Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατί "έχω" και όχι "έχουμε";;;


Recommended Posts

Μα και στο νούμερο να κάνεις αλλαγή, φέρνεις τον άλλον στο κατάστημά σου και με μια ευγενική συμπεριφορά το λιγότερο μπορείς να τον κερδίσεις και να ξαναέρθει.

 

Εγώ ενώ έλεγα να στηρίζω τους "μικρούς" βλέπω ότι κάποιοι είναι τόσο βαρεμένοι που δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς. Έχουν ένα απίστευτο τουπέ.

 

Βλέπετε λοιπόν οτι οι ίδιοι οι καταστηματάρχες είναι αγενείς , καθόλου εξυπηρετικοί , ανοίγουν και κλείνουν ,οτι ώρα τους καπνίσει, το μαγαζί τους και άλλα πολλά...Και απορούν γιατί βάζουν λουκέτο ο ένας μετά τον άλλο στα μαγαζιά τους και δίνουν απλόχερα τα πελατάκια τους στις πολυεθνικές.

 

Κι εμείς ψάχνουμε τον τέλειο πωλητή (που αύριο μπορεί και να διοριστεί σαν αναπληρωτής-γιατί αυτό σπουδασε π.χ.) σε εταιρίες κολοσσούς.

 

Παντού βρίσκεις κάθε καρυδιάς καρύδι.Μην το ψάχνετε.Έχω κάνει διάφορες δουλείες και το ξέρω καλά.

 

Δεν υποστηρίζω ούτε τον υπάλληλο , ούτε τον πελάτη.Έχω υπάρξει και τα δύο.

Υπάρχουν και στραβόξυλα πελάτες και υπάλληλοι.Υπάρχουν και αξιαγάπητοι πελάτες και αξιολάτρευτοι υπάλληλοι.Που καμιά φορά λειτουργουν και σαν τζάμπα ψυχαναλυτές.Που καμιά φορά μπορεί να περνάνε και χάλια μέρα και να μη μπορούν να κρατηθούν.Που την ίδια μέρα μπορεί ,να λάβουν έγγραφη συγχαρητήρια επιστολή απο πελάτη και ταυτόχρονα κάποιος άλλος να φωνάζει οτι δεν εξυπηρετείται σωστά ,απο τον ίδιο και να τον προσβάλλει.

 

Τα πάντα είναι θέμα χημείας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τον υπάλληλο μπορεί να τον δικαιολογήσω σε κάποιες περιπτώσεις (όχι πάντα. Υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν χωρά δικαιολογία).

Τον μικροκαταστηματάρχη όμως που έχει τουπέ, βαριέται που ζει ή είναι αγενής δεν τον δικαιολογώ και φροντίζω να μην ξαναπατήσω στο μαγαζί του. Δηλαδή έχει τύχει να αναγκαστώ να κάνω δρομολόγια αλλά να μην καταδεχτώ να ξαναπατήσω στο μαγαζί κάποιων.

Και σας ορκίζομαι ότι σαν πελάτης είμαι πάντα ευγενική, διακριτική και καλοπροαίρετη :-P αλλά κάποιοι τα καταφέρνουν να με εξοργίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Μικρή η εμπειρία μου αλλά μιας και βοηθάω περιστασιακά συγγενικό μου πρόσωπο σε μαγαζί θα σου πώ μερικά!

-Μπαίνουν συνέχεια στο μαγαζί και ρωτάνε πού είναι κάποιο άλλο μαγαζί με ρουχα

-Δοκιμάζουν ρούχα και τα αφήνουν κουρελιασμένα στο πάτωμα(στο δοκιμαστήριο

-Ρωτάνε με το που μπαινουν αν έχουμε το νούμερό τους και αν η απάντηση είναι αρνητική(δεν έχει τα πολύ μεγάλα νούμερα) λένε οτι βαριέσαι να τους εξηπηρετήσεις και φωνάζουν!!!

-Μπαίνουν μέσα και φωνάζουν γιατί είναι κλειστό το διπλανό μαγαζί:shock:

-απαιτούν να δοκιμάσει η πωλήτρια το ρούχο γιατί θέλουν να το πάρουν για μια που έχει περίπου τις αναλογίες της(δε θέλω να το δοκιμάσω βρε αδερφέ, δεν ξύρισα μασχάλες και δεν είμαι μοντέλο)

-Λένε όλες οτι είναι χοντρές ή γριές ενώ δεν είναι:D:D:D

-θέλουν να δοκιμάσουν τη μπλούζα έξω απο το δοκιμαστήριο

 

Καλά όλα τα άλλα (τί μου θύμισες τώρα!) , αλλά το bold δεν υπάρχει!

Τραγικό!

Μιας και είπες για διπλανό μαγαζί , έρχεται μία κάποια στιγμή και μου περιγράφει ένα ρούχο.Σκέφτομαι , σκέφτομαι ... Λέω "κυρία μου δεν το έχουμε αυτό , ή τουλάχιστον δεν το θυμάμαι εγώ".Ξεσηκώνω όλο το κατάστημα , ρωτάω τους πάντες , τίποτα κανένας.

Στο τέλος μου λέει:"ελάτε να σας το δείξω στη βιτρίνα" , την ακολουθώ και με πάει στη βιτρίνα του διπλανού καταστήματος!Τράτζικ!:rolleyes:

Μετά , το πήρα για παιχνίδι και το διασκέδαζα , όταν ξανασυνέβαινε!

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα τα άλλα (τί μου θύμισες τώρα!) , αλλά το bold δεν υπάρχει!

Τραγικό!

Μιας και είπες για διπλανό μαγαζί , έρχεται μία κάποια στιγμή και μου περιγράφει ένα ρούχο.Σκέφτομαι , σκέφτομαι ... Λέω "κυρία μου δεν το έχουμε αυτό , ή τουλάχιστον δεν το θυμάμαι εγώ".Ξεσηκώνω όλο το κατάστημα , ρωτάω τους πάντες , τίποτα κανένας.

Στο τέλος μου λέει:"ελάτε να σας το δείξω στη βιτρίνα" , την ακολουθώ και με πάει στη βιτρίνα του διπλανού καταστήματος!Τράτζικ!:rolleyes:

Μετά , το πήρα για παιχνίδι και το διασκέδαζα , όταν ξανασυνέβαινε!

 

Καλά κι αυτό το κάνουν αλλά μέσα στη ζαλούρα τους το βλέπω πολύ νορμάλ! Το περιγράφουν, είναι σίγουροι οτι το είδαν χτές στη βιτρίνα και ρωτάνε γιατί δεν το έχουμε! Εγώ πάντως αν δε δεχτούν απο την αρχή οτι δεν το είδαν σε εμάς λέω οτι μας τελείωσε:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια εγώ όταν πηγαίνω να βοηθήσω στο μαγαζί περιμένω πώς και πώς να μπεί πελάτης να τον εξυπηρετήσω ,αλλιώς βαριέμαι πάρα πολύ....

Και παρόλο που έχω κάποια εμπειρία και απο αρκετά παλιότερα απο λιανική τώρα που ψάχνω δουλειά ακόμα και ώς πωλήτρια ζητάνε παραπάνω εμπειρία. Ακόμα και σε συγκεκριμένες υπηρεσίες και προιόντα που έχω εμπειρία χρόνων και τα ξέρω καλύτερα απο πωλητές μου είπαν οτι θέλουν άτομο με εμπειρία σε λιανική σε αυτό το είδος και οτι δεν τους αρκεί μόνο η δική μου... Ενώ το καλοκαίρι που μας πέρασε με ζητούσαν για αντίστοιχη θέση λόγω της εμπειρίας μου απο κατάστημα σε άλλη πόλη και επειδή δε μπορούσα εννοείται να μετακομίσω μου ζήτησαν να ρωτήσω πρώην συναδέλφους μου. Σόρυ για το άσχετο, να πώ κι εγώ τον πόνο μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν μόλις πήγα να αλλάξω ένα φορεματάκι της μικρής και η πωλήτρια μου είπε "δεν έχω μεγαλύτερο νούμερο σε αυτό", επίσης μου μιλούσε στον ενικό. Μου φάνηκε όμως σανα ήταν δικό της το μαγαζί οπότε το δεν έχω είναι κάπως λογικό... Μου το άλλαξε με άλλο σχέδιο το φόρεμα πάντως δεν είχε πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

(για να δείτε ότι είμαι και...διάσημη! :) )

 

Πριν από χρόνια, είχα παίξει σε γνωστό τηλεπαιχνίδι και είχα κερδίσει δώρα 700.000 δραχμών. Ξέρετε, τώρα, σιδερωστρα europro κτλ! Ένα από τα δώρα, λοιπόν, ήταν διακοσμητικό αντικείμενο της αρεσκείας μου (δε θυμάμαι το ποσό), από μαγαζί στο Κολωνάκι. Ε, δε θα ξεχάσω την ξινίλα και την αγένεια της ιδιοκτήτριας!

 

Στο Κολωνακι, επίσης, σε μαγαζί με ρούχα, είπαν σε συμφοιτήτριά μου, κοιτάζοντάς την από την κορυφή ως τα νύχια "δε νομίζω ότι μπορούμε να σας ικανοποιήσουμε οικονομικά"!!!!!! Η κοπέλα, στο μεταξύ, έμενε σε βίλλα στο Π.Ψυχικό, αλλά ήταν σούπερ ακομπλεξάριστη και κυκλοφορούσε πάντα πολύ απλά ντυμένη!

Link to comment
Share on other sites

Στο Κολωνακι' date=' επίσης, σε μαγαζί με ρούχα, είπαν σε συμφοιτήτριά μου, κοιτάζοντάς την από την κορυφή ως τα νύχια "δε νομίζω ότι μπορούμε να σας ικανοποιήσουμε οικονομικά"!!!!!! Η κοπέλα, στο μεταξύ, έμενε σε βίλλα στο Π.Ψυχικό, αλλά ήταν σούπερ ακομπλεξάριστη και κυκλοφορούσε πάντα πολύ απλά ντυμένη![/quote']

 

Θα της απαντούσα: άσε να το κρίνω εγώ αυτό γλυκιά μου. Και μετά θα δοκίμαζα όλο το μαγαζί.:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Στο Κολωνακι, επίσης, σε μαγαζί με ρούχα, είπαν σε συμφοιτήτριά μου, κοιτάζοντάς την από την κορυφή ως τα νύχια "δε νομίζω ότι μπορούμε να σας ικανοποιήσουμε οικονομικά"!!!!!! Η κοπέλα, στο μεταξύ, έμενε σε βίλλα στο Π.Ψυχικό, αλλά ήταν σούπερ ακομπλεξάριστη και κυκλοφορούσε πάντα πολύ απλά ντυμένη!

 

Αυτο ειναι πολυ συνηθισμενο, ειδικα σε αυτη τη περιοχη. Ενω πχ Κηφισια ειχα ξεσηκωσει ολο το Βαρδα μια μερα, δεν μου ειπαν τιποτα. Αγορασα βεβαια στο τελος, εψαχνα φορεμα για γαμο.

 

Επισης στο Κολωνακι, σε φιλη μου ειπαν οτι "εσεις μαλλον πρεπει να αγοραζετε απο καταστηματα για μεγαλα νουμερα, δεν μπορουμε να σας εξυπηρετησουμε" :evil:

 

Εχω απαντησει μια φορα σε τετοια ερωτηση: μπηκαμε με μια φιλη μου σε ενα καταστημα γνωστου σχεδιαστη, ηθελε φορεμα για το γαμο του αδερφου της. Φορουσε βεβαια απλα ρουχα. Της ειπαν οτι μαλλον δεν θα βρειτε κατι εδω για εσας. Μα που το ξερετε ειπε η φιλη μου. Απαντησε οτι "εμεις ειμαστε που πουλαμε τα ρουχα, ξερουμε". Εγω απλα της απαντησα απο πισω "κι εμεις, ειμαστε αυτες που τα αγοραζουμε! οποτε κατι ξερουμε καλυτερα." Οντως, πηρε φορεμα απο τον Προνοβια τελικα με 2500 και θα εδινε και πολλα περισσοτερα.

 

Για του στραβου το δικιο, μερικες πανε σε καταστηματα που ξερουν οτι δεν μπορουν να αγορασουν μονο και μονο για να δοκιμασουν, να δουν πως ειναι πανω τους μια συγκεκριμενη μαρκα....

Link to comment
Share on other sites

Για να πούμε και τα καλά: έψαχνα φόρεμα για πολύ ειδική περίσταση και πήγα στο μαγαζί του Κωστέτσου, στην Κηφισιά. Οι κοπέλες σκιστηκαν να με εξυπηρετήσουν! Ήταν, βέβαια πανάκριβα και δεν ψωνισα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηγα προχθες σε καταστημα τεχνολογιας μεγαλης αλυσιδας και ρωταω για προστατευτικο οθονης για το κινητο μου.Μου λεει η κοπελα εχω αυτο...τη ρωταω αν εχει της σαμσουνγκ και μου απανταει δεν βγαζει η σαμσουνγκ τετοιο.Στο μεταξυ στο σαιτ τους το εχουν.Τη ρωταω δεν βγαζει ή δεν το φερνετε εσεις;Εεε ναι... μου τα μασαγε μετα δεν το φερνουμε εμεις εχω αλλα μονο για το note και γτ να παρεις αυτο της σαμσουνγκ και να πληρωσεις 20 ευρω ενω αυτο κανει 10;Παμε κοντα στο αλλο που ειναι για το αλλο μοντελο κινητου και τη ρωταω τελικα ποσο εχει.10 ευρω ντοιοινκ.Φοβερη η πωλητρια.Για ονομα!!Εχει δεν εχει φερνει δεν φερνει και αν ηξερε κα τις τιμες καλα θα ηταν.Ουτε να πουλησει δεν ηξερε.Και για ταμπλετ μου εδειχνε αυτα που δεν θα τα ξαναφερουν ηρθε ενας αλλος και της το ειπε μπροστα μου...

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Ωραία εξελίχθηκε το θεματάκι!

Πείτε κι άλλα...

Και απο την αντίθετη πλευρά όμως , δηλ. κουφά που έχουν ακούσει πωλητές απο πελάτες!

Ερχεται μια κυρια στο ταμειο με 5-6 δωρα που της εκαναν απο το καταστημα που δουλευα και ζητουσε επιστροφη χρηματων με τη καρτα αλλαγης :lol::lol::lol::lol:

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Ερχεται μια κυρια στο ταμειο με 5-6 δωρα που της εκαναν απο το καταστημα που δουλευα και ζητουσε επιστροφη χρηματων με τη καρτα αλλαγης :lol::lol::lol::lol:

 

Χαχα , το άλλο με τον τοτό το είπατε στην κυρία;:rolleyes:

Σιγά να μην την αποζημιώνατε κιόλας για ψυχική οδύνη....!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα , το άλλο με τον τοτό το είπατε στην κυρία;:rolleyes:

Σιγά να μην την αποζημιώνατε κιόλας για ψυχική οδύνη....!

Φαντασου οτι εκανε και φασαρια στα ταμεια και ηρθε ο υπευθυνος να την αντιμετωπισει:lol::lol::lol:

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ωραίο θέμα .....:D

Πριν 12 χρόνια λοιπόν γνώρισα έναν επιχειρηματία που ήταν αρκετά ευκατάστατος και είχε πολλές γνωριμίες.....είχε και μια...mistress!! Χαχαχαχχα....κοπέλα....μικρή....ήταν δυο χρόνια μικρότερη μου και καμία 25αρια από τον επιχειρηματία......

Επειδή είχαμε κάποιες συναλλαγές βρεθήκαμε λοιπόν κάποιες φορές οίκοι μαζί.....Δεν θα ξεχάσω την κοπέλια.....εκτός του ύφους καρδιναλίων είχε αυτόν τον τροπο του ΄εχω ΄ που πραγματικά. Με είχε ξενισει τόσο πολύ....

΄ έχΩ ένα κεφάλαιο...θέλΩ να το επενδύσΩ....΄

΄ εγΩ αυτό θέλΩ, αυτό θα κάνΩ....δεν θα ρωτήςΩ κανέναν ΄

΄ δεν θα μου πει ο καθένας τι θα κάνΩ στην δουλειά μου ΄

΄ η δουλειά μου είναι απαιτητική , απαιτΩ να γίνονται όλα όπως πρέπει ΄

΄ έχΩ( ένα εργοστάσιο πχ...για τέτοια μεγέθη μιλάμε ) πρέπει να δΩ πως θα καταφέρω να κερδισΩ τα μέγιστα....΄

 

Με είχε ξενισει τόσο πολύ όλο αυτό.....η κοπέλα αυτή ήταν μαζί με τον επιχειρηματία κατα εξάμηνο, δεν είχε σπουδάσει τίποτα, και ο επιχειρηματίας είχε τέσσερα παιδιά στην ηλικία της....και εγγόνια φυσικά!

 

Καταλαβαίνω ότι είχε θράσος έτσι και αλλιώς....αλλά αυτό το πρώτο πρόσωπο που χρησιμοποιούσε ήταν τόσο προκλητικό.....

 

Άρα, θεωρώ ότι δεν είναι θέμα μάρκετινγκ.....θεωρώ ότι ανεξαρτήτως της διαφορετικής θέσης, υπάλληλος στο Ζάρα η φίλη επιχειρηματία, το κίνητρο είναι ίδιο....η αυτοπροβολή!!

 

και την πιο μεγάλη και κερδοφόρα επιχείρηση να έχεις , ξέρεις ότι είτε θα χρησιμοποιηθεί το τρίτο ενικό πρόσωπο πχ έχει εξαντληθεί η το πρώτο πληθυντικό....πχ μας έχει τελειώσει ΄

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα, η παγκόσμια εμπορική εύκολο, αλλά ο συνοδός περιμένουν μεγάλο χρονικό διάστημα.

Ξένες προϊόντα σχετικά φθηνή

http://www.ebay.com

http://www.aliexpress.com

http://www.amazon.com

http://www.dear-fashion.comcheap clubwear

 

Είναι μια καλή επιλογή

Δε καταλαβα τιποτα!Πειραζει;:lol:
Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι έχετε δίκιο ! Το χω προσεξει κι εγώ . Και οκ άλλο να είναι σε κάποιο μικρομεσαιο συνοικιακο κατάστημα κι άλλο σε τυπου ζαρα μπερσκα κτλ. Αλλά τόσες ώρες που περνάνε εκεί μέσα καθημερινά λογικό μετά από ένα σημείο να νιωθουν τόσο οικεια ώστε να πουν "έχω" αντί για "έχουμε"!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...