Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σκύλος που κατουράει συνέχεια στη βεράντα-τι κάνω


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω πρόβλημα με τον ένα σκύλο μου, που είναι και 2,5 ετών και μεγάλωσε σε διαμέρισμα. Τώρα που ήρθαμε σε μονοκατοικία με κήπο ενώ φυσικά κάνει την ανάγκη του στον κήπο, ''σημαδεύει'' συνέχεια στη βεράντα όλες τις κολόνες αλλά και κάτω από το τραπέζι. Μου την έχει δώσει, σφουγγαρίζω συνέχεια με χλωρίνη και ντετόλ μπας και τον απωθήσει η μυρωδιά αλλά τίποτα. Έχω δοκιμάσει την αδιαφορία, το μπλα μπλα σε έντονο ύφος, την ξυλιά στον ποπό, το να τον αφήσω ώρες να κλαίει έξω από την πόρτα γιατί θέλει να μπει στο σπίτι, τίποτα δεν έπιασε....:(

 

Όσες έχετε σκυλάκι πείτε μου τι να κάνω....Στο διαμέρισμα δεν τα έκανε αυτά...Όχι τίποτε άλλο, όταν σηκώσει πόδι και ο άλλος σκύλος μας προβλέπω να μην αποχωρίζομαι τη σφουγγαρίστρα!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπαρχουν σπρευ εκπαιδευσης ωστε να κανει την αναγκη του σε πανα.Ποτε δεν ειναι αργα και ας εχει παει 2,5 χρονων.Αν καταλαβα ειναι αρσενικος ο σκυλακος σου και μπορεις να του κοψεις την φορα με το να τον στειρωσεις γιατι σιγουρα εχει ερθει ο καιρος του.Κατα τ'αλλα ειναι φυσιολογικο που μαρκαρει την περιοχη του,δηλ.το καινουριο σπιτι.

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν σπρευ εκπαιδευσης ωστε να κανει την αναγκη του σε πανα.Ποτε δεν ειναι αργα και ας εχει παει 2,5 χρονων.Αν καταλαβα ειναι αρσενικος ο σκυλακος σου και μπορεις να του κοψεις την φορα με το να τον στειρωσεις γιατι σιγουρα εχει ερθει ο καιρος του.Κατα τ'αλλα ειναι φυσιολογικο που μαρκαρει την περιοχη του,δηλ.το καινουριο σπιτι.

φιλικα

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!Βασικά στην πάνα δεν πήγε ούτε κουτάβι οπότε δεν παίζει....Και θέλουμε να τον ζευγαρώσουμε, οπότε ούτε η στείρωση είναι εφικτή!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

σφουγγάρισε με ξύδι και νερό σκέτο, η μυρωδιά του ξυδιού απωθεί τα σκυλιά. Σε εμάς έπιασε αλλά σε μας δεν το έκανε στην βεράντα, το έκανε στην τουαλέτα, έξυπνο σκυλί σου λέει όλοι εδώ πάτε οπότε και εγώ εδώ θα κατουράω!!!! Άτιμα πλάσματα!!!

Link to comment
Share on other sites

σφουγγάρισε με ξύδι και νερό σκέτο, η μυρωδιά του ξυδιού απωθεί τα σκυλιά. Σε εμάς έπιασε αλλά σε μας δεν το έκανε στην βεράντα, το έκανε στην τουαλέτα, έξυπνο σκυλί σου λέει όλοι εδώ πάτε οπότε και εγώ εδώ θα κατουράω!!!! Άτιμα πλάσματα!!!

 

χαχαχαααααααααααααααα!

 

Θα το δοκιμάσω, πολύ καλή ιδέα, σε υπερευχαριστώ!Θα ξαναμπώ μόλις το δοκιμάσω να σας πω τα αποτελέσματα!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην περιμένεις να το σταματήσει με την πρώτη φορά, σιγά-σιγά θα το σταματήσει εσύ κάθε μέρα καθάριζε με ξύδι την βεράντα. Θα βάζεις μπόλικο ξύδι. Εμείς για να είμαστε σίγουροι τα μαζεύαμε ρίχναμε απο πάνω ξύδι το αφήναμε κανένα πεντάλεπτο και μετά σφουγγαρίζαμε με νερό και ξύδι.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στη δικια μου το ξυδι δεν εκανε τιποτα ειδικα στην αρχη.Το αζαξ παλι για τα τζαμια κανει δουλεια.Ασχετο αλλα την απωθει οταν γυριζει και τα μυριζει με το που κατουραει!Απλα μαρκαρει την περιοχη.Στην αρχη τα εκανε και εμενα κατω απο την τραπεζαρια και δεν την προλαβαινα να τη μαλωσω να μαθει.Αμα δεν το μαλωσεις ακριβως στα πρωτα δευτερολεπτα δεν μαθαινει.Και εκανα το εξης.Εκλεισα γυρω-γυρω το τραπεζι ωστε να μην πηγαινει απο κατω.Αλλα το ειχα κλειστο για καποιες μερες για να μαθει να μην πηγαινει εκει.Και γενικα κλεισε αμα μπορεις ολο το μπαλκονι.Σε εμενα επιασε

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!Ούτε το άζαξ έκανε κάτι, μόνο το ξύδι δεν έχω δοκιμάσει!Αδύνατον να κλείσω τη βεράντα, από εκεί μπαίνουμε!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω πρόβλημα με τον ένα σκύλο μου, που είναι και 2,5 ετών και μεγάλωσε σε διαμέρισμα. Τώρα που ήρθαμε σε μονοκατοικία με κήπο ενώ φυσικά κάνει την ανάγκη του στον κήπο, ''σημαδεύει'' συνέχεια στη βεράντα όλες τις κολόνες αλλά και κάτω από το τραπέζι. Μου την έχει δώσει, σφουγγαρίζω συνέχεια με χλωρίνη και ντετόλ μπας και τον απωθήσει η μυρωδιά αλλά τίποτα. Έχω δοκιμάσει την αδιαφορία, το μπλα μπλα σε έντονο ύφος, την ξυλιά στον ποπό, το να τον αφήσω ώρες να κλαίει έξω από την πόρτα γιατί θέλει να μπει στο σπίτι, τίποτα δεν έπιασε....:(

 

Όσες έχετε σκυλάκι πείτε μου τι να κάνω....Στο διαμέρισμα δεν τα έκανε αυτά...Όχι τίποτε άλλο, όταν σηκώσει πόδι και ο άλλος σκύλος μας προβλέπω να μην αποχωρίζομαι τη σφουγγαρίστρα!

 

Αρσενικό είναι να υποθέσω?!

Εγώ τη δικιά μου (θηλυκιά) την είχα μάθει από μηνών και μπαίνει πάντα σ' ένα καφάσι που της έχω φτιάξει και το 'χω στη βεράντα,ποτέ δν μου την έχω κάνει απ' έξω..

Ξέρω μόνο πως είναι δύσκολο πλέον (σ' αυτήν την ηλικία) να τν μάθεις.Ψάξε μόνο μήπως βρεις κάτι ειδικό να βάζεις στα σημεία που πηγαίνει που να τον αποθεί.

<<Απ' ό,τι ζήτησα & απ' ό,τι θα ζητήσω,μέσα μου για πάντα θα σ' έχω σαν ένα μικρό φυλαχτό!..>>

Link to comment
Share on other sites

σφουγγάρισε με ξύδι και νερό σκέτο, η μυρωδιά του ξυδιού απωθεί τα σκυλιά. Σε εμάς έπιασε αλλά σε μας δεν το έκανε στην βεράντα, το έκανε στην τουαλέτα, έξυπνο σκυλί σου λέει όλοι εδώ πάτε οπότε και εγώ εδώ θα κατουράω!!!! Άτιμα πλάσματα!!!

 

Χεχεχ,σωστός!!:))

<<Απ' ό,τι ζήτησα & απ' ό,τι θα ζητήσω,μέσα μου για πάντα θα σ' έχω σαν ένα μικρό φυλαχτό!..>>

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η στείρωση θα σας σώσει...και όχι μόνο απ' αυτό βέβαια αλλά και απο προσπάθειες απόδρασης κλπ.

Όσο για το ζευγάρωμα...γιατί; Τόσα ζωάκια περιμένουν στα καταφύγια να βρουν σπίτι, τόσα εγκαταλείπονται κάθε μέρα, γιατί να διαιωνίζουμε το πρόβλημα άθελά μας εμείς που αγαπάμε τα ζωάκια ;

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η στείρωση θα σας σώσει...και όχι μόνο απ' αυτό βέβαια αλλά και απο προσπάθειες απόδρασης κλπ.

Όσο για το ζευγάρωμα...γιατί; Τόσα ζωάκια περιμένουν στα καταφύγια να βρουν σπίτι, τόσα εγκαταλείπονται κάθε μέρα, γιατί να διαιωνίζουμε το πρόβλημα άθελά μας εμείς που αγαπάμε τα ζωάκια ;

 

Βρε αγάπη μου δεν θα το ζευγαρώσουμε με σκοπό να πετάξουμε τα κουτάβια, αν είναι δυνατόν!Έχουμε πάρα πολλούς φίλους που λατρεύουν τα σκυλιά, και φυσικά θα έχουμε βρει από πριν ποιος θα πάρει το κάθε ένα από τα κουτάβια. Βασικά το σχέδιο όταν ζευγαρώνεις τον σκύλο σου είναι ως εξής:βρίσκεις πού να δώσεις όλα τα κουτάβια αλλά βεβαιώνεσαι ότι έχεις το χώρο, το χρόνο, τη διάθεση και τα λεφτά να τα κρατήσεις και όλα αν χρειαστεί γιατί ποτέ δεν ξέρεις αν θα κάνει κάποιος πίσω!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Προς Θεού, δεν είπα πως θέλετε να πετάξετε τα κουτάβια!!!

Αλλά όπως είπες κι εσύ πολύ σωστά πολλοί που τώρα περιμένουν ενα κουτάβι του σκύλου σας, μετά να κάνουν πίσω...Άλλοι, παίρνουν μεν το κουτάβι, αλλά όταν καταλάβουν πως δεν είναι λούτρινο το πετάνε στο δρόμο....Ξέρεις πόσα καθαρόαιμα βρίσκουμε στο δρόμο καθημερινά;

Με καλή διάθεση στο λεω, γιατί ειλικρινά πιστεύω πως πολλοί όπως εσείς τα δίνουν τα κουταβάκια με καλές προθέσεις αλλά δυστυχώς δεν έχουν πάντα καλές προθέσεις αυτοί που τα παίρνουν....

Ψάξε το λίγο να δεις πως δεν τα βγάζω απ' το κεφάλι μου αυτά...είμαι πολλά χρόνια στον χώρο και υποφέρω με την κατάσταση...

Οφείλω να τα πω, τουλάχιστον να τα ξέρει κάποιος αυτά που συμβαίνουν...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προς Θεού, δεν είπα πως θέλετε να πετάξετε τα κουτάβια!!!

Αλλά όπως είπες κι εσύ πολύ σωστά πολλοί που τώρα περιμένουν ενα κουτάβι του σκύλου σας, μετά να κάνουν πίσω...Άλλοι, παίρνουν μεν το κουτάβι, αλλά όταν καταλάβουν πως δεν είναι λούτρινο το πετάνε στο δρόμο....Ξέρεις πόσα καθαρόαιμα βρίσκουμε στο δρόμο καθημερινά;

Με καλή διάθεση στο λεω, γιατί ειλικρινά πιστεύω πως πολλοί όπως εσείς τα δίνουν τα κουταβάκια με καλές προθέσεις αλλά δυστυχώς δεν έχουν πάντα καλές προθέσεις αυτοί που τα παίρνουν....

Ψάξε το λίγο να δεις πως δεν τα βγάζω απ' το κεφάλι μου αυτά...είμαι πολλά χρόνια στον χώρο και υποφέρω με την κατάσταση...

Οφείλω να τα πω, τουλάχιστον να τα ξέρει κάποιος αυτά που συμβαίνουν...

 

Συμφωνώ απόλυτα και γνωρίζω πολύ καλά την κατάσταση, γι'αυτό και θα διαλέξουμε πραγματικά φιλόζωους. Οι περισσότεροι στον κύκλο μας που ασχολούνται με σκυλιά έχουν παραπάνω από ένα, οπότε σίγουρα δεν θα αποδειχθούν ευθυνόφοβοι. Και βέβαια το δίνεις κάπου όπου μπορείς να το τσεκάρεις, δηλ. σε γνωστούς σου!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

αν μενει τις περισσοτερες ωρες στης ημερας στο κηπο, και παραλληλα υπαρχει και αυστηρη επιβλεψη για λιγες μερες, θα μαθει σχετικα γρηγορα! οταν ησουν σε διαμερισμα , κατουρουσε στο μπαλκονι? γιατι εμενα το κοριτσι μου ΠΟΤΕ!!! μονο το διαστημα πριν γεννησει, και αυτο επειδη δεν αντεχε!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια

 

δεν ηξερα που να γραψω κι ετσι ειπα να γραψω σ αυτο το τοπικ που εχει να κανει με το "θεμα μου!¨"

θελουμε να παρουμε ενα σκυλακι για τα παιδια που τα λατρευουν..ως εδω καλα ..μενουμε με τους γονεις μου και η αληθεια ειναι πως 2 εκεινοι , 2 εμεις και 2 τα παιδια συν ενα σκυλακι για τη μητερα μου που τραβαει το κυριοτερο λουκι με το νοικοκυριο πεφτουν πολλα..ευελπιστω πως σε κανα χρονο θα μεινουμε μονοι μας αλλα και παλι τι να κανω που τα παιδια ειναι τρελαμενα με τα σκυλακια και θελουν..σκεφτομαι για κατι σε μαλτεζ που ναι μικροσωμο και θα ναι πιο ευκολο..θα ναι το καλυτερο για τα μωρα μιας και τοζητουν.δε ξερω , εσεις τι λετε?τι αλλο θα μπορουσα να επιλεξω?η εμπειρια σας με συβιωση παιδιων και σκυλιων ποια ειναι?ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια

 

δεν ηξερα που να γραψω κι ετσι ειπα να γραψω σ αυτο το τοπικ που εχει να κανει με το "θεμα μου!¨"

θελουμε να παρουμε ενα σκυλακι για τα παιδια που τα λατρευουν..ως εδω καλα ..μενουμε με τους γονεις μου και η αληθεια ειναι πως 2 εκεινοι , 2 εμεις και 2 τα παιδια συν ενα σκυλακι για τη μητερα μου που τραβαει το κυριοτερο λουκι με το νοικοκυριο πεφτουν πολλα..ευελπιστω πως σε κανα χρονο θα μεινουμε μονοι μας αλλα και παλι τι να κανω που τα παιδια ειναι τρελαμενα με τα σκυλακια και θελουν..σκεφτομαι για κατι σε μαλτεζ που ναι μικροσωμο και θα ναι πιο ευκολο..θα ναι το καλυτερο για τα μωρα μιας και τοζητουν.δε ξερω , εσεις τι λετε?τι αλλο θα μπορουσα να επιλεξω?η εμπειρια σας με συβιωση παιδιων και σκυλιων ποια ειναι?ευχαριστω..

θα σου πω μονο..αν ειναι μονο γαιτι το θελουν τα παιδια...

παρε καλητερα μια κουκλα..γιατι τα παιδια βαριουντε και ο σκυλοσ η γατα δεν ειναι παιχνιδι;)ευχομαι να τοθελετε ολοι σας..σας τα λεω αυτα γιατι παντα βλεπω.(ειμαι στο φιλοζωικο)παρνουν σκυλακια και μετα απο 1 χρονο το βαριουνται και τα παρατανε....

φιλικα ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σκυλος

1. Κάθε στιγμή που με αφήνεις μόνο (ακόμη και για λίγο) είναι δύσκολη για μένα. Σε παρακαλώ να το σκεφτείς αυτό πριν με υιοθετήσεις.

2. Μη με παραμελείς και μη με τιμωρείς πολύ σκληρά. Εσύ έχεις τη δουλειά σου, τα χόμπυ σου, τους φίλους σου - εγώ έχω μόνο εσένα.

3. Σε παρακαλώ να μου δίνεις αρκετό χρόνο για να καταλάβω τι περιμένεις από μένα.

4. Πριν με χτυπήσεις πάνω στο θυμό σου, παρακαλώ θυμήσου πως θα μου ήταν εύκολο να σου δαγκώσω το χέρι - αλλά ποτέ δεν θα έκανα κάτι τέτοιο.

5. Σε παρακαλώ να μου μιλάς συχνά, γιατί ακόμη και αν δεν καταλαβαίνω πάντα τι μου λες, γνωρίζω τη φωνή σου και τις αποχρώσεις της πολύ καλά.

6. Σε παρακαλώ να με αφήνεις που και που να τρέχω στην εξοχή - είναι καλό και για σένα.

7. Σε παρακαλώ να είσαι γενναιόδωρος με το φαγητό μου. Έχει καλύτερη γεύση όταν μου το προσφέρεις εσύ και είμαι πρόθυμος να δουλέψω σκληρά γι' αυτό.

8. Εσύ και κανείς άλλος εισαι το αφεντικό μου. Σε παρακαλώ μη με αναγκάζεις να υπακούω σε ξένους ή να τους αποδεικνύω την εξυπνάδα μου - και μη με ταπεινώνεις μπροστά τους.

9. Σε παρακαλώ να θυμάσαι πως με τον καιρό εξελίσσομαι σε μία μοναδική προσωπικότητα με τα δικά της χαρακτηριστικά, ελαττώματα και συναισθήματα. Σε παρακαλώ να δεχτείς πως είναι τόσο σημαντικά για μένα, όσο και τα δικά σου για σένα.

10. Σε παρακαλώ να με φροντίζεις όταν αρρωσταίνω και όταν γεράσω - γιατί και εσύ μια μέρα θα γεράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ποστ......γιαυτο δεν παιρνω σκυλους και γατες ΄πλεον'....θελουν αφοσιωση που δεν μπορω να δωσω. Ειναι κριμα, πολυ κριμα.........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

το κειμενάκι της thampelina πραγματικά λέει πολλές αλήθειες, πάντα το σκέφτομαι όταν ο φιντέλ μένει μόνος του, αρρωσταίνει, κάνει αταξίες. Η κατοχή ενός σκύλου δεν είναι παιχνίδι, είναι μεγάλη απόφαση και όταν δεν είμαστε σίγουροι οτι το θέλουμε, καλά θα είναι να μην το προχωράμε. Έχει πολλές καλές στιγμές αλλά και πολλές κακές. Να σκεφτείς οτι θα είναι στην αρχή σαν να έχεις ένα μωρό στο σπίτι, η γνωριμία σας, οι ανάγκες του, η εκπαίδευση του. Και αυτό θα συνεχιστεί σε όλα τα χρόνια της συμβίωσης σας. Στο net υπάρχουν πολλά site που μπορείς να ενημερώθείς σχετικά με τις ράτσες και με τις ανάγκες των σκύλων.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

μα λογικο να το θελουμε ολοι και οχι μονο για τα παιδια μονο το οτι ειμαστε πολλα ατομα στο σπιτι σκεφτομαι..ισως δε το διατυπωσα καλα...σας ευχαριστω ολες..το ποστ οντως πολυ ομορφο!

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις πως ο σκύλος και γενικά τα ζώα έχουν κάποιες ευθύνες που συχνά οι υποψήφιοι ιδιοκτήτες αγνοούν μπροστά στην γλυκιά ομορφιά ενός κουταβιού.

 

Να θυμάσαι οτι:

- θα πρέπει πάντα μα πάντα να του αφιερώνεις αρκετό απο το χρόνο σου

- ακόμη κι αν βρέχει, χιονίχει, κάνει καύσωνα θα πρέπει να τον βγάζεις βόλτα να κάνει την ανάγκη του καθώς και να τρέχει για εκτόνωση

- είναι ένα επιπλέον έξοδο.... εμβόλια, τροφή, εξαιτάσεις και απρόοπτα στον κτηνίατρο..

- θα πρέπει να ασχολείστε μαζί του... όπως το να παίζετε μαζί του

- θα πρέπει να μάθετε έστω μόνοι σας να του μάθετε έστω τη βασική υπακοή ώστε να μάθει 5 εντολές και να μπορείτε να συννενοείστε και να ζείτε πιο αρμονικά

- θα πρέπει ο υποψήφιος ιδιοκτήτης να προσέχει τα δικά του ψυχολογικά γιατί οι περισσότεροι βγάζουν τα εσώψυχα τους πάνω στα σκυλάκια τους και τα ταλαιπωρούν τα κακόμοιρα!

- και θα πρέπει να σκεφτείς τι θα κάνεις όταν θα πηγαίνετε διακοπές. Θα μπορείς να το παίρνεις μαζί??? Αν όχι, θα το αφήνεις σε πανσιόν ζώων ή σε δικό σου άνθρωπο?

 

Ένα ζώο είναι σαν να έχεις ένα παιδί που μένει πάντα μωρό, γιατί πάντα θα θέλει ντάντεμα και ποτέ δε θαμπορεί να εξυπηρετηθεί μόνο του.

 

Επίσης συμφωνώ με τη στείρωση, και είμαι κατά του ζευγαρώματος ιδιωτών. Δεν ξέρεις τι μπορεί να σου συμβεί σε μια γέννα και δεν θα έβαζα καμιά σκυλίτσα σε αυτή τη δοκιμασία. Άλλωστε τα ζώα δεν καταλαβαίνουν το μητρικό ή πατρικό φίλτρο, και δεν κάνουν σεξ για ευχαρίστηση αλλά για αναπαραγωγή. Υπάρχουν πολλά ταλαιπωρημένα ζωάκια σε πολλούς συλλόγους και φιλοζωικές προς υιοθεσία. Όποιος λοιπόν θέλει μπορεί να πάει εκεί να πάρει ένα ώστε να δώσει σε μια ψυχή την ευκαιρεί να ΖΗΣΕΙ! Και προς Θεού! Μακριά απο pet shop για την αγορά των ζώων. Δεν είναι το κατάλληλο μέρος για να το αναλύσουμε αλλά αν ψάξετε λίγο το θέμα θα φρίξετε!

 

Η υιοθεσία ενός ζώου πρέπει να είναι ώριμη και υπεύθυνη απόφαση και όχι για να κάνουμε το χατίρι ενός παιδιού.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειμαι σκυλος

1. Κάθε στιγμή που με αφήνεις μόνο (ακόμη και για λίγο) είναι δύσκολη για μένα. Σε παρακαλώ να το σκεφτείς αυτό πριν με υιοθετήσεις.

2. Μη με παραμελείς και μη με τιμωρείς πολύ σκληρά. Εσύ έχεις τη δουλειά σου, τα χόμπυ σου, τους φίλους σου - εγώ έχω μόνο εσένα.

3. Σε παρακαλώ να μου δίνεις αρκετό χρόνο για να καταλάβω τι περιμένεις από μένα.

4. Πριν με χτυπήσεις πάνω στο θυμό σου, παρακαλώ θυμήσου πως θα μου ήταν εύκολο να σου δαγκώσω το χέρι - αλλά ποτέ δεν θα έκανα κάτι τέτοιο.

5. Σε παρακαλώ να μου μιλάς συχνά, γιατί ακόμη και αν δεν καταλαβαίνω πάντα τι μου λες, γνωρίζω τη φωνή σου και τις αποχρώσεις της πολύ καλά.

6. Σε παρακαλώ να με αφήνεις που και που να τρέχω στην εξοχή - είναι καλό και για σένα.

7. Σε παρακαλώ να είσαι γενναιόδωρος με το φαγητό μου. Έχει καλύτερη γεύση όταν μου το προσφέρεις εσύ και είμαι πρόθυμος να δουλέψω σκληρά γι' αυτό.

8. Εσύ και κανείς άλλος εισαι το αφεντικό μου. Σε παρακαλώ μη με αναγκάζεις να υπακούω σε ξένους ή να τους αποδεικνύω την εξυπνάδα μου - και μη με ταπεινώνεις μπροστά τους.

9. Σε παρακαλώ να θυμάσαι πως με τον καιρό εξελίσσομαι σε μία μοναδική προσωπικότητα με τα δικά της χαρακτηριστικά, ελαττώματα και συναισθήματα. Σε παρακαλώ να δεχτείς πως είναι τόσο σημαντικά για μένα, όσο και τα δικά σου για σένα.

10. Σε παρακαλώ να με φροντίζεις όταν αρρωσταίνω και όταν γεράσω - γιατί και εσύ μια μέρα θα γεράσεις.

 

Πολύ τρυφερό!!Είμαι "μαμά" ενός 7μηνου ροτβάϊλερ και είμαι πολύ ευτυχισμένη που τον έχω. Μου τον έκανε δώρο ο άντρας μου τα Χριστούγεννα για να αποβάλω το άγχος απόκτησης παιδιού. Με έχει βοηθήσει πολύ και είναι η συντροφιά μου τώρα πια. Είναι τρομερή δέσμευση παρόλα αυτά και είναι όντως σαν να έχεις ένα μωρό στο σπίτι όμως με αποζημιώνει με τα χάδια και την τρυφερότητά του.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...