβλημα.

 

Από ότι λες δεν είχατε βάλει περιορισμούς σε ωράρια κλπ., έβρεχε πάνες και το ακούς να καταπίνει...Οπότε ίσως απλά το μωρό να ήθελε λίγο περισσότερο χρόνο για "δυναμώσει" και να καταφέρει να κάνει "αποτελεσματικές" θηλαστικές κινήσεις.

 

Για τη σύγχυση θηλών, θεωρώ ότι είναι ένα υπαρκτό θέμα, αλλά δεν αφορά στην πλειοψηφία των μωρών. Αφού το μωράκι εξακολουθεί να είναι μια χαρά και στο στήθος, ίσως να μην χρειάζεται ειδικό σύστημα. Το βλέπετε στην πορεία.

 

Καλή συνέχεια!

 

ΥΓ= Α! και εμένα και τα 2 μου παιδιά ήταν 2-3 μήνες κρεμασμένα από το στήθος 15 φορές τη μέρα και πίνανε σιγά σιγά, τσούκου τσούκου - από βάρος όμως μια χαρά, οπότε δεν με ανησυχούσε κάτι...Τώρα η μπέμπα μου είναι 8 μηνών, και ο κάθε θηλασμός δεν κρατάει πάνω από 3-5 λεπτά κατά τα οποία ρουφάει δυνατά και με αυτοπεποίθηση και μόλις τελειώσει "σπρώχνει" και το στήθος από μόνη της, σε στύλ "οκ χόρτασα" :-)

Link to comment
Share on other sites

Για τη σύγχυση θηλών, θεωρώ ότι είναι ένα υπαρκτό θέμα, αλλά δεν αφορά στην πλειοψηφία των μωρών. Αφού το μωράκι εξακολουθεί να είναι μια χαρά και στο στήθος, ίσως να μην χρειάζεται ειδικό σύστημα. Το βλέπετε στην πορεία.

Κι εγώ αυτό πιστεύω, από τη δική μου εμπειρία με τον μεικτό θηλασμό επί 7 μήνες και από συζητήσεις που έχω κάνει εδώ στο φόρουμ με άλλες μανούλες που ακολούθησαν μεικτή διατροφή εξ αρχής.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι το μπιμπερό δεν οδηγεί στον πρόωρο αποθηλασμό, εκτός αν αυτό θέλει ή επιδιώκει η μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Η σύγχυση θηλών, όντως, δεν είναι πολύ συχνή. Αφορά ένα στα δέκα μωράκια. Αλλά, επειδή δεν μπορείς να ξέρεις, προκαταβολικά, αν το κάθε μωράκι θα ανήκει στο 10% ή στο 90%, για ποιο λόγο να μη μεριμνήσεις από πριν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Γεια σας κ από εμένα κορίτσια κ αγόρια! Θέλω τα φώτα σας όσοι μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί είμαι αγχωμένη..

έχω μια μπεμπουλα 33 ημερών γεννήθηκε στις 28/02/19 3640γρ και 51 πόντους. κατά την έξοδό μας από το μαιευτήριο ζύγιζε 3560.

8 ημερών ανέκτησε το βάρος γέννησης κ ζύγιζε 3650 κ 52 εκ.

Σήμερα όμως που την πήγα παιδιατρο η μικρή ζύγιζε 4.150 κ 55εκ. Η παιδίατρος είπε ότι έχει πάρει λίγο βάρος κ θα έπρεπε κανονικά να έχει πάρει 800γρ. να αναφέρω ότι το μωρο κάνει μικτή διατροφή την θηλάζω κ πίνει κ συμπλήρωμα..

Η παιδίατρος δε με αγχώσε ιδιαίτερα, μου είπε ότι θα το δούμε κ την επόμενη φορά όμως δε μπορώ να σας κρύψω ότι ανησυχώ..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, psilengo είπε:

Γεια σας κ από εμένα κορίτσια κ αγόρια! Θέλω τα φώτα σας όσοι μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί είμαι αγχωμένη..

έχω μια μπεμπουλα 33 ημερών γεννήθηκε στις 28/02/19 3640γρ και 51 πόντους. κατά την έξοδό μας από το μαιευτήριο ζύγιζε 3560.

8 ημερών ανέκτησε το βάρος γέννησης κ ζύγιζε 3650 κ 52 εκ.

Σήμερα όμως που την πήγα παιδιατρο η μικρή ζύγιζε 4.150 κ 55εκ. Η παιδίατρος είπε ότι έχει πάρει λίγο βάρος κ θα έπρεπε κανονικά να έχει πάρει 800γρ. να αναφέρω ότι το μωρο κάνει μικτή διατροφή την θηλάζω κ πίνει κ συμπλήρωμα..

Η παιδίατρος δε με αγχώσε ιδιαίτερα, μου είπε ότι θα το δούμε κ την επόμενη φορά όμως δε μπορώ να σας κρύψω ότι ανησυχώ..

μην ανχωνεσε μπορει να ειναι κ τυχαιο. μετρα τις πανες μηπως κατι παει λαθος με την διατροφη της απο αποψη συχνοτητας ταισματος η κ ποσοτητας. αυξησε τις ποσοτητες,να δεις μηπως πινει παραπανω.

συνηθως οταν δεν περνουν βαρος ειναι ητε αλεργια στο ξενο γαλα ητε ουρολοιμωξη. κ τα δυο λυνονται οποτε να μην ανησυχει. αν ανχωνεσε που λογικο ειναι βρες ζυγαρια να τσεκαρεις καθε τρεις τεσσερις μερες αν περνει. συνηθως πρεπει να περνουν 30 γραμμαρια την μερα

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

μην ανχωνεσε μπορει να ειναι κ τυχαιο. μετρα τις πανες μηπως κατι παει λαθος με την διατροφη της απο αποψη συχνοτητας ταισματος η κ ποσοτητας. αυξησε τις ποσοτητες,να δεις μηπως πινει παραπανω.

συνηθως οταν δεν περνουν βαρος ειναι ητε αλεργια στο ξενο γαλα ητε ουρολοιμωξη. κ τα δυο λυνονται οποτε να μην ανησυχει. αν ανχωνεσε που λογικο ειναι βρες ζυγαρια να τσεκαρεις καθε τρεις τεσσερις μερες αν περνει. συνηθως πρεπει να περνουν 30 γραμμαρια την μερα

πάνες βρέχει κανονικά κ πολλές μάλιστα! όσο για την αλλεργία, δε θα είχε εμφανίσει κ κάποιο άλλο συμπτωμα; να κάνει αναγωγές για παράδειγμα ή παλλινδομιση ;

Η παιδίατρος ήταν καθησυχαστική δεν με προβλημάτισε ιδιαίτερα, μου είπε απλά κ αυτή να της αύξηση ποσότητες στο γάλα κ να τη πιέζω να φάει.

δε μπορώ να πω όμως ότι δε τρώει, ανά 2.5-3 ώρες τρώει από το στήθος κ συμπλήρωμα από 60 έως 90 ml

Link to comment
Share on other sites

Ανά 2,5 με 3 ώρες την θηλάζεις κ μετά την δίνεις κ συμπλήρωμα 60-90μλ ή η ποσότητα του συμπληρώματος είναι ημερησίως? Αν θες να θηλασεις να την ταιζεις πιο συχνά για να αυξήσεις την παραγωγή. Πάντως καλό θα ηταν να έπαιρνες μερικά ουρά για καλλιέργεια για παν ενδεχόμενο..

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, psilengo είπε:

πάνες βρέχει κανονικά κ πολλές μάλιστα! όσο για την αλλεργία, δε θα είχε εμφανίσει κ κάποιο άλλο συμπτωμα; να κάνει αναγωγές για παράδειγμα ή παλλινδομιση ;

Η παιδίατρος ήταν καθησυχαστική δεν με προβλημάτισε ιδιαίτερα, μου είπε απλά κ αυτή να της αύξηση ποσότητες στο γάλα κ να τη πιέζω να φάει.

δε μπορώ να πω όμως ότι δε τρώει, ανά 2.5-3 ώρες τρώει από το στήθος κ συμπλήρωμα από 60 έως 90 ml

Αν εννοείς τόσο πολύ γάλα ανά γεύμα, ουσιαστικα αποθηλάζεις. Θέλεις πολύ συχνότερους θηλασμούς, αν θες να κρατήσεις το θηλασμό, ώστε να αρχίσεις να κόβεις το ξένο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Αν εννοείς τόσο πολύ γάλα ανά γεύμα, ουσιαστικα αποθηλάζεις. Θέλεις πολύ συχνότερους θηλασμούς, αν θες να κρατήσεις το θηλασμό, ώστε να αρχίσεις να κόβεις το ξένο. 

το γάλα μου έτσι κ αλλιώς δεν ήταν αρκετό εξ αρχής, το έβγαζα κ με θήλαστρο για να μπορώ να βλέπω τι έχω κ τις τελευταίες εβδομάδες είχε μειωθεί δραματικά.. δυστυχώς όμως δε μπορώ να κάνω διαφορετικά δουλεύω αρκετές ώρες την ημέρα κ λειπω, κ δυστυχώς ο χώρος εργασίας μου δε μου επιτρέπει να βγάζω το γάλα κάθε 3 ώρες, οπότε το μωρο μπαίνει στο στήθος μόνο το βραδυ κ το πρωί που ειμαι μαζί του..

20 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Ανά 2,5 με 3 ώρες την θηλάζεις κ μετά την δίνεις κ συμπλήρωμα 60-90μλ ή η ποσότητα του συμπληρώματος είναι ημερησίως? Αν θες να θηλασεις να την ταιζεις πιο συχνά για να αυξήσεις την παραγωγή. Πάντως καλό θα ηταν να έπαιρνες μερικά ουρά για καλλιέργεια για παν ενδεχόμενο..

την θηλάζω πρωί κ βράδυ που ειμαι σπίτι ανα 2.5 3 ώρες κ στο καπάκι παίρνει κ συμπλήρωμα 90, το οποίο μπορεί να πιει άλλες φορές όλο, άλλες 60κτλ.

την υπόλοιπη μέρα πίνει συμπλήρωμα αποκλειστικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...