Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συστημα σιδερωματος VS σιδερο


sisika

Recommended Posts


Διαφημίσεις


pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

http://dealz.gr/offer/%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B7-%CF%83%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BF%CF%8D/%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%81%CE%BF-rowenta-dg-8410

 

Εγώ αυτό έχω. Είμαι πολύ ευχαριστημένη. Πλεονεκτεί στο ότι δεν έχει αποσπώμενο κάδο που γεμίζεις νερό που σημαίνει οτι μόλις τελειώσει το νερό απλώς το βγάζεις και το γεμίζεις και συνεχίζεις το σίδερο στο λεπτό χωρίς να περιμένεις να κρυώσει το σιδέρο για να ανοίξεις τη βαλβίδα. Δεύτερον έχει σύστημα καθαρισμού αλάτων . Ανάβει λαμπάκι όταν θέλει καθάρισμα και το κάνεις με ένα σωληνάκι που παρέχεται στο κουτί με την αγορά συνδέοντας το στη πρίζα. Επομένως δεν θέλει σέρβις κάθε τόσο επειδή μπουκώνει απο τα άλατα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ηθελα κατι ακριβο που να κοστιζει πανω απο 100 ευρω.Επειδη τωρα ανοιγουμε σπιτι κ δεν ειμαι ειδικη,θα ηθελα για αρχη κατι απλο,οχι ομως κακης ποιοτητας.Εχω δει καποια σιδερα,οχι με μποιλερ που απλα σιδερωνουν καλα...

Ποια η διαφορα των απλων ατμοσιδερων απο αυτα με μποιλερ?

Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορα των απλων ατμοσιδερων απο αυτα με μποιλερ?

 

Ο χρόνος σιδερώματος. Για να σιδερώσεις ένα πουκάμισο πχ με απλό σίδερο νομίζεις οτι χρειάζεται να βάλεις όλη σου τη δύναμη για να σιδερωθεί. Αν πας σε ένα πολυκατάστημα , ακόμα και στα καρφούρ θα βρεις στιρέλα με μπόιλερ στα 80-90 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είχα ένα απλό σιδεράκι....και πεδευόμουνα πολύ! Ηθελα να πάρω ένα καλό σίδερο αλλά δεν ήξερα πιο...

Πέρσι τιν Αύγουστο είδα μια προσορά στον Κωτσόβολο για το juro-pro και το πήρα. Σιδερώνω στο μισό χρόνο μιας και έχει τουρμπίνα η σιδερώστρα και σιδερώνω μόο απο τη μια πλευρά τα ρούχα (όταν σιδερώνω και δε βάζω στεγνωτήριο....χιχιχι)

Είναι πολύ καλό και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Ζεσταίνει το νερό πολύ γρήγορα, έχει λαμπάκι ειδοποίησης όταν τελειώνει το νερό και δεν κάνει πολύ θόρυβο.

Δεν το πήρα στην τιμή που λέει εδώ, αλλά λιγότερο...

http://www.skroutz.gr/s/60897/Juro-Pro-Syntesi.html

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτες που ειναι στα 80-90 ευρω ομως,δεν μου γεμιζουν το ματι λογω των χαρακτηριστικων τους σε σχεση με τα σιδερα των 90 ευρω.

 

 

Εγώ δεν θα προτιμούσα το απλό σίδερο. Δεν μπορεί να βγάζει τον ιδιο ατμό με ένα σύστημα σιδερώματος. Θα ταλαιπωρηθείς πολύ με τα ''δύσκολα'' ρούχα. Μπορεί να μη σου γεμίζουν το μάτι αλλά κατά την γνώμη μου ένα απλό θα σου γεμίσει τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω καποια συστηματα σιδερωματος που εχουν 2400 watt για πχ.Στα χαρακτηριστικα του προιοντος γραφει οτι 800 watt ειναι το σιδερο κ τα υπολοιπα του μποιλερ.Λιγα δεν ειναι 800 watt?

Link to comment
Share on other sites

Είχα την πιο απλή stirella που κυκλοφορεί για πολλά χρόνια! Δεν συγκρίνεται σε καμμία περίπτωση το σίδερο με την stirella. Όταν μου χάλασε έκλαιγα με μαύρο δάκρυ γιατί βρέθηκα ξαφνικά μπροστά σε πάρα πολλλά προϊόντα και δεν ήξερα τι να διαλέξω. Πήρα ένα bosch το οποίο σε ένα χρόνο χάλασε για τρίτη φορά οπότε και το πέταξα! Τώρα είμαι με ένα phillips!

 

Σου προτείνω να ξεκινήσεις με ένα απλό σύστημα σιδερώματος και με τον καιρό να είστε καλά να πάρεις το juro pro που είναι απλά άπαικτο :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μαμά μου έχει αλλάξει 2 φορές τη stirella ως τώρα, μία η αδεφή μου και μία η κουμπάρα μου. Ολες είχαν το ιδιο πρόβλημα. Δεν μπορούσες να πιάσεις το χερούλι να σιδερώσεις. Εκαιγε τόσο πολύ που έπερνε φωτιά το χέρι σου.

Αυτός ήταν ο λόγος που δεν πήρα stirella και κατέληξα στο juro pro.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω μια στιρελα που ολο προβληματα βγαζει.Την τριτη φορα που την ειχα δωσει σε ενα παιδι να μου την φτιαξει μου ειπε πως χειροτερο σιδερο δεν θα μπορουσα να ειχα παρει...........και τωρα ειμαι με ενα απλο σιδερο που δεν κανει δουλεια οπως η στιρελα αλλα τι να κανω αφου χαλασε παλι.συνολο 100 ευρω εδωσα για τα σερβις και στιρελα δεν εχω...και η τιμη που την ειχα παρει?300 ευρω!

Link to comment
Share on other sites

Επισης ξεχασα να σημειωσω πως και δυο φιλες μου που εχουν στιρελα ολο για σερβις τις στελνουν.

Παντως αν καποιος μου ελεγε πως δεν θα ειχα σε ενα αλλο μοντελο της ιδιας εταιριας τετοια προβληματα θα ξαναεπαιρνα γιατι πραγματικα ειχα ευχαριστηθει σιδερωμα!Δεν ξερω να επεσα σε ελλατωματικη παρτιδα?Γιατι να πω και την αληθεια και οι φιλες μου το ιδιο μοντελο εχουν με το δικο μου,οποτε ισως να παιχηκε και κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω στιρελλα και προς το παρόν δεν μου έχει χαλάσει, την είχα πάρει κάπου 300ε (από την λίστα γάμου). Δεν ξέρω ποιο μοντέλο είναι, πάντως το γεμίζεις με νερό όποτε θέλεις. Το ότι καίει το χερούλι είναι αλήθεια, αλλά δεν μου φαίνεται πολύ ενοχλητικό. Επίσης κάνει θόρυβο ο ατμός. Αλλά σιδερώνει τέλεια και γρήγορα! Πολύ ελαφρύ σίδερο.

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσε η juro pro gold.Εχει κανεις καμια αποψη ?

 

Καλή φαίνεται και τα juro pro είναι καλή μάρκα. Απλώς το συγκεκριμένο μοντέλο είναι με βαλβίδα. Απλώς θα πρέπει να περιμένεις να κρυώσει το σίδερο για να ανοίξεις τη βαλβίδα και να συμπληρώσεις νερό.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ εχω μια στιρέλα που μου έδωσε η γιαγιά μου, την είχε αγοράσει πριν 20 χρόνια, μπορει και παραπάνω!! μια μέρα κάτι χάλασε και την πηγα στο σέρβις και μου ζήτησαν 47 ευρώ για ένα ανταλλακτικό μέσα στον κάδο της (έβγαζε σπινθήρες). τους΄λέω, τι 47 ευρώ? αν είναι να παρω καινουριο με 100. και μου λέει, αυτή η στιρέλα που έχεις είνια πολυ καλή, φτιαγμένη στην Ιταλία. μην πάρεις με 100 ευρώ γιατί τα φτιάχνουν στην Κίνα πολύ χειρότερη ποιότητα. θα σου χαλάει συνέχεια. οπότε την έφτιαξα και μια χαρά! ακόμα δουλεύει τέλεια, σκυλί! Συμπέρασμα: έχουν διαφορά τα φτηνά με τα ακριβά λόγω κατασκευής. μου έδειξε μάλιστα για ποιο λόγο χαλάνε τα φτηνά (είχαν κάτι άλλο μέσα εσωτερικά) αλλά δεν θυμάμαι να σας εξηγήσω. ζητήστε να μάθετε τη χώρα κατασκευής.

Ο λόγος που ΄χαλασε ήταν το νερό: μου είπε ότι κανονικά παίρνει νερό βρύσης, αλλά επειδή στην Ελλάδα είνια σκληρό το νερό, να βάζω μισο-μισό

Link to comment
Share on other sites

Καλή φαίνεται και τα juro pro είναι καλή μάρκα. Απλώς το συγκεκριμένο μοντέλο είναι με βαλβίδα. Απλώς θα πρέπει να περιμένεις να κρυώσει το σίδερο για να ανοίξεις τη βαλβίδα και να συμπληρώσεις νερό.

 

Στο σαιτ γραφει οτι ειναι automatic refill.Το ιδιο μου ειπαν κ στο καταστημα που ρωτησα.Οτι συμπληρωνεις αμεσως νερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επειδη ο καλός μου (ο αχρηστος:mad::mad::mad:) μου χαλασε το σιδερο γιατι προσπαθησε να σιδερωσει μια συνθετικη κουβερτα του παιδιου με αποτελεσμα σιδερο και κουβερτα να γινουν αχωριστοι ειμαι σε αναζητηση καινουριου. Συγκεκριμενα ειμαι αναμεσα στο TEFAL με boiler μοντελο 8330(ή καπως ετσι) και σε ενα απλο (μονο με τετοιο εχω σιδερωσει μεχρι τωρα).Πιο θα με συμβουλευατε να παρω? Ειναι τοσο καλα αυτα με το boiler ωστε να παραβλεψω το θεμα της τιμης?

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ο καλός μου (ο αχρηστος:mad::mad::mad:) μου χαλασε το σιδερο γιατι προσπαθησε να σιδερωσει μια συνθετικη κουβερτα του παιδιου με αποτελεσμα σιδερο και κουβερτα να γινουν αχωριστοι ειμαι σε αναζητηση καινουριου. Συγκεκριμενα ειμαι αναμεσα στο TEFAL με boiler μοντελο 8330(ή καπως ετσι) και σε ενα απλο (μονο με τετοιο εχω σιδερωσει μεχρι τωρα).Πιο θα με συμβουλευατε να παρω? Ειναι τοσο καλα αυτα με το boiler ωστε να παραβλεψω το θεμα της τιμης?

δεν ξερω να σου πω για το σιδερο ....αλλα ας μου σιδερωνε κ εμενα ο καλος μου κ ας ηταν κ αχρηστος!!!!!!!!!!!:P

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι!Αυτο παει πολυ νομιζω!Ετρεχα πανικοβλητη να ετοιμασω το παιδι για να βγουμε βολτα και το μονο που του ειπα να κανει ηταν να σιδερωσει την κουβερτα!Δεν νομιζω οτι ποτε στην ανθρωπινη ιστορια εχουμε αγιοποιησει αντρα επειδη σιδερωσε μια και μονο μια κουβερτα και μαλιστα παιδικη και μαλιστα την εκαψε.Συγγνωμη για το off topic αλλα επρεπε να το ξεκαθαρισω.:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Καμια συμβουλη για το σιδερο?

 

Υ.Γ. και για να ειμαι δικαιη, ναι μου κανει δουλειες αλλα θα προτιμουσα το πιο εξελιγμενο μοντελο.Αυτο μου τις βλεπει μονο του τις δουλειες και τις κανει χωρις παραπλευρες απωλειες.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...