Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


προνήπιο πανε τα παιδιά που είναι 4 χρονών, νήπιο που είναι 5 και α' δημοτικού 6 χρονών.

το σεπτέμβριο του 2009 προνήπιο θα πανε τα παιδιά που είναι γεννημένα από 1/1/2005 μέχρι 31/12/2005 (ή 4,5 ή 4 παρα).

εσείς που γεννηθήκατε το 2006, θα πάτε προνήπιο το σεπτέμβριο του 2010. τότε θα είστε 4,5 και.....

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ειδική ρύθμιση για τα παιδάκια που γεννήθηκαν οριακά στην αρχή του 2006. Μήπως υπάρχει κάποια διαδικασία, που να επιτρέπει να ενταχθούν στην προηγούμενη τάξη. Ρώτα στο υπουργείο ή στη διεύθυνση πρωτοβάθμιας. Αλλά γιατί να το κάνεις? Μία χαρά θα πάει το παιδάκι σου μεγάλο μεγάλο σχολείο. Προτιμάς να είναι το μικρότερο της τάξης του. Σε αυτή την ηλικία είναι σημαντικοί οι μήνες.

Link to comment
Share on other sites

δεν ισχύει πια το "κερδίζει" ή το "χάνει" χρόνο.

εδω και αρκετά χρόνια το ΥΠΕΠΘ έχει αποφασίσει ότι τα παιδιά θα πηγαίνουν σχοελίο, ανάλογα με τη χρονολογία γέννησης.

τα γεννημέαν το 2003 πάνε όλα μαζί, ανεξάρτητα πιο μηνα είανι γεννημένα, το 2004 όλα μαζί και πάει λέγοντας.

όπου και να ρωτήσει... έτσι ισχύει.

κάποια θα πάνε 6 παρα πρώτη δημοτικού (όσα είναι γεννημένα οκτώβριο, νοέμβριο ή δεκέμβριο) κια κάποια θα πάνε 6,5 και (όσα είανι γεννημένα ιανουαριο, φεβρουάριο, μάρτιο κλπ).

έτσι αποφάσισε το ΥΠΕΠΘ, έτσι θα κάνουμε κι εμείς οι μανούλες. καλύτερα πάντως 6 παρα ή 6,5 και παρά 5,5, όπως παλιά!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ειδική ρύθμιση για τα παιδάκια που γεννήθηκαν οριακά στην αρχή του 2006. Μήπως υπάρχει κάποια διαδικασία, που να επιτρέπει να ενταχθούν στην προηγούμενη τάξη. Ρώτα στο υπουργείο ή στη διεύθυνση πρωτοβάθμιας. Αλλά γιατί να το κάνεις? Μία χαρά θα πάει το παιδάκι σου μεγάλο μεγάλο σχολείο. Προτιμάς να είναι το μικρότερο της τάξης του. Σε αυτή την ηλικία είναι σημαντικοί οι μήνες.

 

 

η μόνη "ειδική ρύθμιση" είανι να έχει δηλωθεί το παιδάκια 31/12 την προηγούμενη χρονιά.

αλλά γιατί;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτόν το Σεμπτέμβρη, τον άλλο γιατί χάνει χρονιά το παιδάκι σου. Το ξέρω γιατί και η κόρη μου είναι 1/2006.

 

 

κανένα παιδί δεν "χάνει" χρονιά. δεν ισχυει πια αυτός ο όρος.

η σκέψη είναι όλα 6 χρονών όταν πάνε α' δημοτικού. και όχι 5,5.

έτσι αποφάσισαν να ισχύει χρονολογικά να πηγαίνουν σχολείο.

 

κάποια θα πάνε 6 παρα 3 μήνες. μεγάλη διαφορά από το 5,5 χρονών.

 

βέβαια στην ίδια τάξη θα είανι παιδιά γεννημένα ιανουα΄ριο και παιδιά γεννημένα δεκέμβριο, διαφορά 11 μήνες. μεγάλη διαφορά!!!! αλλά δεν φαίνεται στους μήνες οι διαφορά ούτε στη σωματική ανάπτυξη...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ισχύει πια το "κερδίζει" ή το "χάνει" χρόνο.

 

Πως δεν ισχύει, άλλο να πας σχολείο 6 παρά, άλλο 7 παρά. Εμένα ο γιος μου (γεννημένος μέσα Δεκέμβρη) πήγε φέτος μικρούλης στο νήπειο. Όπως μου είπε και η νηπιαγωγός του είχαμε ένα "θεματάκι" εναρμονισμού στην αρχή (το είχαν όλα τα παιδάκια που ξεκίνησαν 5 παρά...) το οποίο μήνα μήνα διορθωνότανε. Ειδίκά σ΄αυτή την ηλικία ακόμη και ο μήνας έχει σημασία και διαφορά στην ανάπτυξη. Το έχω λίγο στενοχώρια που πήγε νωρίς σχολείο αλλά πιστευω θα μου περάσει. Με την κόρη μου όμως "πήρα το αίμα μου πίσω" θα χάσει χρονιά και θα πάει μεγάλη σχολείο και πολύ θα το χαρώ! :lol:

giota aggeloy πιστευω ότι είναι πιο καλά να χάνει χρόνο στο σχολείο το παιδί!

Link to comment
Share on other sites

ναι 6 παρα... πας νήπιο

7 παρα.... πας α' δημοτικού

 

 

5 παρα... πας νήπιο

6 παρα.... πας α' δημοτικού.

o γιός μου έγινε 5χρ. μέσα Δεκέμβρη, άρα πήγε νήπειο 5 παρά και θα πάει 1η δημοτικου 6 παρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή επιβεβαιώνεται αυτό που φοβόμουν. Η κόρη μου που είναι γεννημένη 27/11/04 και πάει Προνήπια του χρόνου θα πάει Νήπια και μετά Α' Δημοτικού. Δεν λέω είναι αρκετά έξυπνη για την ηλικία της αλλά δεν παύει να είναι μικρούλα για σχολείο. Τόσο μάλιστα που τα έχουν δυσκολέψει. Η μητέρα μου πάντως μου είχε πει τις προάλλες οτι κάθε κυβέρνηση που βγαίνει αλλάζει τις ηλικίες. Επίσης η αδερφή του άντρα μου είχε στείλει πρόπερσι νομίζω στην α' δημοτικού την κόρη της και επειδή ήταν πράγματι ακόμα μικρή και δεν μπορούσε να αντεπεξέρθει σε σχέση με τα άλλα παιδάκια την ξανάστειλε νήπια και πήγε κανονικά την επόμενη χρονιά. Είχα σκοπό έτσι να κάνω και γω αλλά από οτι λέτε δεν ισχύει κάτι τέτοιο και οτι όλα τα παιδάκια έτσι κάνουν....

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

το "θέμα" δεν είναι στα παιδιά που είναι γεννημένα όπως η κόρη σου νοέμβριο. αυτά τα παιδιά και με το παλιό σύστημα θα πήγαιναν όπως και τώρα σχολείο. 6 παρά 2 μηνών (σεπτέμβριο αρχίζει το σχολείο).

 

το "θέμα" είναι στα παιδιά που με το παλιό σύστημα πήγαιναν 5,5 σχολείο (πχ γεννημένα μάρτιο) που τώρα, για ΚΑΛΗ ΤΟΥΣ ΤΥΧΗ, θα πάνε 6,5 χρονών.

 

και στα παιδιά που είναι γεννημένα πχ γεννάρη που τώρα θα πάνε α' δημοτικού, 6 και 8 μηνών (7 παρα), ενώ με το παλιό σύστημα θα πήγαιναν 6 παρα 4 μήνες. γιατί ενσωματώνονταν με την προηγούμενη χρονιά.

 

μπορείς όμως, παρ' όλ' αυτά, να ζητήσεις να πάει μία χρονιά μετά στην α' δημοτικού. είχα μία μαθήτρια που το είχε κάνει. και το κάνουν οι γονείς των παιδιών που παρουσιάζουν κάποιες μαθησιακές δυσκολίες. δεν ξέρω αν στη συγκεκριμένη περιπτωση, ζητήται χαρτι από ειδικό.

 

ΌΜΩΣ... λόγω περιορισμένου χώρου για τα νήπια στα δημόσια σχολεία(που έχουν γίνει υποχρεωτικά), ένας γονιός που έχει ήδη θέση το παιδί του στο νήπιο και αποφασίζει να επανλάβει το νήπιο...θα δημιουργήσει πρόβλημα στις θέσεις των παιδών που είναι η ηλικία να κάνουν νήπιο κανονικά.κατάλαβες τι εννοω ή σε μπέρδεψα;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

το "θέμα" είναι στα παιδιά που με το παλιό σύστημα πήγαιναν 5,5 σχολείο (πχ γεννημένα μάρτιο) που τώρα, για ΚΑΛΗ ΤΟΥΣ ΤΥΧΗ, θα πάνε 6,5 χρονών.

 

ismeni μάλλον έχεις μπερδευτεί λίγο: με το παλιό σύστημα το μικρότερο παιδάκι στην Α΄δημοτικού ήταν 5χρ. και 6μηνών όπως γράφεις (5,5), με το νέο σύστημα το μικρότερο παιδάκι στην Α΄δημοτικού είναι 5χρ και 9 μηνών. Στους 3 μηνες παίζει δηλαδή το παλιό με το νέο σύστημα όχι στο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

το μικρότερο παιδάκι στην α' δημοτικού είναι γεννημένο 31/12 που σημαίνει 6 παρα 2,5 μήνες.

δεν λέμε λοιπόν το ίδιο;

 

όταν λέω με το χρόνο εννοώ ότι παράδειγμα για φέτος (σχ. χρονιά σεπτ 2008- ιούν 2009) νήπιο πάνε τα παιδιά που είναι γεννημένα το 2003 (από 1/1 έως 31/12).

 

α' δημοτικού πανε τα παιδιά που είναι γεννημένα το 2002. από 1/1 έως και 31/12. άρα κάποια πάνε 6 και 8,5 μηνών και άλλα πάνε 6 παρα 2,5 μηνών

 

κάνω λάθος;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να επισημάνω ότι είτε με τον παλιό τρόπο είτε με αυτόν που ισχύει σήμερα μέσα σε μία τάξη μπορούσαν και μπορούν να υπάρχουν παιδιά που έχουν διαφορά 11+ μήνες.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να επισημάνω ότι είτε με τον παλιό τρόπο είτε με αυτόν που ισχύει σήμερα μέσα σε μία τάξη μπορούσαν και μπορούν να υπάρχουν παιδιά που έχουν διαφορά 11+ μήνες.

 

Aκριβώς! γι΄αυτό έγραψα κι εγώ την έκφραση χάνει χρόνο γιατί όπως και να το κάνουμε ismeni υπάρχουν παιδάκια που κερδίζουν και παιδάκια που χανουν χρόνο.

 

 

κανένα παιδί δεν "χάνει" χρονιά. δεν ισχυει πια αυτός ο όρος.

η σκέψη είναι όλα 6 χρονών όταν πάνε α' δημοτικού. και όχι 5,5.

έτσι αποφάσισαν να ισχύει χρονολογικά να πηγαίνουν σχολείο.

 

αν θέλανε όλα τα παιδάκια να έχουν συμπληρώσει τα 6 όταν πάνε σχολέιο θα είχαν άλλα όρια γέννησης π.χ. φέτος το Σεπτεμβρη να πάνε πρώτη τα παιδάκια που είναι γεννημένα από 01/09/2002 - 31/08/2003

Link to comment
Share on other sites

το "θέμα" δεν είναι στα παιδιά που είναι γεννημένα όπως η κόρη σου νοέμβριο. αυτά τα παιδιά και με το παλιό σύστημα θα πήγαιναν όπως και τώρα σχολείο. 6 παρά 2 μηνών (σεπτέμβριο αρχίζει το σχολείο).

 

το "θέμα" είναι στα παιδιά που με το παλιό σύστημα πήγαιναν 5,5 σχολείο (πχ γεννημένα μάρτιο) που τώρα, για ΚΑΛΗ ΤΟΥΣ ΤΥΧΗ, θα πάνε 6,5 χρονών.

 

και στα παιδιά που είναι γεννημένα πχ γεννάρη που τώρα θα πάνε α' δημοτικού, 6 και 8 μηνών (7 παρα), ενώ με το παλιό σύστημα θα πήγαιναν 6 παρα 4 μήνες. γιατί ενσωματώνονταν με την προηγούμενη χρονιά.

 

μπορείς όμως, παρ' όλ' αυτά, να ζητήσεις να πάει μία χρονιά μετά στην α' δημοτικού. είχα μία μαθήτρια που το είχε κάνει. και το κάνουν οι γονείς των παιδιών που παρουσιάζουν κάποιες μαθησιακές δυσκολίες. δεν ξέρω αν στη συγκεκριμένη περιπτωση, ζητήται χαρτι από ειδικό.

 

ΌΜΩΣ... λόγω περιορισμένου χώρου για τα νήπια στα δημόσια σχολεία(που έχουν γίνει υποχρεωτικά), ένας γονιός που έχει ήδη θέση το παιδί του στο νήπιο και αποφασίζει να επανλάβει το νήπιο...θα δημιουργήσει πρόβλημα στις θέσεις των παιδών που είναι η ηλικία να κάνουν νήπιο κανονικά.κατάλαβες τι εννοω ή σε μπέρδεψα;

 

Μια χαρά τα λες απλά εγώ είχα αρκετή δουλεία όλη μέρα και τρομερό πονοκέφαλο με αποτέλεσμα να μπερδεύομαι μόνη μου. Στην τελική από οτι κατάλαβα στην ίδια τάξη με την κόρη μου θα είναι και παιδάκια που γεννήθηκαν τον Ιανουάριο του 2004 και συνεπώς θα την περνάνε 10 μήνες. Δηλαδή επειδή η κόρη μου είναι γεννημένη τέλος της χρονιάς λογικά θα πρέπει να υστερεί από θέμα δυνατοτήτων σε σχέση με τα μεγαλύτερα παιδάκια λόγο ηλικίας. Άσχετο αν η δική μου μπορεί να είναι πανέξυπνη και να τα καταφέρει.. Πως λέτε να το χειριστώ να την πάω την μεθεπόμενη χρονιά δημοτικό ή να περιμένω για σιγουριά? Εννοώ τι κάνουν τα άλλα παιδάκια που γεννήθηκαν τέλος χρονιάς. Θα κάνω ότι κάνουν και οι άλλοι γονείς γιατί έχει δυνατότητες το παιδί και εγώ έχω διάθεση να ασχοληθώ.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

αν θέλανε όλα τα παιδάκια να έχουν συμπληρώσει τα 6 όταν πάνε σχολέιο θα είχαν άλλα όρια γέννησης π.χ. φέτος το Σεπτεμβρη να πάνε πρώτη τα παιδάκια που είναι γεννημένα από 01/09/2002 - 31/08/2003

 

εσύ σωστά τα λες, αλλά το ΥΠΕΠΘ... άλλα λέει.

οπότε, θέλουμε δε θέλουμε θα προσαρμοστούμε σε αυτό.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Στην τελική από οτι κατάλαβα στην ίδια τάξη με την κόρη μου θα είναι και παιδάκια που γεννήθηκαν τον Ιανουάριο του 2004 και συνεπώς θα την περνάνε 10 μήνες. Δηλαδή επειδή η κόρη μου είναι γεννημένη τέλος της χρονιάς λογικά θα πρέπει να υστερεί από θέμα δυνατοτήτων σε σχέση με τα μεγαλύτερα παιδάκια λόγο ηλικίας. Άσχετο αν η δική μου μπορεί να είναι πανέξυπνη και να τα καταφέρει.. Πως λέτε να το χειριστώ να την πάω την μεθεπόμενη χρονιά δημοτικό ή να περιμένω για σιγουριά? Εννοώ τι κάνουν τα άλλα παιδάκια που γεννήθηκαν τέλος χρονιάς. Θα κάνω ότι κάνουν και οι άλλοι γονείς γιατί έχει δυνατότητες το παιδί και εγώ έχω διάθεση να ασχοληθώ.

 

ναι η κόρη σου θα είανι με παιδιά γεννημένα ιανουάριο 2004 και να θα έχουνε 10 μήνες διαφορά.

 

δεν είναι απαραίτητο ότι τα παιδιά του δεκεμβρίου θα υστερούν από τα παιδιά του ιανουαρίου. είναι στο παιδί, στη σωστή προετοιμασία του νηπιαγωγείου και στους γονείς πόσο βοηθάνε.

 

μπορείς να το συζητήσεις με την νηπιαγωγό (από το προνήπιο καλύτερα) και μετά να αποφασίσετε από κοινού.

 

αν κάποιο παιδί κάνει λογοθεραπεία, εργοθεραπεία ή δεν μπορεί να συγκεντρωθεί τον χρόνο που πρέπει... οι νηπιαγωγοί προτήνουν να ξανακάνουν νήπιο. αλλά όπως ξαναείπα... υπάρχει χώρος στο δημόσιο σχολείο;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Νανά, μην αγχώνεσαι! Ο μεγάλος μου είναι γεννημένος 1 Δεκέμβρη, ήταν απ' τους μικρούς στην τάξη του και στο νηπιαγωγείο ήταν πολύ ανώριμος και συναισθηματικά και διανοητικά σε σχέση με τα μεγαλύτερα της ίδιας χρονιάς. Όμως μόλις πήγε πρώτη και ενώ μέχρι τότε έδειχνε να μην μπορεί να καταλάβει τίποτα σε σχέση με συλλαβισμό ή μαθηματικές έννοιες κλπ., δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα. Τώρα είναι στην τετάρτη δημοτικού και είναι άριστος μαθητής, δεν αντιμετώπισε ποτέ πρόβλημα. Από το νηπιαγωγείο στην πρώτη υπάρχει μεγάλη διαφορά στην αντίληψη των παιδιών.

Αν υπάρξει πρόβλημα με κάποιο από τα μικρά παιδιά, ξέρω πως οι νηπιαγωγοί προτείνουν από μόνοι τους επανάληψη της τάξης.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ. Το είχα άγχος γιατί εγώ εκτός από 7μηνιτικη γεννήθηκα Μάρτιο και κέρδιζα χρονιά. Ήμουν πάντα η μικρότερη παντού. Δόξα το θεό η Εβίτα είναι σπίρτο (κουκουβάγια) όπως λένε η δασκάλες αλλά μέχρι τώρα δεν είχε μαθήματα. Στα μαθήματα μπορεί να την δει αλλιώς. Προσπαθούμε και όσο ζούμε θα προσπαθούμε για να τους περάσουμε οτι καλύτερο έχουμε...

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...